REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 2014 poz. 1622
ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 19 listopada 2014 r.
w sprawie pomocy w zakresie doradztwa zawodowego, przekwalifikowania, pośrednictwa pracy i odbywania praktyk zawodowych
Na podstawie art. 120 ust. 7 ustawy z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (Dz. U. z 2014 r. poz. 1414) zarządza się, co następuje:
§ 1. [Zakres przedmiotowy]
1) tryb korzystania z pomocy na terenie kraju w zakresie doradztwa zawodowego, przekwalifikowania zawodowego, pośrednictwa pracy i praktyk zawodowych przez:
a) żołnierza zawodowego,
b) byłego żołnierza zawodowego,
c) małżonka oraz dzieci pozostające na utrzymaniu żołnierza zawodowego, który:
– zaginął lub poniósł śmierć w związku z wykonywaniem zadań służbowych,
– zmarł w okresie 3 lat po zwolnieniu z zawodowej służby wojskowej w następstwie wypadku lub choroby pozostającej w związku z wykonywaniem zadań służbowych
– zwanych dalej „uprawnionymi”;
2) tryb dokonywania zwrotu kosztów przekwalifikowania zawodowego, przejazdów z miejsca zamieszkania do ośrodka szkolenia, w którym następuje przekwalifikowanie zawodowe, lub do miejsca odbywania praktyki zawodowej, zakwaterowania w okresie przekwalifikowania zawodowego lub odbywania praktyki zawodowej;
3) właściwość organów w zakresie przyznawania pomocy.
§ 2. [Przepis wyjaśniający]
§ 3. [Organy właściwe w zakresie udzielania pomocy rekonwersyjnej]
1) dyrektor komórki organizacyjnej Ministerstwa Obrony Narodowej właściwej do spraw pomocy rekonwersyjnej;
2) dyrektor Centralnego Ośrodka Aktywizacji Zawodowej w Warszawie, zwanego dalej „COAZ”;
3) kierownicy ośrodków aktywizacji zawodowej w Bydgoszczy, Gdyni, Krakowie, Lublinie, Olsztynie, Szczecinie i Wrocławiu, zwanych dalej „OAZ”;
4) szefowie wojewódzkich sztabów wojskowych, zwanych dalej „WSzW”, właściwi ze względu na terytorialny zasięg działania;
5) dyrektorzy wojskowych biur emerytalnych w Bydgoszczy, Gdańsku, Krakowie, Lublinie, Olsztynie, Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu, zwanych dalej „WBE”.
§ 4. [Zajęcia grupowe]
2. Uprawniony, o którym mowa w § 1 pkt 1 lit. a, może zrezygnować z udziału w zajęciach grupowych, składając pisemne oświadczenie o rezygnacji do dowódcy jednostki wojskowej, które dołącza się do jego akt personalnych.
3. Zajęcia grupowe, w wymiarze do trzech dni, realizowane są przez COAZ lub OAZ właściwe ze względu na miejsce stacjonowania jednostki wojskowej, w której uprawniony, o którym mowa w § 1 pkt 1 lit. a, pełni zawodową służbę wojskową.
§ 5. [Tryb korzystania z doradztwa zawodowego]
§ 6. [Koszty przekwalifikowania zawodowego]
1) przekazanie należności na rachunek bankowy ośrodka szkolenia realizującego przekwalifikowanie zawodowe na podstawie oryginału faktury lub rachunku wystawionego przez tę instytucję;
2) wypłatę należności po przedstawieniu oryginału dokumentu potwierdzającego opłacenie kosztów przekwalifikowania zawodowego oraz zaświadczenia o ukończeniu przekwalifikowania zawodowego z wynikiem pozytywnym.
2. Koszty, o których mowa w art. 120 ust. 4 pkt 2 i 3 ustawy, pokrywa:
1) dowódca jednostki wojskowej – uprawnionemu, o którym mowa w § 1 pkt 1 lit. a,
2) dyrektor WBE – uprawnionym, o których mowa w § 1 pkt 1 lit. b i c
– na podstawie złożonego przez uprawnionego oświadczenia o wysokości faktycznie poniesionych kosztów, potwierdzonych oryginałami dowodów wpłaty, rachunków i biletów.
§ 7. [Wniosek o udzielenie pomocy rekonwersyjnej]
2. Wniosek zawiera:
1) stopień wojskowy, imię i nazwisko, numer PESEL, adres i numer telefonu kontaktowego uprawnionego;
2) pełną nazwę przekwalifikowania zawodowego;
3) nazwę ośrodka szkolenia, jego adres, NIP i REGON;
4) termin przekwalifikowania zawodowego;
5) koszt przekwalifikowania zawodowego;
6) przewidywane koszty przejazdów i zakwaterowania;
7) informacje dotyczące uzyskanej dotychczas pomocy rekonwersyjnej.
3. Uprawniony, o którym mowa w § 1 pkt 1 lit. a, dołącza do wniosku:
1) dokument określający termin zwolnienia z zawodowej służby wojskowej albo oświadczenie żołnierza o planowanym zamiarze zwolnienia z zawodowej służby wojskowej;
2) zgodę dowódcy jednostki wojskowej na odbycie przekwalifikowania zawodowego;
3) zaświadczenie dowódcy jednostki wojskowej o posiadanej wysłudze lat służby wojskowej, w tym zawodowej służby wojskowej;
4) zaświadczenie z ośrodka szkolenia o uprawnieniach do prowadzenia szkoleń.
4. Uprawniony, o którym mowa w § 1 pkt 1 lit. b, dołącza do wniosku:
1) decyzję o zwolnieniu z zawodowej służby wojskowej oraz – w przypadku żołnierza zawodowego, o którym mowa w art. 120 ust. 2 ustawy – decyzję o przyznaniu świadczeń odszkodowawczych z tytułu wypadku lub choroby pozostających w związku z pełnieniem służby wojskowej poza granicami państwa;
2) dokument potwierdzający posiadaną wysługę lat służby wojskowej, w tym zawodowej służby wojskowej;
3) zaświadczenie z ośrodka szkolenia o uprawnieniach do prowadzenia szkoleń.
5. Uprawniony (małżonek), o którym mowa w § 1 pkt 1 lit. c, dołącza do wniosku:
1) skrócony odpis aktu małżeństwa;
2) dokument potwierdzający zaginięcie lub śmierć żołnierza zawodowego w związku z wykonywaniem zadań służbowych;
3) zaświadczenie z ośrodka szkolenia o uprawnieniach do prowadzenia szkoleń.
6. Uprawniony (dziecko), o którym mowa w § 1 pkt 1 lit. c, lub jego opiekun prawny dołączają do wniosku:
1) skrócony odpis aktu urodzenia;
2) dokument potwierdzający zaginięcie lub śmierć żołnierza zawodowego w związku z wykonywaniem zadań służbowych;
3) zaświadczenie z ośrodka szkolenia o uprawnieniach do prowadzenia szkoleń.
7. Uprawniony (dziecko), o którym mowa w § 1 pkt 1 lit. c, w wieku od 18 do 25 lat do wniosku, niezależnie od dokumentów określonych w ust. 6, dołącza:
1) oświadczenie o stanie cywilnym;
2) zaświadczenie o pobieraniu nauki;
3) orzeczenie o niepełnosprawności – w przypadku dzieci, o których mowa w art. 6 ust. 1 pkt 20 lit. b ustawy.
§ 8. [Wniosek o udzielenie pomocy rekonwersyjnej żołnierzowi zawodowemu]
2. Wniosek, o którym mowa w ust. 1, dowódca jednostki wojskowej przesyła, w terminie 7 dni od dnia otrzymania, do dyrektora WBE za pośrednictwem dyrektora COAZ lub kierownika OAZ właściwego ze względu na miejsce zamieszkania żołnierza.
3. Dyrektor COAZ lub kierownik OAZ przesyła wniosek wraz z dokumentami, o których mowa w § 7 ust. 3, oraz opinią, w terminie 14 dni od dnia otrzymania, do właściwego dyrektora WBE.
§ 9. [Wniosek o udzielenie pomocy rekonwersyjnej byłemu żołnierzowi zawodowemu, małżonkowi lub dzieciom pozostającym na utrzymaniu żołnierza zawodowego]
2. Wniosek, o którym mowa w ust. 1, szef WSzW albo wojskowy komendant uzupełnień przesyła, w terminie 7 dni od dnia otrzymania, do dyrektora WBE za pośrednictwem dyrektora COAZ lub kierownika OAZ właściwego ze względu na miejsce zamieszkania uprawnionego.
3. Dyrektor COAZ lub kierownik OAZ przesyła wniosek wraz z dokumentami, o których mowa w § 7 ust. 4–7, oraz opinią, w terminie 14 dni od dnia otrzymania, do właściwego dyrektora WBE.
§ 10. [Organ właściwy]
2. Odwołania od decyzji dyrektora WBE rozpatruje dyrektor komórki organizacyjnej Ministerstwa Obrony Narodowej właściwej do spraw pomocy rekonwersyjnej.
§ 11. [Potwierdzenie ukończenia przekwalifikowania zawodowego]
2. Uprawniony, o którym mowa w § 1 pkt 1 lit. a, któremu pokryto koszty, o których mowa w art. 120 ust. 4 pkt 2 i 3 ustawy, przedstawia dowódcy jednostki wojskowej, w terminie 30 dni od daty zakończenia przekwalifikowania zawodowego, dokument potwierdzający jego ukończenie z wynikiem pozytywnym.
§ 12. [Zwrot kosztów przekwalifikowania zawodowego]
2. Postępowanie w sprawie zwrotu kosztów wszczyna i prowadzi organ wypłacający świadczenie.
3. Zwrot kosztów, o których mowa w ust. 1, następuje w terminie 14 dni od dnia doręczenia uprawnionemu wezwania od organu.
4. W wezwaniu określa się kwotę podlegającą zwrotowi i wskazuje numer rachunku bankowego, na który należy dokonać wpłaty.
§ 13. [Praktyka zawodowa]
2. Praktyka zawodowa może trwać do 6 miesięcy pod warunkiem jej zakończenia przed dniem zwolnienia z zawodowej służby wojskowej.
3. Przepisy § 7 ust. 2 i 3 stosuje się odpowiednio.
4. Uprawniony, o którym mowa w § 1 pkt 1 lit. a, do wniosku dołącza zaświadczenie z instytucji organizującej praktykę zawodową o przyjęciu na praktykę zawodową.
5. Uprawnionemu, o którym mowa w § 1 pkt 1 lit. a, mogą być pokryte koszty przejazdów z miejsca zamieszkania do miejsca odbywania praktyk zawodowych i z powrotem oraz zakwaterowania w miejscu odbywania praktyk zawodowych, którego dokonuje dowódca jednostki wojskowej według limitów określonych w art. 120 ust. 4a pkt 2 i 3 ustawy.
6. Uprawniony, o którym mowa w § 1 pkt 1 lit. a, skierowany decyzją, o której mowa w ust. 1, na praktykę zawodową po jej zakończeniu przesyła do dyrektora, o którym mowa w ust. 1, zaświadczenie o odbyciu praktyki.
§ 14. [Pośrednictwo pracy]
§ 15. [Wniosek o udzielenie pomocy w zakresie pośrednictwa pracy]
2. Uprawnionym organ przedstawia, w miarę możliwości, oferty pracy na wolnych stanowiskach pracy w rejonie miejsca zamieszkania, uwzględniając ich potrzeby i posiadane kwalifikacje oraz wymagania związane z zatrudnieniem na konkretnym stanowisku pracy.
3. W przypadku braku ofert pracy w miejscu zamieszkania uprawnionego organ, w porozumieniu z innymi organami, o których mowa w § 14, prowadzącymi pośrednictwo pracy, przedstawia uprawnionemu, w miarę możliwości, oferty pracy w innych rejonach przez niego wskazanych.
§ 16. [Działalność informacyjna w zakresie rekonwersji]
2. Dowódcy jednostek wojskowych odpowiadają za realizację przedsięwzięć rekonwersyjnych i współpracują z właściwym terytorialnie dyrektorem COAZ lub kierownikiem OAZ w zakresie realizacji:
1) działalności rekonwersyjnej;
2) planowanych co najmniej raz w roku, w ramach prowadzonych szkoleń uzupełniających i doskonalących dla żołnierzy zawodowych, zajęć na temat pomocy rekonwersyjnej.
§ 17. [Wejście w życie]
Minister Obrony Narodowej: T. Siemoniak
1) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej z dnia 13 czerwca 2011 r. w sprawie pomocy w zakresie doradztwa zawodowego, przekwalifikowania, pośrednictwa pracy i odbywania praktyk zawodowych (Dz. U. Nr 134, poz. 784), które na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 października 2013 r. o zmianie ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1355) traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.
- Data ogłoszenia: 2014-11-20
- Data wejścia w życie: 2014-12-05
- Data obowiązywania: 2014-12-05
- Dokument traci ważność: 2022-05-11
REKLAMA
Dziennik Ustaw
REKLAMA
REKLAMA