REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 2014 poz. 597

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI

z dnia 6 maja 2014 r.

w sprawie sposobu i trybu sprawowania nadzoru sędziego penitencjarnego nad strzeżonymi ośrodkami i aresztami dla cudzoziemców

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 426 ust. 7 ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach (Dz. U. poz. 1650 oraz z 2014 r. poz. 463) zarządza się, co następuje:

§ 1.
Rozporządzenie określa sposób i tryb sprawowania nadzoru sędziego penitencjarnego nad strzeżonymi ośrodkami i aresztami dla cudzoziemców oraz sposób dokumentowania tego nadzoru.
§ 2.
1. Sędzia penitencjarny sprawuje nadzór penitencjarny:

1) przeprowadzając w strzeżonych ośrodkach i aresztach dla cudzoziemców, zwanych dalej „jednostkami nadzorowanymi”, wizytacje obejmujące całokształt spraw związanych z legalnością i prawidłowością pobytu cudzoziemców w jednostkach nadzorowanych;

2) przeprowadzając, z urzędu bądź na polecenie prezesa sądu okręgowego lub apelacyjnego, lustracje jednostek nadzorowanych obejmujące wybrane zagadnienia związane z legalnością i prawidłowością pobytu cudzoziemców w jednostkach nadzorowanych;

3) wydając zalecenia powizytacyjne i polustracyjne oraz kontrolując prawidłowość i terminowość ich wykonania;

4) podejmując niezbędne czynności zmierzające do usunięcia uchybień dotyczących legalności i prawidłowości pobytu cudzoziemców w jednostkach nadzorowanych oraz do zapobieżenia powstawaniu takich uchybień.

2. Wizytacje, o których mowa w ust. 1 pkt 1, przeprowadza się nie rzadziej niż raz na dwa lata, zgodnie z planem wizytacji ustalanym przez prezesa sądu okręgowego.

3. Jeśli zachodzi uzasadnione podejrzenie występowania uchybień w funkcjonowaniu jednostki nadzorowanej, prezes sądu okręgowego lub apelacyjnego bezzwłocznie poleca sędziemu penitencjarnemu przeprowadzenie lustracji.

§ 3.
Sędzia penitencjarny zawiadamia o wystąpieniu co najmniej jednej z okoliczności wymienionych w art. 406 ust. 1 ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach organ Straży Granicznej, któremu podlega jednostka nadzorowana. W takim przypadku postanowienie w przedmiocie zwolnienia cudzoziemca ze strzeżonego ośrodka lub z aresztu dla cudzoziemców doręcza się również sędziemu penitencjarnemu.
§ 4.
1. Po zakończeniu wizytacji sędzia penitencjarny zapoznaje kierownika jednostki nadzorowanej z wynikami wizytacji i umożliwia mu ustosunkowanie się do dokonanych ustaleń i do zaleceń powizytacyjnych.

2. W miarę potrzeby, zwłaszcza jeżeli w toku wizytacji stwierdzono istotne uchybienia w działalności jednostki nadzorowanej lub istotne zastrzeżenia co do realizowanych przez nią zaleceń, o terminie i przedmiocie czynności, o której mowa w ust. 1, zawiadamia się organ nadrzędny wobec jednostki nadzorowanej.

§ 5.
1. Z przebiegu wizytacji sędzia penitencjarny sporządza sprawozdanie w terminie 14 dni od dnia jej zakończenia.

2. Sprawozdanie z przebiegu wizytacji zawiera:

1) wskazanie terminu przeprowadzenia wizytacji;

2) wskazanie zakresu czasowego i tematycznego wizytacji;

3) dokonane ustalenia;

4) ocenę pracy wizytowanej jednostki nadzorowanej, w szczególności:

a) ustalenie wyników przeprowadzonej wizytacji, w tym stwierdzonych uchybień,

b) w razie potrzeby zalecenia powizytacyjne, zmierzające do usunięcia stwierdzonych uchybień i zapobieżenia powstawaniu takich uchybień,

c) ewentualne informacje o okolicznościach wskazujących na możliwość naruszeń służbowych;

5) podpis wizytatora;

6) datę sporządzenia sprawozdania.

3. Sprawozdanie z przebiegu kolejnej wizytacji zawiera ponadto ocenę sposobu wykonania zaleceń wydanych w czasie poprzedniej wizytacji.

4. Sędzia penitencjarny wyznacza termin na poinformowanie go o zakresie i sposobie wykonania zaleceń powizytacyjnych. Uzyskane informacje niezwłocznie przedstawia organom, którym przesłano odpis sprawozdania.

5. Sprawozdanie, o którym mowa w ust. 1, przechowuje się we właściwym sądzie okręgowym, natomiast jego odpis przesyła w terminie 14 dni od dnia zakończenia wizytacji kierownikowi jednostki nadzorowanej.

6. Odpisy sprawozdania przesyła się w terminie 30 dni od dnia zakończenia wizytacji Komendantowi Głównemu Straży Granicznej oraz Ministrowi Sprawiedliwości, natomiast w przypadku, o którym mowa w art. 426 ust. 6 zdanie pierwsze ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach, także ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych.

§ 6.
Przepisy § 4 i § 5 stosuje się odpowiednio do lustracji, z tym że odpis sprawozdania z lustracji przesyła się ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych oraz Ministrowi Sprawiedliwości, jeżeli zachodzi potrzeba zawiadomienia o stwierdzonych w toku lustracji rażących uchybieniach dotyczących legalności i prawidłowości pobytu cudzoziemców w jednostkach nadzorowanych.
§ 7.
1. Prezes sądu okręgowego raz na dwa lata ustala plan wizytacji w zakresie nadzoru penitencjarnego w jednostkach nadzorowanych.

2. Plan wizytacji jest aktualizowany w przypadku utworzenia bądź likwidacji jednostki nadzorowanej podlegającej wizytacji.

3. Zmiany zaplanowanych terminów wizytacji są dopuszczalne tylko w wyjątkowych okolicznościach i wymagają zgody prezesa sądu okręgowego.

4. Prezes sądu okręgowego w terminie do dnia 31 października roku, w którym upływa termin, o którym mowa w ust. 1, przedstawia plan wizytacji właściwemu prezesowi sądu apelacyjnego, który w terminie 14 dni może wnieść do tego planu uwagi. Uwagi te są wiążące dla prezesa sądu okręgowego.

5. Prezes sądu okręgowego niezwłocznie zawiadamia prezesa sądu apelacyjnego o okolicznościach powodujących konieczność aktualizacji planu lub zmianę zaplanowanych terminów wizytacji.

§ 8.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Minister Sprawiedliwości: M. Biernacki

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2014-05-12
  • Data wejścia w życie: 2014-05-13
  • Data obowiązywania: 2014-05-13
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA