REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 2015 poz. 1824

USTAWA

z dnia 11 września 2015 r.

o uprawnieniach do mienia Funduszu Wczasów Pracowniczych

Tekst pierwotny

Art. 1. [Zakres regulacji]

Ustawa określa uprawnienia do mienia Funduszu Wczasów Pracowniczych, utworzonego na podstawie ustawy z dnia 21 kwietnia 1988 r. o Funduszu Wczasów Pracowniczych (Dz. U. Nr 11, poz. 84 oraz z 1992 r. Nr 21, poz. 85), zwanego dalej „Funduszem”, oraz zasady ich realizacji.

Art. 2. [Definicje]

Ilekroć w ustawie jest mowa o :

1) mieniu Funduszu – należy przez to rozumieć przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. z 2014 r. poz. 121, z późn. zm.1)) należące do Funduszu według stanu na dzień 31 sierpnia 1997 r.;

2) Spółce – należy przez to rozumieć spółkę działającą pod firmą „Fundusz Wczasów Pracowniczych spółka z ograniczoną odpowiedzialnością”, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0000041798;

3) udziałach w Spółce – należy przez to rozumieć udziały w spółce działającej pod firmą „Fundusz Wczasów Pracowniczych spółka z ograniczoną odpowiedzialnością”, wpisanej do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0000041798, pokryte wkładem niepieniężnym w postaci mienia Funduszu;

4) reprezentatywnych organizacjach związkowych – należy przez to rozumieć utworzone przed dniem wejścia w życie ustawy ogólnokrajowe związki zawodowe, ogólnokrajowe zrzeszenia związków zawodowych i ogólnokrajowe organizacje międzyzwiązkowe, spełniające kryteria, o których mowa w art. 23 ust. 2 ustawy z dnia 24 lipca 2015 r. o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego (Dz. U. poz. 1240).

Art. 3. [Uprawnienia do nabycia na współwłasność łączną mienia Funduszu]

1. Reprezentatywnym organizacjom związkowym przysługują uprawnienia do nabycia na współwłasność łączną mienia Funduszu.

2. Uprawnienia, o których mowa w ust. 1, przysługują od dnia:

1) 31 sierpnia 1997 r. – w przypadku reprezentatywnych organizacji związkowych istniejących w tym dniu;

2) stwierdzenia reprezentatywności na podstawie ustawy z dnia 6 lipca 2001 r. o Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych i wojewódzkich komisjach dialogu społecznego (Dz. U. Nr 100, poz. 1080, z późn. zm.2)) lub ustawy z dnia 24 lipca 2015 r. o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego – w przypadku reprezentatywnych organizacji związkowych powstałych po dniu 31 sierpnia 1997 r.

3. Przepisy ust. 1 i 2 nie wpływają na istniejące w dniu 31 sierpnia 1997 r. prawa osób trzecich do składników mienia Funduszu.

Art. 4. [Przepisy przejściowe]

1. Z dniem wejścia w życie ustawy:

1) mienie Funduszu staje się własnością Spółki;

2) reprezentatywne organizacje związkowe nabywają udziały w Spółce na współwłasność łączną;

3) dotychczasowi posiadacze udziałów w Spółce nie mogą wykonywać wynikających z nich praw.

2. Dane podmiotów ujawnionych w księdze udziałów, jako wspólnicy Spółki, którzy objęli lub nabyli udziały w Spółce podlegają wykreśleniu z urzędu.

3. Zarząd Spółki składa sądowi rejestrowemu w terminie 7 dni od dnia wejścia w życie ustawy podpisaną przez wszystkich członków zarządu informację o liczbie i wartości nominalnej udziałów w Spółce ze wzmianką o ustanowieniu współwłasności łącznej udziałów w Spółce.

4. Przepis ust. 1 pkt 1 nie wpływa na prawa reprezentatywnych organizacji związkowych do dochodzenia roszczeń wobec osób trzecich z tytułu uprawnień, o których mowa w art. 3 ust. 1, do składników mienia Funduszu, które były przedmiotem obrotu w okresie od dnia 31 sierpnia 1997 r. do dnia wejścia w życie ustawy.

5. Przekształcenie uprawnień, o których mowa w art. 3 ust. 1, we współwłasność łączną udziałów w Spółce, skutkuje powstaniem po stronie reprezentatywnych organizacji związkowych roszczeń wobec podmiotów wykonujących prawa z udziałów w Spółce o wydanie pożytków lub innych korzyści uzyskanych przez te podmioty w okresie wykonywania przez nie praw z udziałów w Spółce do dnia wejścia w życie ustawy.

6. Zarząd Spółki zwoła nadzwyczajne zgromadzenie wspólników z porządkiem obrad dotyczącym w szczególności zmian w umowie Spółki oraz zmian liczebnych i osobowych w zarządzie i radzie nadzorczej Spółki, którego termin nie będzie późniejszy niż 20 dni od dnia wejścia w życie ustawy.

Art. 5. [Współwłasność łączna]

1. Do współwłasności łącznej udziałów w Spółce stosuje się przepisy art. 200, art. 205, art. 206, art. 208 i art. 209 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny.

2. Do rozporządzania udziałami w Spółce oraz do innych czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. W braku takiej zgody każdy ze współwłaścicieli może żądać rozstrzygnięcia przez sąd, który orzeknie mając na względzie cel zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich współwłaścicieli.

3. Do czynności zwykłego zarządu udziałami w Spółce potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. W braku takiej zgody każdy ze współwłaścicieli może żądać upoważnienia sądowego do dokonania czynności.

4. Każdy ze współwłaścicieli może wystąpić do sądu o wyznaczenie zarządcy, jeżeli nie można uzyskać zgody współwłaścicieli w istotnych sprawach dotyczących zwykłego zarządu albo jeżeli jeden ze współwłaścicieli narusza zasady prawidłowego zarządu lub krzywdzi innych współwłaścicieli.

5. Współwłaściciele ponoszą wydatki i ciężary związane z udziałami w Spółce na zasadach określonych w odrębnej umowie. W przypadku niezawarcia takiej umowy każdy ze współwłaścicieli może żądać rozstrzygnięcia przez sąd, który orzeknie o stosunku w jakim współwłaściciele ponoszą wydatki i ciężary związane z udziałami w Spółce mając na względzie interesy wszystkich współwłaścicieli.

6. Pożytki i inne przychody z udziałów w Spółce przypadają współwłaścicielom na współwłasność łączną. Do współwłasności łącznej pożytków i innych przychodów z udziałów w Spółce stosuje się przepisy ust. 1–5.

Art. 6. [Zniesienie współwłasności łącznej i podział udziałów]

1. W terminie 30 dni od dnia wejścia w życie ustawy reprezentatywne organizacje związkowe, w drodze porozumienia, zniosą współwłasność łączną udziałów w Spółce oraz dokonają podziału między siebie udziałów w Spółce.

2. W braku porozumienia, o którym mowa w ust. 1, Spółka ulega rozwiązaniu.

Art. 7. [Likwidacja Spółki]

1. Do likwidacji Spółki z przyczyny określonej w art. 6 ust. 2, stosuje się przepisy rozdziału 6 w dziale I w tytule III ustawy z dnia 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2013 r. poz. 1030, z późn. zm.3)), z wyjątkiem przepisu art. 276 § 1.

2. Likwidatorami Spółki są osoby fizyczne lub osoba prawna ustanowieni przez reprezentatywne organizacje związkowe, w drodze porozumienia, najpóźniej w dniu bezskutecznego upływu terminu, o którym mowa w art. 6 ust. 1.

3. W braku porozumienia, o którym mowa w ust. 2, likwidatorów ustanawia sąd.

Art. 8. [Uprawnienia Skarbu Państwa i odpowiedzialność za roszczenia związane z mieniem Funduszu]

1. Skarbowi Państwa nie przysługuje prawo do mienia Funduszu oraz udziałów w Spółce.

2. Skarb Państwa nie odpowiada za roszczenia związane z mieniem Funduszu oraz udziałami w Spółce.

3. Reprezentatywne organizacje związkowe, które nabyły udziały w Spółce na współwłasność łączną, na zasadach określonych w ustawie, odpowiadają solidarnie za roszczenia zgłoszone przez osoby trzecie związane z mieniem Funduszu do wartości mienia z dnia przejęcia przez reprezentatywne organizacje związkowe według cen z dnia zaspokojenia wierzyciela.

Art. 9. [Wykonywanie praw nabytych]

Reprezentatywne organizacje związkowe wykonują prawa nabyte na podstawie przepisów ustawy w sposób zapewniający pracownikom zrzeszonym w innych organizacjach związkowych oraz pracownikom niezrzeszonym w żadnym związku zawodowym możliwość korzystania z mienia Funduszu na takich samych zasadach, jak pracownikom zrzeszonym w reprezentatywnych organizacjach związkowych.

Art. 10. [Zwolnienie z opłat sądowych i administracyjnych]

Wszelkie czynności podejmowane przez reprezentatywne organizacje związkowe, które nabyły udziały w Spółce na współwłasność łączną, na zasadach określonych w ustawie, podejmowane w postępowaniach sądowych lub postępowaniach przed organami administracji publicznej w celu realizacji określonych w ustawie uprawnień lub roszczeń reprezentatywnych organizacji związkowych są wolne od wszelkich opłat sądowych lub administracyjnych.

Art. 11. [Wejście w życie]

Ustawa wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej: A. Duda


1) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2014 r. poz. 827 oraz z 2015 r. poz. 4, 397, 539, 1137, 1311, 1357 i 1433.

2) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2001 r. Nr 154, poz. 1793 i 1800, z 2002 r. Nr 10, poz. 89 i Nr 240, poz. 2056, z 2004 r. Nr 240, poz. 2407 oraz z 2009 r. Nr 219, poz. 1707.

3) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2014 r. poz. 265 i 1161 oraz z 2015 r. poz. 4, 978 i 1333.

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2015-11-06
  • Data wejścia w życie: 2015-12-07
  • Data obowiązywania: 2015-12-07
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA