REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 2014 poz. 1819

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW

z dnia 1 grudnia 2014 r.

w sprawie trybu i zasad postępowania w zakresie sporządzania uzasadnienia i oceny konieczności zastosowania offsetu w celu ochrony podstawowych interesów bezpieczeństwa państwa

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 7 ust. 7 ustawy z dnia 26 czerwca 2014 r. o niektórych umowach zawieranych w związku z realizacją zamówień o podstawowym znaczeniu dla bezpieczeństwa państwa (Dz. U. poz. 932) zarządza się, co następuje:

§ 1. [Wskazanie komórki lub jednostki organizacyjnej właściwej do sporządzenia uzasadnienia konieczności zastosowania offsetu]

1. Minister kierujący działem administracji rządowej, któremu jednostka organizacyjna będąca zamawiającym podlega lub przez którego jest nadzorowana, zwany dalej „właściwym ministrem”, wskazuje komórkę lub jednostkę organizacyjną właściwą do sporządzenia uzasadnienia konieczności zastosowania offsetu spośród komórek i jednostek organizacyjnych, które mu podlegają lub są przez niego nadzorowane.

2. Właściwy minister, niezwłocznie po otrzymaniu informacji, o której mowa w art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 26 czerwca 2014 r. o niektórych umowach zawieranych w związku z realizacją zamówień o podstawowym znaczeniu dla bezpieczeństwa państwa, przekazuje ją komórce lub jednostce organizacyjnej właściwej do sporządzenia uzasadnienia konieczności zastosowania offsetu.

3. Komórka lub jednostka organizacyjna, o której mowa w ust. 1, sporządza uzasadnienie konieczności zastosowania offsetu, które zawiera co najmniej:

1) nazwę zadania będącego przedmiotem zamówienia lub nazwę przedmiotu zamówienia;

2) wskazanie potencjału, który ma zostać ustanowiony za pomocą offsetu, w zakresie zdolności produkcyjnych, serwisowych i obsługowo-naprawczych, a także innych zdolności niezbędnych z punktu widzenia ochrony podstawowych interesów bezpieczeństwa państwa;

3) wykazanie, że umowa jest związana z nabywaniem uzbrojenia oraz że zobowiązania offsetowe nie wpłyną negatywnie na warunki konkurencji na rynku wewnętrznym w odniesieniu do produktów, które nie są przeznaczone wyłącznie do celów wojskowych;

4) wykazanie, że zastosowanie zobowiązań offsetowych jest konieczne i odpowiednie do ochrony podstawowych interesów bezpieczeństwa państwa oraz brak jest możliwości ochrony tych interesów za pomocą innych środków, bez zastosowania offsetu;

5) rekomendację dotyczącą zastosowania bądź niezastosowania offsetu.

4. Uzasadnienie konieczności zastosowania offsetu, przekazane właściwemu ministrowi przez komórkę lub jednostkę organizacyjną, o której mowa w ust. 1, jest podstawą sporządzenia przez niego oceny konieczności zastosowania offsetu.

5. Właściwy minister sporządza ocenę konieczności zastosowania offsetu w terminie 30 dni roboczych od dnia otrzymania uzasadnienia, o którym mowa w ust. 4.

6. Sporządzona przez właściwego ministra pozytywna ocena konieczności zastosowania offsetu wraz z uzasadnieniem, na podstawie którego została sporządzona, stanowi część uzasadnienia zawarcia umowy offsetowej, o którym mowa w art. 7 ust. 5 ustawy z dnia 26 czerwca 2014 r. o niektórych umowach zawieranych w związku z realizacją zamówień o podstawowym znaczeniu dla bezpieczeństwa państwa.

§ 2. [Odpowiednie stosowanie przepisów]

Jeżeli zamawiającym jest centralny organ administracji rządowej, który nie podlega ministrowi kierującemu działem administracji rządowej ani nie jest przez tego ministra nadzorowany, przepisy § 1 stosuje się odpowiednio.

§ 3. [Wejście w życie]

Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Prezes Rady Ministrów: E. Kopacz

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2014-12-17
  • Data wejścia w życie: 2015-01-01
  • Data obowiązywania: 2015-01-01
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA