REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 2015 poz. 759
ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 26 maja 2015 r.
w sprawie szczegółowych warunków, form i trybu realizacji Rządowego programu wspierania w 2015 r. organów prowadzących szkoły podstawowe i szkoły artystyczne realizujące kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej w obszarze rozwijania zainteresowań uczniów przez promocję czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży – „Książki naszych marzeń”
Na podstawie art. 90u ust. 4 pkt 6 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572, z późn. zm.1)) zarządza się, co następuje:
§ 1. [Zakres regulacji]
1) zakres finansowego wspierania organów prowadzących szkoły podstawowe i szkoły artystyczne realizujące kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej, zwane dalej „szkołami”, w obszarze rozwijania zainteresowań uczniów przez promocję czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, w tym wspomagania organów prowadzących szkoły w realizacji przedsięwzięć w tym obszarze, realizowanego na podstawie Rządowego programu wspierania w 2015 r. organów prowadzących szkoły podstawowe i szkoły artystyczne realizujące kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej w obszarze rozwijania zainteresowań uczniów przez promocję czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży – „Książki naszych marzeń”, ustanowionego uchwałą nr 77/2015 Rady Ministrów z dnia 26 maja 2015 r. w sprawie Rządowego programu wspierania w 2015 r. organów prowadzących szkoły podstawowe i szkoły artystyczne realizujące kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej w obszarze rozwijania zainteresowań uczniów przez promocję czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży – „Książki naszych marzeń”, zwanego dalej „programem”;
2) sposób podziału środków budżetu państwa przyznanych na realizację programu;
3) tryb weryfikacji wniosków organów prowadzących o udzielenie wsparcia finansowego;
4) zakres informacji, jakie powinien zawierać wniosek organu prowadzącego o udzielenie wsparcia finansowego.
§ 2. [Wsparcie finansowe]
2. Wsparcie finansowe może być udzielone na zakup książek niebędących podręcznikami, zwanych dalej „książkami”, do bibliotek szkolnych.
3. Organ prowadzący szkołę, który uzyskał wsparcie finansowe, jest obowiązany zapewnić:
1) podjęcie przez szkoły, w odniesieniu do których uzyskał to wsparcie, współpracy z bibliotekami publicznymi i publicznymi bibliotekami pedagogicznymi, obejmującej:
a) konsultowanie planowanych zakupów książek,
b) wymianę informacji o imprezach promujących czytelnictwo;
2) zorganizowanie co najmniej 2 wydarzeń promujących czytelnictwo z udziałem uczniów;
3) uwzględnienie tematyki wpływu czytania na rozwój dzieci podczas zorganizowanego przez szkołę co najmniej jednego spotkania z rodzicami;
4) zrealizowanie co najmniej jednego projektu edukacyjnego na oddział w szkole z wykorzystaniem księgozbioru biblioteki szkolnej;
5) dostosowanie organizacji pracy bibliotek szkolnych do potrzeb uczniów, w szczególności poprzez umożliwienie im wypożyczania książek również na okres ferii zimowych i letnich.
§ 3. [Wsparcie finansowe udzielane organom prowadzącym szkoły]
1) jednostkom samorządu terytorialnego;
2) osobom prawnym innym niż jednostki samorządu terytorialnego;
3) osobom fizycznym;
4) ministrowi właściwemu do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego.
2. Wsparcia finansowego udziela się w formie dotacji dla organów prowadzących, o których mowa w ust. 1 pkt 1–3, oraz w formie dofinansowania dla ministra, o którym mowa w ust. 1 pkt 4.
3. Wsparcia finansowego udziela się pod warunkiem zapewnienia przez organ prowadzący szkołę finansowego wkładu własnego w wysokości co najmniej 20% kwoty kosztów realizacji zadania objętego dofinansowaniem z budżetu państwa.
4. Warunek określony w ust. 3 nie dotyczy organu prowadzącego, o którym mowa w ust. 1 pkt 4.
5. Do wkładu własnego, o którym mowa w ust. 3, zalicza się koszty poniesione od dnia zawarcia umowy, o której mowa w § 10 ust. 1, do dnia 31 grudnia 2015 r.
§ 4. [Maksymalna wysokość wsparcia finansowego]
1) dla bibliotek szkolnych w szkołach, w których liczba uczniów wynosi do 70 – 1000 zł;
2) dla bibliotek szkolnych w szkołach, w których liczba uczniów wynosi od 71 do 170 – 1300 zł;
3) dla bibliotek szkolnych w szkołach, w których liczba uczniów wynosi więcej niż 170 – 2170 zł.
§ 5. [Środki budżetu państwa na wsparcie finansowe zaplanowane na 2015 r.]
2. Minister właściwy do spraw oświaty i wychowania przekazuje wojewodom oraz ministrowi właściwemu do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego informację o wysokości środków budżetu państwa przydzielonych na wsparcie finansowe.
§ 6. [Wniosek o udzielenie wsparcia finansowego na zakup książek do biblioteki szkolnej]
1) nazwę i adres szkoły;
2) numer REGON szkoły;
3) liczbę uczniów;
4) zwięzły opis dotyczący aktualnego wyposażenia biblioteki szkolnej;
5) kalkulację kosztów zakupu książek;
6) wnioskowaną kwotę wsparcia finansowego na zakup książek.
2. Do wniosku, o którym mowa w ust. 1, dyrektor szkoły dołącza opinie rady pedagogicznej, rady rodziców i samorządu uczniowskiego, dotyczące planowanego zakupu książek.
3. Do dnia 8 lipca 2015 r. z wnioskiem o udzielenie wsparcia finansowego na zakup książek:
1) organ prowadzący szkołę, o którym mowa w § 3 ust. 1 pkt 1–3, występuje do wojewody;
2) szkoła artystyczna realizująca kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej, dla której organem prowadzącym jest minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, występuje do tego ministra.
4. Wniosek organu prowadzącego szkołę do wojewody, o którym mowa w ust. 3, powinien zawierać:
1) nazwę i adres organu prowadzącego szkołę;
2) liczbę szkół wnioskujących o udzielenie wsparcia finansowego;
3) numery REGON szkół wnioskujących o uzyskanie wsparcia finansowego;
4) zwięzły opis aktualnego wyposażenia bibliotek szkół wnioskujących o udzielenie wsparcia finansowego;
5) zbiorczą kalkulację kosztów zakupu książek;
6) wnioskowaną, łączną kwotę wsparcia finansowego na zakup książek;
7) informację o finansowym wkładzie własnym.
5. Wojewoda oraz minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego przekazują ministrowi właściwemu do spraw oświaty i wychowania odpowiednio zbiorczą informację o wysokości wnioskowanych przez organy prowadzące szkoły kwot wsparcia finansowego, bądź zbiorczą informację o wysokości wnioskowanych kwot przez szkoły, o których mowa w ust. 1 pkt 6, do dnia 24 lipca 2015 r.
§ 7. [Weryfikacja wniosków pod względem finansowym]
2. Zespół składa się z co najmniej czterech osób, w tym co najmniej jednego przedstawiciela kuratora oświaty, a w przypadku zespołu powołanego przez ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, co najmniej jednego przedstawiciela specjalistycznej jednostki nadzoru, o której mowa w art. 32a ust. 1 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty.
3. Wojewoda i minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego zapewniają warunki pracy zespołu.
§ 8. [Protokół z weryfikacji wniosków]
§ 9. [Decyzja o udzieleniu wsparcia finansowego organom prowadzącym szkoły]
2. Wojewoda podaje do publicznej wiadomości listę organów prowadzących szkoły, którym zostało udzielone wsparcie finansowe, wraz z podaniem wysokości kwot tego wsparcia.
3. Organy prowadzące szkoły, które otrzymały dotację od wojewody, podają do publicznej wiadomości listę szkół, którym zostało udzielone wsparcie finansowe, wraz z podaniem wysokości kwot tego wsparcia.
4. Minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, na podstawie weryfikacji formalnej, o której mowa w § 7 ust. 1, w ramach kwoty środków z budżetu państwa przypadających temu ministrowi, o której mowa w § 5 ust. 1, podejmuje decyzję o udzieleniu wsparcia finansowego szkołom, o których mowa w § 6 ust. 3 pkt 2.
5. Minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego podaje do publicznej wiadomości listę szkół, którym zostało udzielone wsparcie finansowe, wraz z podaniem wysokości kwot tego wsparcia.
§ 10. [Umowa o przekazanie środków]
2. Zawarcie umowy pomiędzy wojewodą a organem prowadzącym szkołę powinno nastąpić niezwłocznie po zwiększeniu budżetu wojewodów przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych.
3. Przekazanie przez wojewodę organom prowadzącym szkoły środków budżetu państwa w ramach wsparcia finansowego na zakup książek następuje w terminie 14 dni od dnia zawarcia umowy, o której mowa w ust. 1.
4. Minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego przekazuje szkołom, o których mowa w § 6 ust. 3 pkt 2, środki otrzymane w formie dofinansowania na zakup książek, w terminach uzgodnionych z tymi szkołami.
§ 11. [Wystąpienie o wypełnienie i przekazanie drogą elektroniczną ankiet dotyczących realizacji programu]
§ 12. [Termin i sposób rozliczenia środków]
2. Organy prowadzące szkoły, o których mowa w § 3 ust. 1 pkt 1–3, w terminie do dnia 15 czerwca 2016 r., przekażą wojewodzie sprawozdanie z realizacji programu, zawierające:
1) zestawienie ilościowo-wartościowe wydatków dokonanych w ramach programu oraz informację o zrealizowanych działaniach, o których mowa w § 2 ust. 3;
2) wnioski z realizacji programu.
3. Wojewoda, w terminie do dnia 30 lipca 2016 r., dokona oceny efektów realizacji programu na terenie województwa oraz przekaże ministrowi właściwemu do spraw oświaty i wychowania sprawozdanie z realizacji programu, zawierające:
1) zestawienie ilościowo-wartościowe wydatków dokonanych w ramach programu na terenie województwa;
2) wnioski z realizacji programu.
4. Minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, w terminie do dnia 30 lipca 2016 r., dokona oceny efektów realizacji programu w prowadzonych przez siebie szkołach oraz przekaże ministrowi właściwemu do spraw oświaty i wychowania sprawozdanie z realizacji programu, zawierające:
1) zestawienie ilościowo-wartościowe wydatków dokonanych w ramach programu przez szkoły prowadzone przez ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego oraz informację o zrealizowanych działaniach, o których mowa w § 2 ust. 3;
2) wnioski z realizacji programu.
5. Minister właściwy do spraw oświaty i wychowania, w terminie do dnia 15 września 2016 r., dokona analizy i oceny realizacji programu na terenie kraju i przedłoży Radzie Ministrów sprawozdanie w tej sprawie.
§ 13. [Wejście w życie]
Prezes Rady Ministrów: E. Kopacz
1) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2004 r. Nr 273, poz. 2703 i Nr 281, poz. 2781, z 2005 r. Nr 17, poz. 141, Nr 94, poz. 788, Nr 122, poz. 1020, Nr 131, poz. 1091, Nr 167, poz. 1400 i Nr 249, poz. 2104, z 2006 r. Nr 144, poz. 1043, Nr 208, poz. 1532 i Nr 227, poz. 1658, z 2007 r. Nr 42, poz. 273, Nr 80, poz. 542, Nr 115, poz. 791, Nr 120, poz. 818, Nr 180, poz. 1280 i Nr 181, poz. 1292, z 2008 r. Nr 70, poz. 416, Nr 145, poz. 917, Nr 216, poz. 1370 i Nr 235, poz. 1618, z 2009 r. Nr 6, poz. 33, Nr 31, poz. 206, Nr 56, poz. 458, Nr 157, poz. 1241 i Nr 219, poz. 1705, z 2010 r. Nr 44, poz. 250, Nr 54, poz. 320, Nr 127, poz. 857 i Nr 148, poz. 991, z 2011 r. Nr 106, poz. 622, Nr 112, poz. 654, Nr 139, poz. 814, Nr 149, poz. 887 i Nr 205, poz. 1206, z 2012 r. poz. 941 i 979, z 2013 r. poz. 87, 827, 1191, 1265, 1317 i 1650, z 2014 r. poz. 7, 290, 538, 598, 642, 811, 1146, 1198 i 1877 oraz z 2015 r. poz. 357.
2) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2013 r. poz. 938 i 1646, z 2014 r. poz. 379, 911, 1146, 1626 i 1877 oraz z 2015 r. poz. 238 i 532.
- Data ogłoszenia: 2015-06-02
- Data wejścia w życie: 2015-06-02
- Data obowiązywania: 2015-06-02
- Dokument traci ważność: 2021-03-31
REKLAMA
Dziennik Ustaw
REKLAMA
REKLAMA