REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 2010 nr 81 poz. 533
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA FINANSÓW1)
z dnia 4 maja 2010 r.
w sprawie sposobu przeprowadzania kontroli w Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych Spółka Akcyjna
Na podstawie art. 15 ust. 19 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o gwarantowanych przez Skarb Państwa ubezpieczeniach eksportowych (Dz. U. z 2001 r. Nr 59, poz. 609, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:
2. Do pisemnego zawiadomienia minister dołącza upoważnienie do przeprowadzenia kontroli, o którym mowa w art. 15 ust. 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o gwarantowanych przez Skarb Państwa ubezpieczeniach eksportowych, zwanej dalej „ustawą”.
2. Poszczególne czynności kontrolne mogą być podejmowane – za zgodą kontrolowanego – również poza miejscem określonym w ust. 1, w szczególności w urzędzie obsługującym ministra, jeżeli jest to uzasadnione charakterem tych czynności oraz może przyczynić się do szybszego i skuteczniejszego przeprowadzenia kontroli.
1) dokumenty;
2) informacje i wyjaśnienia udzielone przez osoby zatrudnione w Korporacji;
3) dane i informacje umieszczone w systemach informatycznych Korporacji;
4) inne materiały, które mogą przyczynić się do stwierdzenia stanu faktycznego w zakresie objętym kontrolą.
1) oddanie na przechowanie członkowi Zarządu lub upoważnionemu pracownikowi Korporacji za pokwitowaniem lub
2) przechowanie w budynku Korporacji w oddzielnym, zamkniętym i opieczętowanym pomieszczeniu.
2. Materiały, o których mowa w ust. 1, mogą być wypożyczone przez kontrolera za pokwitowaniem na czas nie dłuższy niż miesiąc.
2. Ze sporządzenia kopii, zestawień i obliczeń, o których mowa w ust. 1, sporządza się protokół w dwóch egzemplarzach, z których jeden otrzymuje Korporacja. Kontroler oraz Prezes Zarządu Korporacji lub osoba przez niego upoważniona podpisują protokół oraz parafują każdą stronę protokołu.
3. W przypadku odmowy podpisania protokołu przez upoważnionego przez Prezesa Zarządu Korporacji jej pracownika wzmiankę o tym umieszcza się w protokole z podaniem przyczyn odmowy.
1) firmę i adres Korporacji;
2) wykaz jednostek organizacyjnych Korporacji objętych kontrolą;
3) imiona i nazwiska oraz stanowiska służbowe kontrolerów oraz przewodniczącego kontroli;
4) datę wystawienia upoważnienia do przeprowadzenia kontroli oraz informację o jego zmianach;
5) zakres kontroli;
6) datę rozpoczęcia i zakończenia kontroli;
7) imiona i nazwiska oraz stanowiska służbowe osób składających oświadczenia oraz udzielających informacji i wyjaśnień w trakcie przeprowadzania kontroli;
8) opis wykonanych czynności kontrolnych oraz ustaleń faktycznych i opis stwierdzonych nieprawidłowości, ich zakresu i przyczyn;
9) załączniki, z podaniem nazwy każdego z nich;
10) miejsce i dzień sporządzenia protokołu kontroli;
11) pouczenie o prawie zgłoszenia zastrzeżeń stosownie do art. 15 ust. 14 pkt 1 ustawy.
2. Załączniki, o których mowa w ust. 1 pkt 9, obejmują:
1) sporządzone w trakcie przeprowadzania kontroli protokoły z przekazania materiałów, o których mowa w § 5 ust. 2;
2) pisemne informacje, wyjaśnienia i oświadczenia, o których mowa w § 3 pkt 2 i 4 oraz w § 5 ust. 1.
2. Dwa egzemplarze protokołu kontroli doręcza się Prezesowi Zarządu Korporacji.
3. Prezes Zarządu Korporacji podpisuje oba egzemplarze protokołu kontroli, jak również parafuje każdą stronę protokołu, a następnie przekazuje jeden z podpisanych egzemplarzy ministrowi za pośrednictwem kontrolera w terminie 14 dni od doręczenia protokołu, z zastrzeżeniem § 9 ust. 1.
4. W przypadku zgłoszenia przez Prezesa Zarządu Korporacji zastrzeżeń do protokołu kontroli bieg terminu, o którym mowa w ust. 3, rozpoczyna się w dniu następującym po dniu otrzymania przez Korporację stanowiska przewodniczącego kontroli albo upoważnionego przez niego kontrolera, z ewentualnymi zmianami do protokołu kontroli, o których mowa w § 8 ust. 2–4.
2. W przypadku nieuwzględnienia przez przewodniczącego kontroli zastrzeżeń do protokołu kontroli Prezesa Zarządu Korporacji przewodniczący kontroli albo upoważniony przez niego kontroler przekazuje na piśmie Prezesowi Zarządu Korporacji swoje stanowisko w terminie 7 dni od dnia otrzymania zastrzeżeń.
3. W przypadku uwzględnienia przez przewodniczącego kontroli zastrzeżeń do protokołu kontroli Prezesa Zarządu Korporacji przewodniczący kontroli albo upoważniony przez niego kontroler przekazuje na piśmie Prezesowi Zarządu Korporacji swoje stanowisko wraz ze zmianami do protokołu kontroli, w terminie 14 dni od dnia otrzymania zastrzeżeń.
4. W przypadku konieczności podjęcia dodatkowych czynności kontrolnych minister niezwłocznie informuje o tym Korporację, a także wprowadza zmiany w dotychczasowym upoważnieniu umożliwiające ich przeprowadzenie; do upoważnienia stosuje się odpowiednio art. 15 ust. 4 ustawy. Po przeprowadzeniu dodatkowych czynności kontrolnych przewodniczący kontroli albo upoważniony przez niego kontroler przekazuje na piśmie Prezesowi Zarządu Korporacji swoje stanowisko wraz z ewentualnymi zmianami do protokołu kontroli, w terminie 7 dni od dnia zakończenia dodatkowych czynności kontrolnych.
5. Do podpisania zmian w protokole kontroli stosuje się odpowiednio przepisy § 7 ust. 1–3.
2. Kontroler umieszcza na obu egzemplarzach protokołu kontroli wzmiankę o odmowie podpisania protokołu kontroli, załączając do niego wyjaśnienia dotyczące przyczyn odmowy.
2. Oczywiste omyłki pisarskie lub rachunkowe prostuje, parafując sprostowania, przewodniczący kontroli lub upoważniony przez niego kontroler, o czym pisemnie informuje się Prezesa Zarządu Korporacji.
Minister Finansów: w z. E. Suchocka-Roguska
|
1) Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej – finanse publiczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 listopada 2007 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. Nr 216, poz. 1592).
2) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2004 r. Nr 96, poz. 959, z 2005 r. Nr 143, poz. 1204 oraz z 2009 r. Nr 161, poz. 1277 i Nr 215, poz. 1662.
- Data ogłoszenia: 2010-05-14
- Data wejścia w życie: 2010-05-14
- Data obowiązywania: 2016-07-12
REKLAMA
Dziennik Ustaw
REKLAMA
REKLAMA