REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 2010 nr 178 poz. 1200

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA NAUKI I SZKOLNICTWA WYŻSZEGO1)

z dnia 17 września 2010 r.

w sprawie szczegółowego trybu realizacji zadań Narodowego Centrum Badań i Rozwoju

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 45 ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o Narodowym Centrum Badań i Rozwoju (Dz. U. Nr 96, poz. 616) zarządza się, co następuje:

§ 1.

Rozporządzenie określa szczegółowy tryb realizacji zadań Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, o których mowa w art. 27, 29 i 30 ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, zwanej dalej „ustawą”.

§ 2.

Zadania Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, zwanego dalej „Centrum”, są realizowane przez:

1) wdrażanie programów, o których mowa w art. 2 pkt 2 i 3 ustawy, zwanych dalej „programami”;

2) wdrażanie i finansowanie przedsięwzięć, w szczególności w celu wykonywania zadań, o których mowa w art. 29 pkt 2 oraz w art. 30 ust. 1 pkt 1, 4 i 5 ustawy.

§ 3.

1. Przygotowanie przez Centrum programu obejmuje w szczególności:

1) przeprowadzenie diagnozy sytuacji w obszarach nauki i gospodarki, które mają być objęte programem;

2) określenie celu głównego i celów szczegółowych realizacji programu;

3) określenie sposobu interwencji, w tym zwłaszcza szczegółowych warunków realizacji projektów w ramach programu, adekwatnych do celu głównego i celów szczegółowych;

4) ustalenie sposobu monitorowania i oceny stopnia osiągania celu głównego i celów szczegółowych programu, w tym ilościowych i jakościowych wskaźników produktu, rezultatu i wpływu;

5) określenie ryzyk dla osiągnięcia celu głównego i celów szczegółowych programu oraz ryzyk związanych z zarządzaniem i realizacją programu;

6) określenie harmonogramu realizacji programu;

7) ustalenie planu finansowego programu, w szczególności źródeł jego finansowania;

8) ustalenie szczegółowego systemu realizacji i zarządzania programem.

2. W przypadku programów, o których mowa w art. 2 pkt 3 ustawy, Dyrektor Centrum przedstawia Radzie Centrum propozycje dotyczące zagadnień, o których mowa w ust. 1.

§ 4.

1. Realizacja programu polega na finansowaniu projektów, o których mowa w art. 2 pkt 1 ustawy, lub prowadzeniu innych przedsięwzięć, o których mowa w § 2 pkt 2, zarządzaniu nim w sposób zapewniający osiągnięcie jego celów oraz zgodność z harmonogramem i planem finansowym.

2. Przed rozpoczęciem realizacji programu Centrum przeprowadza ewaluację założeń programu, w tym możliwości osiągnięcia zakładanych celów programu.

3. Centrum prowadzi ewaluację programu w trakcie jego trwania, w szczególności w celu rozstrzygnięcia, czy kontynuacja programu prowadzi do osiągnięcia celów programu oraz czy jest zgodna z celami polityki naukowej państwa i polityki wspierania innowacyjności.

4. Po zakończeniu realizacji programu jest przeprowadzana jego ewaluacja mająca na celu w szczególności ocenę stopnia osiągnięcia jego celów, a w przypadku nieosiągnięcia celów programu – określenie przyczyn niepowodzenia.

5. Centrum może zlecać przeprowadzenie ewaluacji zewnętrznym podmiotom, wybranym w drodze otwartego konkursu.

§ 5.

Przedsięwzięcia, o których mowa w § 2 pkt 2, mogą w szczególności polegać na:

1) ułatwianiu pozyskania przez przedsiębiorców prowadzących działalność badawczo-rozwojową zewnętrznego finansowania tej działalności, w szczególności od instytucji finansowych;

2) wsparciu eksperckim w tworzeniu przez jednostki naukowe spółek mających komercjalizować wyniki działalności badawczo-rozwojowej tych jednostek naukowych;

3) wsparciu eksperckim i szkoleniowym dla spółek, o których mowa w pkt 2, w początkowym okresie ich istnienia;

4) wsparciu doradczym w zakresie najlepszych sposobów komercjalizacji wyników działalności badawczo-rozwojowej jednostek naukowych;

5) gromadzeniu szczegółowych danych w zakresie aktywności i potrzeb jednostek naukowych oraz przedsiębiorców w związku z celami polityki wspierania innowacyjności gospodarki;

6) organizowaniu konferencji, seminariów, szkoleń oraz innych działań służących budowaniu kapitału ludzkiego i społecznego istotnego dla realizacji zadań Centrum;

7) opracowywaniu analiz, raportów i ekspertyz dotyczących obszaru działalności Centrum.

§ 6.

1. Informacje o rozpoczęciu realizacji programu lub przedsięwzięcia oraz o istotnych warunkach i kryteriach udziału w programie lub przedsięwzięciu Centrum upowszechnia w sposób umożliwiający zapoznanie się z nimi wszystkim zainteresowanym.

2. Informacje, o których mowa w ust. 1, są upowszechniane w terminie umożliwiającym przygotowanie się zainteresowanych podmiotów do udziału w programie lub przedsięwzięciu.

§ 7.

1. Informacja o decyzji Dyrektora Centrum o przyznaniu środków finansowych na wykonanie projektu, o którym mowa w art. 2 pkt 1 ustawy, jest przekazywana niezwłocznie wykonawcy projektu.

2. Informacje o tytułach projektów, na których wykonanie Centrum przyznało środki finansowe, o ich wykonawcach oraz o wysokości przyznanych środków finansowych są upowszechniane przez Centrum, w szczególności przez zamieszczenie na stronie internetowej Centrum.

§ 8.

Centrum uczestniczy w realizacji międzynarodowych programów badań naukowych lub prac rozwojowych, o których mowa w art. 30 ust. 1 pkt 4 ustawy, na warunkach i w trybie określonych w tych programach.

§ 9.

1. Do realizacji zadań zleconych przez ministra właściwego do spraw nauki, o których mowa w art. 30 ust. 1 pkt 7 ustawy, stosuje się warunki i tryb określone przez tego ministra, z zastrzeżeniem ust. 2.

2. W przypadku gdy przedmiotem zadania zleconego przez ministra właściwego do spraw nauki jest realizacja przez Centrum programu lub przedsięwzięcia, o których mowa w art. 26 ust. 1 ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki (Dz. U. Nr 96, poz. 615), warunki i tryb realizacji tego zadania określa ten program lub przedsięwzięcie.

§ 10.

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 października 2010 r.

Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego: B. Kudrycka

 

 

1) Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego kieruje działem administracji rządowej – nauka, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 listopada 2007 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (Dz. U. Nr 216, poz. 1596).

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2010-09-29
  • Data wejścia w życie: 2010-10-01
  • Data obowiązywania: 2023-01-25

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA