REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 2015 poz. 1368

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA1)

z dnia 25 sierpnia 2015 r.

w sprawie sposobu oznakowania miejsc, rurociągów oraz pojemników i zbiorników służących do przechowywania lub zawierających substancje stwarzające zagrożenie lub mieszaniny stwarzające zagrożenie2)

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 21 ust. 3 ustawy z dnia 25 lutego 2011 r. o substancjach chemicznych i ich mieszaninach (Dz. U. z 2015 r. poz. 1203) zarządza się, co następuje:

§ 1. [Zakres regulacji]

Rozporządzenie określa:

1) sposób oznakowania pojemników i zbiorników służących do przechowywania substancji stwarzających zagrożenie lub mieszanin stwarzających zagrożenie oraz pojemników i zbiorników służących do pracy z tymi substancjami lub mieszaninami, rurociągów zawierających substancje stwarzające zagrożenie lub mieszaniny stwarzające zagrożenie lub służących do ich transportowania oraz miejsc, w których są składowane znaczące ilości substancji stwarzających zagrożenie lub mieszanin stwarzających zagrożenie;

2) warunki, które należy spełnić w przypadku odstąpienia od oznakowania, o którym mowa w art. 21 ust. 2 ustawy z dnia 25 lutego 2011 r. o substancjach chemicznych i ich mieszaninach, zwanej dalej „ustawą”.

§ 2. [Pojemniki i zbiorniki służące do przechowywania substancji lub mieszanin]

1. Pojemniki i zbiorniki służące do przechowywania substancji lub mieszanin zaklasyfikowanych, zgodnie z przepisami rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1272/2008 z dnia 16 grudnia 2008 r. w sprawie klasyfikacji, oznakowania i pakowania substancji i mieszanin, zmieniającego i uchylającego dyrektywy 67/548/EWG i 1999/45/WE oraz zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 1907/2006 (Dz. Urz. UE L 353 z 31.12.2008, str. 1, z późn. zm.), zwanego dalej „rozporządzeniem nr 1272/2008”, jako stwarzające zagrożenie ze względu na zagrożenie dla zdrowia lub ze względu na właściwości fizyczne oraz pojemniki i zbiorniki służące do pracy z tymi substancjami lub mieszaninami, widoczne rurociągi zawierające takie substancje lub mieszaniny lub służące do ich transportowania oznakowuje się piktogramami określającymi rodzaj zagrożenia zgodnie z załącznikiem V do rozporządzenia nr 1272/2008.

2. W przypadku odstąpienia od oznakowania, o którym mowa w art. 21 ust. 2 ustawy, należy:

1) zastosować alternatywne środki bezpieczeństwa – w szczególności zapewnić szkolenia o zagrożeniach stwarzanych przez substancje lub mieszaniny zaklasyfikowane zgodnie z rozporządzeniem nr 1272/2008 jako stwarzające zagrożenie ze względu na zagrożenie dla zdrowia lub ze względu na właściwości fizyczne – gwarantujące równorzędny poziom ochrony;

2) szczegółowo określić procedury dotyczące używania pojemników i zbiorników, w przypadku których odstąpiono od oznakowania.

§ 3. [Znaki ostrzegawcze]

1. Piktogramy, o których mowa w § 2 ust. 1, mogą zostać zastąpione znakami ostrzegawczymi określonymi w załączniku do rozporządzenia, zawierającymi takie same symbole, oraz mogą zostać uzupełnione dodatkową informacją, dotyczącą w szczególności nazwy substancji stwarzającej zagrożenie lub mieszaniny stwarzającej zagrożenie, wzoru chemicznego tej substancji, oraz informacją o zagrożeniach stwarzanych przez taką substancję lub mieszaninę. Jeżeli w załączniku do rozporządzenia nie znajduje się równoważny znak ostrzegawczy, należy zastosować odpowiedni piktogram znajdujący się w załączniku V do rozporządzenia nr 1272/2008.

2. W czasie transportowania w miejscu pracy zbiorników lub pojemników zawierających substancje stwarzające zagrożenie lub mieszaniny stwarzające zagrożenie oznakowanych znakami ostrzegawczymi zgodnymi z przepisami dotyczącymi przewozu towarów niebezpiecznych znaki te mogą być uzupełnione lub zastąpione znakami, o których mowa w ust. 1 lub § 2 ust. 1.

§ 4. [Umieszczanie piktogramów lub znaków ostrzegawczych]

1. Piktogramy, o których mowa w § 2 ust. 1, lub znaki ostrzegawcze, o których mowa w § 3, umieszcza się w widocznym miejscu, w sposób uniemożliwiający ich zniszczenie lub przemieszczenie.

2. Znaki ostrzegawcze lub piktogramy dotyczące widocznych rurociągów umieszcza się na widocznych częściach rurociągów lub w pobliżu takich części, przy najbardziej niebezpiecznych elementach rurociągu, w szczególności zaworów lub złącz, w odstępach gwarantujących właściwy dostęp do informacji.

§ 5. [Oznakowanie magazynów]

1. Miejsca, w których substancje stwarzające zagrożenie lub mieszaniny stwarzające zagrożenie są składowane w znaczących ilościach, oznakowuje się piktogramami określającymi rodzaj zagrożenia zgodnie z załącznikiem V do rozporządzenia nr 1272/2008 lub znakami ostrzegawczymi określonymi w załączniku do rozporządzenia, zawierającymi takie same symbole, chyba że odpowiednia informacja o zagrożeniach stwarzanych przez substancje lub mieszaniny jest umieszczona na opakowaniach takich substancji lub mieszanin.

2. Magazyny, w których są składowane różnorodne substancje stwarzające zagrożenie lub mieszaniny stwarzające zagrożenie, mogą być oznakowane za pomocą znaku ostrzegawczego „ogólny znak ostrzegawczy – ostrzeżenie o niebezpieczeństwie”, określonego w załączniku do rozporządzenia.

§ 6. [Zastosowanie materiałów odblaskowych]

1. Znaki ostrzegawcze lub piktogramy, o których mowa w § 5:

1) umieszcza się w pobliżu miejsca składowania substancji stwarzających zagrożenie lub mieszanin stwarzających zagrożenie lub w miejscu wejścia na zagrożony teren, w szczególności na drzwiach pomieszczenia, w którym są składowane substancje stwarzające zagrożenie lub mieszaniny stwarzające zagrożenie;

2) jeżeli jest to możliwe, umieszcza się na wysokości linii wzroku, z uwzględnieniem występowania wszelkich przeszkód pomiędzy znakiem ostrzegawczym lub piktogramem a osobą patrzącą, zarówno przy wejściu na zagrożony teren, jak i w najbliższym otoczeniu danego zagrożenia, w miejscach dobrze oświetlonych, łatwo dostępnych i widocznych;

3) wykonuje się z materiałów odpornych na warunki atmosferyczne;

4) mają wymiary, barwy oraz właściwości gwarantujące ich czytelność i zrozumienie.

2. W przypadku gdy znak ostrzegawczy lub piktogram jest słabo widoczny w naturalnym oświetleniu, należy zastosować materiały odblaskowe, farby fosforyzujące lub dodatkowe oświetlenie tego znaku ostrzegawczego lub piktogramu.

§ 7. [Usuwanie znaków ostrzegawczych lub piktogramów]

Znaki ostrzegawcze lub piktogramy, o których mowa w rozporządzeniu, usuwa się, gdy przestanie istnieć zagrożenie, którego dotyczą.

§ 8. [Przepisy przejściowe]

Podmioty, które na podstawie dotychczasowych przepisów były zobowiązane do umieszczenia piktogramów lub znaków ostrzegawczych, dostosują się do wymogów niniejszego rozporządzenia w terminie 3 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.

§ 9. [Wejście w życie]

Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia.3)

Minister Zdrowia: wz. S. Neumann


1) Minister Zdrowia kieruje działem administracji rządowej - zdrowie, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 22 września 2014 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Zdrowia (Dz. U. poz. 1268).

2) Niniejsze rozporządzenie dokonuje w zakresie swojej regulacji wdrożenia dyrektywy Rady 92/58/EWG z dnia 24 czerwca 1992 r. w sprawie minimalnych wymagań dotyczących znaków bezpieczeństwa i/lub zdrowia w miejscu pracy (dziewiąta dyrektywa szczegółowa w rozumieniu art. 16 ust. 1 dyrektywy 89/391/EWG) (Dz. Urz. UE L 245 z 26.08.1992, str. 23, z późn. zm.; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 5, t. 2, str. 89).

3) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 22 maja 2012 r. w sprawie sposobu oznakowania miejsc, rurociągów oraz pojemników i zbiorników służących do przechowywania lub zawierających substancje niebezpieczne lub mieszaniny niebezpieczne (Dz. U. poz. 601), które utraciło moc z dniem 1 czerwca 2015 r. na podstawie art. 4 ustawy z dnia 20 marca 2015 r. o zmianie ustawy o substancjach chemicznych i ich mieszaninach (Dz. U. poz. 675).

Załącznik 1. [ZNAKI OSTRZEGAWCZE]

Załącznik do rozporządzenia Ministra Zdrowia
z dnia 25 sierpnia 2015 r. (poz. 1368)

ZNAKI OSTRZEGAWCZE

Znaki ostrzegawcze powinny mieć następujące cechy:

– kształt trójkątny,

– czarny piktogram na żółtym tle z czarnymi krawędziami (żółta część zajmuje nie mniej niż 50% powierzchni znaku).

1) Ostrzeżenie przed substancjami i mieszaninami o właściwościach wybuchowych

infoRgrafika

2) Ostrzeżenie przed substancjami i mieszaninami o właściwościach utleniających

infoRgrafika

3) Ostrzeżenie przed substancjami i mieszaninami łatwopalnymi lub ostrzeżenie o wysokiej temperaturze1)

infoRgrafika

4) Ostrzeżenie przed substancjami i mieszaninami toksycznymi

infoRgrafika

5) Ostrzeżenie przed substancjami i mieszaninami żrącymi

infoRgrafika

6) Ogólny znak ostrzegawczy – ostrzeżenie o niebezpieczeństwie2)

infoRgrafika


1) W przypadku braku odrębnego znaku ostrzegającego o wysokiej temperaturze.

2) Tego znaku ostrzegawczego nie stosuje się celem ostrzegania przed substancjami stwarzającymi zagrożenie lub mieszaninami stwarzającymi zagrożenie, z wyjątkiem gdy ten znak ostrzegawczy jest stosowany zgodnie z § 5 ust. 2 rozporządzenia w celu oznakowania magazynu, w którym są składowane różnorodne substancje stwarzające zagrożenie lub mieszaniny stwarzające zagrożenie.

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2015-09-11
  • Data wejścia w życie: 2015-09-19
  • Data obowiązywania: 2015-09-19
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA