REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 2012 poz. 50

ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW

z dnia 2 stycznia 2012 r.

zmieniające rozporządzenie w sprawie komisji lekarskich orzekających o stopniu zdolności do czynnej służby wojskowej osób stawiających się do kwalifikacji wojskowej

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 26 ust. 3 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2004 r. Nr 241, poz. 2416, z późn. zm.1)) zarządza się, co następuje:

§ 1.

 W rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 13 listopada 2009 r. w sprawie komisji lekarskich orzekających o stopniu zdolności do czynnej służby wojskowej osób stawiających się do kwalifikacji wojskowej (Dz. U. Nr 202, poz. 1556) wprowadza się następujące zmiany:

1) § 3 i 4 otrzymują brzmienie:

„§ 3. 1. W skład powiatowej komisji lekarskiej wchodzi 1 lekarz posiadający prawo wykonywania zawodu lekarza i posiadający co najmniej I stopień specjalizacji w dziedzinie chirurgii ogólnej lub I stopień specjalizacji w dziedzinie chorób wewnętrznych, będący jednocześnie przewodniczącym tej komisji, sekretarz oraz 1 pracownik średniego personelu medycznego wyznaczony do tej komisji.

2. W przypadku braku możliwości wyznaczenia do składu powiatowej komisji lekarskiej lekarza posiadającego specjalizacje, o których mowa w ust. 1, wyznacza się innego lekarza, uwzględniając w pierwszej kolejności lekarzy posiadających specjalizację lub tytuł specjalisty w pokrewnej dziedzinie medycyny.

§ 4. W skład wojewódzkiej komisji lekarskiej wchodzi 2 lekarzy posiadających prawo wykonywania zawodu lekarza i tytuł specjalisty w podstawowej dziedzinie medycyny (w tym chorób wewnętrznych lub chirurgii ogólnej), spośród których wojewoda wyznacza przewodniczącego tej komisji, oraz sekretarz.”;

2) § 6 i 7 otrzymują brzmienie:

„§ 6. 1. Do składu komisji lekarskiej wyznacza się także osoby, które w razie niemożności pełnienia funkcji przez przewodniczącego, członka komisji będącego lekarzem lub sekretarza pełnią te funkcje zastępczo.

2. Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do pracownika średniego personelu medycznego wyznaczonego do powiatowej komisji lekarskiej.

§ 7. Komisje lekarskie powołuje się w składach określonych w § 3 i 4 nie później niż do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia kwalifikacji wojskowej w poszczególnych województwach.”;

3) § 13 i 14 otrzymują brzmienie:

„§ 13. 1. Pracą komisji lekarskiej kieruje jej przewodniczący.

2. Do zadań przewodniczącego komisji lekarskiej należy:

1) przewodniczenie posiedzeniom komisji lekarskiej;

2) organizowanie i nadzorowanie pracy członków komisji lekarskiej;

3) reprezentowanie komisji lekarskiej na zewnątrz;

4) podejmowanie decyzji o wyłączeniu lekarza – członka komisji lekarskiej;

5) kierowanie do wojewody wniosków o odwołanie członka komisji lekarskiej;

6) badanie stanu zdrowia osób;

7) kierowanie osób na badania specjalistyczne, w tym psychologiczne lub na obserwację szpitalną;

8) wydawanie orzeczeń komisji lekarskiej;

9) sporządzanie i składanie sprawozdań z działalności komisji lekarskiej;

10) promowanie wśród osób zdrowia i honorowego krwiodawstwa.

3. Do zadań lekarza – członka wojewódzkiej komisji lekarskiej należy:

1) badanie stanu zdrowia osób;

2) występowanie, w uzasadnionych przypadkach, z wnioskami o skierowanie osób na badania specjalistyczne, w tym psychologiczne lub na obserwację szpitalną;

3) prowadzenie księgi orzeczeń lekarskich, o której mowa w § 12;

4) promowanie wśród osób zdrowia i honorowego krwiodawstwa.

4. Do zadań sekretarza komisji lekarskiej należy:

1) prowadzenie dokumentacji związanej z orzecznictwem komisji lekarskiej;

2) prowadzenie listy obecności osób biorących udział w pracach komisji lekarskiej;

3) doręczanie orzeczeń komisji lekarskiej osobom oraz właściwym wojskowym komendantom uzupełnień.

5. Do zadań sekretarza powiatowej komisji lekarskiej, poza wymienionymi w ust. 4, należy:

1) prowadzenie księgi orzeczeń lekarskich, o której mowa w § 12;

2) utrzymywanie w stałej aktualności drugiego egzemplarza listy osób podlegających stawieniu się do kwalifikacji wojskowej, o której mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 43 ustawy, w tym dokonywanie wpisów na tej liście.

6. Do zadań pracownika średniego personelu medycznego wyznaczonego do powiatowej komisji lekarskiej należy udzielanie pomocy medycznej, zgodnie z zadaniami określonymi przez przewodniczącego powiatowej komisji lekarskiej.

§ 14. 1. Przewodniczący powiatowej komisji lekarskiej orzeka jednoosobowo.

2. Wojewódzka komisja lekarska orzeka głosami obydwu lekarzy. W razie przeciwstawnych zdań decyduje głos przewodniczącego komisji lekarskiej.

3. Sekretarz komisji lekarskiej oraz pracownik średniego personelu medycznego wyznaczony do powiatowej komisji lekarskiej nie biorą udziału w głosowaniu przy orzekaniu o zdolności osób do czynnej służby wojskowej.

4. Orzeczenia komisji lekarskiej podpisuje jej przewodniczący, członek komisji będący lekarzem oraz sekretarz komisji.”;

4) § 20 otrzymuje brzmienie:

„§ 20. 1. Przewodniczący powiatowej komisji lekarskiej kieruje osobę na badania specjalistyczne, w tym psychologiczne lub na obserwację szpitalną, w przypadku gdy po przeprowadzeniu badań oraz oceny stanu zdrowia tej osoby nie może ustalić jej zdolności do czynnej służby wojskowej.

2. Lekarz wchodzący w skład wojewódzkiej komisji lekarskiej występuje do przewodniczącego tej komisji lekarskiej z wnioskiem o skierowanie osoby na badania specjalistyczne, w tym psychologiczne lub na obserwację szpitalną, w przypadku gdy po przeprowadzeniu badań oraz oceny stanu zdrowia tej osoby nie może ustalić jej zdolności do czynnej służby wojskowej.

3. W przypadkach, o których mowa w ust. 1 i 2, wydanie orzeczenia o zdolności do czynnej służby wojskowej następuje po uwzględnieniu wyników badań specjalistycznych, w tym psychologicznych lub obserwacji szpitalnej, w czasie ponownego stawienia się osoby przed komisją lekarską.

4. Wzór karty skierowania na badania specjalistyczne, w tym na obserwację szpitalną, zawiera załącznik nr 2 do rozporządzenia.”.

§ 2.

 Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Prezes Rady Ministrów: D. Tusk

 

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2012-01-16
  • Data wejścia w życie: 2012-01-16
  • Data obowiązywania: 2012-01-16
  • Dokument traci ważność: 2023-03-29

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA