REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 2011 nr 282 poz. 1657
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ŚRODOWISKA1)
z dnia 15 grudnia 2011 r.
w sprawie gromadzenia i udostępniania informacji geologicznej
Na podstawie art. 98 ust. 2 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. – Prawo geologiczne i górnicze (Dz. U. Nr 163, poz. 981) zarządza się, co następuje:
1) sposób i tryb gromadzenia i udostępniania informacji geologicznej;
2) organizację i sposób przechowywania informacji geologicznej;
3) zakres ochrony informacji geologicznej.
2. Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o ustawie, rozumie się przez to ustawę z dnia 9 czerwca 2011 r. – Prawo geologiczne i górnicze.
2. Organy administracji geologicznej gromadzą informację geologiczną jako:
1) dokumentacje geologiczne, dokumentacje wynikowe otworów wiertniczych, dokumentacje wynikowe badań geofizycznych, mapy geologiczne oraz inne dokumenty zawierające informację geologiczną, zwane dalej „dokumentami geologicznymi”;
2) uporządkowane w określonej strukturze zestawienia danych geologicznych, w szczególności zawarte w częściach tabelarycznych dokumentów geologicznych oraz w cyfrowych zbiorach danych, zwane dalej „zbiorami danych geologicznych”;
3) próbki, o których mowa w art. 82 ust. 1 pkt 3 oraz ust. 2 ustawy, zwane dalej „próbkami geologicznymi trwałego przechowywania”.
3. Dokumenty geologiczne są gromadzone w postaci dokumentów papierowych oraz dokumentów elektronicznych.
4. Zbiory danych geologicznych są gromadzone w postaci zbiorów danych analogowych zawartych w dokumentach papierowych lub w ich cyfrowych kopiach zapisanych na informatycznych nośnikach danych oraz w postaci zbiorów danych cyfrowych zawartych w cyfrowych bazach danych lub zapisanych na informatycznych nośnikach danych.
2. Dokumenty i zbiory danych geologicznych przekazane do archiwum geologicznego podlegają ewidencji.
3. Dokumenty geologiczne podlegają ewidencji, klasyfikacji, kwalifikowaniu i brakowaniu zgodnie z przepisami o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach.
2. Próbki geologiczne uzyskane w wyniku poszukiwania i rozpoznawania złóż kopalin innych niż wymienione w art. 10 ust. 1 ustawy, dokumentowania warunków geologiczno-inżynierskich oraz hydrogeologicznych, ustalania zasobów wód podziemnych oraz uzyskane z wierceń kartograficznych, zwane dalej „próbkami czasowego przechowywania”, są przechowywane przez podmioty, które w ramach robót geologicznych pobierały próbki geologiczne.
3. Magazyny próbek trwałego przechowywania prowadzi państwowa służba geologiczna.
4. Próbki geologiczne trwałego przechowywania przekazuje się do magazynu próbek wskazanego przez państwową służbę geologiczną w terminie określonym odpowiednio w koncesji albo decyzji o zatwierdzeniu projektu robót geologicznych.
5. Z przekazania próbek, o którym mowa w ust. 3, sporządza się protokół, którego kopię przekazujący próbki przesyła organowi właściwemu odpowiednio do udzielenia koncesji albo decyzji o zatwierdzeniu projektu robót geologicznych.
2. Na opakowaniach, w których znajdują się próbki, czytelnie i w sposób trwały opisuje się metrykę próbki, określając:
1) nazwę, symbol, numer wyrobiska oraz miejsce i sposób pobrania;
2) głębokość pobrania;
3) kolejny numer ewidencyjny;
4) nazwę wykonawcy opróbowania;
5) datę pobrania, a dla próbek kopaliny płynnej, gazowej lub wody podziemnej – również godzinę ich pobrania; dla wody podziemnej należy podać temperaturę w wyrobisku i na powierzchni.
3. Skrzynki z próbkami geologicznymi opisuje się, określając:
1) na górnej podłużnej krawędzi dane określone w ust. 2 pkt 2 i 3;
2) na ścianie czołowej dane określone w ust. 2 pkt 1–3;
3) na ścianie bocznej dane określone w ust. 2 pkt 1, 2, 4 i 5.
2. Próbki geologiczne czasowego przechowywania przechowuje się co najmniej do czasu zatwierdzenia dokumentacji geologicznej przez właściwy organ administracji geologicznej lub opracowania arkusza mapy.
3. Próbki geologiczne trwałego przechowywania przechowuje się wieczyście, z zastrzeżeniem ust. 4.
4. Jeżeli przekazanie do magazynu próbek geologicznych trwałego przechowywania spowoduje utratę przydatności próbek dotychczas przechowywanych w magazynie, próbki dotychczas przechowywane, za zgodą ministra właściwego do spraw środowiska, podlegają likwidacji.
5. Likwidacji próbek dokonuje prowadzący magazyn próbek w miejscu ich dotychczasowego przechowywania. Z przeprowadzonej likwidacji próbek sporządza się protokół likwidacji, który zawiera:
1) numer ewidencyjny zlikwidowanej próbki oraz dane z jej metryki;
2) przyczynę likwidacji próbki.
2. Wgląd i udostępnienie następuje na wniosek zainteresowanego podmiotu, skierowany do właściwego organu administracji geologicznej, w którym określa się:
1) dane zainteresowanego podmiotu;
2) nazwę dokumentu, zbioru danych lub informacje zawarte w metryce próbki, której dotyczy wniosek;
3) sposób udostępnienia informacji geologicznej;
4) cel wykorzystania informacji geologicznej.
3. W przypadku gdy prawo do informacji geologicznej określonej we wniosku przysługuje Skarbowi Państwa, a przedmiotem udostępnienia jest informacja geologiczna wykorzystywana w celu określonym w art. 100 ust. 2 ustawy lub informacja w postaci próbek oraz danych geologicznych zawartych w dokumentach oraz zbiorach danych geologicznych, do wniosku o udostępnienie dołącza się umowę na korzystanie z informacji geologicznej zawartą z właściwym organem, o którym mowa w art. 100 ust. 7 i 8 ustawy.
4. W przypadku gdy wyłączne prawo do korzystania z informacji geologicznej określonej we wniosku przysługuje podmiotom innym niż Skarb Państwa, do wniosku o udostępnienie dołącza się pisemną zgodę podmiotu, któremu takie prawo przysługuje.
5. Informacja geologiczna pochodząca z bieżącego dokumentowania przebiegu robót geologicznych i ich wyników nie podlega wglądowi i udostępnieniu do czasu zakończenia działalności będącej źródłem tej informacji.
Minister Środowiska: M. Korolec
|
1) Minister Środowiska kieruje działem administracji rządowej – środowisko, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2011 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Środowiska (Dz. U. Nr 248, poz. 1493).
2) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 19 grudnia 2001 r. w sprawie gromadzenia i udostępniania próbek i dokumentacji geologicznych (Dz. U. Nr 153, poz. 1780), które na podstawie art. 224 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. – Prawo geologiczne i górnicze (Dz. U. Nr 163, poz. 981) traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.
Załącznik do rozporządzenia Ministra Środowiska
z dnia 15 grudnia 2011 r. (poz. 1657)
WZÓR – Księga ewidencyjna próbek geologicznych
- Data ogłoszenia: 2011-12-28
- Data wejścia w życie: 2012-01-01
- Data obowiązywania: 2012-01-01
- Dokument traci ważność: 2017-01-02
REKLAMA
Dziennik Ustaw
REKLAMA
REKLAMA