REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 2010 nr 218 poz. 1438

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA NAUKI I SZKOLNICTWA WYŻSZEGO1)

z dnia 5 listopada 2010 r.

w sprawie kryteriów i trybu przyznawania oraz rozliczania środków finansowych na naukę na finansowanie działalności statutowej

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 19 ust. 7 ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki (Dz. U. Nr 96, poz. 615) zarządza się, co następuje:

Rozdział 1

Przepisy ogólne

§ 1.

Rozporządzenie określa kryteria i tryb przyznawania oraz rozliczania środków finansowych na naukę, przeznaczanych na cele określone w art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki, zwanej dalej „ustawą”.
§ 2.
1. Minister właściwy do spraw nauki, zwany dalej „Ministrem”, przyznaje środki finansowe na działalność statutową na podstawie wniosku, którego wzór został określony w załączniku nr 1 do rozporządzenia.

2. Jednostka naukowa składa wniosek w terminie do dnia 15 września roku kalendarzowego poprzedzającego rok, na który ma być przyznana dotacja. Wniosek składa się w formie papierowej oraz w formie elektronicznej.

3. W przypadku ubiegania się o środki na finansowanie kosztów związanych z restrukturyzacją jednostki naukowej wniosek może być złożony bez zachowania terminu, o którym mowa w ust. 2.

4. Nowo utworzona jednostka naukowa, jednostka naukowa powstała w wyniku podziału albo połączenia istniejących jednostek lub jednostka, do której włączono inną jednostkę albo jednostki, może złożyć wniosek, o którym mowa w ust. 2, w terminie nie dłuższym niż 60 dni od dnia jej utworzenia, jednak nie później niż do dnia 30 listopada roku kalendarzowego poprzedzającego rok, na który ma być przyznana dotacja.

5. Do wniosku o przyznanie dotacji na finansowanie działalności statutowej dołącza się opinię, o której mowa w art. 18 ust. 5 ustawy.

§ 3.
1. Do rozpatrzenia są kierowane wyłącznie wnioski kompletne, spełniające wymagania formalne określone w rozporządzeniu. W przypadku złożenia wniosku niekompletnego wzywa się wnioskodawcę do usunięcia braków formalnych w terminie 14 dni od dnia otrzymania pisma wskazującego braki, z pouczeniem, że ich nieusunięcie spowoduje pozostawienie wniosku bez rozpoznania.

2. Wniosek o przyznanie środków finansowych na działalność statutową podlega ocenie zespołu specjalistycznego lub interdyscyplinarnego, zwanego dalej „zespołem”, powołanego przez Ministra na podstawie art. 52 ust. 1 ustawy.

3. Zespoły przekazują Ministrowi ocenę wniosku w terminie nie dłuższym niż 60 dni od dnia przekazania wniosku do oceny.

§ 4.
Wniosek o przyznanie środków finansowych na działalność statutową rozpatruje się odrębnie dla poszczególnych zakresów działań, finansowanych w ramach działalności statutowej, o których mowa w art. 18 ust. 1 ustawy.
§ 5.
1. Minister przyznaje środki finansowe na działalność statutową na rok w drodze decyzji. Środki te przekazuje się w ratach nie rzadziej niż raz na kwartał, z zastrzeżeniem ust. 2 i § 7 ust. 4.

2. Jednostka naukowa, której przyznano kategorię C, może otrzymać na podstawie złożonego wniosku dotację na utrzymanie potencjału badawczego na okres 6 miesięcy od dnia przyznania kategorii, w tym na finansowanie kosztów restrukturyzacji.

Rozdział 2

Dotacja na utrzymanie potencjału badawczego

§ 6.

1. Przy przyznawaniu środków finansowych na utrzymanie potencjału badawczego uwzględnia się ocenę wniosku sporządzoną przez zespół oraz następujące kryteria:

1) liczbę osób, w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy, zatrudnionych w jednostce naukowej przy prowadzeniu badań naukowych lub prac rozwojowych na podstawie stosunku pracy, dla których jednostka ta jest podstawowym miejscem pracy, wskazanym w pisemnym oświadczeniu pracownika złożonym pracodawcy:

a) w przypadku uczelni – będących pracownikami, o których mowa w art. 108 pkt 1 i 3 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. Nr 164, poz. 1365, z późn. zm.2)),

b) w przypadku jednostek naukowych Polskiej Akademii Nauk – będących pracownikami, o których mowa w art. 87 pkt 1, 2 i 4 ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o Polskiej Akademii Nauk (Dz. U. Nr 96, poz. 619),

c) w przypadku instytutów badawczych – będących pracownikami, o których mowa w art. 39 ust. 1 pkt 1–3 ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o instytutach badawczych (Dz. U. Nr 96, poz. 618),

d) w przypadku pozostałych jednostek naukowych – będących pracownikami zatrudnionymi na stanowiskach związanych z prowadzeniem badań naukowych lub prac rozwojowych;

2) kategorię jednostki naukowej, przyznaną na podstawie oceny jakości działalności naukowej lub badawczo-rozwojowej, dokonanej przez Komitet Ewaluacji Jednostek Naukowych;

3) rodzaj jednostki naukowej określony zgodnie z art. 2 pkt 9 ustawy;

4) współczynnik kosztochłonności badań dla dziedziny, w której jednostka prowadzi badania naukowe, z uwzględnieniem rodzaju jednostki naukowej, ogłaszany w formie komunikatu w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej Ministra.

2. Zespół dokonuje oceny wniosku w zakresie przedstawionych do realizacji zadań badawczych, ujętych w planie zadaniowym jednostki, prawidłowości i zasadności wydatkowania wcześniej przyznanych środków na działalność statutową, a także analizy przedstawionych przez jednostkę danych w zakresie, o którym mowa w ust. 1.

3. Jednostka naukowa otrzymuje dotację przeznaczoną na pokrycie kosztów związanych z utrzymaniem potencjału badawczego, o których mowa w art. 18 ust. 1 pkt 1 lit. a–f ustawy, zwaną dalej „dotacją bazową”, której wysokość ustala się zgodnie z algorytmem określonym w załączniku nr 2 do rozporządzenia.

4. W przypadku sytuacji nadzwyczajnych spowodowanych awarią lub zdarzeniem losowym, niezależnym od jednostki naukowej, powodujących zakłócenie jej działalności, na wniosek jednostki złożony w każdym czasie, po uzyskaniu oceny zespołu, Minister może przyznać tej jednostce środki na utrzymanie potencjału badawczego, niezależnie od dotacji bazowej ustalonej zgodnie z ust. 3.

§ 7.
1. Jednostka naukowa może otrzymać dotację na pokrycie kosztów związanych z restrukturyzacją, o których mowa w art. 18 ust. 1 pkt 1 lit. g ustawy. Wysokość dotacji na pokrycie kosztów związanych z restrukturyzacją ustala się odrębnie od dotacji bazowej.

2. Wniosek o przyznanie dotacji na pokrycie kosztów związanych z restrukturyzacją ocenia się, biorąc pod uwagę:

1) planowany zakres i cel restrukturyzacji, a także wpływ planowanych działań na jakość badań naukowych i prac rozwojowych prowadzonych przez jednostkę;

2) zasadność wnioskowanych środków dla osiągnięcia zakładanego efektu restrukturyzacji;

3) biznesplan zaopiniowany przez:

a) ministra nadzorującego instytut badawczy – w odniesieniu do instytutu badawczego w rozumieniu ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o instytutach badawczych,

b) Prezesa Polskiej Akademii Nauk – w odniesieniu do instytutu naukowego Polskiej Akademii Nauk, o którym mowa w ustawie z dnia 30 kwietnia 2010 r. o Polskiej Akademii Nauk,

c) rektora uczelni – w odniesieniu do podstawowych jednostek organizacyjnych uczelni, a ponadto w przypadku:

– uczelni wojskowych – opinię Ministra Obrony Narodowej,

– uczelni służb państwowych – opinię ministra właściwego do spraw wewnętrznych;

4) potencjał naukowy jednostki, w tym posiadaną infrastrukturę badawczą, oraz znaczenie badań naukowych i prac rozwojowych prowadzonych przez jednostkę dla realizacji celów polityki naukowej i naukowo-technicznej państwa oraz dla wzrostu innowacyjności;

5) obecną strukturę zatrudnienia oraz planowane w jednostce po reorganizacji rozwiązania strukturalne i organizacyjne;

6) prawidłowość i zasadność wykorzystania wcześniej przyznanych środków na działalność statutową;

7) harmonogram działań restrukturyzacyjnych i planowane wydatki.

3. Ocenę wniosku w zakresie, o którym mowa w ust. 2, przeprowadza zespół. Ocena zawiera propozycję wysokości finansowania lub odmowy przyznania środków wraz z uzasadnieniem.

4. Środki finansowe na restrukturyzację są przekazywane jednostce zgodnie z zamieszczonym we wniosku o przyznanie dotacji harmonogramem planowanych działań i wynikających z nich terminów płatności.

Rozdział 3

Dotacja na utrzymanie specjalnego urządzenia badawczego

§ 8.

1. O przyznanie środków finansowych na utrzymanie specjalnego urządzenia badawczego mogą ubiegać się jednostki naukowe posiadające kategorię A+, A lub B.

2. O przyznanie środków finansowych na utrzymanie specjalnego urządzenia badawczego w zakresie infrastruktury informatycznej mogą ubiegać się również uczelnie.

§ 9.
1. Przy przyznawaniu środków finansowych na utrzymanie specjalnego urządzenia badawczego uwzględnia się następujące kryteria:

1) znaczenie specjalnego urządzenia badawczego dla rozwoju badań naukowych lub prac rozwojowych, w szczególności dla rozwoju dziedzin nauki uznanych za priorytetowe w polityce naukowej państwa;

2) zakres i stopień wykorzystania do realizacji badań naukowych (w szczególności prac naukowych powstałych z wykorzystaniem specjalnego urządzenia badawczego) lub prac rozwojowych (w szczególności wdrożeń powstałych z wykorzystaniem specjalnego urządzenia badawczego);

3) potencjał organizacyjny i ludzki oraz poziom doświadczenia jednostki starającej się o dofinansowanie;

4) kategorię jednostki, a w przypadku wniosku uczelni o przyznanie środków na utrzymanie specjalnego urządzenia badawczego w zakresie infrastruktury informatycznej nauki – liczebność i poziom naukowy środowiska naukowego wykorzystującego specjalne urządzenie badawcze;

5) zakres i udział współpracy krajowej i międzynarodowej w wykorzystaniu specjalnego urządzenia badawczego;

6) przychody jednostki ze świadczenia usług z wykorzystaniem specjalnego urządzenia badawczego w stosunku do kosztów jego utrzymania;

7) możliwość korzystania ze specjalnego urządzenia badawczego przez pracowników innych jednostek.

2. Ocenę wniosku w zakresie, o którym mowa w ust. 1, przeprowadza zespół. Ocena zawiera propozycję wysokości finansowania lub odmowy przyznania środków wraz z uzasadnieniem.

§ 10.
1. Finansowanie utrzymania specjalnego urządzenia badawczego lub specjalnego urządzenia badawczego w zakresie infrastruktury informatycznej nauki może być przyznane na czas określony.

2. Jednostka może przeznaczyć otrzymane środki finansowe wyłącznie na bieżące koszty związane z utrzymaniem specjalnego urządzenia badawczego w gotowości do prowadzenia badań naukowych lub prac rozwojowych albo świadczenia usług związanych z prowadzeniem tych badań lub prac.

Rozdział 4

Dotacja na zadania służące rozwojowi młodych naukowców oraz utrzymanie naukowych baz danych

§ 11.

1. Środki finansowe na działalność związaną z prowadzeniem badań naukowych lub prac rozwojowych oraz zadań z nimi związanych, służących rozwojowi młodych naukowców, o których mowa w art. 2 pkt 19 ustawy, oraz uczestników studiów doktoranckich, finansowanych w wewnętrznym trybie konkursowym, mogą otrzymać jednostki, o których mowa w art. 2 pkt 9 lit. a–d ustawy.

2. Wniosek o przyznanie środków finansowych na cele określone w ust. 1 podlega ocenie merytorycznej zespołu, który dokonuje analizy planowanych do realizacji zadań, a w przypadku jednostek, które otrzymały dotację w roku poprzednim – również prawidłowości wydatkowania wcześniej przyznanych środków finansowych oraz efektów osiągniętych z wykorzystania środków z dotacji.

3. Wysokość środków, o których mowa w ust. 1, ustalana jest zgodnie z algorytmem określonym w załączniku nr 3 do rozporządzenia, uwzględniającym:

1) kategorię jednostki naukowej przyznaną na podstawie oceny jakości działalności naukowej lub badawczo-rozwojowej, dokonanej przez Komitet Ewaluacji Jednostek Naukowych;

2) liczbę stopni naukowych doktora i doktora habilitowanego nadanych w jednostce młodym naukowcom w ostatnich 2 latach poprzedzających rok złożenia wniosku;

3) liczbę zatrudnionych młodych naukowców, którzy uzyskali stopień naukowy poza zatrudniającą ich jednostką w ostatnich 2 latach poprzedzających rok złożenia wniosku, oraz liczbę uczestników studiów doktoranckich;

4) współczynnik kosztochłonności badań dla dziedziny, w której jednostka prowadzi badania, ogłaszany w formie komunikatu w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej Ministra.

§ 12.
1. Jednostki naukowe, o których mowa w art. 9 pkt 1, 2 i 5 ustawy, mogą otrzymać środki na działalność związaną z utrzymaniem i poszerzaniem naukowych baz danych, rozumianych jako elektroniczne zasoby informacyjne, tworzone i wykorzystywane w badaniach naukowych, pracach rozwojowych, działalności badawczo-rozwojowej lub służące upowszechnianiu informacji o ich wynikach.

2. Wnioski o przyznanie środków finansowych na działalność, o której mowa w ust. 1, są rozpatrywane z uwzględnieniem następujących kryteriów:

1) prawidłowości wykorzystania wcześniej przyznanych środków finansowych;

2) wartości i znaczenia bazy dla rozwoju nauki;

3) dostępności bazy dla środowiska naukowego.

3. Oceny wniosku w zakresie, o którym mowa w ust. 1, dokonuje zespół. Ocena zawiera propozycję wysokości finansowania lub odmowy przyznania środków wraz z uzasadnieniem.

Rozdział 5

Kryteria i sposób rozliczania przyznanych środków finansowych, w tym umarzania lub odraczania spłaty i rozkładania na raty należności finansowych

§ 13.

1. Jednostka naukowa otrzymująca środki finansowe na działalność statutową ponosi odpowiedzialność za ich prawidłowe wydatkowanie, zgodnie z przepisami o finansach publicznych.

2. Jednostka naukowa otrzymująca środki finansowe na działalność statutową jest obowiązana do:

1) prawidłowego, efektywnego i zgodnego z przeznaczeniem wykorzystywania otrzymanych środków finansowych;

2) przestrzegania przepisów o finansach publicznych;

3) terminowej realizacji zadań;

4) składania rozliczenia przyznanych środków finansowych;

5) składania raportu rocznego o wykorzystaniu środków finansowych w roku poprzedzającym rok złożenia wniosku, zwanego dalej „raportem”.

§ 14.
1. Jednostka naukowa sporządza rozliczenie, o którym mowa w § 13 ust. 2 pkt 4, odrębnie dla poszczególnych zakresów działań, finansowanych w ramach działalności statutowej, o których mowa w art. 18 ust. 1 ustawy.

2. Rozliczenie przedstawione przez jednostkę podlega merytorycznej ocenie zespołu.

3. Rozliczenie stanowi część raportu.

§ 15.
1. Jednostka naukowa otrzymująca środki finansowe na działalność statutową składa raport, zgodnie z wzorem określonym w części F wniosku, stanowiącego załącznik nr 1 do rozporządzenia.

2. Jednostka przedstawia raport:

1) w przypadku ubiegania się o przyznanie środków w następnym roku – wraz z wnioskiem o przyznanie dotacji;

2) w przypadku nieubiegania się o przyznanie takich środków w roku następnym – w terminie do dnia 31 marca następnego roku;

3) w przypadku likwidacji lub przekształcenia jednostki naukowej – do dnia zakończenia likwidacji lub przekształcenia;

4) w przypadku zakończenia zadań związanych z utrzymaniem specjalnego urządzenia badawczego lub infrastruktury informatycznej – w terminie do dnia 31 marca następnego roku.

3. Niezłożenie w terminie raportu lub stwierdzenie, że raport został sporządzony nieprawidłowo lub jest nierzetelny, stanowi podstawę do wstrzymania przez Ministra dalszego finansowania oraz może skutkować żądaniem zwrotu przekazanych środków finansowych.

§ 16.
1. Środki finansowe niewykorzystane w roku kalendarzowym następującym po roku, na który zostały przyznane, podlegają zwrotowi na rachunek bankowy urzędu obsługującego Ministra. Do ewidencjonowania, rozliczania i zwrotu środków stosuje się przepisy o finansach publicznych.

2. Środki finansowe przyznane i nieprawidłowo wykorzystane podlegają zwrotowi na rachunek bankowy urzędu obsługującego Ministra wraz z odsetkami naliczonymi zgodnie z przepisami o finansach publicznych.

§ 17.
1. Należności finansowe wynikające z rozliczenia przyznanych środków finansowych umarza się, jeżeli wystąpi jedna z następujących przesłanek:

1) dłużnik został wykreślony z właściwego rejestru, a odpowiedzialność za długi nie przeszła na osoby trzecie;

2) zachodzi uzasadnione przypuszczenie, że w postępowaniu egzekucyjnym nie uzyska się sumy wyższej od kosztów egzekucyjnych lub postępowanie egzekucyjne okazało się nieskuteczne;

3) zostało zastosowane umorzenie w ramach zawartego układu z wierzycielami dłużnika;

4) sąd oddalił wniosek o ogłoszenie upadłości dłużnika lub umorzył postępowanie upadłościowe.

2. Minister, na uzasadniony wniosek dłużnika lub z urzędu, może umorzyć należność finansową w całości lub w części, odłożyć termin spłaty lub rozłożyć spłatę na raty, w jednym z następujących przypadków:

1) wystąpiła nadzwyczajna zmiana stosunków gospodarczych, której strony nie mogły przewidzieć w dniu otrzymania środków finansowych, z powodu której zapłata należności przez dłużnika groziłaby znacznym pogorszeniem jego sytuacji ekonomicznej;

2) wystąpiły ważne zdarzenia losowe niezależne od dłużnika;

3) jest to uzasadnione ryzykiem naukowym lub inwestycyjnym wynikającym z charakteru wykonywanych zadań.

3. Spłata należności finansowej odroczonej lub rozłożonej na raty następuje na podstawie umowy zawartej z dłużnikiem.

Rozdział 6

Przepisy przejściowe i końcowe

§ 18.

1. Jednostki naukowe, które złożyły wnioski o przyznanie dotacji na podstawową działalność statutową na rok 2011 oraz wnioski o przyznanie dotacji na utrzymanie specjalnego urządzenia badawczego w 2011 r. według wzorów dotychczasowych, w terminie 21 dni od dnia wejścia w życie rozporządzenia składają informacje uzupełniające, zawarte w załączniku nr 1 do rozporządzenia:

1) w przypadku ubiegania się o dotację bazową – w części B. I ust. 1;

2) w przypadku ubiegania się o dotację na finansowanie kosztów restrukturyzacji – w części B. II;

3) w przypadku ubiegania się o dotację na finansowanie kosztów związanych z utrzymaniem specjalnego urządzenia badawczego – w części C ust. 4 pkt 2, 3, 8 i 9;

4) w przypadku ubiegania się o dotację na finansowanie działalności polegającej na prowadzeniu badań naukowych lub prac rozwojowych oraz zadań z nimi związanych, służących rozwojowi młodych naukowców oraz uczestników studiów doktoranckich – w części D;

5) w przypadku ubiegania się o dotację na działalność związaną z utrzymaniem i poszerzaniem naukowych baz danych – w części E.

2. Wnioski o przyznanie środków finansowych na działalność statutową na rok 2011 jednostki naukowe składają wyłącznie w formie papierowej.

§ 19.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, z mocą od dnia 1 października 2010 r.3)

Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego: B. Kudrycka

 

 

1) Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego kieruje działem administracji rządowej – nauka, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 listopada 2007 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (Dz. U. Nr 216, poz. 1596).

2) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2006 r. Nr 46, poz. 328, Nr 104, poz. 708 i 711, Nr 144, poz. 1043 i Nr 227, poz. 1658, z 2007 r. Nr 80, poz. 542, Nr 120, poz. 818, Nr 176, poz. 1238 i 1240 i Nr 180, poz. 1280, z 2008 r. Nr 70, poz. 416, z 2009 r. Nr 68, poz. 584, Nr 157, poz. 1241, Nr 161, poz. 1278 i Nr 202, poz. 1553 oraz z 2010 r. Nr 57, poz. 359, Nr 75, poz. 471, Nr 96, poz. 620 i Nr 127, poz. 857.

3) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 17 października 2007 r. w sprawie kryteriów i trybu przyznawania oraz rozliczania środków finansowych na działalność statutową (Dz. U. Nr 205, poz. 1489, z 2009 r. Nr 126, poz. 1044 oraz z 2010 r. Nr 93, poz. 599), które utraciło moc w związku z wejściem w życie ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki (Dz. U. Nr 96, poz. 615).

Załącznik 1. [Wniosek o przyznanie środków finansowych na działalność statutową]

Załączniki do rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego
z dnia 5 listopada 2010 r. (poz. 1438)

Załącznik nr 1

Wniosek o przyznanie środków finansowych na działalność statutową

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

Załącznik 2. [ALGORYTM PODZIAŁU DOTACJI BAZOWEJ]

Załącznik nr 2

ALGORYTM PODZIAŁU DOTACJI BAZOWEJ

1. Wysokość dotacji bazowej Bi dla i-tej jednostki naukowej w danym roku, obliczana jest wg wzoru:

infoRgrafika

gdzie:

n –liczba jednostek naukowych objętych dotacją,

Wi – wysokość dotacji bazowej dla i-tej jednostki naukowej w roku poprzedzającym rok, na który ma być przyznana dotacja,

p – współczynnik przeniesienia, ogłaszany corocznie przez Ministra w formie komunikatu w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej Ministra:

infoRgrafika

F – kwota przeznaczona w budżecie państwa w części „Nauka” na dotację bazową na dany rok, określana wg wzoru:

infoRgrafika

gdzie:

C – wysokość określonych w budżecie państwa środków na finansowanie działalności statutowej jednostek naukowych w danym roku,

R – wysokość środków finansowych wydzielonych przez Ministra na pokrycie kosztów związanych z restrukturyzacją jednostek naukowych w danym roku,

U – wysokość środków finansowych wydzielonych przez Ministra na utrzymanie specjalnych urządzeń badawczych w danym roku,

M – wysokość środków finansowych wydzielonych przez Ministra na prowadzenie badań naukowych lub prac rozwojowych oraz zadań z nimi związanych, służących rozwojowi młodych naukowców oraz uczestników studiów doktoranckich w danym roku,

E – wysokość środków finansowych wydzielonych przez Ministra na utrzymanie i poszerzenie naukowych baz danych, systemu udostępniania w formie elektronicznej naukowych baz danych oraz publikacji naukowych w danym roku,

Si – nominalny poziom odniesienia dotacji bazowej dla i-tej jednostki naukowej w danym roku, obliczony wg wzoru:

infoRgrafika

gdzie:

qi

– współczynnik przypisany kategorii i-tej jednostki naukowej,

wi

– współczynnik przypisany i-tej jednostce naukowej, wynikający z jej przynależności do jednej z grup jednostek, o których mowa w art. 2 pkt 9 ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki,

l

– liczba dziedzin,

kj

– współczynnik kosztochłonności badań dla j-tej dziedziny, ogłaszany w formie komunikatu w Biuletynie Informacji Publicznej j na stronie podmiotowej Ministra,

infoRgrafika

– liczba osób w i-tej jednostce naukowej w j-tej dyscyplinie naukowej, zatrudnionych przy prowadzeniu badań naukowych lub prac rozwojowych na podstawie stosunku pracy w danym roku, dla których ta jednostka jest podstawowym miejscem pracy. Podstawowe miejsce pracy wskazuje się w pisemnym oświadczeniu pracownika złożonym pracodawcy.

 2. Dla poszczególnych współczynników we wzorze, o którym mowa w ust. 1, określa się następujące wartości:

1) współczynnik przypisany kategorii i-tej jednostki naukowej:

a) qi = 1,5 – dla jednostek kategorii A+,

b) qi = 1,0 – dla jednostek kategorii A,

c) qi = 0,75 – dla jednostek kategorii B,

d) qi = 0,4 – dla jednostek kategorii C;

2) współczynnik przypisany i-tej jednostce naukowej z grup wymienionych w art. 2 pkt 9 ustawy:

a) wi = 1,0 – dla jednostek naukowych Polskiej Akademii Nauk, w rozumieniu ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o Polskiej Akademii Nauk (Dz. U. Nr 96, poz. 619) oraz Polskiej Akademii Umiejętności,

b) wi = 0,7 – dla instytutów badawczych,

c) wi = 1,0 – dla międzynarodowych instytutów naukowych,

d) wi = 0,4 – dla podstawowych jednostek organizacyjnych uczelni, w rozumieniu statutów tych uczelni,

e) wi = 0,4 – dla innych jednostek organizacyjnych, niewymienionych w lit. a–d, posiadających osobowość prawną i siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a także przedsiębiorców posiadających status centrum badawczo-rozwojowego, nadawany na podstawie ustawy z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej (Dz. U. Nr 116, poz. 730 oraz z 2010 r. Nr 75, poz. 473 i Nr 96, poz. 620).

Załącznik 3. [ALGORYTM PODZIAŁU DOTACJI NA FINANSOWANIE DZIAŁALNOŚCI POLEGAJĄCEJ NA PROWADZENIU BADAŃ NAUKOWYCH LUB PRAC ROZWOJOWYCH ORAZ ZADAŃ Z NIMI ZWIĄZANYCH, SŁUŻĄCYCH ROZWOJOWI MŁODYCH NAUKOWCÓW ORAZ UCZESTNIKÓW STUDIÓW DOKTORANCKICH]

Załącznik nr 3

ALGORYTM PODZIAŁU DOTACJI NA FINANSOWANIE DZIAŁALNOŚCI POLEGAJĄCEJ NA PROWADZENIU BADAŃ NAUKOWYCH LUB PRAC ROZWOJOWYCH ORAZ ZADAŃ Z NIMI ZWIĄZANYCH, SŁUŻĄCYCH ROZWOJOWI MŁODYCH NAUKOWCÓW ORAZ UCZESTNIKÓW STUDIÓW DOKTORANCKICH

Wysokość dotacji Ti dla i-tej jednostki naukowej na finansowanie badań naukowych lub prac rozwojowych oraz zadań z nimi związanych na rok, którego dotyczy wniosek, służących rozwojowi młodych naukowców oraz uczestników studiów doktoranckich, obliczana jest wg wzoru:

infoRgrafika

gdzie:

m – liczba jednostek naukowych objętych dotacją,

M – kwota wydzielona ze środków na finansowanie działalności statutowej w danym roku, przeznaczona na finansowanie badań naukowych lub prac rozwojowych oraz zadań z nimi związanych, służących rozwojowi młodych naukowców oraz uczestników studiów doktoranckich,

Hi – nominalny poziom odniesienia dotacji dla i-tej jednostki naukowej w danym roku, obliczony wg wzoru:

infoRgrafika

gdzie:

kj

– współczynnik kosztochłonności badań dla j-tej dziedziny, ogłaszany w formie komunikatu w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej Ministra,

qi

– współczynnik przypisany kategorii i-tej jednostki naukowej, o którym mowa w załączniku nr 2 do rozporządzenia,

l

– liczba dziedzin,

infoRgrafika

– przeliczeniowa liczba stopni doktora i doktora habilitowanego nadanych młodym naukowcom w i-tej jednostce naukowej, rozumianych jako osoby prowadzące działalność naukową, które nie ukończyły 35 roku życia, w j-tej dyscyplinie naukowej:

 

infoRgrafika

gdzie dla i-tej jednostki naukowej oraz j-tej dziedziny:

infoRgrafika

– liczba stopni naukowych doktora nadanych młodym naukowcom w i-tej jednostce naukowej w ostatnich 2 latach poprzedzających rok złożenia wniosku,

infoRgrafika

– liczba stopni naukowych doktora habilitowanego nadanych młodym naukowcom w i-tej jednostce naukowej w ostatnich 2 latach poprzedzających rok złożenia wniosku,

infoRgrafika

– liczba uczestników studiów doktoranckich w i-tej jednostce naukowej w ostatnich 2 latach poprzedzających rok złożenia wniosku, z zastrzeżeniem, że każdy uczestnik studiów doktoranckich może być liczony tylko raz za cały okres ostatnich 2 lat poprzedzających rok złożenia wniosku, a uczestniczenie w studiach jest nie krótsze niż 3 miesiące,

infoRgrafika

– liczba młodych naukowców zatrudnionych nie krócej niż 3 miesiące w i-tej jednostce naukowej w ostatnich 2 latach poprzedzających rok złożenia wniosku, którzy uzyskali stopień naukowy poza zatrudniającą ich jednostką w ostatnich 2 latach poprzedzających rok złożenia wniosku,

α

– współczynnik ogłaszany przez Ministra w formie komunikatu w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej Ministra.

 

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA