REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 2015 poz. 1706
ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ1)
z dnia 8 października 2015 r.
w sprawie Rady Działalności Pożytku Publicznego
Na podstawie art. 40 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2014 r. poz. 1118, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:
§ 1. [Zakres przedmiotowy]
1) tryb powoływania członków Rady Działalności Pożytku Publicznego, zwanej dalej „Radą”;
2) organizację i tryb działania Rady oraz zasady uczestnictwa w jej pracach przedstawicieli organów administracji publicznej, organizacji pozarządowych oraz podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, zwanej dalej „ustawą”, niereprezentowanych w Radzie.
§ 2. [Termin na zgłoszenie kandydatów na członków Rady]
§ 3. [Zgłoszenie kandydatów przez organy administracji rządowej]
§ 4. [Zgłoszenie kandydatów przez kierowników jednostek podległych organom administracji rządowej]
2. Zgłoszenie kandydata przez kierowników jednostek, o których mowa w ust. 1, zawiera określenie kwalifikacji kandydata przydatnych do wykonywania zadań członka Rady.
§ 5. [Zgłoszenie kandydatów będących przedstawicielami jednostek samorządu terytorialnego]
§ 6. [Ogłoszenie o przystąpieniu do procedury wyłaniania kandydatów na członków Rady]
2. Ogłoszenie zawiera:
1) zaproszenie do zgłaszania kandydatów;
2) informację o treści zgłoszenia;
3) termin i miejsce złożenia zgłoszenia.
3. Zgłoszenie, o którym mowa w ust. 2 pkt 2, zawiera:
1) opis rodzaju i zakresu działalności uzasadniający udział przedstawiciela danej organizacji pozarządowej, związku i porozumienia organizacji pozarządowych oraz podmiotu wymienionego w art. 3 ust. 3 ustawy w składzie Rady;
2) wniosek prezentujący kandydata, określający jego kwalifikacje przydatne do wykonywania zadań członka Rady oraz określający pełnioną funkcję w organie zarządzającym reprezentowanej organizacji pozarządowej, związku i porozumienia organizacji pozarządowych oraz podmiotu wymienionego w art. 3 ust. 3 ustawy;
3) oświadczenie kandydata o wyrażeniu zgody na kandydowanie;
4) oświadczenie kandydata o niekaralności za przestępstwa umyślne;
5) oświadczenia co najmniej 20 organizacji pozarządowych lub podmiotów określonych w art. 3 ust. 3 ustawy lub co najmniej 3 związków stowarzyszeń zrzeszających organizacje pozarządowe lub podmioty określone w art. 3 ust. 3 ustawy, popierające kandydata na członka Rady.
4. Do zgłoszenia dołącza się dokumenty potwierdzające rodzaj i zakres prowadzonej działalności.
§ 7. [Uzupełnienie składu Rady]
2. Uzupełnienia składu Rady o przedstawicieli organów administracji rządowej i jednostek samorządu terytorialnego dokonuje się w sposób określony w § 3–5.
3. W celu uzupełnienia składu Rady o przedstawicieli organizacji pozarządowych, związków i porozumień organizacji pozarządowych oraz podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3 ustawy minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego ogłasza w dzienniku o zasięgu krajowym, a także umieszcza na stronie internetowej urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego oraz w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej informację o rozpoczęciu procedury uzupełnienia składu Rady.
4. Zgłoszenie kandydatów następuje w terminie nie krótszym niż 14 dni od dnia ogłoszenia informacji o przystąpieniu do procedury uzupełnienia składu Rady.
§ 8. [Dokonywanie zgłoszenia]
2. Zgłoszenia złożone po terminie pozostawia się bez rozpoznania.
§ 9. [Uzupełnienie składu Rady przez ministra]
2. Uzupełnienia składu Rady o przedstawicieli organów administracji rządowej i jednostek samorządu terytorialnego dokonuje się w sposób określony w § 3–5 oraz w § 7 ust. 4.
3. Uzupełnienia składu Rady o przedstawicieli organizacji pozarządowych, związków i porozumień organizacji pozarządowych oraz podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3 ustawy dokonuje się w sposób określony w § 7 ust. 3 i 4.
§ 10. [Posiedzenia]
2. Uchwały Rady są podejmowane zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy członków Rady.
3. W przypadku niepodjęcia uchwały, o której mowa w ust. 2, przedstawiciele organów administracji rządowej i jednostek im podległych lub przez nie nadzorowanych, przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3 ustawy prezentują stanowisko podmiotów reprezentowanych przez nich w Radzie.
4. Posiedzenia Rady odbywają się w zależności od potrzeb, nie rzadziej jednak niż raz na dwa miesiące.
5. Uchwały Rady między posiedzeniami są podejmowane w sposób obiegowy.
§ 11. [Kierowanie pracami Rady]
1) przedstawiciel organów administracji rządowej i jednostek im podległych lub przez nie nadzorowanych oraz jednostek samorządu terytorialnego;
2) przedstawiciel organizacji pozarządowych, związków i porozumień organizacji pozarządowych oraz podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3 ustawy, wybrany przez członków Rady będących przedstawicielami tych organizacji, związków, porozumień oraz podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3 ustawy.
2. Do zadań współprzewodniczących Rady należy w szczególności:
1) przewodniczenie posiedzeniom Rady;
2) organizowanie prac Rady;
3) ustalanie harmonogramu prac Rady, w szczególności przez ustalenie terminów i programów kolejnych posiedzeń Rady;
4) reprezentowanie Rady między jej posiedzeniami;
5) występowanie na zewnątrz w sprawach dotyczących działalności Rady.
§ 12. [Zespoły problemowe]
2. Uchwała o powołaniu zespołu problemowego określa zadania zespołu oraz jego skład osobowy.
§ 13. [Skład zespołów problemowych]
1) organów administracji rządowej i jednostek im podległych lub przez nie nadzorowanych oraz jednostek samorządu terytorialnego;
2) organizacji pozarządowych, związków i porozumień organizacji pozarządowych oraz podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3 ustawy.
2. Posiedzeniu zespołu problemowego przewodniczy jego przewodniczący, którym jest członek Rady wybrany przez członków zespołu problemowego.
§ 14. [Zwoływanie posiedzeń zespołów problemowych]
2. Posiedzenie zespołu problemowego może zostać zwołane na wspólny wniosek współprzewodniczących Rady w przypadku konieczności pilnego zajęcia stanowiska.
3. Przewodniczący zespołu problemowego, po uzgodnieniu z członkami zespołu, może wystąpić z wnioskiem do Rady o powołanie eksperta lub zlecenie przeprowadzenia ekspertyzy.
§ 15. [Zajmowanie stanowiska przez zespół problemowy]
§ 16. [Zaproszenie do udziału w posiedzeniu]
§ 17. [Protokół z posiedzeń Rady i zespołów problemowych]
2. Protokół posiedzenia Rady podpisują obecni na posiedzeniu współprzewodniczący oraz protokolant.
3. Protokół posiedzenia zespołu problemowego podpisują przewodniczący oraz protokolant.
§ 18. [Regulamin]
§ 19. [Wejście w życie]
Minister Pracy i Polityki Społecznej: W. Kosiniak-Kamysz
1) Minister Pracy i Polityki Społecznej kieruje działem administracji rządowej - zabezpieczenie społeczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 22 września 2014 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Pracy i Polityki Społecznej (Dz. U. poz. 1260).
2) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2014 r. poz. 1138 i 1146 oraz z 2015 r. poz. 1255, 1333 i 1339.
3) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 4 sierpnia 2003 r. w sprawie Rady Działalności Pożytku Publicznego (Dz. U. Nr 147, poz. 1431), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, na podstawie art. 3 ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 r. o zmianie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz ustawy o fundacjach (Dz. U. poz. 1339).
- Data ogłoszenia: 2015-10-26
- Data wejścia w życie: 2015-11-09
- Data obowiązywania: 2015-11-09
- Dokument traci ważność: 2018-10-29
REKLAMA
Dziennik Ustaw
REKLAMA
REKLAMA