REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 2010 nr 235 poz. 1548
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI1)
z dnia 26 listopada 2010 r.
w sprawie przeprowadzania szkolenia myśliwych
Na podstawie art. 18 ust. 7 ustawy z dnia 16 grudnia 2005 r. o produktach pochodzenia zwierzęcego (Dz. U. z 2006 r. Nr 17, poz. 127, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:
1) szczegółowy zakres tematów, jaki powinien zawierać program szkolenia osób, o których mowa w rozporządzeniu (WE) nr 853/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 29 kwietnia 2004 r. ustanawiającym szczególne przepisy dotyczące higieny w odniesieniu do żywności pochodzenia zwierzęcego (Dz. Urz. UE L 139 z 30.04.2004, str. 55, z późn. zm.; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 3, t. 45, str. 14), zwanym dalej „rozporządzeniem nr 853/2004”, w załączniku III w sekcji IV w rozdziale I w ust. 1, które polują na zwierzęta łowne z zamiarem wprowadzenia na rynek produktów pochodzenia zwierzęcego pozyskanych z tych zwierząt, zwanych dalej „myśliwymi”;
2) szczegółowe warunki i sposób przeprowadzania szkolenia myśliwych, w tym minimalne kwalifikacje osób przeprowadzających to szkolenie;
3) wzór zaświadczenia potwierdzającego ukończenie szkolenia myśliwych;
4) wzór oświadczenia, o którym mowa w rozporządzeniu nr 853/2004 w załączniku III w sekcji IV w rozdziale II w ust. 4 w lit. a, zwanego dalej „oświadczeniem o przeprowadzeniu oględzin tuszy odstrzelonego zwierzęcia”;
5) sposób przekazywania informacji, o których mowa w rozporządzeniu nr 853/2004 w załączniku III w sekcji IV w rozdziale II w ust. 4 w lit. b oraz w rozdziale III w ust. 2.
2. Szkolenie myśliwych odbywa się w wymiarze co najmniej 16 godzin.
3. Myśliwi posiadający dyplom ukończenia szkoły wyższej na kierunku weterynaria są zwolnieni z obowiązku odbycia szkolenia.
4. Zaświadczenie potwierdzające ukończenie szkolenia myśliwych jest ważne przez okres 10 lat od dnia jego wydania.
5. Wzór zaświadczenia potwierdzającego ukończenie szkolenia myśliwych jest określony w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
6. Podmiot przeprowadzający szkolenie myśliwych przekazuje kopię zaświadczenia potwierdzającego ukończenie tego szkolenia wojewódzkiemu lekarzowi weterynarii upoważniającemu ten podmiot do prowadzenia szkolenia myśliwych oraz, w przypadku, o którym mowa w § 4, wojewódzkiemu lekarzowi weterynarii właściwemu ze względu na miejsce prowadzenia szkolenia myśliwych, niezwłocznie po jego wydaniu.
7. Wojewódzki lekarz weterynarii upoważniający dany podmiot do prowadzenia szkolenia myśliwych, wojewódzki lekarz weterynarii właściwy ze względu na miejsce prowadzenia szkolenia myśliwych, o którym mowa w § 4, oraz podmiot przeprowadzający szkolenie myśliwych przechowują kopie zaświadczenia potwierdzającego ukończenie tego szkolenia przez okres 10 lat od dnia jego wydania.
8. Wojewódzki lekarz weterynarii udostępnia przedstawicielowi dzierżawcy lub zarządcy obwodu łowieckiego informacje o podmiotach upoważnionych do prowadzenia szkolenia myśliwych.
1) weterynaria;
2) zootechnika;
3) biologia;
4) lekarskim;
5) ochrona środowiska;
6) leśnictwo.
1) bezpośrednio przed odstrzałem zwierzę nie wykazywało żadnego nietypowego zachowania;
2) po odstrzale zwierzęcia dokonał oględzin tuszy, podczas których nie stwierdził występowania żadnych nietypowych cech;
3) zwierzę zostało odstrzelone w miejscu, co do którego nie ma podejrzeń o skażenie środowiska.
2. Przeszkolony myśliwy wypełnia część B oświadczenia, o którym mowa w ust. 1, w przypadku gdy:
1) bezpośrednio przed odstrzałem zwierzę wykazywało nietypowe zachowanie;
2) po odstrzale zwierzęcia dokonał oględzin tuszy, podczas których stwierdził występowanie nietypowych cech, lub
3) zwierzę zostało odstrzelone w miejscu, co do którego istnieje podejrzenie o skażenie środowiska.
1) pierwszy dołącza się do tuszy odstrzelonego zwierzęcia w celu umożliwienia uwzględnienia informacji w nim zawartych urzędowemu lekarzowi weterynarii podczas przeprowadzania badania i oceny mięsa w zakładzie przetwórstwa dziczyzny;
2) drugi przekazuje się niezwłocznie powiatowemu lekarzowi weterynarii właściwemu ze względu na miejsce odstrzelenia zwierzęcia;
3) trzeci pozostawia się w dokumentacji właściwego koła łowieckiego.
2. Informacje, o których mowa w ust. 1, zawierają ponadto:
1) imię i nazwisko, miejsce zamieszkania oraz adres przeszkolonego myśliwego;
2) liczbę odstrzelonych zwierząt;
3) miejsce, datę i godzinę odstrzału;
4) inne szczegółowe informacje dotyczące rodzaju stwierdzonych przez przeszkolonego myśliwego nietypowych zmian podczas przeprowadzania oględzin tuszy drobnej zwierzyny łownej.
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi: M. Sawicki
|
1) Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej – rolnictwo, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 listopada 2007 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz. U. Nr 216, poz. 1599).
2) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2006 r. Nr 171, poz. 1225, z 2007 r. Nr 64, poz. 429, z 2008 r. Nr 145, poz. 916 i Nr 214, poz. 1346 oraz z 2010 r. Nr 47, poz. 278 i Nr 81, poz. 528.
Załączniki do rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi
z dnia 26 listopada 2010 r. (poz. 1548)
Załącznik nr 1
SZCZEGÓŁOWY ZAKRES TEMATÓW, JAKI POWINIEN ZAWIERAĆ PROGRAM SZKOLENIA MYŚLIWYCH
1. Podstawowe wiadomości z zakresu anatomii, fizjologii oraz behawioryzmu zwierząt łownych, w tym nietypowych zachowań związanych z chorobami zwierząt.
2. Podstawowe wiadomości z zakresu epizootiologii zwierząt łownych.
3. Występowanie chorób odzwierzęcych w Rzeczypospolitej Polskiej.
4. Występowanie chorób zakaźnych zwierząt w Rzeczypospolitej Polskiej.
5. Parazytozy wspólne dla ludzi i zwierząt łownych.
6. Postępowanie z odstrzelonym zwierzęciem na łowisku, podczas składowania i transportu.
7. Postępowanie z ubocznymi produktami pochodzenia zwierzęcego nieprzeznaczonymi do spożycia przez ludzi, powstałymi przy pozyskiwaniu zwierząt łownych.
8. Najczęściej występujące zmiany anatomopatologiczne u odstrzelonych zwierząt łownych.
9. Przepisy dotyczące bezpieczeństwa żywności, zdrowia zwierząt oraz wymagań, jakie powinny być spełnione przez mięso zwierząt łownych wprowadzane na rynek.
10. Podstawowe wiadomości dotyczące skażeń środowiska w Rzeczypospolitej Polskiej.
Załącznik nr 2
ZAŚWIADCZENIE POTWIERDZAJĄCE UKOŃCZENIE SZKOLENIA
Załącznik nr 3
OŚWIADCZENIE O PRZEPROWADZENIU OGLĘDZIN TUSZY ODSTRZELONEGO ZWIERZĘCIA
- Data ogłoszenia: 2010-12-13
- Data wejścia w życie: 2010-12-28
- Data obowiązywania: 2012-03-14
- Dokument traci ważność: 2012-10-02
REKLAMA
Dziennik Ustaw
REKLAMA
REKLAMA