REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 2013 poz. 224

OBWIESZCZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI

z dnia 11 stycznia 2013 r.

w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie sposobu przenoszenia treści dotychczasowej księgi wieczystej do struktury księgi wieczystej prowadzonej w systemie informatycznym

Tekst pierwotny

1. Na podstawie art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 197, poz. 1172 i Nr 232, poz. 1378) ogłasza się w załączniku do niniejszego obwieszczenia jednolity tekst rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 20 sierpnia 2003 r. w sprawie sposobu przenoszenia treści dotychczasowej księgi wieczystej do struktury księgi wieczystej prowadzonej w systemie informatycznym (Dz. U. Nr 162, poz. 1574), z uwzględnieniem zmian wprowadzonych:

1) rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 17 marca 2006 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie sposobu przenoszenia treści dotychczasowej księgi wieczystej do struktury księgi wieczystej prowadzonej w systemie informatycznym (Dz. U. Nr 49, poz. 355);

2) rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 29 marca 2007 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie sposobu przenoszenia treści dotychczasowej księgi wieczystej do struktury księgi wieczystej prowadzonej w systemie informatycznym (Dz. U. Nr 56, poz. 377);

3) rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 21 grudnia 2007 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie sposobu przenoszenia treści dotychczasowej księgi wieczystej do struktury księgi wieczystej prowadzonej w systemie informatycznym (Dz. U. Nr 250, poz. 1881);

4) rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 18 grudnia 2008 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie sposobu przenoszenia treści dotychczasowej księgi wieczystej do struktury księgi wieczystej prowadzonej w systemie informatycznym (Dz. U. Nr 235, poz. 1609);

5) rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 25 czerwca 2009 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie sposobu przenoszenia treści dotychczasowej księgi wieczystej do struktury księgi wieczystej prowadzonej w systemie informatycznym (Dz. U. Nr 102, poz. 854);

6) rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 22 grudnia 2010 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie sposobu przenoszenia treści dotychczasowej księgi wieczystej do struktury księgi wieczystej prowadzonej w systemie informatycznym (Dz. U. Nr 255, poz. 1716);

7) rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 17 stycznia 2012 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie sposobu przenoszenia treści dotychczasowej księgi wieczystej do struktury księgi wieczystej prowadzonej w systemie informatycznym (Dz. U. poz. 55);

8) rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 29 listopada 2012 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie sposobu przenoszenia treści dotychczasowej księgi wieczystej do struktury księgi wieczystej prowadzonej w systemie informatycznym (Dz. U. poz. 1345).

2. Podany w załączniku do niniejszego obwieszczenia tekst jednolity rozporządzenia nie obejmuje:

1) § 2 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 17 marca 2006 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu przenoszenia treści dotychczasowej księgi wieczystej do struktury księgi wieczystej prowadzonej w systemie informatycznym (Dz. U. Nr 49, poz. 355), który stanowi:

„§ 2. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 31 marca 2006 r.”;

2) § 2 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 29 marca 2007 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu przenoszenia treści dotychczasowej księgi wieczystej do struktury księgi wieczystej prowadzonej w systemie informatycznym (Dz. U. Nr 56, poz. 377), który stanowi:

„§ 2. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 kwietnia 2007 r.”;

3) § 2 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 21 grudnia 2007 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu przenoszenia treści dotychczasowej księgi wieczystej do struktury księgi wieczystej prowadzonej w systemie informatycznym (Dz. U. Nr 250, poz. 1881), który stanowi:

„§ 2. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2008 r.”;

4) § 2 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 18 grudnia 2008 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu przenoszenia treści dotychczasowej księgi wieczystej do struktury księgi wieczystej prowadzonej w systemie informatycznym (Dz. U. Nr 235, poz. 1609), który stanowi:

„§ 2. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2009 r.”;

5) § 2 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 25 czerwca 2009 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu przenoszenia treści dotychczasowej księgi wieczystej do struktury księgi wieczystej prowadzonej w systemie informatycznym (Dz. U. Nr 102, poz. 854), który stanowi:

„§ 2. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 lipca 2009 r.”;

6) § 2 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 22 grudnia 2010 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu przenoszenia treści dotychczasowej księgi wieczystej do struktury księgi wieczystej prowadzonej w systemie informatycznym (Dz. U. Nr 255, poz. 1716), który stanowi:

„§ 2. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2011 r.”;

7) § 2 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 9 stycznia 2012 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu przenoszenia treści dotychczasowej księgi wieczystej do struktury księgi wieczystej prowadzonej w systemie informatycznym (Dz. U. poz. 55), który stanowi:

„§ 2. Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.”;

8) § 2 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 29 listopada 2012 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu przenoszenia treści dotychczasowej księgi wieczystej do struktury księgi wieczystej prowadzonej w systemie informatycznym (Dz. U. poz. 1345), który stanowi:

„§ 2. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2013 r.”.

Minister Sprawiedliwości: J. Gowin

Załącznik 1. [Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 20 sierpnia 2003 r. w sprawie sposobu przenoszenia treści dotychczasowej księgi wieczystej do struktury księgi wieczystej prowadzonej w systemie informatycznym]

Załącznik do obwieszczenia Ministra Sprawiedliwości
z dnia 11 stycznia 2013 r. (poz. 224)

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI

z dnia 20 sierpnia 2003 r.

w sprawie sposobu przenoszenia treści dotychczasowej księgi wieczystej do struktury księgi wieczystej prowadzonej w systemie informatycznym

Na podstawie art. 10 ust. 3 i 4 ustawy z dnia 14 lutego 2003 r. o przenoszeniu treści księgi wieczystej do struktury księgi wieczystej prowadzonej w systemie informatycznym (Dz. U. Nr 42, poz. 363) zarządza się, co następuje:

Rozdział 1

Przepisy ogólne

§ 1. Rozporządzenie określa sposób przenoszenia treści dotychczasowej księgi wieczystej do struktury księgi wieczystej prowadzonej w systemie informatycznym, a w szczególności sposób:

1) przekształcania numeracji ksiąg wieczystych;

2) zamieszczania w księdze wieczystej wyniku sprawdzenia zgodności oznaczenia nieruchomości w księdze wieczystej z danymi zawartymi w bazie danych ewidencji gruntów i budynków;

3) postępowania w razie wystąpienia przeszkód w migracji księgi wieczystej.

§ 2. Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:

1) EGiB – należy przez to rozumieć ewidencję gruntów i budynków;

2) SWDE – należy przez to rozumieć standard wymiany danych ewidencyjnych, określony w załączniku nr 4 do rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z dnia 29 marca 2001 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków (Dz. U. Nr 38, poz. 454);

3) RZHLZ – należy przez to rozumieć rejestr zabezpieczenia hipotecznych listów zastawnych.

§ 3. 1. Numer dotychczasowej księgi wieczystej przekształca się w ten sposób, że numer księgi wieczystej prowadzonej w systemie informatycznym tworzy się jako połączenie kolejno: czteroznakowego kodu wydziału ksiąg wieczystych sądu rejonowego, z którego księga wieczysta została przekazana do ośrodka migracyjnego, numeru dotychczasowej księgi wieczystej oraz cyfry kontrolnej.

2. Kody wydziałów ksiąg wieczystych sądów rejonowych określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.

3. Cyfrę kontrolną wylicza się na podstawie kodu wydziału ksiąg wieczystych sądu rejonowego i numeru dotychczasowej księgi wieczystej.

§ 4. 1. Przeniesienia treści dotychczasowej księgi wieczystej do struktury księgi wieczystej prowadzonej w systemie informatycznym dokonuje się wielkimi literami i przy użyciu dopuszczalnych znaków pisarskich w systemie informatycznym. Wykaz dopuszczalnych znaków pisarskich w systemie informatycznym określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.

2. Przenoszoną treść dotychczasowej księgi wieczystej dostosowuje się do struktury księgi wieczystej prowadzonej w systemie informatycznym.

3. Dane o podstawach wpisu wskazane w poszczególnych działach dotychczasowej księgi wieczystej przenosi się z zachowaniem chronologii ich naniesienia, bez wskazywania numeru bieżącego wpisu.

4. W przypadku gdy zachodzi konieczność przeniesienia z dotychczasowej księgi wieczystej w pojedyncze pole struktury księgi wieczystej prowadzonej w systemie informatycznym więcej niż jednego elementu wpisu lub adnotacji, pole to powtarza się w strukturze księgi wieczystej prowadzonej w systemie informatycznym tyle razy, ile jest elementów wpisu lub adnotacji, tak aby każdy z tych elementów został wpisany w osobnym polu.

5. Przepisu ust. 4 nie stosuje się w przypadku, gdy zachodzi potrzeba przeniesienia do struktury księgi wieczystej prowadzonej w systemie informatycznym więcej niż jednego elementu wpisu lub adnotacji, dla którego przewidziano w tej strukturze odrębne pole, rubrykę, podrubrykę, podpole.

6. Pola niewymagane dla przeniesienia wpisu lub adnotacji pozostawia się niewypełnione.

7. Przepisy ust. 4 i 6 stosuje się odpowiednio do rubryk, podrubryk i podpól, z tym że w przypadku działu III i IV w strukturze księgi wieczystej prowadzonej w systemie informatycznym powtarza się zestaw rubryk składających się na strukturę działu.

§ 5. W systemie informatycznym jednoznacznie identyfikuje się sędziego lub referendarza sądowego zatwierdzającego prawidłowość przeniesienia treści dotychczasowej księgi wieczystej do struktury księgi wieczystej prowadzonej w systemie informatycznym.

§ 6. Po przeniesieniu treści dotychczasowej księgi wieczystej do struktury księgi wieczystej prowadzonej w systemie informatycznym, w ośrodku migracyjnym ksiąg wieczystych, na pierwszej stronie dotychczasowej księgi wieczystej zamieszcza się napis „Księga zapisana w centralnej bazie danych ksiąg wieczystych”.

Rozdział 2

Przenoszenie treści okładki i pierwszej strony dotychczasowej księgi wieczystej

§ 7. Dane ujawnione na okładce i pierwszej stronie dotychczasowej księgi wieczystej przenosi się do:

1) rubryki 0.1 „informacje podstawowe” odpowiednio do pól:

0.1.0.1 „numer księgi”,

0.1.0.2 „oznaczenie wydziału” odpowiednio do podpól:

– A „nazwa sądu”,

– B „siedziba sądu”,

– C „kod wydziału”,

– D „numer wydziału”,

– E „nazwa wydziału”,

0.1.0.3 „typ księgi”;

2) rubryki 0.2 „dane o założeniu księgi wieczystej” odpowiednio do pola:

0.2.0.4 „data założenia dotychczasowej księgi wieczystej”.

§ 8. Pole 0.2.0.2 „chwila zapisania księgi” w rubryce 0.2 „dane o założeniu księgi wieczystej” wypełniane jest automatycznie z chwilą pierwszego zapisu księgi wieczystej w urządzeniach centralnej bazy danych ksiąg wieczystych.

§ 9. Nie wypełnia się następujących pól:

1) w rubryce 0.2 „dane o założeniu księgi wieczystej”:

0.2.0.3 „chwila ujawnienia księgi”;

2) w rubryce 0.3 „dane o zamknięciu księgi wieczystej”:

0.3.0.1 „chwila zamknięcia księgi”,

0.3.0.2 „podstawa zamknięcia księgi”;

3) w rubryce 0.4 „podstawa zmiany”:

0.4.0.1 „podstawa zmiany”.

§ 10. Nie przenosi się danych ujawnionych na okładce lub pierwszej stronie dotychczasowej księgi wieczystej, których nie uwzględniono w strukturze księgi wieczystej prowadzonej w systemie informatycznym.

Rozdział 3

Przenoszenie treści działu I dotychczasowej księgi wieczystej

§ 11. Nie wypełnia się następujących pól:

1) w rubryce 1.1 „wzmianka w księdze wieczystej”:

1.1.0.3 „chwila wykreślenia”,

1.1.0.4 „omówienie wykreślenia”;

2) w rubryce 1.4 „oznaczenie”:

a) w podrubryce 1.4.1 „działka ewidencyjna”:

1.4.1.7 „odłączenie”,

b) w podrubryce 1.4.2 „budynek”:

1.4.2.12 „odłączenie”,

c) w podrubryce 1.4.3 „urządzenie”:

1.4.3.4 „odłączenie”.

§ 12. Numer bieżący nieruchomości przenosi się zgodnie z numeracją w dotychczasowej księdze wieczystej.

§ 13. Dane opisujące grunt lub parcelę przenosi się do rubryki 1.9 „komentarz” pola 1.9.0.1 „komentarz do migracji”.

§ 14. Dla ksiąg wieczystych, w których ujawniono więcej niż jedną działkę ewidencyjną lub więcej niż jeden sposób korzystania, dane dotyczące sposobu korzystania przenosi się do rubryki 1.9 „komentarz” pola 1.9.0.1 „komentarz do migracji” podpola A, chyba że z treści dotychczasowej księgi wieczystej jednoznacznie wynika sposób korzystania dla poszczególnych działek ewidencyjnych.

§ 15. Dla ksiąg wieczystych, w których ujawniono więcej niż jeden termin użytkowania, dane dotyczące terminu użytkowania przenosi się do rubryki 1.14 „komentarz” pola 1.14.0.1 „komentarz do migracji” podpola A.

§ 16. Obszar nieruchomości gruntowej przelicza się i przenosi do rubryki 1.5 „obszar” pola 1.5.0.1 „obszar”, z zastosowaniem jednostki określonej w § 62 rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z dnia 29 marca 2001 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków.

§ 17. Do liczby określającej piętro dodaje się „1” i tak otrzymaną wartość przenosi się do rubryki 1.4 „oznaczenie” podrubryki 1.4.4 „lokal” pola 1.4.4.8 „kondygnacja”.

§ 18. W rubryce 1.4 „oznaczenie” w podrubryce 1.4.2 „budynek” pole 1.4.2.15 „części wspólne po wyodrębnieniu lokali” wypełnia się w przypadku, gdy w dotychczasowej księdze wieczystej były ujawnione części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali.

§ 19. Jeżeli w dziale I-O w łamie 8 wskazano jako podstawy oznaczenia (sprostowania) nieruchomości dokumenty inne niż wydane przez organ prowadzący ewidencję gruntów i budynków (np. akty notarialne, zaświadczenia spółdzielni, decyzje administracyjne), opisy tych dokumentów przenosi się do rubryki 1.9 „komentarz” pola 1.9.0.1 „komentarz do migracji” podpola A.

§ 20. Wpisy z łamu 1 „Wzmianka o wniosku” przenosi się do rubryki 1.1 „wzmianka w księdze wieczystej” odpowiednio do pól:

1.1.0.1 „wzmianka”,

1.1.0.2 „chwila zamieszczenia”.

§ 21. Wpisy z łamu 2 „Numer nieruchomości” przenosi się do rubryki 1.2 „numer nieruchomości” do pola:

1.2.0.1 „numer bieżący nieruchomości”.

§ 22. W księdze wieczystej prowadzonej w systemie informatycznym wprowadza się numer położenia nieruchomości w rubryce 1.3 „położenie” w polu 1.3.0.1 „numer porządkowy”.

§ 23. Wpisy z łamu 3 „Położenie” przenosi się do:

1) rubryki 1.3 „położenie” odpowiednio do pól:

1.3.0.2 „województwo”,

1.3.0.3 „powiat”,

1.3.0.4 „gmina”,

1.3.0.5 „miejscowość”,

1.3.0.6 „dzielnica”;

2) rubryki 1.4 „oznaczenie” odpowiednio:

a) dla nieruchomości gruntowej do podrubryki 1.4.1 „działka ewidencyjna” odpowiednio do pól:

1.4.1.5 „ulica”,

b) dla nieruchomości budynkowej lub prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej do podrubryki 1.4.2 „budynek” odpowiednio do pól:

1.4.2.4 „dane adresowe” odpowiednio do podpól:

– A „ulica (aleja, plac)”,

– B „numer budynku”,

c) dla nieruchomości lokalowej, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego do podrubryki 1.4.4 „lokal” odpowiednio do pól:

1.4.4.2 „ulica”,

1.4.4.3 „numer budynku”.

§ 24. W księdze wieczystej prowadzonej w systemie informatycznym wprowadza się w rubryce 1.4 „oznaczenie” w podrubryce: 1.4.1 „działka ewidencyjna”, 1.4.2 „budynek”, 1.4.3 „urządzenie” w polu 1.4.1.4, 1.4.2.3, 1.4.3.2 „położenie” – numer porządkowy położenia zapisanego w rubryce 1.3 „położenie” w polu 1.3.0.1 „numer porządkowy”.

§ 25. Wpisy z łamu 4 „Mapa i opis” przenosi się do:

1) rubryki 1.4 „oznaczenie” odpowiednio:

a) dla nieruchomości gruntowej do podrubryki 1.4.1 „działka ewidencyjna” odpowiednio do pól:

1.4.1.1 „identyfikator działki”,

1.4.1.2 „numer działki”,

1.4.1.3 „obręb ewidencyjny” odpowiednio do podpól:

– A „numer obrębu”,

– B „nazwa obrębu”,

b) dla nieruchomości budynkowej lub prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej do podrubryki 1.4.2 „budynek” odpowiednio do pól:

1.4.2.1 „identyfikator budynku”,

1.4.2.2 „identyfikator działki”,

1.4.2.5 „liczba kondygnacji”,

1.4.2.6 „liczba samodzielnych lokali”,

1.4.2.7 „powierzchnia użytkowa budynku”,

1.4.2.10 „nieruchomość, na której usytuowany jest budynek”, odpowiednio do podpól:

– A „numer księgi wieczystej”,

– B „numer obrębu ewidencyjnego”,

– C „numer działki ewidencyjnej”,

1.4.2.11 „odrębność”,

c) dla nieruchomości lokalowej, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego do podrubryki 1.4.4 „lokal” odpowiednio do pól:

1.4.4.1 „identyfikator lokalu”,

1.4.4.4 „numer lokalu”,

1.4.4.6 „opis lokalu” odpowiednio do podpól:

– A „rodzaj izby”,

– B „liczba izb”,

1.4.4.7 „opis pomieszczeń przynależnych” odpowiednio do podpól:

– A „rodzaj pomieszczenia”,

– B „liczba pomieszczeń”,

1.4.4.8 „kondygnacja”,

1.4.4.10 „nieruchomość zabudowana budynkiem” odpowiednio do podpól:

– A „numer księgi wieczystej”,

– B „numer obrębu”,

– C „numer działki ewidencyjnej”,

1.4.4.11 „odrębność”;

2) rubryki 1.7 „podstawa oznaczenia (sprostowania)” odpowiednio do pól:

1.7.0.1 „podstawa oznaczenia (sprostowania)”,

1.7.0.5 „numer karty akt”,

1.7.0.6 „numer księgi”.

§ 26. 1. Dla nieruchomości gruntowej wpisy z łamu 5 „Sposób korzystania” przenosi się do:

1) rubryki 1.4 „oznaczenie” odpowiednio:

a) dla działki ewidencyjnej do podrubryki 1.4.1 „działka ewidencyjna” odpowiednio do pola:

1.4.1.6 „sposób korzystania”,

b) dla budynku do podrubryki 1.4.2 „budynek” odpowiednio do pól:

1.4.2.1 „identyfikator budynku”,

1.4.2.2 „identyfikator działki”,

1.4.2.4 „dane adresowe” odpowiednio do podpól:

– A „ulica (aleja, plac)”,

– B „numer budynku”,

1.4.2.5 „liczba kondygnacji”,

1.4.2.6 „liczba samodzielnych lokali”,

1.4.2.7 „powierzchnia użytkowa budynku”,

1.4.2.8 „przeznaczenie budynku”,

1.4.2.10 „dalszy opis budynku”,

1.4.2.11 „odrębność”,

1.4.2.15 „części wspólne po wyodrębnieniu lokali”,

c) dla urządzenia do podrubryki 1.4.3 „urządzenie” odpowiednio do pól:

1.4.3.1 „identyfikator działki”,

1.4.3.3 „opis”;

2) dla budynków i urządzeń do rubryki 1.7 „podstawa oznaczenia (sprostowania)” odpowiednio do pól:

1.7.0.1 „podstawa oznaczenia (sprostowania)”,

1.7.0.5 „numer karty akt”,

1.7.0.6 „numer księgi”;

3) dla gruntu oddanego w użytkowanie wieczyste do rubryki 1.11 „spis praw” odpowiednio do podrubryki 1.11.2 „prawo użytkowania wieczystego” do pól:

1.11.2.1 „okres użytkowania”,

1.11.2.2 „sposób korzystania”.

2. Dla nieruchomości budynkowej lub prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej wpisy z łamu 5 „Sposób korzystania” przenosi się do rubryki 1.4 „oznaczenie” podrubryki 1.4.2 „budynek” pola 1.4.2.8 „przeznaczenie budynku”.

3. Dla nieruchomości lokalowej, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego wpisy z łamu 5 „Sposób korzystania” przenosi się do rubryki 1.4 „oznaczenie” odpowiednio do podrubryki 1.4.4 „lokal” odpowiednio do pola 1.4.4.5 „przeznaczenie lokalu”.

§ 27. Wpisy z łamu 6 „Obszar” przenosi się do rubryki 1.5 „obszar” do pola 1.5.0.1 „obszar”.

§ 28. Nie przenosi się wpisów z łamu 7 „Do bieżącego numeru nieruchomości”.

§ 29. Wpisy z łamu 8 „Stan w czasie założenia księgi wieczystej, przyłączenia i odłączenia” przenosi się do:

1) rubryki 0.2 „dane o założeniu księgi wieczystej” odpowiednio do pola:

0.2.0.1 „stan w czasie założenia”;

2) rubryki 1.7 „podstawa oznaczenia (sprostowania)” odpowiednio do pól:

1.7.0.1 „podstawa oznaczenia (sprostowania)”,

1.7.0.2 „data sporządzenia”,

1.7.0.3 „nazwa organu”,

1.7.0.4 „siedziba organu”,

1.7.0.5 „numer karty akt”,

1.7.0.6 „numer księgi”;

3) rubryki 1.8 „dane o wniosku i chwili wpisu” odpowiednio:

a) do podrubryki 1.8.1 „dane o wniosku” odpowiednio do pól:

1.8.1.1 „chwila wpływu”,

1.8.1.2 „rodzaj dziennika”,

1.8.1.3 „numer dziennika”,

1.8.1.4 „czy z urzędu”,

1.8.1.5 „numer karty akt”,

1.8.1.6 „numer księgi”,

b) do podrubryki 1.8.2 „chwila wpisu” do pola:

1.8.2.1 „chwila wpisu”;

4) rubryki 1.4 „oznaczenie” odpowiednio:

a) dla wpisu, który dotyczy działki ewidencyjnej przyłączonej do nieruchomości, do podrubryki 1.4.1 „działka ewidencyjna” odpowiednio do pola 1.4.1.8 „przyłączenie” odpowiednio do podpól:

– A „numer księgi wieczystej”,

– B „obszar”,

b) dla wpisu, który wskazuje księgę zaginioną, zniszczoną, dawną lub zbiór dokumentów, do podrubryki 1.4.1 „działka ewidencyjna” odpowiednio do pola 1.4.1.9 „numer księgi zaginionej, zniszczonej, dawnej, zbioru dokumentów” odpowiednio do podpól:

– A „numer księgi zaginionej”,

– B „numer księgi zniszczonej”,

– C „numer księgi dawnej”,

– D „oznaczenie zbioru dokumentów”,

c) dla wpisu, który dotyczy budynku przyłączonego do nieruchomości, dodatkowo do podrubryki 1.4.2 „budynek” odpowiednio do pola:

1.4.2.13 „przyłączenie”,

d) dla wpisu, który dotyczy lokalu wyodrębnionego z budynku, do podrubryki 1.4.2 „budynek” odpowiednio do pól:

1.4.2.14 „informacja o wyodrębnionych lokalach” odpowiednio do podpól:

– A „numer lokalu”,

– B „numer księgi wieczystej”,

1.4.2.15 „części wspólne po wyodrębnieniu lokali”,

e) dla wpisu, który dotyczy urządzenia przyłączonego do nieruchomości, do podrubryki 1.4.3 „urządzenie” odpowiednio do pola:

1.4.3.5 „przyłączenie”,

f) dla wpisu, który dotyczy lokalu przyłączonego do nieruchomości, dodatkowo do podrubryki 1.4.4 „lokal” odpowiednio do pola:

1.4.4.9 „przyłączenie”.

§ 30. W rubryce 1.6 „zgodność z danymi ewidencji gruntów i budynków” wpisuje się:

1) w polu: 1.6.0.1 „zgodność” – znacznik weryfikacji danych wpisanych w dziale I-O księgi wieczystej z danymi zawartymi w ewidencji gruntów i budynków (Z – zgodny, N – niezgodny, B – brak możliwości sprawdzenia zgodności), według stanu na ostatni dzień minionego kwartału, dostępnych w formacie SWDE;

2) w polu 1.6.0.2 „chwila sprawdzenia” – data, godzina i minuta sprawdzenia zgodności danych zawartych w księdze wieczystej z danymi ewidencji gruntów i budynków;

3) w polu 1.6.0.3 „wersja bazy EGiB” – data ostatniej aktualizacji stanu bazy danych EGiB, z którą dokonywana jest weryfikacja danych wpisanych w dziale I-O.

§ 31. Wpisy lub części wpisów, ujawnione w dziale I-O dotychczasowej księgi wieczystej, które zawierają treść nieobjętą strukturą księgi wieczystej, a także projekty wpisów ujawnione w tym dziale przenosi się do rubryki 1.9 „komentarz”, pola 1.9.0.1 „komentarz do migracji”, podpola A.

§ 32. Ostatni numer bieżący nieruchomości, przeniesiony do rubryki 1.2 „numer nieruchomości”, pola 1.2.0.1 „numer bieżący nieruchomości” przenosi się dodatkowo do rubryki 1.9 „komentarz”, pola 1.9.0.1 „komentarz do migracji”, podpola B.

§ 33. Nie wypełnia się następujących pól:

1) w rubryce 1.10 „wzmianka w księdze wieczystej”:

1.10.0.3 „chwila wykreślenia”,

1.10.0.4 „omówienie wykreślenia”;

2) w rubryce 1.11 „spis praw”:

1.11.1.7 „rodzaj zmiany”.

§ 34. Numer bieżący wpisu przenosi się zgodnie z numeracją w dotychczasowej księdze wieczystej.

§ 35. Pole 1.11.1.2 „napis” w rubryce 1.11 „spis praw” wypełnia się w przypadku, gdy w dziale I-O ujawniono oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste, ujawniono na takim gruncie budynek stanowiący odrębny od gruntu przedmiot własności lub urządzenie stanowiące odrębny przedmiot własności.

§ 36. Wpisy z łamu 1 „Wzmianka o wniosku” przenosi się do rubryki 1.10 „wzmianka w księdze wieczystej” odpowiednio do pól:

1.10.0.1 „wzmianka”,

1.10.0.2 „chwila zamieszczenia”.

§ 37. Wpisy z łamu 2 „Numer bieżący wpisu” przenosi się do rubryki 1.11 „spis praw” podrubryki 1.11.1 „spis praw związanych z własnością” odpowiednio do pola:

1.11.1.1 „numer prawa”.

§ 38. Wpisy z łamu 3 „Oznaczenie prawa” i łamu 4 „Zmiany” przenosi się do:

1) rubryki 1.11 „spis praw” odpowiednio:

a) do podrubryki 1.11.1 „spis praw związanych z własnością” odpowiednio do pól:

1.11.1.2 „napis”,

1.11.1.3 „rodzaj prawa”,

1.11.1.4 „treść prawa” – dla prawa związanego z własnością nieruchomości, prawem użytkowania wieczystego lub własnościowym spółdzielczym prawem do lokalu mieszkalnego, spółdzielczym prawem do lokalu użytkowego lub prawem do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

1.11.1.5 „księga powiązana” – dla prawa związanego z własnością nieruchomości ujawnionej w innej księdze wieczystej odpowiednio do podpól:

– A „numer księgi wieczystej”,

– B „numer wpisu”,

1.11.1.6 „udział związany” – dla udziału właściciela lokalu w nieruchomości wspólnej odpowiednio do podpól:

– A „wielkość udziału w nieruchomości wspólnej, którą stanowi grunt oraz części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali”,

– B „wielkość udziału w nieruchomości wspólnej, którą stanowi prawo użytkowania wieczystego oraz części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali”,

– C „numer księgi wieczystej”,

– D „numer udziału w prawie”,

b) dla własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego lub prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej do podrubryki 1.11.3 „opisanie spółdzielni mieszkaniowej” odpowiednio do pól:

1.11.3.1 „nazwa spółdzielni mieszkaniowej”,

1.11.3.2 „siedziba spółdzielni mieszkaniowej”,

1.11.3.3 „REGON spółdzielni mieszkaniowej”;

2) rubryki 1.4 „oznaczenie” odpowiednio:

a) dla prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej dodatkowo do podrubryki 1.4.2 „budynek” odpowiednio do pola:

1.4.2.4 „dane adresowe” odpowiednio do podpola:

– B „numer budynku”,

b) dla własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego dodatkowo do podrubryki 1.4.4 „lokal” odpowiednio do pola:

1.4.4.4 „numer lokalu”;

3) rubryki 1.12 „podstawa wpisu” odpowiednio do podrubryk:

a) dla aktu notarialnego, który stanowi podstawę wpisu, do podrubryki 1.12.1 „akt notarialny” odpowiednio do pól:

1.12.1.1 „tytuł aktu”,

1.12.1.2 „numer rep A”,

1.12.1.3 „data sporządzenia”,

1.12.1.4 „imię pierwsze”,

1.12.1.5 „imię drugie”,

1.12.1.6 „nazwisko/pierwszy człon nazwiska złożonego”,

1.12.1.7 „drugi człon nazwiska złożonego”,

1.12.1.8 „siedziba”,

1.12.1.9 „numer karty akt”,

1.12.1.10 „numer księgi”,

b) dla decyzji administracyjnej, która stanowi podstawę wpisu, do podrubryki 1.12.2 „decyzja administracyjna” odpowiednio do pól:

1.12.2.1 „przedmiot decyzji”,

1.12.2.2 „numer decyzji”,

1.12.2.3 „data wydania decyzji”,

1.12.2.4 „oznaczenie organu”,

1.12.2.5 „siedziba organu”,

1.12.2.6 „numer karty akt”,

1.12.2.7 „numer księgi”,

c) dla orzeczenia sądu, które stanowi podstawę wpisu, do podrubryki 1.12.3 „orzeczenie sądu” odpowiednio do pól:

1.12.3.1 „rodzaj i przedmiot orzeczenia”,

1.12.3.2 „sygnatura akt”,

1.12.3.3 „data wydania orzeczenia”,

1.12.3.4 „nazwa sądu”,

1.12.3.5 „siedziba sądu”,

1.12.3.6 „numer karty akt”,

1.12.3.7 „numer księgi”,

d) dla innej podstawy wpisu do podrubryki 1.12.4 „inna podstawa” odpowiednio do pól:

1.12.4.1 „wskazanie podstawy”,

1.12.4.2 „sygnatura”,

1.12.4.3 „data wydania”,

1.12.4.4 „wystawca”,

1.12.4.5 „numer karty akt”,

1.12.4.6 „numer księgi”;

4) rubryki 1.13 „dane o wniosku i chwili wpisu” odpowiednio:

a) do podrubryki 1.13.1 „dane o wniosku” odpowiednio do pól:

1.13.1.1 „chwila wpływu”,

1.13.1.2 „rodzaj dziennika”,

1.13.1.3 „numer dziennika”,

1.13.1.4 „czy z urzędu”,

1.13.1.5 „numer karty akt”,

1.13.1.6 „numer księgi”,

b) do podrubryki 1.13.2 „chwila wpisu” odpowiednio do pól:

1.13.2.1 „chwila wpisu”.

§ 39. Nie przenosi się wpisów z łamu 5 „Wykreślenia”.

§ 40. Wpisy lub części wpisów, ujawnione w dziale I-Sp dotychczasowej księgi wieczystej, które zawierają treść nieobjętą strukturą księgi wieczystej, prowadzonej w systemie informatycznym, a także projekty wpisów zamieszczone w tym dziale, przenosi się do rubryki 1.14 „komentarz”, pola 1.14.0.1 „komentarz do migracji”, podpola A.

§ 41. Ostatni numer bieżący wpisu ujawnionego w dotychczasowej księdze wieczystej przenosi się do rubryki 1.14 „komentarz”, pola 1.14.0.1 „komentarz do migracji”, podpola B również w przypadku, gdy jest to numer wykreślonego prawa.

§ 42. Jeżeli we wpisie wskazana została księga wieczysta, której numer zawiera literę, numer tej księgi przenosi się do rubryki 1.9 „komentarz”, pola 1.9.0.1 „komentarz do migracji”, podpola A lub do rubryki 1.14 „komentarz”, pola 1.14.0.1 „komentarz do migracji”, podpola A.

Rozdział 4

Przenoszenie treści działu II dotychczasowej księgi wieczystej

§ 43. Nie wypełnia się następujących pól w rubryce 2.1 „wzmianka w księdze wieczystej”:

2.1.0.3 „chwila wykreślenia”,

2.1.0.4 „omówienie wykreślenia”.

§ 44. Pola: 2.3.0.2 i 2.4.1.1 „napis” odpowiednio w rubryce: 2.3 „właściciel wyodrębnionego lokalu” i 2.4 „użytkownik wieczysty” w podrubryce 2.4.1 „napis” wypełnia się tylko w przypadku, gdy w dotychczasowej księdze wieczystej, w dziale I-O, ujawniono oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste, ujawniono na takim gruncie budynek stanowiący odrębny od gruntu przedmiot własności lub urządzenie stanowiące odrębny przedmiot własności.

§ 45. Wielkości udziałów we współwłasności, współużytkowaniu wieczystym lub współuprawnieniu oznaczone ułamkiem dziesiętnym przelicza się i wyraża ułamkiem zwykłym.

§ 46. Wielkość udziałów w prawie przelicza się przez sprowadzenie do wspólnego mianownika.

§ 47. Wpisy z łamu 1 „Wzmianka o wniosku” przenosi się do rubryki 2.1 „wzmianka w księdze wieczystej” odpowiednio do pól:

2.1.0.1 „wzmianka”,

2.1.0.2 „chwila zamieszczenia”.

§ 48. Nie przenosi się wpisów z łamu 2 „Numer bieżący wpisu”.

§ 49. W księdze wieczystej wprowadza się wskazanie na numer udziału w prawie w rubrykach:

1) 2.2 „właściciel”, odpowiednio w podrubryce: 2.2.2 „Skarb Państwa”, 2.2.3 „jednostka samorządu terytorialnego (związek międzygminny)”, 2.2.4 „inna osoba prawna”, 2.2.5 „osoba fizyczna”, w polach: 2.2.2.1, 2.2.3.1, 2.2.4.1, 2.2.5.1 „udział w prawie”;

2) 2.4 „użytkownik wieczysty”, odpowiednio w podrubryce: 2.4.3 „Skarb Państwa”, 2.4.4 „jednostka samorządu terytorialnego (związek międzygminny)”, 2.4.5 „inna osoba prawna”, 2.4.6 „osoba fizyczna”, w polu: 2.4.3.1, 2.4.4.1, 2.4.5.1, 2.4.6.1 „udział w prawie”;

3) 2.5 „uprawniony”, odpowiednio w podrubryce: 2.5.2 „Skarb Państwa”, 2.5.3 „jednostka samorządu terytorialnego (związek międzygminny)”, 2.5.4 „inna osoba prawna”, 2.5.5 „osoba fizyczna”, w polu: 2.5.2.1, 2.5.3.1, 2.5.4.1, 2.5.5.1 „udział w prawie”.

§ 50. W księdze wieczystej wprowadza się numer udziału w prawie w rubrykach:

1) 2.2 „właściciel”, 2.4 „użytkownik wieczysty”, 2.5 „uprawniony”, odpowiednio w podrubryce: 2.2.1, 2.4.2, 2.5.1 „udział”, odpowiednio w polu: 2.2.1.1, 2.4.2.1, 2.5.1.1 „numer udziału w prawie”;

2) 2.3 „właściciel wyodrębnionego lokalu”, w polu: 2.3.0.1 „numer udziału w prawie”.

§ 51. Wpisy z łamu 3 „Właściciel” przenosi się:

1) dla prawa własności lub współwłasności do rubryki 2.2 „właściciel” odpowiednio:

a) do podrubryki 2.2.1 „udział” odpowiednio do pól:

2.2.1.2 „wielkość udziału”,

2.2.1.3 „rodzaj wspólności”,

b) dla Skarbu Państwa jako właściciela lub współwłaściciela nieruchomości gruntowej, budynkowej lub lokalowej do podrubryki 2.2.2 „Skarb Państwa” odpowiednio do pól:

2.2.2.2 „nazwa”,

2.2.2.3 „siedziba”,

2.2.2.4 „REGON”,

2.2.2.5 „rola instytucji”,

c) dla jednostki samorządu terytorialnego (związku międzygminnego) jako właściciela lub współwłaściciela nieruchomości gruntowej, budynkowej lub lokalowej do podrubryki 2.2.3 „jednostka samorządu terytorialnego (związek międzygminny)” odpowiednio do pól:

2.2.3.2 „nazwa”,

2.2.3.3 „siedziba”,

2.2.3.4 „REGON”,

2.2.3.5 „nazwa uprawnionego”,

2.2.3.6 „siedziba uprawnionego”,

2.2.3.7 „REGON uprawnionego”,

d) dla innej osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niebędącej osobą prawną, której ustawa przyznaje zdolność prawną, jako właściciela lub współwłaściciela nieruchomości gruntowej, budynkowej lub lokalowej do podrubryki 2.2.4 „inna osoba prawna” odpowiednio do pól:

2.2.4.2 „nazwa”,

2.2.4.3 „siedziba”,

2.2.4.4 „REGON”,

2.2.4.5 „stan przejściowy”,

e) dla osoby fizycznej jako właściciela lub współwłaściciela nieruchomości gruntowej, budynkowej lub lokalowej do podrubryki 2.2.5 „osoba fizyczna” odpowiednio do pól:

2.2.5.2 „imię pierwsze”,

2.2.5.3 „imię drugie”,

2.2.5.4 „nazwisko/pierwszy człon nazwiska złożonego”,

2.2.5.5 „drugi człon nazwiska złożonego”,

2.2.5.6 „imię ojca”,

2.2.5.7 „imię matki”,

2.2.5.8 „PESEL”;

2) dla prawa użytkowania wieczystego lub współużytkowania wieczystego do rubryki 2.4 „użytkownik wieczysty” odpowiednio:

a) do podrubryki 2.4.2 „udział” odpowiednio do pól:

2.4.2.2 „wielkość udziału”,

2.4.2.3 „rodzaj wspólności”,

b) do podrubryki 2.4.1 „napis” do pola:

2.4.1.1 „napis”,

c) dla Skarbu Państwa jako użytkownika wieczystego lub współużytkownika wieczystego do podrubryki 2.4.3 „Skarb Państwa” odpowiednio do pól:

2.4.3.2 „nazwa”,

2.4.3.3 „siedziba”,

2.4.3.4 „REGON”,

2.4.3.5 „rola instytucji”,

d) dla jednostki samorządu terytorialnego (związku międzygminnego) jako użytkownika wieczystego lub współużytkownika wieczystego do podrubryki 2.4.4 „jednostka samorządu terytorialnego (związek międzygminny)” odpowiednio do pól:

2.4.4.2 „nazwa”,

2.4.4.3 „siedziba”,

2.4.4.4 „REGON”,

2.4.4.5 „nazwa uprawnionego”,

2.4.4.6 „siedziba uprawnionego”,

2.4.4.7 „REGON uprawnionego”,

e) dla innej osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niebędącej osobą prawną, której ustawa przyznaje zdolność prawną, jako użytkownika wieczystego lub współużytkownika wieczystego, do podrubryki 2.4.5 „inna osoba prawna” odpowiednio do pól:

2.4.5.2 „nazwa”,

2.4.5.3 „siedziba”,

2.4.5.4 „REGON”,

2.4.5.5 „stan przejściowy”,

f) dla osoby fizycznej jako użytkownika wieczystego lub współużytkownika wieczystego do podrubryki 2.4.6 „osoba fizyczna” odpowiednio do pól:

2.4.6.2 „imię pierwsze”,

2.4.6.3 „imię drugie”,

2.4.6.4 „nazwisko/pierwszy człon nazwiska złożonego”,

2.4.6.5 „drugi człon nazwiska złożonego”,

2.4.6.6 „imię ojca”,

2.4.6.7 „imię matki”,

2.4.6.8 „PESEL”;

3) dla własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego lub prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej do rubryki 2.5 „uprawniony” odpowiednio:

a) do podrubryki 2.5.1 „udział” odpowiednio do pól:

2.5.1.2 „wielkość udziału”,

2.5.1.3 „rodzaj wspólności”,

b) dla Skarbu Państwa jako uprawnionego lub współuprawnionego z tytułu własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego lub prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej do podrubryki 2.5.2 „Skarb Państwa” odpowiednio do pól:

2.5.2.2 „nazwa”,

2.5.2.3 „siedziba”,

2.5.2.4 „REGON”,

2.5.2.5 „rola instytucji”,

c) dla jednostki samorządu terytorialnego (związku międzygminnego) jako uprawnionego lub współuprawnionego z tytułu własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego lub prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej do podrubryki 2.5.3 „jednostka samorządu terytorialnego (związek międzygminny)” odpowiednio do pól:

2.5.3.2 „nazwa”,

2.5.3.3 „siedziba”,

2.5.3.4 „REGON”,

d) dla innej osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niebędącej osobą prawną, której ustawa przyznaje zdolność prawną, jako uprawnionego lub współuprawnionego z tytułu własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego lub prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, do podrubryki 2.5.4 „inna osoba prawna” odpowiednio do pól:

2.5.4.2 „nazwa”,

2.5.4.3 „siedziba”,

2.5.4.4 „REGON”,

2.5.4.5 „stan przejściowy”,

e) dla osoby fizycznej jako uprawnionego lub współuprawnionego z tytułu własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego lub prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej do podrubryki 2.5.5 „osoba fizyczna” odpowiednio do pól:

2.5.5.2 „imię pierwsze”,

2.5.5.3 „imię drugie”,

2.5.5.4 „nazwisko/pierwszy człon nazwiska złożonego”,

2.5.5.5 „drugi człon nazwiska złożonego”,

2.5.5.6 „imię ojca”,

2.5.5.7 „imię matki”,

2.5.5.8 „PESEL”;

4) dla udziału właściciela wyodrębnionego lokalu do rubryki 2.3 „właściciel wyodrębnionego lokalu” odpowiednio do pól:

2.3.0.2 „napis”,

2.3.0.3 „wielkość udziału” odpowiednio do podpól:

– A „wielkość udziału w nieruchomości wspólnej, którą stanowi grunt oraz części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali”,

– B „wielkość udziału w nieruchomości wspólnej, którą stanowi prawo użytkowania wieczystego oraz części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali”,

2.3.0.4 „numer księgi”,

2.3.0.5 „numer lokalu”.

§ 52. Nie przenosi się wpisów z łamu 4 „Numer bieżący nieruchomości”.

§ 53. Wpisy z łamu 5 „Podstawa nabycia” przenosi się do:

1) rubryki 2.6 „podstawa nabycia” odpowiednio:

a) dla aktu notarialnego, który stanowi podstawę nabycia, do podrubryki 2.6.1 „akt notarialny” odpowiednio do pól:

2.6.1.1 „tytuł aktu”,

2.6.1.2 „numer rep A”,

2.6.1.3 „data sporządzenia”,

2.6.1.4 „imię pierwsze”,

2.6.1.5 „imię drugie”,

2.6.1.6 „nazwisko/pierwszy człon nazwiska złożonego”,

2.6.1.7 „drugi człon nazwiska złożonego”,

2.6.1.8 „siedziba”,

2.6.1.9 „numer karty akt”,

2.6.1.10 „numer księgi”,

b) dla decyzji administracyjnej, która stanowi podstawę nabycia, do podrubryki 2.6.2 „decyzja administracyjna” odpowiednio do pól:

2.6.2.1 „przedmiot decyzji”,

2.6.2.2 „numer decyzji”,

2.6.2.3 „data wydania decyzji”,

2.6.2.4 „oznaczenie organu”,

2.6.2.5 „siedziba organu”,

2.6.2.6 „numer karty akt”,

2.6.2.7 „numer księgi”,

c) dla orzeczenia sądu, które stanowi podstawę nabycia, do podrubryki 2.6.3 „orzeczenie sądu” odpowiednio do pól:

2.6.3.1 „rodzaj i przedmiot orzeczenia”,

2.6.3.2 „sygnatura akt”,

2.6.3.3 „data wydania orzeczenia”,

2.6.3.4 „nazwa sądu”,

2.6.3.5 „siedziba sądu”,

2.6.3.6 „numer karty akt”,

2.6.3.7 „numer księgi”,

d) dla innej podstawy nabycia do podrubryki 2.6.4 „inna podstawa” odpowiednio do pól:

2.6.4.1 „wskazanie podstawy”,

2.6.4.2 „sygnatura”,

2.6.4.3 „data wydania”,

2.6.4.4 „wystawca”,

2.6.4.5 „numer karty akt”,

2.6.4.6 „numer księgi”;

2) rubryki 2.7 „dane o wniosku i chwili wpisu” odpowiednio:

a) do podrubryki 2.7.1 „dane o wniosku” odpowiednio do pól:

2.7.1.1 „chwila wpływu”,

2.7.1.2 „rodzaj dziennika”,

2.7.1.3 „numer dziennika”,

2.7.1.4 „czy z urzędu”,

2.7.1.5 „numer karty akt”,

2.7.1.6 „numer księgi”,

b) do podrubryki 2.7.2 „chwila wpisu” do pola:

2.7.2.1 „chwila wpisu”.

§ 54. Wpisy lub części wpisów, ujawnione w dziale II dotychczasowej księgi wieczystej, które zawierają treść nieobjętą strukturą księgi wieczystej, a także projekty wpisów zamieszczone w tym dziale przenosi się do rubryki 2.8 „komentarz”, pola 2.8.0.1 „komentarz do migracji”, podpola A.

§ 55. Jeżeli we wpisie wskazana została księga wieczysta, której numer zawiera literę, numer tej księgi przenosi się do rubryki 2.8 „komentarz”, pola 2.8.0.1 „komentarz do migracji”, podpola A.

Rozdział 5

Przenoszenie treści działu III dotychczasowej księgi wieczystej

§ 56. Nie wypełnia się następujących pól:

1) w rubryce 3.1 „wzmianka w księdze wieczystej”:

3.1.0.3 „chwila wykreślenia”,

3.1.0.4 „omówienie wykreślenia”;

2) w rubryce 3.4 „treść wpisu”:

w podrubryce 3.4.1 „treść prawa, roszczenia, ograniczenia, ostrzeżenia”:

3.4.1.7 „rodzaj zmiany”.

§ 57. Numer bieżący wpisu przenosi się zgodnie z numeracją w dotychczasowej księdze wieczystej do pola 3.2.0.1 „numer wpisu” w rubryce 3.2 „numer wpisu”.

§ 58. Pole 3.3.0.1 „napis” w rubryce 3.3 „napis” wypełnia się w przypadku, gdy w dotychczasowej księdze wieczystej, w dziale I-O, ujawniono oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste, ujawniono na takim gruncie budynek stanowiący odrębny od gruntu przedmiot własności lub urządzenie stanowiące odrębny przedmiot własności albo w dziale III ujawniono informację o tym, że wszelkie prawa, roszczenia lub ograniczenia ciążące na lokalach wyodrębnionych z nieruchomości ujawnionej w dziale I-O ciążą na przynależnych do nich udziałach we współwłasności lub współużytkowaniu wieczystym.

§ 59. Jeżeli w dotychczasowej księdze wieczystej pod jednym numerem bieżącym wpisu ujawniono kilka praw, roszczeń, ograniczeń lub ostrzeżeń, każdemu z tych praw, roszczeń, ograniczeń lub ostrzeżeń nadaje się odrębny numer wpisu.

§ 60. Wpisy z łamu 1 „Wzmianka o wniosku” przenosi się do rubryki 3.1 „wzmianka w księdze wieczystej” odpowiednio do pól:

3.1.0.1 „wzmianka”,

3.1.0.2 „chwila zamieszczenia”.

§ 61. Wpisy z łamu 2 „Numer bieżący wpisu” przenosi się do rubryki 3.2 „numer wpisu” do pola:

3.2.0.1 „numer wpisu”.

§ 62. Wpisy z łamu 3 „Prawa, roszczenia, ciężary i ograniczenia” i łamu 5 „Wpis” przenosi się do:

1) rubryki 3.3 „napis” odpowiednio do pola:

3.3.0.1 „napis”;

2) rubryki 3.4 „treść wpisu” odpowiednio:

a) dla prawa, roszczenia, ograniczenia lub ostrzeżenia, które nie współobciąża innej nieruchomości, do podrubryki 3.4.1 „treść prawa, roszczenia, ograniczenia, ostrzeżenia” odpowiednio do pól:

3.4.1.1 „rodzaj wpisu”,

3.4.1.2 „treść wpisu”,

3.4.1.3 „przedmiot wykonywania”,

3.4.1.4 „pierwszeństwo”,

3.4.1.5 „prawo lub roszczenie uprawnione z pierwszeństwa”,

b) dla prawa, roszczenia, ograniczenia lub ostrzeżenia, które nie współobciąża innej nieruchomości na rzecz Skarbu Państwa, do podrubryki 3.4.2 „Skarb Państwa” odpowiednio do pól:

3.4.2.1 „nazwa”,

3.4.2.2 „siedziba”,

3.4.2.3 „REGON”,

3.4.2.4 „rola instytucji”,

c) dla prawa, roszczenia, ograniczenia lub ostrzeżenia, które nie współobciąża innej nieruchomości na rzecz jednostki samorządu terytorialnego (związku międzygminnego), do podrubryki 3.4.3 „jednostka samorządu terytorialnego (związek międzygminny)”, odpowiednio do pól:

3.4.3.1 „nazwa”,

3.4.3.2 „siedziba”,

3.4.3.3 „REGON”,

3.4.3.4 „nazwa uprawnionego”,

3.4.3.5 „siedziba uprawnionego”,

3.4.3.6 „REGON uprawnionego”,

d) dla prawa, roszczenia, ograniczenia lub ostrzeżenia, które nie współobciąża innej nieruchomości na rzecz innej osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej, której ustawa przyznaje zdolność prawną, do podrubryki 3.4.4 „inna osoba prawna” odpowiednio do pól:

3.4.4.1 „nazwa”,

3.4.4.2 „siedziba”,

3.4.4.3 „REGON”,

3.4.4.4 „stan przejściowy”,

e) dla prawa, roszczenia, ograniczenia lub ostrzeżenia, które nie współobciąża innej nieruchomości na rzecz osoby fizycznej, do podrubryki 3.4.5 „osoba fizyczna” odpowiednio do pól:

3.4.5.1 „imię pierwsze”,

3.4.5.2 „imię drugie”,

3.4.5.3 „nazwisko/pierwszy człon nazwiska złożonego”,

3.4.5.4 „drugi człon nazwiska złożonego”,

3.4.5.5 „imię ojca”,

3.4.5.6 „imię matki”,

3.4.5.7 „PESEL”,

f) dla prawa, roszczenia, ograniczenia lub ostrzeżenia, które nie współobciąża innej nieruchomości na rzecz każdoczesnego właściciela innej nieruchomości do podrubryki 3.4.6 „wskazanie innej nieruchomości” odpowiednio do pól:

3.4.6.1 „numer księgi”,

3.4.6.2 „inne informacje”,

g) dla prawa, roszczenia, ograniczenia lub ostrzeżenia, które współobciąża inną nieruchomość, dodatkowo do podrubryki 3.4.1 „treść prawa, roszczenia, ograniczenia, ostrzeżenia” odpowiednio do pól:

3.4.1.6 „nieruchomość współobciążona” odpowiednio do podpól:

– A „numer księgi wieczystej”,

– B „numer wpisu”;

3) rubryki 3.5 „podstawa wpisu” odpowiednio:

a) dla aktu notarialnego, który stanowi podstawę wpisu, do podrubryki 3.5.1 „akt notarialny” odpowiednio do pól:

3.5.1.1 „tytuł aktu”,

3.5.1.2 „numer rep A”,

3.5.1.3 „data sporządzenia”,

3.5.1.4 „imię pierwsze”,

3.5.1.5 „imię drugie”,

3.5.1.6 „nazwisko/pierwszy człon nazwiska złożonego”,

3.5.1.7 „drugi człon nazwiska złożonego”,

3.5.1.8 „siedziba”,

3.5.1.9 „numer karty akt”,

3.5.1.10 „numer księgi”,

b) dla decyzji administracyjnej, która stanowi podstawę wpisu, do podrubryki 3.5.2 „decyzja administracyjna” odpowiednio do pól:

3.5.2.1 „przedmiot decyzji”,

3.5.2.2 „numer decyzji”,

3.5.2.3 „data wydania decyzji”,

3.5.2.4 „oznaczenie organu”,

3.5.2.5 „siedziba organu”,

3.5.2.6 „numer karty akt”,

3.5.2.7 „numer księgi”,

c) dla orzeczenia sądu, które stanowi podstawę wpisu, do podrubryki 3.5.3 „orzeczenie sądu” odpowiednio do pól:

3.5.3.1 „rodzaj i przedmiot orzeczenia”,

3.5.3.2 „sygnatura akt”,

3.5.3.3 „data wydania orzeczenia”,

3.5.3.4 „nazwa sądu”,

3.5.3.5 „siedziba sądu”,

3.5.3.6 „numer karty akt”,

3.5.3.7 „numer księgi”,

d) dla innej podstawy wpisu do podrubryki 3.5.4 „inna podstawa” odpowiednio do pól:

3.5.4.1 „wskazanie podstawy”,

3.5.4.2 „sygnatura”,

3.5.4.3 „data wydania”,

3.5.4.4 „wystawca”,

3.5.4.5 „numer karty akt”,

3.5.4.6 „numer księgi”;

4) rubryki 3.6 „dane o wniosku i chwili wpisu” odpowiednio:

a) do podrubryki 3.6.1 „dane o wniosku” odpowiednio do pól:

3.6.1.1 „chwila wpływu”,

3.6.1.2 „rodzaj dziennika”,

3.6.1.3 „numer dziennika”,

3.6.1.4 „czy z urzędu”,

3.6.1.5 „numer karty akt”,

3.6.1.6 „numer księgi”,

b) do podrubryki 3.6.2 „chwila wpisu” odpowiednio do pól:

3.6.2.1 „chwila wpisu”.

§ 63. Nie przenosi się wpisów z łamów: 4 „Do numeru bieżącego wpisu”, 6 „Wykreślenie”, 7 „Do numeru bieżącego wpisu” i 8.

§ 64. Wpisy lub części wpisów, ujawnione w dziale III dotychczasowej księgi wieczystej, które zawierają treść nieobjętą strukturą księgi wieczystej, a także projekty wpisów zamieszczone w tym dziale przenosi się do rubryki 3.7 „komentarz”, pola 3.7.0.1 „komentarz do migracji”, podpola A.

§ 65. Ostatni numer bieżący wpisu ujawnionego w dotychczasowej księdze wieczystej, nawet jeśli jest to numer wykreślonego prawa, roszczenia, ograniczenia lub ostrzeżenia, przenosi się do rubryki 3.7 „komentarz”, pola 3.7.0.1 „komentarz do migracji”, podpola B.

§ 66. Jeżeli we wpisie wskazana została księga wieczysta, której numer zawiera literę, numer tej księgi przenosi się do rubryki 3.7 „komentarz”, pola 3.7.0.1 „komentarz do migracji”, podpola A.

Rozdział 6

Przenoszenie treści działu IV dotychczasowej księgi wieczystej

§ 67. Nie wypełnia się następujących pól:

1) w rubryce 4.1 „wzmianka w księdze wieczystej”:

4.1.0.3 „chwila wykreślenia”,

4.1.0.4 „omówienie wykreślenia”;

2) w rubryce 4.4 „treść wpisu”:

w podrubryce 4.4.1 „treść hipoteki (roszczenia)”:

4.4.1.15 „rodzaj zmiany”.

§ 68. Numer bieżący wpisu przenosi się zgodnie z numeracją w dotychczasowej księdze wieczystej do pola 4.2.0.1 „numer hipoteki (roszczenia)” w rubryce 4.2 „numer hipoteki (roszczenia)”.

§ 69. Jeżeli w dotychczasowej księdze wieczystej pod jednym numerem bieżącym wpisu ujawnionych jest kilka hipotek lub roszczeń o ustanowienie hipotek, każdej z hipotek (roszczeniu o ustanowienie hipoteki) nadaje się odrębny numer hipoteki (roszczenia).

§ 70. Rodzaj pieniądza określającego sumę hipoteki wyraża się skrótem przyjętym w tabeli kursów Narodowego Banku Polskiego.

§ 71. W przypadku hipoteki zabezpieczającej wierzytelność banku, w polu 4.4.4.1 „nazwa” wpisuje się firmę banku i jego oddział, o ile został wskazany w dotychczasowej księdze wieczystej.

§ 72. Pole 4.3.0.1 „napis” w rubryce 4.3 „napis” wypełnia się w przypadku, gdy w dotychczasowej księdze wieczystej, w dziale I-O, ujawniono oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste, ujawniono na takim gruncie budynek stanowiący odrębny od gruntu przedmiot własności lub urządzenie stanowiące odrębny przedmiot własności lub w dziale IV ujawniono informację o tym, iż wszelkie prawa, roszczenia lub ograniczenia ciążące na lokalach wyodrębnionych z nieruchomości ujawnionej w dziale I-O ciążą na przynależnych do nich udziałach we współwłasności lub współużytkowaniu wieczystym.

§ 73. Wpisy z łamu 1 „Wzmianka o wniosku” przenosi się do rubryki 4.1 „wzmianka w księdze wieczystej” odpowiednio do pól:

4.1.0.1 „wzmianka”,

4.1.0.2 „chwila zamieszczenia”.

§ 74. Wpisy z łamu 2 „Numer bieżący wpisu” przenosi się do rubryki 4.2 „numer hipoteki (roszczenia)” odpowiednio do pól:

4.2.0.1 „numer hipoteki (roszczenia)”.

§ 75. Wpisy z łamu 3 „Suma” i łamu 6 „Suma” przenosi się do rubryki 4.4 „treść wpisu” odpowiednio do pól:

4.4.1.2 „suma”.

§ 76. Wpisy z łamu 4 „Hipoteka” i łamu 7 „Wpis” przenosi się do:

1) rubryki 4.3 „napis” odpowiednio do pól:

4.3.0.1 „napis”;

2) rubryki 4.4 „treść wpisu” odpowiednio:

a) dla hipoteki (roszczenia o ustanowienie hipoteki) niewspółobciążającej innej nieruchomości do podrubryki 4.4.1 „treść hipoteki (roszczenia)” odpowiednio do pól:

4.4.1.1 „rodzaj hipoteki (roszczenia)”,

4.4.1.3 „suma słownie”,

4.4.1.4 „waluta sumy”,

4.4.1.5 „odsetki” odpowiednio do podpól:

– A „rodzaj odsetek”,

– B „wysokość odsetek”,

4.4.1.6 „udział”,

4.4.1.7 „hipoteka na wierzytelności hipotecznej”,

4.4.1.8 „rodzaj zabezpieczonej wierzytelności”,

4.4.1.9 „termin zapłaty”,

4.4.1.10 „pierwszeństwo”,

4.4.1.11 „hipoteka lub roszczenie uprawnione z pierwszeństwa”,

4.4.1.13 „inne informacje”,

4.4.1.14 „numer hipoteki w RZHLZ”,

b) dla hipoteki (roszczenia o ustanowienie hipoteki) niewspółobciążającej innej nieruchomości na rzecz Skarbu Państwa do podrubryki 4.4.2 „Skarb Państwa” odpowiednio do pól:

4.4.2.1 „nazwa”,

4.4.2.2 „siedziba”,

4.4.2.3 „REGON”,

4.4.2.4 „rola instytucji”,

c) dla hipoteki (roszczenia o ustanowienie hipoteki) niewspółobciążającej innej nieruchomości na rzecz jednostki samorządu terytorialnego (związku międzygminnego) do podrubryki 4.4.3 „jednostka samorządu terytorialnego (związek międzygminny)” odpowiednio do pól:

4.4.3.1 „nazwa”,

4.4.3.2 „siedziba”,

4.4.3.3 „REGON”,

4.4.3.4 „nazwa uprawnionego”,

4.4.3.5 „siedziba uprawnionego”,

4.4.3.6 „REGON uprawnionego”,

d) dla hipoteki (roszczenia o ustanowienie hipoteki) niewspółobciążającej innej nieruchomości na rzecz innej osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej, której ustawa przyznaje zdolność prawną, do podrubryki 4.4.4 „inna osoba prawna” odpowiednio do pól:

4.4.4.1 „nazwa”,

4.4.4.2 „siedziba”,

4.4.4.3 „REGON”,

4.4.4.4 „stan przejściowy”,

e) dla hipoteki (roszczenia o ustanowienie hipoteki) niewspółobciążającej innej nieruchomości na rzecz osoby fizycznej do podrubryki 4.4.5 „osoba fizyczna” odpowiednio do pól:

4.4.5.1 „imię pierwsze”,

4.4.5.2 „imię drugie”,

4.4.5.3 „nazwisko/pierwszy człon nazwiska złożonego”,

4.4.5.4 „drugi człon nazwiska złożonego”,

4.4.5.5 „imię ojca”,

4.4.5.6 „imię matki”,

4.4.5.7 „PESEL”,

f) dla hipoteki łącznej do podrubryki 4.4.1 „treść hipoteki (roszczenia)” odpowiednio do pól:

4.4.1.12 „księga współobciążona” odpowiednio do podpól:

– A „numer księgi wieczystej”,

– B „numer hipoteki (roszczenia)”,

4.4.1.13 „inne informacje”;

3) rubryki 4.5 „podstawa wpisu” odpowiednio:

a) dla aktu notarialnego, który stanowi podstawę wpisu, do podrubryki 4.5.1 „akt notarialny” odpowiednio do pól:

4.5.1.1 „tytuł aktu”,

4.5.1.2 „numer rep A”,

4.5.1.3 „data sporządzenia”,

4.5.1.4 „imię pierwsze”,

4.5.1.5 „imię drugie”,

4.5.1.6 „nazwisko/pierwszy człon nazwiska złożonego”,

4.5.1.7 „drugi człon nazwiska złożonego”,

4.5.1.8 „siedziba”,

4.5.1.9 „numer karty akt”,

4.5.1.10 „numer księgi”,

b) dla decyzji administracyjnej, która stanowi podstawę wpisu, do podrubryki 4.5.2 „decyzja administracyjna” odpowiednio do pól:

4.5.2.1 „przedmiot decyzji”,

4.5.2.2 „numer decyzji”,

4.5.2.3 „data wydania decyzji”,

4.5.2.4 „oznaczenie organu”,

4.5.2.5 „siedziba organu”,

4.5.2.6 „numer karty akt”,

4.5.2.7 „numer księgi”,

c) dla orzeczenia sądu, które stanowi podstawę wpisu, do podrubryki 4.5.3 „orzeczenie sądu” odpowiednio do pól:

4.5.3.1 „rodzaj i przedmiot orzeczenia”,

4.5.3.2 „sygnatura akt”,

4.5.3.3 „data wydania orzeczenia”,

4.5.3.4 „nazwa sądu”,

4.5.3.5 „siedziba sądu”,

4.5.3.6 „numer karty akt”,

4.5.3.7 „numer księgi”,

d) dla innej podstawy wpisu do podrubryki 4.5.4 „inna podstawa” odpowiednio do pól:

4.5.4.1 „wskazanie podstawy”,

4.5.4.2 „sygnatura”,

4.5.4.3 „data wydania”,

4.5.4.4 „wystawca”,

4.5.4.5 „numer karty akt”,

4.5.4.6 „numer księgi”;

4) rubryki 4.6 „dane o wniosku i chwili wpisu” odpowiednio:

a) do podrubryki 4.6.1 „dane o wniosku” odpowiednio do pól:

4.6.1.1 „chwila wpływu”,

4.6.1.2 „rodzaj dziennika”,

4.6.1.3 „numer dziennika”,

4.6.1.4 „czy z urzędu”,

4.6.1.5 „numer karty akt”,

4.6.1.6 „numer księgi”,

b) do podrubryki 4.6.2 „chwila wpisu” do pola:

4.6.2.1 „chwila wpisu”.

§ 77. Nie przenosi się wpisów z łamów: 5 „Do bieżącego numeru wpisu”, 8 „Wykreślenie”, 9 „Do bieżącego numeru wpisu”, 10 „Suma” i 11.

§ 78. Wpisy lub części wpisów, ujawnione w dziale IV dotychczasowej księgi wieczystej, które zawierają treść nieobjętą strukturą księgi wieczystej, a także projekty wpisów zamieszczone w tym dziale przenosi się do rubryki 4.7 „komentarz”, pola 4.7.0.1 „komentarz do migracji”, podpola A.

§ 79. Ostatni numer bieżący wpisu ujawnionego w dotychczasowej księdze wieczystej, nawet jeśli jest to numer wykreślonej hipoteki (roszczenia), przenosi się do rubryki 4.7 „komentarz”, pola 4.7.0.1 „komentarz do migracji”, podpola B.

§ 80. Jeżeli we wpisie wskazana została księga wieczysta, której numer zawiera literę, numer tej księgi przenosi się do rubryki 4.7 „komentarz”, pola 4.7.0.1 „komentarz do migracji”, podpola A.

Rozdział 7

Postępowanie w razie przeszkód w migracji księgi wieczystej

§ 81. 1. W przypadku stwierdzenia, że dla tej samej nieruchomości albo tego samego ograniczonego prawa rzeczowego prowadzi się dwie lub więcej ksiąg wieczystych o różnych numerach, nie wstrzymuje się migracji tych ksiąg.

2. Przy zwrocie ksiąg wieczystych, o których mowa w ust. 1, sędzia lub referendarz sądowy sporządza protokół, w którym zamieszcza informację o prowadzeniu dwóch albo więcej ksiąg wieczystych dla tej samej nieruchomości albo tego samego prawa.

§ 82. 1. W przypadku stwierdzenia, że w wydziale ksiąg wieczystych prowadzone są co najmniej dwie księgi wieczyste o tym samym numerze, z których jedna już została przeniesiona do struktury księgi wieczystej prowadzonej w systemie informatycznym, pozostałe księgi zwraca się do sądu rejonowego bez zakończenia migracji.

2. Przy zwrocie ksiąg wieczystych, o których mowa w ust. 1, sędzia lub referendarz sądowy sporządza protokół, w którym zamieszcza informację, że w wydziale ksiąg wieczystych prowadzone są co najmniej dwie księgi wieczyste o tym samym numerze, oraz wskazuje datę założenia dotychczasowej księgi wieczystej, która została przeniesiona do struktury księgi wieczystej prowadzonej w systemie informatycznym.

§ 83. 1. W przypadku nieczytelności treści dotychczasowej księgi wieczystej sędzia lub referendarz sądowy, w ramach czynności wyjaśniających, zwraca się do wydziału ksiąg wieczystych o nadesłanie kopii właściwego dokumentu znajdującego się w aktach księgi wieczystej.

2. Wskazanie treści dotychczasowej księgi wieczystej odczytanej w toku czynności wyjaśniających następuje w formie protokołu sporządzonego przez sędziego lub referendarza sądowego.

3. Jeżeli w ramach czynności wyjaśniających nie jest możliwe odczytanie treści dotychczasowej księgi wieczystej, sędzia lub referendarz sądowy sporządza protokół, w którym wskazuje zakres i miejsce nieczytelności. Protokół ten wraz z dotychczasową księgą wieczystą ośrodek migracyjny ksiąg wieczystych zwraca do sądu rejonowego.

§ 84. Brak prawomocności wpisów w księdze wieczystej nie stanowi przeszkody w migracji księgi wieczystej.

Rozdział 8

Przepis końcowy

§ 85. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 października 2003 r.

Załączniki do rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości
z dnia 20 sierpnia 2003 r.

Załącznik nr 11)

KODY WYDZIAŁÓW KSIĄG WIECZYSTYCH SĄDÓW REJONOWYCH

Lp.

Sąd apelacyjny

Sąd okręgowy

Kod
sądu
okręgowego

Wydział ksiąg wieczystych
sądu rejonowego

Kod wydziału ksiąg wieczystych sądu rejonowego

1

Sąd Apelacyjny
w Białymstoku

Sąd Okręgowy
w Białymstoku

BI

w Białymstoku

BI1B

2

w Bielsku Podlaskim

BI1P

3

w Bielsku Podlaskim – wydział zamiejscowy z siedzibą w Hajnówce

BI2P

4

w Bielsku Podlaskim – wydział zamiejscowy z siedzibą w Siemiatyczach

BI3P

5

w Sokółce

BI1S

6

Sąd Okręgowy
w Łomży

LM

w Łomży

LM1L

7

w Łomży – wydział zamiejscowy
z siedzibą w Grajewie

LM1G

8

w Zambrowie

LM1Z

9

w Zambrowie – wydział zamiejscowy
z siedzibą w Wysokiem Mazowieckiem

LM1W

10

Sąd Okręgowy
w Olsztynie

OL

w Bartoszycach

OL1Y

11

w Bartoszycach – wydział zamiejscowy z siedzibą w Lidzbarku Warmińskim

OL1L

12

w Giżycku

OL1G

13

w Giżycku – wydział zamiejscowy
z siedzibą w Węgorzewie

OL2G

14

w Kętrzynie

OL1K

15

w Mrągowie

OL1M

16

w Mrągowie – wydział zamiejscowy
z siedzibą w Biskupcu

OL1B

17

w Olsztynie

OL1O

18

w Olsztynie – wydział zamiejscowy
z siedzibą w Nidzicy

OL1N

19

w Szczytnie

OL1S

20

w Szczytnie – wydział zamiejscowy
z siedzibą w Piszu

OL1P

21

Sąd Okręgowy
w Ostrołęce

OS

w Ostrołęce

OS1O

22 

w Ostrowi Mazowieckiej

OS1M

23

w Przasnyszu

OS1P

24

w Wyszkowie

OS1W

25

w Wyszkowie – wydział zamiejscowy z siedzibą w Pułtusku

OS1U

26

Sąd Okręgowy
w Suwałkach

SU

w Augustowie

SU1A

27

w Augustowie – wydział zamiejscowy
z siedzibą w Sejnach

SU1N

28

w Ełku

OL1E

29

w Olecku

OL1C

30

w Suwałkach

SU1S

31

Sąd Apelacyjny w Gdańsku

Sąd Okręgowy
w Bydgoszczy

BY

w Bydgoszczy

BY1B

32

w Inowrocławiu

BY1I

33

w Inowrocławiu – wydział zamiejscowy
z siedzibą w Mogilnie

BY1M

34

w Szubinie

BY1U

35

w Szubinie – wydział zamiejscowy
z siedzibą w Nakle nad Notecią

BY1N

36

w Szubinie – wydział zamiejscowy
z siedzibą w Żninie

BY1Z

37

w Świeciu

BY1S

38

w Świeciu – wydział zamiejscowy
z siedzibą w Sępólnie Krajeńskim

BY2T

39

w Świeciu – wydział zamiejscowy
z siedzibą w Tucholi

BY1T

40

Sąd Okręgowy
w Elblągu

EL

w Braniewie

EL1B

41

w Elblągu

EL1E

42

w Iławie

EL1I

43

w Iławie – wydział zamiejscowy
z siedzibą w Nowym Mieście Lubawskim

EL1N

44

w Ostródzie

EL1O

 

45

 

 

 

w Ostródzie – wydział zamiejscowy
z siedzibą w Morągu

EL2O

46

Sąd Okręgowy
w Gdańsku

GD

Gdańsk-Północ w Gdańsku

GD1G

47

w Gdyni

GD1Y

48

w Kartuzach

GD1R

49

w Kartuzach – wydział zamiejscowy
z siedzibą w Kościerzynie

GD1E

50

w Kwidzynie

GD1I

51

w Kwidzynie – wydział zamiejscowy
z siedzibą w Sztumie

GD21

52

w Malborku

GD1M

53

w Malborku – wydział zamiejscowy
z siedzibą w Nowym Dworze Gdańskim

GD2M

54

w Sopocie

GD1S

55

w Starogardzie Gdańskim

GD1A

56

w Tczewie

GD1T

57

w Wejherowie

GD1W

58

w Wejherowie – wydział zamiejscowy
z siedzibą w Pucku

GD2W

59

Sąd Okręgowy
w Słupsku

SL

w Chojnicach

SL1C

60

w Człuchowie

SL1Z

61

w Lęborku

SL1L

62

w Lęborku – wydział zamiejscowy
z siedzibą w Bytowie

SL1B

63

w Słupsku

SL1S

64

w Słupsku – wydział zamiejscowy
z siedzibą w Miastku

SL1M

65

Sąd Okręgowy
w Toruniu

TO

w Brodnicy

TO1B

66

w Brodnicy – wydział zamiejscowy
z siedzibą w Golubiu-Dobrzyniu

TO1G

67

w Chełmnie

TO1C

68

w Chełmnie – wydział zamiejscowy
z siedzibą w Wąbrzeźnie

TO1W

69

w Grudziądzu

TO1U

70

w Toruniu

TO1T

71

Sąd Okręgowy
we Włocławku

WL

w Aleksandrowie Kujawskim

WL1A

72

w Aleksandrowie Kujawskim – wydział zamiejscowy z siedzibą w Radziejowie

WL1R

73

w Lipnie

WL1L

74

w Lipnie – wydział zamiejscowy
z siedzibą w Rypinie

WL1Y

75

we Włocławku

WL1W

76

Sąd Apelacyjny
w Katowicach

Sąd Okręgowy
w Bielsku-Białej

BB

w Bielsku-Białej

BB1B

77

w Cieszynie

BB1C

78

w Żywcu

BB1Z

79

Sąd Okręgowy
w Częstochowie

CZ

w Częstochowie

CZ1C

80

w Częstochowie – wydział zamiejscowy z siedzibą w Kłobucku

CZ2C

81

w Lublińcu

CZ1L

82

w Myszkowie

CZ1M

83

w Zawierciu

CZ1Z

84

Sąd Okręgowy
w Gliwicach

GL

w Gliwicach

GL1G

85

w Jastrzębiu-Zdroju

GL1J

86

w Raciborzu

GL1R

87

w Rudzie Śląskiej

GL1S

88

w Rybniku

GL1Y

89

w Tarnowskich Górach

GL1T

90

w Wodzisławiu Śląskim

GL1W

91

w Zabrzu

GL1Z

92

w Żorach

GL1X

93

Sąd Okręgowy
w Katowicach

KA

w Będzinie

KA1B

94

w Bytomiu

KA1Y

95

w Chorzowie

KA1C

96

w Dąbrowie Górniczej

KA1D

97

w Jaworznie

KA1J

98

Katowice-Wschód w Katowicach

KA1K

99

w Mikołowie

KA1M

100

w Mysłowicach

KA1L

101

w Pszczynie

KA1P

102

w Siemianowicach Śląskich

KA1I

103

w Sosnowcu

KA1S

104

w Tychach

KA1T

 

105

Sąd Apelacyjny
w Krakowie

Sąd Okręgowy
w Kielcach

KI

w Busku-Zdroju

KI1B

106

w Busku-Zdroju – wydział zamiejscowy
z siedzibą w Kazimierzy Wielkiej

KI1I

107

w Busku-Zdroju – wydział zamiejscowy
z siedzibą w Pińczowie

KI1P

108

w Jędrzejowie

KI1J

109

w Jędrzejowie – wydział zamiejscowy
z siedzibą we Włoszczowie

KI1W

110

w Kielcach

KI1L

111

w Końskich

KI1K

112

w Ostrowcu Świętokrzyskim

KI1O

113

w Ostrowcu Świętokrzyskim – wydział zamiejscowy z siedzibą w Opatowie

KI1T

114

w Sandomierzu

KI1S

115

w Sandomierzu – wydział zamiejscowy
z siedzibą w Staszowie

KI1A

116

w Skarżysku-Kamiennej

KI1R

117

w Starachowicach

KI1H

118

Sąd Okręgowy
w Krakowie

KR

w Chrzanowie

KR1C

119

dla Krakowa-Krowodrzy w Krakowie – wydział zamiejscowy z siedzibą w Czernichowie

KR1K

120

dla Krakowa-Krowodrzy w Krakowie – wydział zamiejscowy z siedzibą w Krzeszowicach

KR2K

121

dla Krakowa-Nowej Huty w Krakowie – wydział zamiejscowy z siedzibą w Proszowicach

KR1H

122

dla Krakowa-Podgórza w Krakowie

KR1P

123

dla Krakowa-Podgórza w Krakowie – wydział zamiejscowy z siedzibą w Skale

KR2P

124

dla Krakowa-Śródmieścia w Krakowie – wydział zamiejscowy z siedzibą w Słomnikach

KR1S

125

dla Krakowa-Śródmieścia w Krakowie – wydział zamiejscowy z siedzibą w Miechowie

KR1M

126

w Myślenicach

KR1Y

127

w Myślenicach – wydział zamiejscowy
z siedzibą w Dobczycach

KR2Y

128

w Olkuszu

KR1O

129

w Oświęcimiu

KR1E

130

w Oświęcimiu – wydział zamiejscowy
z siedzibą w Kętach

KR2E

131

w Wadowicach

KR1W

132

w Wadowicach – wydział zamiejscowy
z siedzibą w Suchej Beskidzkiej

KR1B

133

w Wieliczce

KR1I

134

w Wieliczce – wydział zamiejscowy
z siedzibą w Niepołomicach

KR2I

135

w Wieliczce – wydział zamiejscowy
z siedzibą w Skawinie

KR3I

136

Sąd Okręgowy
w Nowym Sączu

NS

w Gorlicach

NS1G

137

w Limanowej

NS1L

138

w Limanowej – wydział zamiejscowy
z siedzibą w Mszanie Dolnej

NS2L

139

w Nowym Sączu

NS1S

140

w Nowym Sączu – wydział zamiejscowy z siedzibą w Muszynie

NS1M

141

w Nowym Targu

NS1T

142

w Zakopanem

NS1Z

143

Sąd Okręgowy
w Tarnowie

TR

w Bochni

TR1O

144

w Brzesku

TR1B

145

w Tarnowie

TR1T

146

w Tarnowie – wydział zamiejscowy
z siedzibą w Dąbrowie Tarnowskiej

TR1D

147

w Tarnowie – wydział zamiejscowy
z siedzibą w Tuchowie

TR2T

148

Sąd Apelacyjny
w Lublinie

Sąd Okręgowy
w Lublinie

LU

w Białej Podlaskiej

LU1B

149

w Chełmie

LU1C

150

w Chełmie – wydział zamiejscowy
z siedzibą we Włodawie

LU1W

151

w Kraśniku

LU1K

152

w Kraśniku – wydział zamiejscowy
z siedzibą w Opolu Lubelskim

LU1O

153

w Lubartowie

LU1A

154

Lublin-Wschód w Lublinie z siedzibą
w Świdniku

LU1S

155

Lublin-Zachód w Lublinie

LU1I

 

156

 

 

 

w Łukowie

LU1U

157

w Puławach

LU1P

158

w Puławach – wydział zamiejscowy
z siedzibą w Rykach

LU1Y

159

w Radzyniu Podlaskim

LU1R

160

Sąd Okręgowy
w Radomiu

RA

w Grójcu

RA1G

161

w Grójcu – wydział zamiejscowy
z siedzibą w Białobrzegach

RA2G

162

w Kozienicach

RA1K

163

w Kozienicach – wydział zamiejscowy
z siedzibą w Lipsku

RA1L

164

w Kozienicach – wydział zamiejscowy
z siedzibą w Pionkach

RA2Z

165

w Kozienicach – wydział zamiejscowy
z siedzibą w Zwoleniu

RA1Z

166

w Przysusze

RA1P

167

w Przysusze – wydział zamiejscowy
z siedzibą w Szydłowcu

RA1S

168

w Radomiu

RA1R

169

Sąd Okręgowy
w Siedlcach

SI

w Garwolinie

SI1G

170

w Mińsku Mazowieckim

SI1M

171

w Siedlcach

SI1S

172

w Siedlcach – wydział zamiejscowy
z siedzibą w Łosicach

SI2S

173

w Węgrowie

SI1W

174

w Węgrowie – wydział zamiejscowy
z siedzibą w Sokołowie Podlaskim

SI1P

175

Sąd Okręgowy
w Zamościu

ZA

w Biłgoraju

ZA1B

176

w Biłgoraju – wydział zamiejscowy
z siedzibą w Janowie Lubelskim

ZA1J

177

w Hrubieszowie

ZA1H

178

w Tomaszowie Lubelskim

ZA1T

179

w Zamościu

ZAIZ

180

w Zamościu – wydział zamiejscowy
z siedzibą w Krasnymstawie

ZA1K

181

Sąd Apelacyjny
w Łodzi

Sąd Okręgowy
w Kaliszu

KZ

w Jarocinie

KZ1J

182

w Jarocinie – wydział zamiejscowy
z siedzibą w Pleszewie

KZ1P

183

w Kaliszu

KZ1A

184

w Kępnie

KZ1E

185

w Kępnie – wydział zamiejscowy
z siedzibą w Ostrzeszowie

KZ1O

186

w Ostrowie Wielkopolskim

KZ1W

187

w Ostrowie Wielkopolskim – wydział zamiejscowy z siedzibą w Krotoszynie

KZ1R

188

Sąd Okręgowy
w Łodzi

LD

w Kutnie

LD1K

189

w Kutnie – wydział zamiejscowy
z siedzibą w Łęczycy

LD1Y

190

dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi

LD1M

191

dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi – wydział zamiejscowy z siedzibą w Brzezinach

LD1B

192

w Łowiczu

LD1O

193

w Pabianicach

LD1P

194

w Skierniewicach

LD1H

195

w Skierniewicach – wydział zamiejscowy z siedzibą w Rawie Mazowieckiej

LD1R

196

w Zgierzu

LD1G

197

Sąd Okręgowy
w Piotrkowie Trybunalskim

PT

w Bełchatowie

PT1B

198

w Opocznie

PT1O

199

w Piotrkowie Trybunalskim

PT1P

200

w Radomsku

PT1R

201

w Tomaszowie Mazowieckim

PT1T

202

Sąd Okręgowy
w Płocku

PL

w Ciechanowie

PL1C

203

w Gostyninie

PL1G

204

w Mławie

PL1M

205

w Mławie – wydział zamiejscowy
z siedzibą w Działdowie

EL1D

206

w Mławie – wydział zamiejscowy
z siedzibą w Żurominie

PL2M

207

w Płocku

PL1P

208

w Płocku – wydział zamiejscowy
z siedzibą w Sierpcu

PL1E

209

w Płońsku

PL1L

210

w Sochaczewie

PL1O

 

211

 

 

 

w Żyrardowie

PL1Z

212

Sąd Okręgowy
w Sieradzu

SR

w Łasku

SR1L

213

w Łasku – wydział zamiejscowy
z siedzibą w Poddębicach

SR2L

214

w Sieradzu

SR1S

215

w Wieluniu

SR1W

216

w Wieluniu – wydział zamiejscowy
z siedzibą w Pajęcznie

SR2W

217

w Zduńskiej Woli

SR1Z

218

Sąd Apelacyjny
w Poznaniu

Sąd Okręgowy
w Koninie

KN

w Kole

KN1K

219

w Koninie

KN1N

220

w Koninie – wydział zamiejscowy
z siedzibą w Słupcy

KN1S

221

w Turku

KN1T

222

Sąd Okręgowy
w Poznaniu

PO

w Gnieźnie

PO1G

223

w Grodzisku Wielkopolskim

PO1S

224

w Grodzisku Wielkopolskim – wydział zamiejscowy z siedzibą w Nowym Tomyślu

PO1N

225

w Grodzisku Wielkopolskim – wydział zamiejscowy z siedzibą w Wolsztynie

PO1E

226

w Kościanie

PO1K

227

w Kościanie – wydział zamiejscowy
z siedzibą w Śremie

PO1M

228

w Lesznie

PO1L

229

w Lesznie – wydział zamiejscowy
z siedzibą w Gostyniu

PO1Y

230

w Lesznie – wydział zamiejscowy
z siedzibą w Rawiczu

PO1R

231

w Pile

PO1I

232

w Pile – wydział zamiejscowy z siedzibą w Złotowie

PO1Z

233

Poznań-Stare Miasto w Poznaniu – dla części miasta Poznania w granicach ustalonych tradycyjnie dla dzielnic: Grunwald, Jeżyce i Stare Miasto oraz gmin: Czerwonak, Dopiewo, Murowana Goślina, Suchy Las i Tarnowo Podgórne

PO1P

234

Poznań-Stare Miasto w Poznaniu – dla części miasta Poznania w granicach ustalonych tradycyjnie dla dzielnic: Nowe Miasto i Wilda, miast Luboń i Puszczykowo oraz gmin Komorniki i Swarzędz

PO2P

235

w Szamotułach

PO1A

236

w Szamotułach – wydział zamiejscowy
z siedzibą w Międzychodzie

PO2A

237

w Szamotułach – wydział zamiejscowy
z siedzibą w Obornikach

PO1O

238

w Środzie Wielkopolskiej

PO1D

239

w Środzie Wielkopolskiej – wydział zamiejscowy z siedzibą we Wrześni

PO1F

240

w Trzciance

PO1T

241

w Trzciance – wydział zamiejscowy
z siedzibą w Czarnkowie

PO2T

242

w Wągrowcu

PO1B

243

w Wągrowcu – wydział zamiejscowy
z siedzibą w Chodzieży

PO1H

244

w Wągrowcu – wydział zamiejscowy
z siedzibą w Wyrzysku

PO2H

245

Sąd Okręgowy
w Zielonej Górze

ZG

w Krośnie Odrzańskim

ZG1K

246

w Krośnie Odrzańskim – wydział zamiejscowy z siedzibą w Gubinie

ZG2K

247

w Nowej Soli

ZG1N

248

w Nowej Soli – wydział zamiejscowy
z siedzibą we Wschowie

ZG1W

249

w Świebodzinie

ZG1S

250

w Świebodzinie – wydział zamiejscowy
z siedzibą w Sulechowie

ZG2S

251

w Zielonej Górze

ZG1E

252

w Żaganiu

ZG1G

253

w Żarach

ZG1R

254

Sąd Apelacyjny
w Rzeszowie

Sąd Okręgowy
w Krośnie

KS

w Jaśle

KS1J

255

w Krośnie

KS1K

256

w Krośnie – wydział zamiejscowy
z siedzibą w Brzozowie

KS1B

257

w Lesku

KS1E

 

258

 

 

 

w Lesku – wydział zamiejscowy
z siedzibą w Ustrzykach Dolnych

KS2E

259

w Sanoku

KS1S

260

Sąd Okręgowy
w Przemyślu

PR

w Jarosławiu

PR1J

261

w Jarosławiu – wydział zamiejscowy
z siedzibą w Lubaczowie

PR1L

262

w Jarosławiu – wydział zamiejscowy
z siedzibą w Przeworsku

PR1R

263

w Jarosławiu – wydział zamiejscowy
z siedzibą w Sieniawie

PR2R

264

w Przemyślu

PR1P

265

Sąd Okręgowy
w Rzeszowie

RZ

w Dębicy

RZ1D

266

w Dębicy – wydział zamiejscowy
z siedzibą w Ropczycach

RZ1R

267

w Łańcucie

RZ1A

268

w Łańcucie – wydział zamiejscowy
z siedzibą w Leżajsku

RZ1E

269

w Rzeszowie

RZ1Z

270

w Rzeszowie – wydział zamiejscowy
z siedzibą w Strzyżowie

RZ1S

271

w Rzeszowie – wydział zamiejscowy
z siedzibą w Tyczynie

RZ2Z

272

Sąd Okręgowy
w Tarnobrzegu

TB

w Mielcu

TB1M

273

w Mielcu – wydział zamiejscowy
z siedzibą w Kolbuszowej

TB1K

274

w Stalowej Woli

TB1S

275

w Stalowej Woli – wydział zamiejscowy z siedzibą w Nisku

TB1N

276

w Tarnobrzegu

TB1T

277

Sąd Apelacyjny
w Szczecinie

Sąd Okręgowy
w Gorzowie Wielkopolskim

GW

w Gorzowie Wielkopolskim

GW1G

278

w Gorzowie Wielkopolskim – wydział zamiejscowy z siedzibą w Strzelcach Krajeńskich

GW1K

279

w Międzyrzeczu

GW1M

280

w Międzyrzeczu – wydział zamiejscowy z siedzibą w Sulęcinie

GW1U

281

w Słubicach

GW1S

282

Sąd Okręgowy
w Koszalinie

KO

w Białogardzie

KO1B

283

w Białogardzie – wydział zamiejscowy
z siedzibą w Świdwinie

KO2B

284

w Drawsku Pomorskim

KO1D

285

w Kołobrzegu

KO1L

286

w Koszalinie

KO1K

287

w Koszalinie – wydział zamiejscowy
z siedzibą w Sławnie

KO1E

288

w Szczecinku

KO1I

289

w Wałczu

KO1W

290

Sąd Okręgowy
w Szczecinie

SZ

w Goleniowie

SZ1O

291

w Gryficach

SZ1G

292

w Gryficach – wydział zamiejscowy
z siedzibą w Łobzie

SZ1L

293

w Gryfinie

SZ1Y

294

w Myśliborzu

SZ1M

295

w Myśliborzu – wydział zamiejscowy
z siedzibą w Choszcznie

SZ1C

296

w Stargardzie Szczecińskim

SZ1T

297

w Stargardzie Szczecińskim – wydział zamiejscowy z siedzibą w Pyrzycach

SZ2T

298

Szczecin-Prawobrzeże i Zachód
w Szczecinie

SZ1S

299

Szczecin-Prawobrzeże i Zachód
w Szczecinie – wydział zamiejscowy
z siedzibą w Policach

SZ2S

300

w Świnoujściu

SZ1W

301

w Świnoujściu – wydział zamiejscowy
z siedzibą w Kamieniu Pomorskim

SZ1K

302

Sąd Apelacyjny
w Warszawie

Sąd Okręgowy
w Warszawie

WA

w Grodzisku Mazowieckim

WA1G

303

w Piasecznie

WA1I

304

w Pruszkowie

WA1P

305

dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie – dla części miasta stołecznego Warszawy w granicach ustalonych dla dzielnic: Bemowo, Bielany, Ochota i Żoliborz oraz gminy Izabelin

WA1M

306

dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie – dla części miasta stołecznego Warszawy w granicach ustalonych dla dzielnic: Mokotów i Wilanów

WA2M

 

307

 

 

 

dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie – dla części miasta stołecznego Warszawy w granicach ustalonych dla dzielnic: Białołęka, Praga-Północ, Targówek

WA3M

308

dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie – dla części miasta stołecznego Warszawy w Warszawie w granicach ustalonych dla dzielnic Śródmieście i Wola oraz gminy Łomianki

WA4M

309

dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie – dla części miasta stołecznego Warszawy w granicach ustalonych dla dzielnic: Ursus, Ursynów i Włochy

WA5M

310

dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie – dla części miasta stołecznego Warszawy w granicach ustalonych dla dzielnic: Praga-Południe, Rembertów, Wawer i Wesoła

WA6M

311

Sąd Okręgowy
Warszawa-Praga
w Warszawie

WP

w Legionowie

WA1L

312

w Nowym Dworze Mazowieckim

WA1N

313

w Otwocku

WA1O

314

w Wołominie

WA1W

315

Sąd Apelacyjny
we Wrocławiu

Sąd Okręgowy
w Jeleniej Górze

JG

w Bolesławcu

JG1B

316

w Jeleniej Górze

JG1J

317

w Jeleniej Górze – wydział zamiejscowy z siedzibą w Kamiennej Górze

JG1K

318

w Lubaniu

JG1L

319

w Lubaniu – wydział zamiejscowy
z siedzibą w Lwówku Śląskim

JG1S

320

w Zgorzelcu

JG1Z

321

Sąd Okręgowy
w Legnicy

LE

w Głogowie

LE1G

322

w Legnicy

LE1L

323

w Lubinie

LE1U

324

w Złotoryi

LE1Z

325

w Złotoryi – wydział zamiejscowy
z siedzibą w Jaworze

LE1J

326

Sąd Okręgowy
w Opolu

OP

w Brzegu

OP1B

327

w Kędzierzynie-Koźlu

OP1K

328

w Kluczborku

OP1U

329

w Kluczborku – wydział zamiejscowy
z siedzibą w Oleśnie

OP1L

330

w Nysie

OP1N

331

w Opolu

OP1O

332

w Prudniku

OP1P

333

w Prudniku – wydział zamiejscowy
z siedzibą w Głubczycach

OP1G

334

w Strzelcach Opolskich

OP1S

335

Sąd Okręgowy
w Świdnicy

SW

w Dzierżoniowie

SW1D

336

w Kłodzku

SW1K

337

w Kłodzku – wydział zamiejscowy
z siedzibą w Nowej Rudzie

SW2K

338

w Świdnicy

SW1S

339

w Wałbrzychu

SW1W

340

w Ząbkowicach Śląskich

SW1Z

341

Sąd Okręgowy
we Wrocławiu

WR

w Oleśnicy

WR1E

342

w Oławie

WR1O

343

w Oławie – wydział zamiejscowy
z siedzibą w Strzelinie

WR1T

344

w Środzie Śląskiej

WR1S

345

w Środzie Śląskiej – wydział zamiejscowy z siedzibą w Wołowie

WR1L

346

w Trzebnicy

WR1W

347

w Trzebnicy – wydział zamiejscowy
z siedzibą w Miliczu

WR1M

348

dla Wrocławia-Krzyków we Wrocławiu

WR1K

 

Załącznik nr 22)

WYKAZ DOPUSZCZALNYCH ZNAKÓW PISARSKICH W SYSTEMIE INFORMATYCZNYM

~

'

!

@

#

$

%

A

&

*

(

)

_

-

+

=

{

}

[

]

|

\

:

;

'

,

.

?

/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

0

1

2

3

4

5

6

7

8

9

A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

K

L

M

N

O

P

Q

R

S

T

U

V

W

X

Y

Z

Ą

 

Ć

 

Ę

 

 

§

 

 

 

Ł

 

Ń

Ó

 

 

 

Ś

 

 

 

 

 

Ź

Ż

Á

Â

Ă

Ä

Ç

Č

Ď

Ð

Ë

É

Ě

Î

Í

Ľ

Ĺ

Ň

Ö

Ô

Ő

Ř

Ŕ

Š

Ş

Ţ

Ť

Ű

Ü

Ú

Ů

Ý

Ž

β

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zasady wpisu danych w razie wystąpienia znaku pisarskiego niewystępującego w powyższej tablicy

W przypadku wystąpienia w danych podlegających wpisowi do systemu informatycznego znaku pisarskiego niewystępującego w powyższej tablicy stosuje się następujące zasady:

1. Pomija się wszystkie znaki diakrytyczne występujące w danym znaku, z wyjątkiem liter ze znakami diakrytycznymi wymienionymi w powyższej tabeli.

2. W przypadku dyftongów wpisujemy pierwszą literę tworzącą dyftong (np. AE = A).

3. W przypadku wystąpienia innego znaku, nienależącego do grupy znaków, o których mowa w pkt 1 i 2, w miejsce tego znaku wpisuje się znak *.

4. Apostrof w nazwiskach osób fizycznych i nazwach innych niż osoby fizyczne podmiotów piszemy zgodnie z pisownią oryginału, z zastosowaniem dostępnego znaku z tablicy zawartej w niniejszym załączniku.

5. W przypadku wystąpienia cudzysłowów:

– cudzysłów otwierający („) zamienia się na cudzysłów zamykający (”),

– cudzysłów («) oraz (») zastępuje się cudzysłowem zamykającym (”).

6. W przypadku wystąpienia znaku pisarskiego przesuniętego w stosunku do linii tekstu (indeks górny lub dolny) sprowadza się ten znak do linii tekstu (np. m2 = m2, x3 = x3). W przypadku równoczesnego wystąpienia obu indeksów indeks górny poprzedza indeks dolny przy wpisie danych do księgi wieczystej prowadzonej w systemie informatycznym.

 

1) W brzmieniu ustalonym przez § 1 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 29 listopada 2012 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu przenoszenia treści dotychczasowej księgi wieczystej do struktury księgi wieczystej prowadzonej w systemie informatycznym (Dz. U. poz. 1345), które weszło w życie z dniem 1 stycznia 2013 r.

2) W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 18 grudnia 2008 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu przenoszenia treści dotychczasowej księgi wieczystej do struktury księgi wieczystej prowadzonej w systemie informatycznym (Dz. U. Nr 235, poz. 1609), które weszło w życie z dniem 1 stycznia 2009 r.

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA