REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 2015 poz. 1381
ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA NAUKI I SZKOLNICTWA WYŻSZEGO1)
z dnia 9 września 2015 r.
w sprawie warunków i trybu udzielania pomocy publicznej za pośrednictwem Narodowego Centrum Nauki
Na podstawie art. 37 ust. 2 ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o Narodowym Centrum Nauki (Dz. U. z 2015 r. poz. 839 i 1268) zarządza się, co następuje:
Rozdział 1
Przepisy ogólne
§ 1. [Zakres regulacji]
1) pomocy publicznej, zgodnie z przepisami rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu (Dz. Urz. UE L 187 z 26.06.2014, str. 1), zwanego dalej „rozporządzeniem Komisji nr 651/2014”;
2) pomocy de minimis, zgodnie z przepisami rozporządzenia Komisji (UE) nr 1407/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis (Dz. Urz. UE L 352 z 24.12.2013, str. 1), zwanego dalej „rozporządzeniem Komisji nr 1407/2013”.
§ 2. [Definicje]
§ 3. [Pomoc publiczna oraz pomoc de minimis]
2. Pomoc de minimis jest udzielana za pośrednictwem Centrum na finansowanie stażu po uzyskaniu stopnia naukowego doktora odbywanego u przedsiębiorcy przez osobę rozpoczynającą karierę naukową.
§ 4. [Dzień udzielenia pomocy publicznej lub pomocy de minimis]
1) pomocy publicznej – jest dzień zawarcia między Centrum a przedsiębiorcą umowy o finansowanie i realizację projektu badawczego;
2) pomocy de minimis – jest dzień zawarcia między Centrum a przedsiębiorcą umowy o finansowanie i realizację stażu po uzyskaniu stopnia naukowego doktora.
§ 5. [Kumulacja pomocy]
2. Pomoc de minimis udzielana za pośrednictwem Centrum podlega kumulacji zgodnie z art. 5 rozporządzenia Komisji nr 1407/2013.
§ 6. [Przyznawanie przedsiębiorcy pomocy de minimis]
2. Przedsiębiorca prowadzący działalność w zakresie transportu drogowego towarów, a także inną działalność gospodarczą może otrzymać za pośrednictwem Centrum pomoc de minimis, której wartość łącznie z wartością innej pomocy de minimis przyznanej w okresie trzech ostatnich lat podatkowych nie przekroczy kwoty stanowiącej równowartość 200 000 euro, pod warunkiem że pomoc na działalność w zakresie transportu drogowego towarów nie przekroczy kwoty stanowiącej równowartość 100 000 euro i nie będzie wykorzystana na nabycie pojazdów do transportu drogowego towarów, a przedsiębiorca zobowiąże się do prowadzenia wyodrębnionej ewidencji księgowej dla działalności w zakresie transportu drogowego towarów oraz dla pozostałej działalności gospodarczej, w tym do przypisywania przychodów i kosztów na podstawie konsekwentnie stosowanych i mających uzasadnienie metod.
§ 7. [Udzielanie przedsiębiorcy pomocy publicznej]
§ 8. [Wyłączenia udzielania pomocy za pomocą Centrum]
2. Pomoc de minimis nie może być udzielona za pośrednictwem Centrum w przypadkach, o których mowa w art. 1 ust. 1 rozporządzenia Komisji nr 1407/2013.
§ 9. [Warunki przyznawania pomocy]
1) pomoc publiczną udzielaną za pośrednictwem Centrum prowadzi działalność w sektorze wyłączonym, o którym mowa w art. 1 ust. 3 lit. c rozporządzenia Komisji nr 651/2014, oraz w innych sektorach,
2) pomoc de minimis udzielaną za pośrednictwem Centrum prowadzi działalność w sektorach wyłączonych, o których mowa w art. 1 ust. 1 lit. a, b lub c rozporządzenia Komisji nr 1407/2013, oraz w innych sektorach
– pomoc może zostać mu udzielona, pod warunkiem że przedsiębiorca ten zobowiąże się do prowadzenia wyodrębnionej ewidencji księgowej dla działalności w sektorze wyłączonym oraz dla pozostałej działalności gospodarczej, w tym do przypisywania przychodów i kosztów na podstawie konsekwentnie stosowanych i mających uzasadnienie metod.
Rozdział 2
Pomoc publiczna udzielana za pośrednictwem Centrum
§ 10. [Wniosek o udzielenie pomocy publicznej]
1) firmę przedsiębiorcy oraz informację o jego wielkości w rozumieniu art. 2 załącznika I do rozporządzenia Komisji nr 651/2014;
2) opis projektu badawczego, ze wskazaniem daty rozpoczęcia i zakończenia jego realizacji;
3) lokalizację projektu badawczego;
4) wykaz kosztów projektu badawczego;
5) kwotę dotacji koniecznej do realizacji projektu badawczego.
2. Wniosek o udzielenie pomocy publicznej może zawierać również inne elementy niż wskazane w ust. 1, określone w ogłoszeniu o konkursie.
3. Do wniosku o udzielenie pomocy publicznej załącza się informacje dotyczące wnioskodawcy i prowadzonej przez niego działalności gospodarczej oraz informacje o otrzymanej pomocy publicznej albo oświadczenie o nieotrzymaniu pomocy, określone w przepisach wydanych na podstawie art. 37 ust. 6 ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej.
4. W przypadku projektu badawczego planowanego do realizacji przez co najmniej dwóch przedsiębiorców jest składany wspólny wniosek, do którego załącza się dokumenty i informacje, o których mowa w ust. 3, dotyczące każdego z tych przedsiębiorców.
§ 11. [Konkurs]
1) ogłoszenie konkursu;
2) nabór wniosków o udzielenie pomocy publicznej;
3) analiza złożonych wniosków o udzielenie pomocy publicznej pod względem formalnym;
4) ocena merytoryczna wniosków o udzielenie pomocy publicznej;
5) ogłoszenie wyników konkursu.
§ 12. [Koszty kwalifikowalne]
1) koszty wynagrodzeń wraz z pozapłacowymi kosztami pracy osób zatrudnionych przy realizacji projektu badawczego, w części, w jakiej wynagrodzenia te są bezpośrednio związane z jego realizacją;
2) koszty aparatury naukowo-badawczej i sprzętu, w zakresie i przez okres, w jakim są one wykorzystywane do realizacji projektu badawczego; jeżeli aparatura naukowo-badawcza i sprzęt nie są wykorzystywane do realizacji projektu badawczego przez cały okres ich użytkowania, za koszty kwalifikowalne uznaje się tylko koszty amortyzacji odpowiadające okresowi realizacji projektu badawczego obliczone na podstawie przepisów o rachunkowości;
3) koszty budynków i gruntów, w zakresie i przez okres, w jakim są one wykorzystywane do realizacji projektu badawczego; w przypadku budynków – za koszty kwalifikowalne uznaje się tylko koszty amortyzacji odpowiadające okresowi realizacji projektu badawczego, obliczone na podstawie przepisów o rachunkowości, a w przypadku gruntów – koszty związane z przeniesieniem własności lub innych praw rzeczowych, koszty odpłatnego korzystania z gruntu lub faktycznie poniesione koszty kapitałowe;
4) koszty badań wykonywanych na podstawie umowy, wiedzy i patentów zakupionych lub użytkowanych na podstawie licencji udzielonej przez podmioty zewnętrzne na warunkach pełnej konkurencji oraz koszty doradztwa i usług równorzędnych wykorzystywanych wyłącznie w celu realizacji projektu badawczego;
5) dodatkowe koszty ogólne i inne koszty operacyjne, w tym koszty materiałów, dostaw i podobnych produktów, ponoszone bezpośrednio w wyniku realizacji projektu badawczego.
§ 13. [Intensywność pomocy publicznej]
2. W przypadku projektu badawczego planowanego do realizacji przez co najmniej dwóch przedsiębiorców intensywność pomocy publicznej udzielanej za pośrednictwem Centrum ustala się osobno dla każdego z nich.
§ 14. [Notyfikacja Komisji Europejskiej]
Rozdział 3
Pomoc de minimis udzielana za pośrednictwem Centrum
§ 15. [Załączniki do wniosku o udzielenie pomocy de minimis]
2. Do wniosku o udzielenie pomocy de minimis załącza się:
1) wszystkie zaświadczenia o pomocy de minimis, jakie wnioskodawca otrzymał w roku podatkowym, w którym ubiega się o pomoc, oraz w ciągu dwóch poprzedzających go lat podatkowych, albo oświadczenie wnioskodawcy o wielkości pomocy de minimis otrzymanej w tym okresie, albo oświadczenie o nieotrzymaniu takiej pomocy w tym okresie;
2) informacje niezbędne do udzielenia pomocy de minimis, dotyczące w szczególności wnioskodawcy i prowadzonej przez niego działalności gospodarczej oraz wielkości i przeznaczenia pomocy publicznej otrzymanej w odniesieniu do tych samych kosztów kwalifikowalnych, na pokrycie których ma być przeznaczona pomoc de minimis, określone w przepisach wydanych na podstawie art. 37 ust. 2a ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej.
§ 16. [Konkurs]
1) ogłoszenie konkursu;
2) nabór wniosków o udzielenie pomocy de minimis;
3) analiza złożonych wniosków o udzielenie pomocy de minimis pod względem formalnym;
4) ocena merytoryczna wniosków o udzielenie pomocy de minimis;
5) ogłoszenie wyników konkursu.
§ 17. [Warunki udzielania pomocy de minimis]
1) czas trwania stażu po uzyskaniu stopnia naukowego doktora nie jest krótszy niż 12 miesięcy i nie przekracza 36 miesięcy;
2) osoba rozpoczynająca karierę naukową, odbywająca staż po uzyskaniu stopnia naukowego doktora prowadzi u przedsiębiorcy działalność naukową.
Rozdział 4
Przepisy końcowe
§ 18. [Termin zakończenia udzielania pomocy publicznej i pomocy de minimis]
§ 19. [Wejście w życie]
Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego: L. Kolarska-Bobińska
1) Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego kieruje działem administracji rządowej - nauka, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 22 września 2014 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (Dz. U. poz. 1259).
2) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2008 r. Nr 93, poz. 585, z 2010 r. Nr 18, poz. 99 oraz z 2011 r. Nr 233, poz. 1381.
3) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 20 grudnia 2010 r. w sprawie warunków i trybu udzielania pomocy publicznej i pomocy de minimis za pośrednictwem Narodowego Centrum Nauki (Dz. U. z 2011 r. Nr 8, poz. 34 oraz z 2014 r. poz. 100).
- Data ogłoszenia: 2015-09-14
- Data wejścia w życie: 2015-09-15
- Data obowiązywania: 2021-06-30
- Dokument traci ważność: 2022-08-11
REKLAMA
Dziennik Ustaw
REKLAMA
REKLAMA