REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 2015 poz. 1467

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA NAUKI I SZKOLNICTWA WYŻSZEGO1)

z dnia 19 sierpnia 2015 r.

w sprawie nostryfikacji dyplomów ukończenia studiów wyższych uzyskanych za granicą oraz w sprawie potwierdzenia ukończenia studiów wyższych na określonym poziomie kształcenia

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 191a ust. 8 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. z 2012 r. poz. 572, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:

Rozdział 1

Przepisy ogólne

§ 1.

Przepisy niniejszego rozporządzenia określają:

1) tryb postępowania nostryfikacyjnego oraz tryb postępowania w sprawie potwierdzenia ukończenia studiów wyższych na określonym poziomie kształcenia przez osobę, o której mowa w art. 191a ust. 7a ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym, zwanej dalej „ustawą”;

2) organy przeprowadzające postępowanie nostryfikacyjne oraz postępowanie w sprawie potwierdzenia ukończenia studiów wyższych na określonym poziomie kształcenia przez osobę, o której mowa w art. 191a ust. 7a ustawy;

3) rodzaje dokumentów, które powinny być dołączone do wniosku o nostryfikację dyplomu ukończenia studiów, oraz dokumentów, które mogą być dołączone do wniosku o przeprowadzenie postępowania w sprawie potwierdzenia ukończenia studiów wyższych na określonym poziomie kształcenia przez osobę, o której mowa w art. 191a ust. 7a ustawy;

4) terminy, w których należy przeprowadzić postępowanie nostryfikacyjne lub postępowanie w sprawie potwierdzenia ukończenia studiów wyższych na określonym poziomie kształcenia przez osobę, o której mowa w art. 191a ust. 7a ustawy;

5) sposób ustalania maksymalnej wysokości opłat za przeprowadzenie postępowania nostryfikacyjnego lub postępowania w sprawie potwierdzenia ukończenia studiów wyższych na określonym poziomie kształcenia przez osobę, o której mowa w art. 191a ust. 7a ustawy;

6) wzór zaświadczenia wydawanego po przeprowadzeniu postępowania nostryfikacyjnego oraz postępowania w sprawie potwierdzenia ukończenia studiów wyższych na określonym poziomie kształcenia przez osobę, o której mowa w art. 191a ust. 7a ustawy.

Rozdział 2

Postępowanie nostryfikacyjne

§ 2.

1. Osoba ubiegająca się o nostryfikację dyplomu ukończenia studiów wyższych uzyskanego za granicą wraz z tytułem zawodowym nadanym w wyniku tego kształcenia, o ile jest on nadawany, zwanym dalej „dyplomem uzyskanym za granicą”, składa do wybranej rady jednostki organizacyjnej uczelni, uprawnionej do nadawania stopnia doktora określonej dziedziny nauki lub dziedziny sztuki, prowadzącej kształcenie w obszarze obejmującym kierunek studiów wyższych, którego ukończenie potwierdza dyplom uzyskany za granicą, zwanej dalej „radą nostryfikującą”, wniosek o wszczęcie postępowania nostryfikacyjnego.

2. Wniosek zawiera:

1) imię i nazwisko oraz adres zamieszkania osoby ubiegającej się o nostryfikację dyplomu uzyskanego za granicą;

2) pełną nazwę nabytych za granicą kwalifikacji lub tytułu zawodowego;

3) datę wydania dyplomu;

4) nazwę instytucji, która wydała dyplom;

5) nazwę państwa, w którego systemie szkolnictwa wyższego działa instytucja, która wydała dyplom;

6) nazwę świadectwa lub dyplomu, na podstawie którego osoba ubiegająca się o nostryfikację dyplomu uzyskanego za granicą została przyjęta na studia zakończone wydaniem tego dyplomu, datę wydania świadectwa lub dyplomu, nazwę instytucji, która wydała świadectwo lub dyplom, oraz nazwę państwa, w którego systemie szkolnictwa działa instytucja, która wydała świadectwo lub dyplom.

3. Do wniosku dołącza się:

1) oryginał dyplomu uzyskanego za granicą – do wglądu;

2) kopie dokumentów pozwalających ocenić przebieg studiów i efekty kształcenia oraz czas trwania studiów (suplement do dyplomu, wykaz zaliczonych przedmiotów i ocen, indeks lub inny dokument).

4. Rada nostryfikująca może zażądać tłumaczenia na język polski dokumentów, o których mowa w ust. 3, sporządzonego przez tłumacza przysięgłego wpisanego na listę tłumaczy przysięgłych prowadzoną przez Ministra Sprawiedliwości albo sporządzonego lub poświadczonego przez właściwego konsula Rzeczypospolitej Polskiej.

§ 3.

1. Datą wszczęcia postępowania nostryfikacyjnego jest dzień złożenia wniosku do rady nostryfikującej.

2. Rada nostryfikująca dokonuje oceny formalnej wniosku. W przypadku uznania wniosku za niekompletny rada nostryfikująca wzywa do jego uzupełnienia, w terminie przez siebie wskazanym, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpoznania.

3. W przypadku stwierdzenia braku właściwości do przeprowadzenia postępowania nostryfikacyjnego rada nostryfikująca wydaje postanowienie o odmowie przeprowadzenia postępowania. Na postanowienie służy zażalenie do rektora.

4. W przypadku uzyskania dyplomu w wyniku kształcenia, które w polskiej uczelni jest prowadzone na więcej niż jednym kierunku studiów lub jako indywidualne studia międzyobszarowe, rada nostryfikująca zwraca się do rektora o wyznaczenie rady wiodącej, która przeprowadzi postępowanie nostryfikacyjne w porozumieniu z innymi radami. Przepisy ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio.

§ 4.

1. Postępowanie nostryfikacyjne kończy się nie później niż w terminie 90 dni od dnia złożenia wniosku spełniającego wymagania formalne.

2. W postępowaniu nostryfikacyjnym rada nostryfikująca dokonuje porównania programu studiów, efektów kształcenia, nadanych uprawnień i czasu trwania studiów na podstawie dokumentów dołączonych do wniosku.

3. W przypadku stwierdzenia różnic w programie studiów, efektach kształcenia lub czasie trwania studiów, rada nostryfikująca może podjąć uchwałę o konieczności złożenia przez osobę ubiegającą się o nostryfikację dyplomu uzyskanego za granicą brakujących egzaminów, wskazując warunki i terminy ich przeprowadzenia.

4. W przypadku, o którym mowa w ust. 3, postępowanie nostryfikacyjne zostaje zakończone w terminie 30 dni od dnia złożenia dokumentów potwierdzających wykonanie uchwały.

§ 5.

1. Postępowanie nostryfikacyjne kończy się uchwałą rady nostryfikującej w sprawie:

1) uznania dyplomu za równoważny z odpowiednim polskim dyplomem ukończenia studiów wyższych i tytułem zawodowym albo

2) odmowy uznania dyplomu za równoważny z odpowiednim polskim dyplomem ukończenia studiów wyższych i tytułem zawodowym.

2. Rada nostryfikująca odmawia uznania dyplomu za równoważny z odpowiednim polskim dyplomem ukończenia studiów wyższych w przypadku, gdy:

1) instytucja, która wydała dyplom, lub instytucja, w której prowadzone było kształcenie:

a) w rozumieniu prawa wewnętrznego państwa, w którego systemie szkolnictwa wyższego działa ta instytucja, nie była akredytowaną uczelnią w dniu wydania dyplomu lub realizowała program studiów nieposiadający akredytacji w dniu wydania dyplomu lub

b) nie działa w systemie szkolnictwa wyższego żadnego państwa lub

2) program studiów wyższych albo jego część były realizowane niezgodnie z przepisami państwa, na którego terenie było prowadzone kształcenie;

3) osoba ubiegająca się o nostryfikację dyplomu uzyskanego za granicą nie wykonała obowiązków wynikających z uchwały, o której mowa w § 4 ust. 3.

3. Od uchwał, o których mowa w ust. 1, przysługuje odwołanie do senatu uczelni.

§ 6.

W przypadku podjęcia uchwały, o której mowa w § 5 ust. 1 pkt 1, jednostka organizacyjna uczelni, w której przeprowadzono postępowanie nostryfikacyjne, wydaje zaświadczenie, którego wzór stanowi załącznik nr 1 do rozporządzenia.

§ 7.

1. Maksymalną wysokość opłaty za przeprowadzenie postępowania nostryfikacyjnego ustala się w relacji do minimalnej stawki wynagrodzenia zasadniczego profesora zwyczajnego, określonej w przepisach o warunkach wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników zatrudnionych w uczelni publicznej, w wysokości nie wyższej niż 50% tej stawki.

2. Opłatę wnosi się na rachunek bankowy uczelni albo do kasy uczelni, której rada przeprowadza postępowanie nostryfikacyjne, w terminie wyznaczonym przez kierownika jednostki organizacyjnej uczelni, której rada prowadzi to postępowanie.

3. Opłatę wnosi się niezależnie od wyniku postępowania nostryfikacyjnego.

4. Opłaty nie pobiera się w przypadku, o którym mowa w § 3 ust. 3.

Rozdział 3

Postępowanie w sprawie potwierdzenia ukończenia studiów wyższych na określonym poziomie kształcenia

§ 8.

1. Osoba, o której mowa w art. 191a ust. 7a ustawy, ubiegająca się o potwierdzenie ukończenia studiów wyższych na określonym poziomie kształcenia, zwana dalej „osobą ubiegającą się o potwierdzenie ukończenia studiów wyższych”, składa do wybranej rady jednostki organizacyjnej uczelni, uprawnionej do nadawania stopnia doktora określonej dziedziny nauki lub dziedziny sztuki, prowadzącej kształcenie w obszarze obejmującym kierunek studiów wyższych, którego ukończenie potwierdzają dokumenty, zwanej dalej „radą potwierdzającą”, wniosek o wszczęcie postępowania w sprawie potwierdzenia ukończenia studiów wyższych na określonym poziomie kształcenia, zwanego dalej „postępowaniem potwierdzającym”.

2. Wniosek zawiera:

1) imię i nazwisko oraz adres zamieszkania osoby ubiegającej się o potwierdzenie ukończenia studiów wyższych;

2) informację o przyczynie braku dyplomu ukończenia studiów wyższych;

3) informację o uzyskaniu przez cudzoziemca statusu uchodźcy lub ochrony uzupełniającej lub posiadaniu przez niego zezwolenia na pobyt czasowy udzielonego w związku z okolicznością, o której mowa w art. 159 ust. 1 pkt 1 lit. c lub d ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach (Dz. U. poz. 1650, z późn. zm.3));

4) pełną nazwę nabytych za granicą kwalifikacji lub tytułu zawodowego;

5) datę rozpoczęcia studiów;

6) czas trwania studiów określony w programie kształcenia;

7) datę wydania dyplomu;

8) nazwę instytucji, która wydała dyplom;

9) nazwę państwa, w którego systemie szkolnictwa wyższego działa instytucja, która wydała dyplom;

10) nazwę świadectwa lub dyplomu, na podstawie którego osoba ubiegająca się o potwierdzenie ukończenia studiów wyższych została przyjęta na studia, datę jego wydania, nazwę instytucji, która go wydała, oraz nazwę państwa, w którego systemie szkolnictwa działa instytucja, która wydała świadectwo lub dyplom;

11) informację, czy ukończone studia wyższe uprawniają do ubiegania się o przyjęcie na dalsze studia wyższe lub uzyskanie stopnia naukowego;

12) informację, czy kształcenie było ukierunkowane na uzyskanie konkretnego przygotowania zawodowego;

13) informację o odbytych praktykach studenckich;

14) informację o pracy dyplomowej;

15) informację o odbytym kształceniu, innym niż studia wyższe;

16) informację o doświadczeniu zawodowym uzyskanym po ukończeniu studiów wyższych.

3. Osoba ubiegająca się o potwierdzenie ukończenia studiów wyższych dołącza do wniosku oświadczenie o ukończeniu studiów wyższych, o potwierdzenie ukończenia których się ubiega, oraz dokumenty poświadczające:

1) ukończenie kształcenia;

2) zaliczone przedmioty i uzyskane oceny;

3) zdane egzaminy;

4) nabyte kwalifikacje lub uprawnienia zawodowe;

5) odbyte praktyki lub zatrudnienie.

4. Rada potwierdzająca może zażądać tłumaczenia na język polski dokumentów, o których mowa w ust. 3, sporządzonego przez tłumacza przysięgłego wpisanego na listę tłumaczy przysięgłych prowadzoną przez Ministra Sprawiedliwości albo sporządzonego lub poświadczonego przez właściwego konsula Rzeczypospolitej Polskiej.

§ 9.

1. Datą wszczęcia postępowania potwierdzającego jest dzień złożenia wniosku radzie potwierdzającej.

2. Rada potwierdzająca dokonuje oceny formalnej wniosku. W przypadku stwierdzenia braków formalnych rada potwierdzająca wzywa do uzupełnienia wniosku, w terminie przez siebie wskazanym, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpoznania.

3. W przypadku stwierdzenia braku właściwości do przeprowadzenia postępowania potwierdzającego rada potwierdzająca wydaje postanowienie o odmowie jego przeprowadzenia. Na postanowienie służy zażalenie do rektora.

4. Jeżeli ocena przedłożonych dokumentów pozwala na stwierdzenie, że wnioskujący o potwierdzenie wykształcenia ukończył kształcenie, które w polskiej uczelni jest prowadzone na więcej niż jednym kierunku studiów lub jako indywidualne studia międzyobszarowe, rada potwierdzająca zwraca się do rektora o wyznaczenie rady wiodącej, która przeprowadzi postępowanie w porozumieniu z innymi radami. Przepisy ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio.

§ 10.

1. Postępowanie potwierdzające kończy się nie później niż w terminie 90 dni od dnia złożenia wniosku spełniającego wymagania formalne.

2. W postępowaniu potwierdzającym rada potwierdzająca dokonuje oceny dokumentów dołączonych do wniosku oraz dokonuje porównania programu studiów, efektów kształcenia, nadanych uprawnień i czasu trwania studiów na podstawie wniosku oraz dokumentów dołączonych do wniosku, o których mowa w § 8 ust. 3.

3. W przypadku trudności związanych z potwierdzeniem ukończenia studiów wyższych na określonym poziomie kształcenia na podstawie przedstawionych dokumentów lub w przypadku stwierdzenia różnic w programie studiów, efektach kształcenia lub czasie trwania studiów, rada potwierdzająca może podjąć uchwałę o konieczności zdania przez osobę ubiegającą się o potwierdzenie ukończenia studiów wyższych egzaminów, wskazując warunki i terminy ich przeprowadzenia.

4. W przypadku, o którym mowa w ust. 3, postępowanie zostaje zakończone w terminie 30 dni od dnia złożenia dokumentów potwierdzających wykonanie uchwały.

§ 11.

1. Postępowanie potwierdzające kończy się uchwałą rady potwierdzającej w sprawie:

1) potwierdzenia ukończenia studiów wyższych i wskazania odpowiedniego poziomu kształcenia albo

2) odmowy potwierdzenia ukończenia studiów wyższych.

2. Rada potwierdzająca odmawia potwierdzenia ukończenia studiów wyższych na określonym poziomie kształcenia, gdy:

1) instytucja, w której wnioskujący o potwierdzenie wykształcenia uzyskał dyplom, lub instytucja, w której prowadzone było kształcenie:

a) w rozumieniu prawa wewnętrznego państwa, w którego systemie szkolnictwa wyższego działa ta instytucja, nie była akredytowaną uczelnią w dniu wydania dyplomu lub realizowała program studiów nieposiadający akredytacji w dniu wydania dyplomu lub

b) nie działa w systemie szkolnictwa wyższego żadnego państwa lub

2) instytucja, w której osoba ubiegająca się o potwierdzenie ukończenia studiów wyższych uzyskała dyplom, realizowała na terenie innego kraju program studiów wyższych lub jego część niezgodnie z obowiązującymi w tym kraju przepisami;

3) osoba ubiegająca się o potwierdzenie ukończenia studiów wyższych nie dysponuje dokumentami poświadczającymi wykształcenie, które umożliwiałyby ustalenie faktu ukończenia studiów wyższych;

4) osoba ubiegająca się o potwierdzenie ukończenia studiów wyższych nie wykonała obowiązków wynikających z uchwały, o której mowa w § 10 ust. 3.

3. Od uchwał, o których mowa w ust. 1, przysługuje odwołanie do senatu uczelni.

§ 12.

W przypadku podjęcia uchwały, o której mowa w § 11 ust. 1 pkt 1, jednostka organizacyjna uczelni, w której przeprowadzono postępowanie potwierdzające, wydaje zaświadczenie, którego wzór stanowi załącznik nr 2 do rozporządzenia.

§ 13.

1. Maksymalną wysokość opłaty za przeprowadzenie postępowania potwierdzającego ustala się w relacji do minimalnej stawki wynagrodzenia zasadniczego profesora zwyczajnego określonej w przepisach o warunkach wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników zatrudnionych w uczelni publicznej, w wysokości nie wyższej niż 50% tej stawki.

2. Opłatę wnosi się na rachunek bankowy uczelni albo do kasy uczelni, której rada przeprowadza postępowanie potwierdzające, w terminie wyznaczonym przez kierownika jednostki organizacyjnej uczelni, której rada prowadzi to postępowanie.

3. Opłatę wnosi się niezależnie od wyniku postępowania potwierdzającego.

4. Opłaty nie pobiera się w przypadku, o którym mowa w § 9 ust. 3.

Rozdział 4

Przepisy przejściowe i końcowe

§ 14.

Postępowania nostryfikacyjne wszczęte i niezakończone przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia prowadzone są na podstawie przepisów dotychczasowych.

§ 15.

Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.4)

Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego: wz. M.K. Ratajczak


1) Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego kieruje działem administracji rządowej – szkolnictwo wyższe, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 22 września 2014 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (Dz. U. poz. 1259).

2) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2012 r. poz. 742 i 1544, z 2013 r. poz. 675, 829, 1005, 1588 i 1650, z 2014 r. poz. 7, 768, 821, 1004, 1146 i 1198 oraz z 2015 r. poz. 357, 860, 1187, 1240 i 1268.

3) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2014 r. poz. 463 i 1004 oraz z 2015 r. poz. 1274.

4) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 1 września 2011 r. w sprawie nostryfikacji dyplomów ukończenia studiów wyższych uzyskanych za granicą (Dz. U. Nr 196, poz. 1168), które utraciło moc z dniem 31 sierpnia 2015 r. na podstawie art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 26 czerwca 2014 r. o zmianie ustawy o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1004).

Załącznik 1. [WZÓR – ZAŚWIADCZENIE]

Załączniki do rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego
z dnia 19 sierpnia 2015 r. (poz. 1467)

Załącznik nr 1

WZÓR – ZAŚWIADCZENIE

infoRgrafika

Załącznik 2. [WZÓR – ZAŚWIADCZENIE]

Załącznik nr 2

WZÓR – ZAŚWIADCZENIE

infoRgrafika

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2015-09-24
  • Data wejścia w życie: 2015-10-09
  • Data obowiązywania: 2015-10-09
  • Dokument traci ważność: 2018-10-01
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA