REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 2010 nr 70 poz. 457
PROGRAM WYKONAWCZY
między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Uzbekistanu w dziedzinie kultury, nauki, szkolnictwa wyższego, oświaty i sportu na lata 2009–2011,
podpisany w Taszkiencie dnia 25 listopada 2009 r.
PROGRAM WYKONAWCZY
MIĘDZY RZĄDEM RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ A RZĄDEM REPUBLIKI UZBEKISTANU W DZIEDZINIE KULTURY, NAUKI, SZKOLNICTWA WYŻSZEGO, OŚWIATY I SPORTU NA LATA 2009–2011
Rząd Rzeczypospolitej Polskiej oraz Rząd Republiki Uzbekistanu, zwane dalej „Stronami”,
pragnąc nadal rozwijać i wspierać współpracę między obydwoma państwami w zakresie kultury i sztuki, nauki, szkolnictwa wyższego, oświaty i sportu,
w celu realizacji Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Uzbekistanu o współpracy kulturalnej i naukowej, podpisanej w Warszawie dnia 11 stycznia 1995 roku,
zgodziły się zawrzeć następujący Program wykonawczy w dziedzinie kultury, nauki, szkolnictwa wyższego, oświaty i sportu na lata 2009 - 2011.
I. Nauka, szkolnictwo wyższe i oświata
Artykuł 1
Strony będą współpracowały zwracając szczególną uwagę na następujące zagadnienia:
1) wymianę informacji o systemach szkolnictwa wyższego, oświaty, planach ich rozwoju i kierunkach reformowania;
2) kształcenie kadr w specjalnościach będących przedmiotem zainteresowania Stron;
3) popieranie współpracy między instytucjami oświatowymi wszystkich szczebli;
4) popieranie organizowania konferencji, sympozjów, a także olimpiad i konkursów dla młodzieży;
5) współdziałanie w ramach projektów Unii Europejskiej.
Artykuł 2
Strony będą popierały nawiązywanie bezpośredniej współpracy między akademiami nauk, szkołami wyższymi oraz innymi zainteresowanymi jednostkami naukowo-badawczymi obu krajów w zakresie:
1) prowadzenia wspólnych badań naukowych;
2) wymiany naukowców i specjalistów w ramach wspólnych projektów naukowo-badawczych i udziału w organizowanych przez Strony kongresach, seminariach, konferencjach i sympozjach naukowych;
3) wymiany informacji naukowo-technicznych i patentowych.
Zainteresowane instytucje będą ustalały między sobą dziedziny współpracy oraz warunki finansowe poprzez wymianę listów albo zawieranie protokołów.
Artykuł 3
Strona polska przyzna rocznie Stronie uzbeckiej:
1) do czterech miejsc na studiach wyższych (I i II stopnia) i studiach doktoranckich w publicznych szkołach wyższych nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego, w zakresie różnych specjalności;
2) łącznie dziesięć miesięcy na stażach naukowych trwających od jednego do dziesięciu miesięcy.
Artykuł 4
Strona uzbecka przyzna rocznie Stronie polskiej łącznie osiemnaście miesięcy na stażach naukowych, trwających od jednego do dziewięciu miesięcy.
Artykuł 5
Strona polska, na zaproszenie Strony uzbeckiej, w celu podnoszenia poziomu nauczania języka polskiego jako obcego skieruje nauczycieli akademickich – specjalistów w dziedzinie języka polskiego i literatury polskiej do pracy w szkołach i w szkołach wyższych Republiki Uzbekistanu.
Artykuł 6
Strona uzbecka będzie okazywała pomoc w organizacji nauki języka polskiego i w języku polskim dla obywateli pochodzenia polskiego.
Artykuł 7
Strona uzbecka, na zaproszenie Strony polskiej, w celu podnoszenia poziomu nauczania języka uzbeckiego jako obcego skieruje nauczycieli języka uzbeckiego do pracy dydaktycznej do szkół, jak również nauczycieli akademickich do pracy w szkołach wyższych Rzeczypospolitej Polskiej.
Artykuł 8
Strona polska będzie okazywała pomoc w organizacji nauki języka uzbeckiego.
II. Kultura
Artykuł 9
Strony będą zachęcały do wymiany wystaw sztuki tradycyjnej i współczesnej: malarstwa, rzeźby, sztuki użytkowej, fotografii a także wymiany filmów. Warunki wymiany będą uzgadniane bezpośrednio między zainteresowanymi instytucjami poprzez wymianę listów albo zawieranie protokołów.
Artykuł 10
Strony będą wspierały udział kinematografii kraju partnera w międzynarodowych festiwalach i przeglądach filmów organizowanych w swoich krajach, zgodnie z regulaminem tych imprez.
Artykuł 11
Strony będą wspierały bezpośrednią współpracę w dziedzinie kultury i sztuki, w tym kinematografii, sztuk wizualnych, teatru i muzyki, między polskimi i uzbeckimi instytucjami i organizacjami. Strony będą dążyły do organizowania koncertów, wystaw, spektakli teatralnych, gościnnych występów artystycznych w kraju partnera oraz wymiany artystów, zespołów artystycznych i kuratorów wystaw.
Artykuł 12
Strony będą współpracowały w dziedzinie prawa autorskiego oraz praw pokrewnych, w szczególności w zakresie zwalczania wszelkich form naruszania tych praw.
Artykuł 13
Strony będą wspierały bezpośrednią współpracę w dziedzinie archeologii, muzealnictwa, konserwacji i ochrony dziedzictwa kulturowego, w tym filmowego między zainteresowanymi instytucjami polskimi i uzbeckimi. Szczegóły współpracy zostaną uzgodnione między zainteresowanymi instytucjami obu krajów poprzez wymianę listów lub zawarcie protokołów.
Artykuł 14
Strony będą współpracowały w celu niedopuszczenia do nielegalnego wwozu, wywozu i przekazywania dóbr kultury stanowiących ich dziedzictwo kulturowe, zgodnie z przepisami prawnymi obowiązującymi w danym kraju oraz konwencjami międzynarodowymi, których oba kraje są sygnatariuszami. Strony uznają, że dobra kultury nielegalnie wywiezione z terytorium jednego państwa i nielegalnie wwiezione na terytorium drugiego państwa podlegają zwrotowi.
Artykuł 15
Strony będą wspierały współpracę bibliotek narodowych obu krajów w zakresie wymiany ekspertów, a także informacji i mikrofilmów. Strony będą dążyły do realizacji wspólnych projektów edukacyjnych w zakresie popularyzacji książek, jak również działalności wydawniczej i bibliotecznej.
Artykuł 16
Strony będą wspierały współpracę w dziedzinie archiwistyki, w szczególności w zakresie dostępu do archiwów w celach naukowych, społecznych i prawnych, wymiany doświadczeń, publikacji i kopii dokumentów w oparciu o bezpośrednie porozumienia między głównymi urzędami archiwów państwowych.
Artykuł 17
Strony będą wspierały bezpośrednią współpracę między stowarzyszeniami pisarzy w celu realizacji wspólnych projektów oraz współpracy w obszarach wzajemnego zainteresowania.
Artykuł 18
Strony będą się wzajemnie powiadamiały o organizowanych w swoich krajach międzynarodowych sympozjach, wystawach, festiwalach i konkursach oraz będą przekazywały sobie materiały publikowane z okazji tych przedsięwzięć.
Artykuł 19
Strony będą wspierały współpracę w dziedzinie kultury, nauki i edukacji na forum Organizacji Narodów Zjednoczonych dla Wychowania, Nauki i Kultury (UNESCO).
III. Wymiana informacji
Artykuł 20
Strony będą popierały wymianę informacji pomiędzy odpowiednimi instytucjami w obu krajach. Strony zobowiązują się zapewnić poufność przedstawionych przez Strony informacji i innych materiałów. Strony będą popierały wymianę publikacji i pomocy naukowych pozwalających na poznanie historii, kultury i tradycji obu krajów.
Artykuł 21
Strony będą sprzyjały nawiązywaniu bezpośrednich dwustronnych kontaktów w dziedzinie publicznej radiofonii i telewizji.
IV. Młodzież i Sport
Artykuł 22
Strony będą popierały rozwój kontaktów między instytucjami sportowymi obu krajów.
Artykuł 23
Strony będą popierały współpracę między federacjami sportowymi, stowarzyszeniami i klubami sportowymi obu krajów. Współpraca instytucji sportowych będzie obejmowała:
1) współpracę w zakresie sportu kwalifikowanego w dyscyplinach olimpijskich ze szczególnym uwzględnieniem sportów walki;
2) współpracę naukowo-badawczą w zakresie sportu kwalifikowanego;
3) wymianę ekspertów w dziedzinach sportu kwalifikowanego i powszechnego, walki z dopingiem oraz zapewnienia bezpieczeństwa podczas imprez sportowych.
Zainteresowane instytucje będą ustalały między sobą zasady wymiany i warunki finansowe.
V. Warunki wymiany
Artykuł 24
Wymiana osób będzie się odbywała w ramach: studiów doktoranckich, studiów wyższych, staży naukowych, delegowania nauczycieli akademickich – specjalistów w dziedzinie języka i literatury, profesorów i wykładowców, jak również wizyt krótkoterminowych.
Artykuł 25
Osobom uczestniczącym w wymianie na podstawie artykułów 3 i 4 Programu Strona przyjmująca zapewni:
1) bezpłatną naukę w publicznych szkołach wyższych oraz jednostkach uprawnionych do prowadzenia studiów doktoranckich, bez wypłaty stypendiów;
2) odpłatne zakwaterowanie w domu akademickim;
3) informację zwrotną na temat kandydatów i specjalności do dnia 1 czerwca każdego roku.
Strona wysyłająca zapewni:
1) że osoby uczestniczące w wymianie objętej Programem będą posiadały ubezpieczenie (polisę) na wypadek nagłych zachorowań lub nieszczęśliwych wypadków, chyba że prawo do świadczeń zdrowotnych wynika z przepisów prawa Strony przyjmującej;
2) informację o liczbie kandydatów i ich specjalnościach do dnia 31 marca każdego roku.
Artykuł 26
Nauczycielom akademickim – specjalistom w dziedzinie języka polskiego i literatury polskiej, kierowanym na podstawie artykułu 5 Programu do pracy w szkołach i szkołach wyższych w Republice Uzbekistanu Strona uzbecka zapewni:
1) comiesięczne wynagrodzenie (również podczas urlopu), w wymiarze ustalonym dla wykładowców – specjalistów Strony przyjmującej;
2) niezbędną opiekę medyczną w nagłych zachorowaniach i nieszczęśliwych wypadkach, chyba, że prawo do świadczeń zdrowotnych z ubezpieczenia zdrowotnego wynika z przepisów prawa Strony przyjmującej;
3) odpłatne lub bezpłatne zakwaterowanie w zależności od posiadanych możliwości;
4) pomoc w załatwieniu niezbędnych formalności związanych z zatrudnieniem nauczycieli/ wykładowców, także członków ich rodzin (mąż, żona, niepełnoletnie dzieci) przybywających do pracy w instytucjach edukacyjnych Republiki Uzbekistanu.
5) Strona polska zapewni, że nauczyciele akademiccy kierowani na podstawie artykułu 5 Programu do pracy w szkołach wyższych Republiki Uzbekistanu będą posiadali ubezpieczenie (polisę) na wypadek nagłych zachorowań lub nieszczęśliwych wypadków, chyba że prawo do świadczeń zdrowotnych wynika z przepisów prawa państwa przyjmującego.
Dokumenty kierowanych osób zostaną przekazane drogą dyplomatyczną.
Artykuł 27
Nauczycielom i nauczycielom akademickim kierowanym na podstawie artykułu 7 Programu do pracy w publicznych szkołach wyższych Rzeczypospolitej Polskiej Strona polska zapewni:
1) comiesięczne wynagrodzenie (również podczas urlopu) w wymiarze ustanowionym dla wykładowców-specjalistów Strony przyjmującej;
2) niezbędną opiekę medyczną w nagłych zachorowaniach i nieszczęśliwych wypadkach;
3) odpłatne lub bezpłatne zakwaterowanie w zależności od posiadanych możliwości Strony polskiej;
4) pomoc w załatwieniu niezbędnych formalności związanych z zatrudnieniem nauczycieli, nauczycieli akademickich a także członków ich rodzin (maż, żona i niepełnoletnie dzieci) przybywających do pracy w instytucjach edukacyjnych Rzeczypospolitej Polskiej.
5) Strona uzbecka zapewni, że nauczyciele akademiccy kierowani na podstawie artykułu 7 Programu do pracy w publicznych szkołach wyższych Rzeczypospolitej Polskiej będą posiadali ubezpieczenie (polisę) na wypadek nagłych zachorowań lub nieszczęśliwych wypadków, chyba że prawo do świadczeń zdrowotnych wynika z przepisów prawa państwa przyjmującego.
Dokumenty kierowanych osób będą przekazane droga dyplomatyczną.
Artykuł 28
Osoby, które podjęły naukę na studiach wyższych, studiach doktoranckich oraz stażach przed wejściem w życie niniejszego Programu będą kontynuowały naukę do czasu jej ukończenia na wcześniej ustalonych warunkach.
VI. Postanowienia ogólne i końcowe
Artykuł 29
Program nie wyklucza możliwości realizacji innych form współpracy w dziedzinie szkolnictwa wyższego, oświaty, nauki, kultury i sportu pod warunkiem uzgodnienia ich drogą dyplomatyczną.
Wszystkie zapisy i przedsięwzięcia przewidziane Programem będą realizowane drogą dyplomatyczną i zgodnie z ustawodawstwem państw Stron.
Artykuł 30
Zaistniałe problemy i rozbieżności dotyczące stosowania i interpretacji Programu Strony będą rozwiązywały na drodze konsultacji drogą dyplomatyczną.
Artykuł 31
Program wejdzie w życie z dniem podpisania i będzie obowiązywał do dnia 31 grudnia 2011 roku. Program pozostanie w mocy do wejścia w życie nowego Programu, nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2012 roku.
- Data ogłoszenia: 2010-04-28
- Data wejścia w życie: 2009-11-25
- Data obowiązywania: 2009-11-25
- Dokument traci ważność: 2012-12-31
REKLAMA
Dziennik Ustaw
REKLAMA
REKLAMA