REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 2015 poz. 1518
ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 7 września 2015 r.
w sprawie zawierania kontraktów na wykonywanie obowiązków w ramach Narodowych Sił Rezerwowych
Na podstawie art. 59b ust. 12 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2015 r. poz. 827, 1220 i 1224) zarządza się, co następuje:
§ 1. [Zakres przedmiotowy]
1) tryb zawierania kontraktu na wykonywanie obowiązków w ramach Narodowych Sił Rezerwowych, zwanego dalej „kontraktem”;
2) wzór wniosku o zawarcie kontraktu, zwanego dalej „wnioskiem”;
3) wzór kontraktu.
§ 2. [Wniosek o zawarcie kontraktu]
1) żołnierz rezerwy – bezpośrednio;
2) żołnierz w czynnej służbie wojskowej, żołnierz pełniący zawodową służbę wojskową lub żołnierz pełniący służbę kandydacką – za pośrednictwem dowódcy jednostki wojskowej, w której pełni czynną służbę wojskową.
2. Do wniosku załącza się:
1) odpis, uwierzytelnioną kopię lub, po okazaniu oryginału, kopię dokumentu stwierdzającego posiadanie wymaganego wykształcenia;
2) uwierzytelnioną kopię lub, po okazaniu oryginału, kopię posiadanego poświadczenia bezpieczeństwa;
3) odpisy, uwierzytelnione kopie lub, po okazaniu oryginału, kopie innych dokumentów mających wpływ na nadanie przydziału kryzysowego, w szczególności potwierdzające przygotowanie zawodowe oraz kwalifikacje i umiejętności przydatne w Siłach Zbrojnych, w tym certyfikaty językowe, świadectwa ukończenia szkół, kursów lub uzyskania specjalizacji zawodowych, zaświadczenia o prawie wykonywania zawodu.
3. Wniosek powinien zawierać uzasadnienie.
4. W przypadku zmiany danych zawartych we wniosku lub w załączonych dokumentach osoba składająca wniosek jest obowiązana niezwłocznie zawiadomić wojskowego komendanta uzupełnień o tych zmianach.
5. W przypadku złożenia wniosku wraz z dokumentami, o których mowa w ust. 2, lub ich kopiami za pomocą środków komunikacji elektronicznej i po opatrzeniu bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym przy pomocy ważnego kwalifikowanego certyfikatu albo podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP, wojskowy komendant uzupełnień może wezwać wnioskodawcę do okazania oryginałów lub uwierzytelnionych kopii dokumentów, o ile złożone kopie elektroniczne nie pozwalają na weryfikację ich autentyczności, integralności lub jeżeli jest to uzasadnione innymi okolicznościami sprawy.
6. W przypadku złożenia kopii wniosku za pomocą środków komunikacji elektronicznej, żołnierz rezerwy albo żołnierz w czynnej służbie wojskowej dołącza do niej dokumenty, o których mowa w ust. 2, lub ich kopie. Wojskowy komendant uzupełnień wzywa do okazania oryginałów lub uwierzytelnionych kopii wniosku i załączonych kopii dokumentów.
7. Wzór wniosku o zawarcie kontraktu jest określony w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
§ 3. [Czynności wojskowego komendanta uzupełnień po otrzymaniu wniosku]
1) sprawdza, czy istnieje wolne stanowisko służbowe, na które może być nadany przydział kryzysowy;
2) umożliwia mu zapoznanie się z przepisami normującymi pełnienie służby wojskowej w ramach Narodowych Sił Rezerwowych;
3) sprawdza, czy są spełnione przez niego warunki umożliwiające zawarcie kontraktu, o których mowa w art. 59b ust. 6 pkt 1–4 i 6 oraz ust. 8 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej, zwanej dalej „ustawą”;
4) kieruje go, w razie potrzeby, do właściwej wojskowej komisji lekarskiej w celu ustalenia zdolności do pełnienia czynnej służby wojskowej, w tym pełnionej poza granicami państwa, oraz do wojskowej pracowni psychologicznej w celu ustalenia braku przeciwwskazań do pełnienia tej służby;
5) wydaje mu, w razie potrzeby, ankietę bezpieczeństwa osobowego i poleca przeprowadzenie zwykłego postępowania sprawdzającego albo występuje o przeprowadzenie przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego poszerzonego postępowania sprawdzającego;
6) po zakończeniu czynności, o których mowa w pkt 1–5, przesyła otrzymany wniosek wraz z aktami sprawy oraz kieruje żołnierza rezerwy do dowódcy jednostki wojskowej, w której jest wolne stanowisko służbowe, odpowiadające kwalifikacjom posiadanym przez składającego wniosek żołnierza rezerwy, na które może on mieć nadany przydział kryzysowy, w terminie ustalonym z tym dowódcą.
2. Wojskowy komendant uzupełnień przed dokonaniem czynności, o których mowa w ust. 1 pkt 2–6, może w porozumieniu z dowódcą jednostki wojskowej zorganizować spotkanie w celu zapoznania żołnierza rezerwy z warunkami pełnienia służby wojskowej w jednostce, do której może być nadany przydział kryzysowy, oraz przeprowadzenia przez dowódcę jednostki wstępnej rozmowy kwalifikacyjnej i dokonania oceny przydatności tego żołnierza na przydziale kryzysowym.
3. Dokonanie czynności, o której mowa w ust. 1 pkt 3, w zakresie sprawdzenia warunku określonego w art. 59b ust. 6 pkt 2 ustawy, następuje w trybie zapytania wojskowego komendanta uzupełnień o udzielenie informacji o osobie z Krajowego Rejestru Karnego lub w ramach prowadzonego zwykłego postępowania sprawdzającego.
4. W przypadku niezaakceptowania przez dowódcę jednostki wojskowej kandydatury żołnierza rezerwy podczas spotkania, o którym mowa w ust. 2, dowódca jednostki wojskowej zawiadamia żołnierza rezerwy i wojskowego komendanta uzupełnień o odmowie zawarcia kontraktu.
§ 4. [Sprawdzian z wychowania fizycznego oraz rozmowa kwalifikacyjna]
1) określa dla niego stanowisko służbowe;
2) wydaje mu, w razie potrzeby, ankietę bezpieczeństwa osobowego oraz poleca przeprowadzenie zwykłego postępowania sprawdzającego albo występuje o przeprowadzenie przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego poszerzonego postępowania sprawdzającego, o ile czynności te nie zostały dokonane w przypadku, o którym mowa w § 3 ust. 1 pkt 5;
3) ustala termin rozpoczęcia i zakończenia przez niego wykonywania obowiązków w ramach Narodowych Sił Rezerwowych;
4) podpisuje z nim kontrakt.
2. W przypadku niezaakceptowania kandydatury składającego wniosek żołnierza rezerwy dowódca jednostki wojskowej pisemnie zawiadamia go o odmowie zawarcia kontraktu i odsyła wniosek wraz z aktami sprawy do właściwego wojskowego komendanta uzupełnień.
3. Wzór kontraktu jest określony w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
§ 5. [Informacje załączane do wniosku]
1) o istnieniu w jednostce wojskowej wolnego stanowiska służbowego, na które można nadać przydział kryzysowy, lub
2) o braku możliwości nadania przydziału kryzysowego temu żołnierzowi w jednostce wojskowej.
2. Dowódca jednostki wojskowej przesyła wniosek właściwemu wojskowemu komendantowi uzupełnień wraz z aktami sprawy, w tym dokumentami, o których mowa w § 2 ust. 2, oraz informacje, o których mowa w ust. 1.
3. Wojskowy komendant uzupełnień po zaopiniowaniu wniosku i sprawdzeniu załączonych dokumentów, w przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, przesyła wniosek do dowódcy jednostki wojskowej.
4. Dowódca jednostki wojskowej po otrzymaniu zaopiniowanego wniosku wykonuje czynności określone w § 4 ust. 1 i 2.
§ 6. [Niezwłoczne przekazanie wniosku]
2. Dowódca jednostki wojskowej, w której żołnierz pełni czynną służbę wojskową, zawodową służbę wojskową lub służbę kandydacką, kieruje tego żołnierza do dowódcy jednostki wojskowej, w której znajduje się wolne stanowisko służbowe, na które można nadać temu żołnierzowi przydział kryzysowy, w celu przeprowadzenia czynności określonych w § 4 ust. 1 i 2.
3. Termin skierowania do dowódcy jednostki wojskowej, w której znajduje się wolne stanowisko służbowe, na które można nadać żołnierzowi przydział kryzysowy, jest ustalany w porozumieniu z tym dowódcą.
§ 7. [Brak wolnego stanowiska służbowego]
§ 8. [Przekazanie kontraktu żołnierzowi oraz przesłanie go właściwemu wojskowemu komendantowi uzupełnień]
§ 9. [Wejście w życie]
Minister Obrony Narodowej: T. Siemoniak
1) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej z dnia 30 kwietnia 2010 r. w sprawie zawierania kontraktów na wykonywanie obowiązków w ramach Narodowych Sił Rezerwowych (Dz. U. Nr 87, poz. 562 oraz z 2011 r. Nr 54, poz. 281), które na podstawie art. 12 pkt 1 ustawy z dnia 24 kwietnia 2014 r. o zmianie ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 773) traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.
Załączniki do rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej
z dnia 7 września 2015 r. (poz. 1518)
Załącznik nr 1
WZÓR – WNIOSEK
Załącznik nr 2
WZÓR – KONTRAKT NA WYKONYWANIE OBOWIĄZKÓW W RAMACH NARODOWYCH SIŁ REZERWOWYCH
- Data ogłoszenia: 2015-10-01
- Data wejścia w życie: 2015-10-16
- Data obowiązywania: 2015-10-16
- Dokument traci ważność: 2022-04-23
REKLAMA
Dziennik Ustaw
REKLAMA
REKLAMA