REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 2014 poz. 215
OBWIESZCZENIE
MINISTRA NAUKI I SZKOLNICTWA WYŻSZEGO
z dnia 19 listopada 2013 r.
w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w sprawie trybu wyboru członków komisji do spraw etyki w nauce, trybu jej prac i sposobu wykorzystania wiążących opinii komisji oraz sposobu finansowania
1. Na podstawie art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 197, poz. 1172 i Nr 232, poz. 1378) ogłasza się w załączniku do niniejszego obwieszczenia jednolity tekst rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 28 października 2010 r. w sprawie trybu wyboru członków komisji do spraw etyki w nauce, trybu jej prac i sposobu wykorzystania wiążących opinii komisji oraz sposobu finansowania (Dz. U. Nr 215, poz. 1413), z uwzględnieniem zmiany wprowadzonej rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 7 listopada 2012 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie trybu wyboru członków komisji do spraw etyki w nauce, trybu jej prac i sposobu wykorzystania wiążących opinii komisji oraz sposobu finansowania (Dz. U. poz. 1288).
2. Podany w załączniku do niniejszego obwieszczenia tekst jednolity rozporządzenia nie obejmuje § 2 rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 7 listopada 2012 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie trybu wyboru członków komisji do spraw etyki w nauce, trybu jej prac i sposobu wykorzystania wiążących opinii komisji oraz sposobu finansowania (Dz. U. poz. 1288), który stanowi:
„§ 2. Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.”.
Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego: B. Kudrycka
Załącznik do obwieszczenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego
z dnia 19 listopada 2013 r. (poz. 215)
ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA NAUKI I SZKOLNICTWA WYŻSZEGO1)
z dnia 28 października 2010 r.
w sprawie trybu wyboru członków komisji do spraw etyki w nauce, trybu jej prac i sposobu wykorzystania wiążących opinii komisji oraz sposobu finansowania
Na podstawie art. 40 ust. 6 ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o Polskiej Akademii Nauk (Dz. U. Nr 96, poz. 619, z 2011 r. Nr 84, poz. 455 oraz z 2013 r. poz. 675) zarządza się, co następuje:
§ 1. W skład komisji do spraw etyki w nauce, zwanej dalej „komisją”, wchodzi nie więcej niż 9 członków wybranych przez Zgromadzenie Ogólne Polskiej Akademii Nauk, zwanej dalej „Akademią”.
§ 2. 1. Prezes Akademii, w celu wyłonienia kandydatów na członków komisji, zamieszcza w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej Akademii oraz w siedzibie Akademii ogłoszenie o przyjmowaniu zgłoszeń kandydatów na członków komisji, zwane dalej „ogłoszeniem”.
2. Ogłoszenie zawiera w szczególności termin, sposób i miejsce składania zgłoszeń.
§ 3. Członkowie komisji są wybierani spośród kandydatów zgłoszonych przez:
1) Komitet Polityki Naukowej;
2) Konferencję Rektorów Akademickich Szkół Polskich;
3) Konferencję Rektorów Zawodowych Szkół Polskich;
4) Prezydium Akademii;
5) Radę Główną Instytutów Badawczych;
6) Radę Główną Szkolnictwa Wyższego2);
7) inne podmioty reprezentujące środowisko nauki i szkolnictwa wyższego w Rzeczypospolitej Polskiej.
§ 4. 1. Zgłoszenie kandydata na członka komisji zawiera:
1) wskazanie podmiotu zgłaszającego kandydata;
2) dane osobowe kandydata;
3) opis kwalifikacji i doświadczenia zawodowego kandydata;
4) uzasadnienie zgłoszenia kandydata;
5) oświadczenie kandydata o wyrażeniu zgody na kandydowanie.
2. Zgłoszenie kandydata na członka komisji przekazane po terminie podanym w ogłoszeniu nie podlega rozpatrzeniu.
§ 5. Prezes Akademii:
1) sporządza listę kandydatów na członków komisji, których zgłoszenia spełniają wymagania formalne;
2) przekazuje listę kandydatów na członków komisji do wiadomości członkom Zgromadzenia Ogólnego Akademii;
3) zamieszcza listę kandydatów na członków komisji w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej Akademii;
4) zarządza sporządzenie kart do głosowania, na których są umieszczone w kolejności alfabetycznej imiona i nazwiska kandydatów na członków komisji, ze wskazaniem podmiotu, który zgłosił kandydaturę.
§ 6. 1. Zgromadzenie Ogólne Akademii wybiera członków komisji w głosowaniu tajnym.
2. Głosowanie przeprowadza się z użyciem kart do głosowania, o których mowa w § 5 pkt 4.
3. Karta do głosowania jest ważna, jeżeli oddano głos na co najmniej jednego kandydata.
§ 7. W skład komisji wchodzą osoby, które uzyskały największą liczbę głosów, z uwzględnieniem § 1.
§ 8. Prezes Akademii ogłasza komunikat o powołanych członkach komisji w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej Akademii.
§ 9. 1. Członkowie komisji ze swojego składu wybierają przewodniczącego.
2. Przewodniczący komisji kieruje pracami komisji oraz w szczególności:
1) zwołuje posiedzenie plenarne komisji;
2) powołuje zespoły orzekające w sprawach naruszenia zasad etyki w nauce i wyznacza ich przewodniczących;
3) kieruje do zespołów orzekających sprawy dotyczące naruszeń zasad etyki w nauce;
4) zapewnia sprawne i terminowe załatwianie spraw i wyrażanie opinii w sprawach naruszeń zasad etyki w nauce;
5) informuje Prezesa Akademii o pracach komisji;
6)3) przedstawia Zgromadzeniu Ogólnemu Akademii informację o działalności komisji, w terminie do dnia 31 maja każdego roku.
§ 10. 1. Komisja opracowuje kodeks etyki pracownika naukowego na posiedzeniu plenarnym, w którym uczestniczą wszyscy członkowie komisji. Posiedzenie plenarne jest zwoływane również w sprawach związanych z działalnością komisji dotyczącą upowszechniania standardów rzetelności badań naukowych.
2. Przewodniczący komisji lub upoważniony przez niego członek komisji wyznacza termin posiedzenia plenarnego i zawiadamia członków komisji o posiedzeniu, nie później niż w terminie 7 dni przed dniem posiedzenia komisji, oraz przekazuje materiały przeznaczone do rozpatrzenia na posiedzeniu plenarnym.
3. Członkowie komisji, którzy nie mogą wziąć udziału w posiedzeniu plenarnym, przesyłają swoje stanowiska w formie pisemnej.
4. Przewodniczący komisji może zapraszać inne osoby do udziału w posiedzeniu plenarnym komisji, bez prawa głosu.
5. Z posiedzenia plenarnego komisji sporządza się protokół, który podpisuje przewodniczący komisji.
§ 11. Na pierwszym posiedzeniu plenarnym komisja uchwala regulamin działania komisji.
§ 12. 1. Przewodniczący zespołu orzekającego organizuje pracę zespołu orzekającego i wyznacza terminy posiedzeń tego zespołu.
2. Przewodniczący zespołu orzekającego zawiadamia członków komisji o posiedzeniu zespołu, nie później niż w terminie 7 dni przed dniem posiedzenia zespołu, oraz przekazuje materiały przeznaczone do rozpatrzenia na posiedzeniu.
3. Przewodniczący zespołu orzekającego może zapraszać inne osoby do udziału w posiedzeniu zespołu, bez prawa głosu.
4. Z posiedzenia zespołu sporządza się protokół, który podpisuje przewodniczący zespołu.
§ 13. 1. Opinie i stanowiska komisji oraz zespołów orzekających są przyjmowane większością głosów.
2. W przypadku równej liczby głosów decyduje odpowiednio głos przewodniczącego komisji albo zespołu.
3. Opinie i stanowiska zespołów orzekających są przedstawiane przewodniczącemu komisji niezwłocznie po ich przyjęciu.
4. Odpisy opinii i stanowisk komisji oraz zespołów orzekających są przekazywane Prezesowi Akademii.
§ 14. 1. Opinie komisji są wiążące przy rozstrzyganiu spraw związanych z naruszeniem zasad etyki w nauce przez pracowników uczelni, jednostki naukowej Akademii oraz instytutu badawczego, o którym mowa w ustawie z dnia 30 kwietnia 2010 r. o instytutach badawczych (Dz. U. Nr 96, poz. 618 oraz z 2011 r. Nr 112, poz. 654 i Nr 185, poz. 1092).
2. W sprawach naruszeń dyscyplinarnych, które stanowią jednocześnie naruszenie zasad etyki w nauce, komisja przekazuje opinię, o której mowa w art. 39 ust. 1 ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o Polskiej Akademii Nauk, w terminie 14 dni od dnia jej przyjęcia, do właściwej komisji dyscyplinarnej miejsca zatrudnienia pracownika, o którym mowa w ust. 1.
3. Sprawy dotyczące naruszeń zasad etyki w nauce, o których mowa w art. 39 ust. 2 ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o Polskiej Akademii Nauk, podjęte z inicjatywy własnej komisji, komisja kieruje, w terminie 14 dni od dnia podjęcia decyzji w tym zakresie, do właściwej komisji dyscyplinarnej miejsca zatrudnienia pracownika, o którym mowa w ust. 1, z zaleceniem przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego.
§ 15. W przypadku złożenia rezygnacji lub śmierci członka komisji w trakcie trwania kadencji, w skład komisji wchodzi na jego miejsce do końca kadencji kandydat, który w wyborach uzyskał kolejno największą liczbę głosów.
§ 16. Komisja wykonuje swoje zadania do czasu powołania komisji nowej kadencji.
§ 17. Koszty funkcjonowania komisji są pokrywane z wyodrębnionej części budżetu państwa „Polska Akademia Nauk”.
§ 18. Wyboru członków komisji pierwszej kadencji dokonuje się do dnia 30 czerwca 2011 r.
§ 19. Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia4).
|
1) Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego kieruje działem administracji rządowej – nauka, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2011 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (Dz. U. Nr 248, poz. 1483).
2) Obecnie: Rada Główna Nauki i Szkolnictwa Wyższego, stosownie do art. 19 ustawy z dnia 18 marca 2011 r. o zmianie ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym, ustawy o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 84, poz. 455), która weszła w życie z dniem 1 października 2011 r.
3) W brzmieniu ustalonym przez § 1 rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 7 listopada 2012 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie trybu wyboru członków komisji do spraw etyki w nauce, trybu jej prac i sposobu wykorzystania wiążących opinii komisji oraz sposobu finansowania (Dz. U. poz. 1288), które weszło w życie z dniem 7 grudnia 2012 r.
4) Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 16 listopada 2010 r.
- Data ogłoszenia: 2014-02-18
- Data wejścia w życie: 2014-02-18
- Data obowiązywania: 2014-02-18
REKLAMA
Dziennik Ustaw
REKLAMA
REKLAMA