REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 2014 poz. 1772
OBWIESZCZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 21 listopada 2014 r.
w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie sposobu przeprowadzania i dokumentowania przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego niejawnego nadzorowania wytwarzania, przemieszczania, przechowywania i obrotu przedmiotami przestępstwa
1. Na podstawie art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 197, poz. 1172 i Nr 232, poz. 1378) ogłasza się w załączniku do niniejszego obwieszczenia jednolity tekst rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 7 października 2002 r. w sprawie sposobu przeprowadzania i dokumentowania przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego niejawnego nadzorowania wytwarzania, przemieszczania, przechowywania i obrotu przedmiotami przestępstwa (Dz. U. Nr 172, poz. 1404), z uwzględnieniem zmian wprowadzonych rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 kwietnia 2014 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie sposobu przeprowadzania i dokumentowania przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego niejawnego nadzorowania wytwarzania, przemieszczania, przechowywania i obrotu przedmiotami przestępstwa (Dz. U. poz. 691).
2. Podany w załączniku do niniejszego obwieszczenia tekst jednolity rozporządzenia nie obejmuje § 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 kwietnia 2014 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu przeprowadzania i dokumentowania przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego niejawnego nadzorowania wytwarzania, przemieszczania, przechowywania i obrotu przedmiotami przestępstwa (Dz. U. poz. 691), który stanowi:
„§ 2. Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.”.
Prezes Rady Ministrów: E. Kopacz
Załącznik do obwieszczenia Prezesa Rady Ministrów
z dnia 21 listopada 2014 r. (poz. 1772)
ROZPORZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 7 października 2002 r.
w sprawie sposobu przeprowadzania i dokumentowania przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego niejawnego nadzorowania wytwarzania, przemieszczania, przechowywania i obrotu przedmiotami przestępstwa
Na podstawie art. 30 ust. 5 ustawy z dnia 24 maja 2002 r. o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu (Dz. U. z 2010 r. Nr 29, poz. 154, z późn. zm.1)) zarządza się, co następuje:
§ 1. Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o ustawie, rozumie się przez to ustawę z dnia 24 maja 2002 r. o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu.
§ 2. 1. Przeprowadzanie niejawnego nadzorowania wytwarzania, przemieszczania, przechowywania i obrotu przedmiotami przestępstwa, zwanego dalej „czynnościami”, polega na obserwowaniu:
1) przesyłek, co do których zachodzi uzasadnione przypuszczenie, że mogą zawierać przedmioty przestępstwa;
2) nieruchomości lub przedmiotów ruchomych, w tym pojazdów, co do których zachodzi uzasadnione przypuszczenie, że są wykorzystywane do wytwarzania, przemieszczania, przechowywania lub obrotu przedmiotami przestępstwa;
3) osób, co do których zachodzi uzasadnione przypuszczenie, że mogą wytwarzać, przemieszczać, przechowywać lub dokonywać obrotu przedmiotami przestępstwa.
2. Podczas przeprowadzania czynności Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego może dokonywać w sposób niejawny następujących zmian w przesyłkach lub innych rzeczach zawierających przedmioty przestępstwa:
1) wyłączać okresowo przesyłki i inne rzeczy z obrotu lub procesu wytwarzania, otwierać je celem sprawdzenia i oceny zawartości, oznakowania, usunięcia przedmiotów przestępstwa lub zastąpienia ich innymi przedmiotami w całości albo w części oraz celem ujawnienia i utrwalenia śladów kryminalistycznych;
2) zamykać przesyłki i inne rzeczy po otwarciu i włączać je do obrotu lub procesu wytwarzania.
3. Obserwowanie, o którym mowa w ust. 1, może być prowadzone przy użyciu urządzeń technicznych utrwalających dźwięk lub obraz, a także urządzeń technicznych umożliwiających obserwowanie bez utrwalania dźwięku lub obrazu, w tym przez ustalanie położenia osób lub przedmiotów.
4. Sprawdzenia i oceny zawartości przesyłek i innych rzeczy dokonuje się metodą organoleptyczną lub w razie potrzeby pobiera próbki do badań właściwości fizykochemicznych lub innych cech identyfikacyjnych, istotnych z uwagi na okoliczności przeprowadzania czynności, a także dla upewnienia się, że prowadzenie czynności nie stworzy zagrożenia dla życia lub zdrowia ludzkiego.
§ 3. W celu przeprowadzenia czynności kierownik jednostki organizacyjnej Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zwraca się z pisemnym wnioskiem o wydanie zarządzenia przez Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
§ 4. Szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zawiadamia właściwe organy i instytucje publiczne o potrzebie wykonania obowiązku, o którym mowa w art. 30 ust. 3 ustawy, jeżeli jest to niezbędne do skutecznego przeprowadzenia czynności.
§ 5. 1. W przypadku gdy cel czynności może być osiągnięty bez współdziałania z organami i instytucjami publicznymi, czynności przeprowadza się bez zawiadomienia, o którym mowa w § 4.
2. Organy i instytucje publiczne wykonujące obowiązek, o którym mowa w art. 30 ust. 3 ustawy, udostępniają funkcjonariuszowi okazującemu zawiadomienie, o którym mowa w § 4, wykaz osób wykonujących prace związane z przyjmowaniem, przewozem i doręczaniem przesyłek w zakresie związanym z dopuszczeniem do dalszego przewozu.
§ 6. 1. Czynności prowadzi się przez czas oznaczony w zarządzeniu, o którym mowa w art. 30 ust. 1 ustawy, chyba że wcześniej zostanie osiągnięty cel tych czynności, wystąpi trwały brak możliwości ich wykonywania albo Prokurator Generalny nakaże zaniechanie czynności.
2. Zaprzestanie czynności z powodu trwałego braku możliwości wykonywania czynności wymaga akceptacji Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
3. Jeżeli dalsze prowadzenie czynności stwarza zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzkiego, funkcjonariusze przerywają je niezwłocznie i powiadamiają o tym Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
§ 7. 1. Czynności przeprowadza się i dokumentuje z zastosowaniem określonych odrębnymi przepisami zasad i procedur ochrony niejawności form i metod wykonywania czynności służbowych przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz informacji przetwarzanych przez tę Agencję.
2. Przeprowadzając czynności, można, w celu ochrony, o której mowa w ust. 1, posługiwać się dokumentami uniemożliwiającymi ustalenie danych identyfikujących funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego lub osoby udzielające im pomocy oraz środków, jakimi posługują się funkcjonariusze.
§ 8. 1. Dokumentację czynności stanowią:
1) wniosek kierownika jednostki organizacyjnej Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego do Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego o zarządzenie czynności, zwany dalej „wnioskiem”;
2) zarządzenie czynności przez Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, zwane dalej „zarządzeniem”;
3) zawiadomienie Prokuratora Generalnego o zarządzeniu czynności;
4) zawiadomienie organów i instytucji publicznych dokonujących przewozu przesyłek zawierających przedmioty przestępstwa o zarządzeniu czynności;
5) zarządzenie Prokuratora Generalnego o zaniechaniu czynności;
6) notatka służbowa o przebiegu czynności;
7) informacja Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego o wynikach czynności, kierowana do Prokuratora Generalnego;
8) opisy wyników sprawdzeń i oceny, o których mowa w § 2 ust. 4;
8a)2) zarządzenie Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego o zniszczeniu materiałów;
9) protokół zniszczenia materiałów.
2.3) Wzory dokumentów, o których mowa w ust. 1 pkt 1-7, 8a i 9, stanowią załączniki nr 1-8 do rozporządzenia.
3. Notatka służbowa, o której mowa w ust. 1 pkt 6, powinna zawierać:
1) numer sprawy i kryptonim, jeżeli został nadany;
2) określenie rodzaju czynności oraz czasu, miejsca i sposobu ich przeprowadzenia;
3) wskazanie osób, których dotyczyły czynności;
4) opis wyników czynności.
4. Dokumentację czynności stanowią także materiały uzyskane podczas ich stosowania, a w szczególności nośniki zawierające zapisy z rejestracji obrazu lub dźwięku albo przemieszczania się osób lub przedmiotów oraz kopie wykonane z tych nośników, a także dokumenty sporządzone na podstawie informacji utrwalonych na nośnikach.
§ 9. 1. Dokumentację dotyczącą prowadzonych czynności, w tym materiały zawierające dowody pozwalające na wszczęcie postępowania karnego, Szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego przekazuje Prokuratorowi Generalnemu za pośrednictwem upoważnionego pisemnie funkcjonariusza Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
2. W odniesieniu do materiałów uzyskanych podczas stosowania czynności, niezawierających dowodów pozwalających na wszczęcie postępowania karnego, Szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zarządza ich protokolarne, komisyjne zniszczenie.
3. Zapisy informacji utrwalone na nośnikach, o których mowa w § 8 ust. 4, usuwa się w sposób uniemożliwiający odtworzenie tych zapisów z chwilą zniszczenia materiałów, o których mowa w ust. 2.
4. W przypadku gdy usunięcie z nośników utrwalonych na nich zapisów nie jest możliwe, uszkadza się je w sposób uniemożliwiający ich odczytanie albo dokonuje się ich fizycznego zniszczenia.
§ 10. 1. Szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Prokurator Generalny prowadzą rejestry czynności.
2. Rejestry, o których mowa w ust. 1, mogą być prowadzone w postaci księgi albo w systemie informatycznym.
3.4) Wzór rejestru czynności prowadzonego przez Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego stanowi załącznik nr 9 do rozporządzenia.
3a.5) Wzór rejestru czynności, o których mowa w § 9 ust. 2, prowadzonego przez Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego stanowi załącznik nr 10 do rozporządzenia.
4.6) Wzór rejestru czynności prowadzonego przez Prokuratora Generalnego stanowi załącznik nr 11 do rozporządzenia.
§ 11. 1.7) Dokumenty, o których mowa w § 8 ust. 1 pkt 1, 2, 4, 6 i 8–9, sporządza się w egzemplarzu pojedynczym, a dokumenty wymienione w § 8 ust. 1 pkt 3, 5 i 7 sporządza się w dwóch egzemplarzach.
2. Prokurator Generalny przechowuje pierwszy egzemplarz zawiadomienia o zarządzeniu czynności i informacji o przeprowadzonych czynnościach oraz drugi egzemplarz zarządzenia o zaniechaniu czynności.
3. Szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego przechowuje drugie egzemplarze zawiadomienia Prokuratora Generalnego o zarządzeniu czynności i informacji o wynikach czynności, pierwszy egzemplarz zarządzenia Prokuratora Generalnego o zaniechaniu czynności oraz pojedyncze egzemplarze wniosków, zarządzeń, zawiadomień organów i instytucji publicznych, notatek służbowych, protokołów zniszczenia materiałów oraz opisów wyników sprawdzeń i ocen, o których mowa w § 2 ust. 4.
§ 12. (uchylony).8)
§ 13. Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia9).10)
Załączniki do rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów
z dnia 7 października 2002 r.
Załącznik nr 111)
WZÓR – WNIOSEK
Załącznik nr 211)
WZÓR – WNIOSEK
Załącznik nr 311)
WZÓR – WNIOSEK
Załącznik nr 411)
WZÓR – ZARZĄDZENIE ZANIECHANIA CZYNNOŚCI
Załącznik nr 511)
WZÓR – NOTATKA SŁUŻBOWA
Załącznik nr 611)
WZÓR – INFORMACJA O PRZEPROWADZONYCH CZYNNOŚCIACH
Załącznik nr 711)
WZÓR – ZARZĄDZENIE ZNISZCZENIA MATERIAŁÓW
Załącznik nr 811)
WZÓR – PROTOKÓŁ ZNISZCZENIA MATERIAŁÓW
Załącznik nr 911)
WZÓR – REJESTR CZYNNOŚCI PROWADZONY PRZEZ SZEFA AGENCJI BEZPIECZEŃSTWA WEWNĘTRZNEGO
Załącznik nr 1011)
WZÓR – REJESTR ZARZĄDZEŃ SZEFA ABW O ZNISZCZENIU MATERIAŁÓW ZGROMADZONYCH PODCZAS CZYNNOŚCI
Załącznik nr 1111)
WZÓR – REJESTR CZYNNOŚCI PROWADZONY PRZEZ PROKURATORA GENERALNEGO
1) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2010 r. Nr 182, poz. 1228 i Nr 238, poz. 1578, z 2011 r. Nr 53, poz. 273, Nr 84, poz. 455, Nr 117, poz. 677 i Nr 230, poz. 1371, z 2012 r. poz. 627 i 908, z 2013 r. poz. 628, 675, 1247 i 1351 oraz z 2014 r. poz. 502, 616 i 1055.
2) Dodany przez § 1 pkt 1 lit. a rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 kwietnia 2014 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu przeprowadzania i dokumentowania przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego niejawnego nadzorowania wytwarzania, przemieszczania, przechowywania i obrotu przedmiotami przestępstwa (Dz. U. poz. 691), które weszło w życie z dniem 11 czerwca 2014 r.
3) W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 lit. b rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 2.
4) W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 lit. a rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 2.
5) Dodany przez § 1 pkt 2 lit. b rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 2.
6) W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 lit. c rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 2.
7) W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 3 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 2.
8) Przez § 1 pkt 4 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 2.
9) Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 15 października 2002 r.
10) Stosownie do postanowień art. 232 ustawy z dnia 24 maja 2002 r. o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu (Dz. U. Nr 74, poz. 676) z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia utraciło moc zarządzenie Szefa Urzędu Ochrony Państwa z dnia 10 października 1997 r. w sprawie sposobu przeprowadzania i dokumentowania przez Urząd Ochrony Państwa czynności niejawnego nadzorowania przemieszczania, przechowywania i obrotu przedmiotami przestępstwa (M.P. Nr 77, poz. 736).
11) W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 5 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 2.
- Data ogłoszenia: 2014-12-10
- Data wejścia w życie: 2014-12-10
- Data obowiązywania: 2014-12-10
REKLAMA
Dziennik Ustaw
REKLAMA
REKLAMA