REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 2012 poz. 466
ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ1)
z dnia 24 kwietnia 2012 r.
w sprawie procedury weryfikacji dostępu do bazy danych systemu informacji oświatowej
Na podstawie art. 76 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o systemie informacji oświatowej (Dz. U. Nr 139, poz. 814 i Nr 205, poz. 1206) zarządza się, co następuje:
1) ustawie – należy przez to rozumieć ustawę z dnia 15 kwietnia 2011 r. o systemie informacji oświatowej;
2) SIO – należy przez to rozumieć system informacji oświatowej, o którym mowa w art. 2 ustawy;
3) organie upoważniającym – należy przez to rozumieć podmiot właściwy do udzielenia upoważnienia, o którym mowa w art. 68 ust. 2 ustawy;
4) rejestrze TERYT – należy przez to rozumieć krajowy rejestr urzędowy podziału terytorialnego kraju, o którym mowa w art. 47 ust. 1 ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (Dz. U. Nr 88, poz. 439, z późn. zm.2)).
1) określenie rodzaju jednostki, której wniosek dotyczy:
a) szkoła publiczna albo niepubliczna,
b) placówka oświatowa publiczna albo niepubliczna,
c) inna jednostka wykonująca zadania z zakresu oświaty,
d) regionalna izba obrachunkowa,
e) uczelnia,
f) wojewoda;
2) w przypadku wniosku dyrektora szkoły lub placówki oświatowej prowadzącej lokalną bazę danych SIO:
a) określenie typu szkoły lub rodzaju placówki oświatowej,
b) określenie rodzaju organu prowadzącego szkołę lub placówkę oświatową:
– jednostka samorządu terytorialnego,
– minister,
– osoba prawna inna niż jednostka samorządu terytorialnego,
– osoba fizyczna,
c) określenie województwa, powiatu, gminy i miejscowości, w której znajduje się siedziba podmiotu zobowiązanego do przekazywania danych do Rejestru Szkół i Placówek Oświatowych, z użyciem identyfikatorów i nazw jednostek podziału terytorialnego i nazw miejscowości rejestru TERYT;
3) w przypadku wniosku wójta gminy (burmistrza, prezydenta miasta), starosty i marszałka województwa, dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej, dyrektora (kierownika) jednostki organizacyjnej, o której mowa w art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674, z późn. zm.3)), dyrektora (kierownika) jednostki obsługi ekonomiczno-administracyjnej szkół i placówek oświatowych oraz prezesa zarządu izby rzemieślniczej, prowadzących lokalne bazy danych SIO – określenie województwa, powiatu, gminy i miejscowości, w której znajduje się siedziba danego podmiotu prowadzącego lokalną bazę danych SIO, z użyciem identyfikatorów i nazw jednostek podziału terytorialnego i nazw miejscowości rejestru TERYT;
4) w przypadku wniosku prezesa regionalnej izby obrachunkowej – określenie województwa, powiatu, gminy i miejscowości, w której znajduje się siedziba regionalnej izby obrachunkowej, z użyciem identyfikatorów i nazw jednostek podziału terytorialnego i nazw miejscowości rejestru TERYT;
5) w przypadku wniosku rektora uczelni:
a) informację, czy uczelnia jest uczelnią publiczną czy niepubliczną,
b) określenie numeru, pod którym uczelnia niepubliczna jest wpisana do rejestru uczelni niepublicznych i związków uczelni niepublicznych prowadzonego przez ministra właściwego do spraw nauki i szkolnictwa wyższego,
c) określenie województwa, powiatu, gminy i miejscowości, w której znajduje się siedziba uczelni, z użyciem identyfikatorów i nazw jednostek podziału terytorialnego i nazw miejscowości rejestru TERYT;
d) w przypadku wniosku wojewody – określenie województwa, powiatu, gminy i miejscowości, w której znajduje się siedziba urzędu wojewody, z użyciem identyfikatorów i nazw jednostek podziału terytorialnego i nazw miejscowości rejestru TERYT.
2. Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do wniosku osoby reprezentującej organ upoważniający, o której mowa w art. 70 ust. 3 pkt 7 ustawy, oraz upoważnionego przez kierownika podmiotu, o którym mowa w art. 67 ustawy, pracownika tego podmiotu, o którym mowa w art. 72 ust. 1 ustawy, z tym że wniosek ten zawiera dodatkowo odpowiednio:
1) datę udzielenia upoważnienia osobie reprezentującej organ upoważniający lub pracownikowi;
2) imię i nazwisko osoby, która udzieliła upoważnienia osobie reprezentującej organ upoważniający lub pracownikowi;
3) okres, na który zostało udzielone upoważnienie.
2. Na adres poczty elektronicznej osoby, której ma być udzielone upoważnienie, jest przesyłana automatycznie wygenerowana przez system teleinformatyczny SIO informacja o wpływie wniosku.
2. Organ upoważniający rozpatruje wniosek w terminie 5 dni roboczych od dnia wysłania informacji, o której mowa w ust. 1.
1) danymi zgromadzonymi w Rejestrze Szkół i Placówek Oświatowych lub danymi będącymi w posiadaniu organów administracji publicznej – w przypadku wniosków dyrektorów szkół i placówek oświatowych;
2) danymi będącymi w posiadaniu organów administracji publicznej – w przypadku wniosków kierowników innych jednostek wykonujących zadania z zakresu oświaty, prezesów regionalnych izb obrachunkowych, rektorów uczelni i wojewodów.
2. Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do wniosku osoby reprezentującej organ upoważniający, o której mowa w art. 70 ust. 3 pkt 7 ustawy, oraz upoważnionego pracownika, o którym mowa w art. 72 ust. 1 ustawy.
3. W przypadku stwierdzenia poprawności danych zawartych we wniosku organ upoważniający niezwłocznie przesyła na adres poczty elektronicznej osoby, której ma być udzielone upoważnienie, informację o stwierdzeniu poprawności danych zawartych we wniosku.
4. W przypadku stwierdzenia, że dane zawarte we wniosku są niepoprawne, organ upoważniający niezwłocznie przesyła na adres poczty elektronicznej osoby, której ma być udzielone upoważnienie, informację o nienadaniu wnioskowi biegu.
5. Osoba, której wnioskowi nie nadano biegu, może ponownie złożyć wniosek.
2. Na uzasadniony wniosek osoby, której ma być udzielone upoważnienie, organ upoważniający przedłuża termin zgłoszenia w celu potwierdzenia tożsamości, o którym mowa w ust. 1.
3. Wniosek, o którym mowa w ust. 2, składa się nie później niż na 2 dni przed upływem terminu zgłoszenia w celu potwierdzenia tożsamości. We wniosku osoba, której ma być udzielone upoważnienie, wskazuje termin, w którym zgłosi się w siedzibie organu upoważniającego.
4. Jeżeli osoba, której ma być udzielone upoważnienie, nie zgłosi się w siedzibie organu upoważniającego w terminie, o którym mowa w ust. 1 lub 3, wnioskowi nie nadaje się biegu.
5. Osoba, której wnioskowi nie nadano biegu, może ponownie złożyć wniosek.
1) osoby reprezentującej organ upoważniający, o której mowa w art. 70 ust. 3 pkt 7 ustawy – ponadto upoważnienie udzielone tej osobie przez organ upoważniający;
2) upoważnionego pracownika, o którym mowa w art. 72 ust. 1 ustawy – ponadto upoważnienie udzielone pracownikowi przez kierownika podmiotu, o którym mowa w art. 67 ustawy.
2. Przez dokument tożsamości, o którym mowa w ust. 1, należy rozumieć dowód osobisty lub paszport, a w przypadku cudzoziemca – kartę pobytu.
3. W przypadku stwierdzenia, że osoba, której ma być udzielone upoważnienie, nie jest osobą, za którą się podaje, organ upoważniający odrzuca wniosek.
4. W przypadku osoby reprezentującej organ upoważniający, o której mowa w art. 70 ust. 3 pkt 7 ustawy, oraz upoważnionego pracownika, o którym mowa w art. 72 ust. 1 ustawy, organ upoważniający odrzuca wniosek również w przypadku:
1) stwierdzenia braku upoważnienia udzielonego osobie reprezentującej organ upoważniający lub pracownikowi;
2) nieważności upoważnienia udzielonego osobie reprezentującej organ upoważniający lub pracownikowi, w szczególności upływu okresu, na który zostało udzielone upoważnienie;
3) niezgodności danych zawartych we wniosku, o których mowa w § 3 ust. 2, z danymi zawartymi w upoważnieniu udzielonym osobie reprezentującej organ upoważniający lub pracownikowi;
4) cofnięcia upoważnienia udzielonego osobie reprezentującej organ upoważniający lub pracownikowi.
5. Osoba, której wniosek został odrzucony, może ponownie złożyć wniosek.
2. Jeden egzemplarz upoważnienia pozostaje w siedzibie organu upoważniającego, a drugi egzemplarz wydaje się bezpośrednio osobie upoważnionej celem dołączenia do akt osobowych tej osoby.
3. Osoba upoważniona potwierdza odebranie drugiego egzemplarza upoważnienia, umieszczając na egzemplarzu upoważnienia pozostającym w siedzibie organu upoważniającego adnotację „otrzymano drugi egzemplarz upoważnienia” oraz swój podpis i datę otrzymania tego egzemplarza.
2. Dodatkowe dane, o których mowa w ust. 1, stanowią zbiór mechanizmów służących ochronie SIO przed nieuprawnionym dostępem.
3. Niepowtarzalny identyfikator użytkownika SIO oraz dodatkowe dane, o których mowa w ust. 1, wydaje się osobie upoważnionej z zachowaniem środków zapewniających poufność przekazania niepowtarzalnego identyfikatora użytkownika SIO oraz dodatkowych danych.
1) kierownikom podmiotów zobowiązanych do przekazywania danych do Rejestru Szkół i Placówek Oświatowych oraz wojewodom na podstawie art. 119 ustawy oraz
2) kierownikom podmiotów zobowiązanych do przekazywania danych do bazy danych SIO na podstawie art. 123 ustawy
– procedurę weryfikacji dostępu do bazy danych SIO przeprowadza się z uwzględnieniem przepisów ust. 2–5.
2. Informację o rozpoczęciu rozpatrywania wniosku organ upoważniający przesyła na adres poczty elektronicznej osoby, której ma być udzielone upoważnienie, w terminie 5 dni roboczych od dnia wpływu wniosku.
3. Organ upoważniający rozpatruje wniosek w terminie zapewniającym wydanie upoważnienia w okresach, o których mowa w art. 119 ust. 2 i art. 123 ust. 2 ustawy.
4. W informacji o stwierdzeniu poprawności danych zawartych we wniosku organ upoważniający wskazuje termin zgłoszenia się osoby, której ma być udzielone upoważnienie, w siedzibie organu upoważniającego w celu potwierdzenia tożsamości.
5. Termin, o którym mowa w ust. 4, może zostać zmieniony na uzasadniony wniosek osoby, której ma być udzielone upoważnienie, złożony przed upływem tego terminu, pod warunkiem zachowania okresów udzielania upoważnień, o których mowa w art. 119 ust. 2 i art. 123 ust. 2 ustawy.
Minister Edukacji Narodowej: K. Szumilas
|
1) Minister Edukacji Narodowej kieruje działem administracji rządowej – oświata i wychowanie, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2011 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Edukacji Narodowej (Dz. U. Nr 248, poz. 1480).
2) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 1996 r. Nr 156, poz. 775, z 1997 r. Nr 88, poz. 554 i Nr 121, poz. 769, z 1998 r. Nr 99, poz. 632 i Nr 106, poz. 668, z 2001 r. Nr 100, poz. 1080, z 2003 r. Nr 217, poz. 2125, z 2004 r. Nr 273, poz. 2703, z 2005 r. Nr 163, poz. 1362, z 2006 r. Nr 170, poz. 1217, z 2007 r. Nr 166, poz. 1172, z 2008 r. Nr 227, poz. 1505, z 2009 r. Nr 18, poz. 97, z 2010 r. Nr 47, poz. 278 i Nr 76, poz. 489 oraz z 2011 r. Nr 131, poz. 764, Nr 139, poz. 814, Nr 171, poz. 1016 i Nr 204, poz. 1195.
3) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2006 r. Nr 170, poz. 1218 i Nr 220, poz. 1600, z 2007 r. Nr 17, poz. 95, Nr 80, poz. 542, Nr 102, poz. 689, Nr 158, poz. 1103, Nr 176, poz. 1238, Nr 191, poz. 1369 i Nr 247, poz. 1821, z 2008 r. Nr 145, poz. 917 i Nr 227, poz. 1505, z 2009 r. Nr 1, poz. 1, Nr 56, poz. 458, Nr 67, poz. 572, Nr 97, poz. 800, Nr 213, poz. 1650 i Nr 219, poz. 1706 oraz z 2011 r. Nr 149, poz. 887 i Nr 205, poz. 1206.
- Data ogłoszenia: 2012-04-27
- Data wejścia w życie: 2012-04-30
- Data obowiązywania: 2012-04-30
- Dokument traci ważność: 2017-07-24
REKLAMA
Dziennik Ustaw
REKLAMA
REKLAMA