REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 2010 nr 54 poz. 327

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI1)

z dnia 11 marca 2010 r.

w sprawie szczegółowych warunków i trybu udzielania wsparcia finansowego z funduszy promocji produktów rolno-spożywczych

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 9 ust. 5 ustawy z dnia 22 maja 2009 r. o funduszach promocji produktów rolno-spożywczych (Dz. U. Nr 97, poz. 799) zarządza się, co następuje:

§ 1.
Rozporządzenie określa szczegółowe warunki i tryb:

1) finansowania lub współfinansowania programów promocyjnych i informacyjnych;

2) współfinansowania programów promocyjnych i informacyjnych kwalifikujących się do uzyskania na ich realizację wsparcia ze środków Unii Europejskiej;

3) udzielania wsparcia finansowego na realizację zadań określonych w art. 2 ust. 2 pkt 1 lit. e, g i h, pkt 2 lit. e–g, pkt 3 lit. e–g, pkt 4 lit. e–g, pkt 5 lit. e–g, pkt 6 lit. e–g, pkt 7 lit. e–g, pkt 8 lit. e–g oraz pkt 9 lit. e–g ustawy z dnia 22 maja 2009 r. o funduszach promocji produktów rolno-spożywczych, zwanej dalej „ustawą”.

§ 2.
Wsparcie finansowe, o którym mowa w § 1, zwane dalej „wsparciem”, jest udzielane na niemające na celu promocji konkretnego znaku towarowego lub marki zadanie, które:

1) jest zawarte w planie finansowym danego funduszu promocji produktów rolno-spożywczych, zwanego dalej „funduszem promocji”;

2) będzie realizowane:

a) przez okres nie dłuższy niż 3 lata,

b) w jednym etapie, jeżeli jego realizacja będzie trwać nie dłużej niż 6 miesięcy,

c) w kilku etapach, jeżeli jego realizacja będzie trwać dłużej niż 6 miesięcy, a każdy z etapów będzie obejmować co najmniej 3 miesiące.

§ 3.
Wsparcia udziela się w drodze decyzji Prezesa Agencji Rynku Rolnego, zwanej dalej „Agencją”, w formie refundacji kosztów bezpośrednio związanych z realizacją zadania:

1) określonych w załączniku do rozporządzenia – w przypadku wsparcia, o którym mowa w § 1 pkt 1 lub 3,

2) w wysokości nieprzekraczającej poziomu wymaganego wkładu własnego wnioskodawcy przeznaczonego na realizację programów promocyjnych i informacyjnych realizowanych na rynku wewnętrznym i w krajach trzecich, zgodnie z rozporządzeniem Rady (WE) nr 3/2008 z dnia 17 grudnia 2007 r. w sprawie działań informacyjnych i promocyjnych dotyczących produktów rolnych na rynku wewnętrznym i w krajach trzecich (Dz. Urz. UE L 3 z 05.01.2008, str. 1, z późn. zm.) – w przypadku wsparcia, o którym mowa w § 1 pkt 2,

3) poniesionych od dnia:

a) złożenia wniosku o udzielenie wsparcia do dnia zakończenia realizacji zadania – w przypadku wsparcia, o którym mowa w § 1 pkt 1 lub 3,

b) w którym została wydana decyzja o udzieleniu wsparcia do dnia zakończenia realizacji zadania – w przypadku wsparcia, o którym mowa w § 1 pkt 2

– zwanych dalej „kosztami kwalifikowalnymi”.

§ 4.
1. Wsparcie stanowi równowartość kosztów kwaIifikowalnych brutto zadania w przypadku:

1) podmiotów niebędących podatnikami podatku od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, z późn. zm.2));

2) gdy naliczony podatek od towarów i usług związanych z realizacją zadania nie podlega odliczeniu od podatku należnego w rozumieniu ustawy wymienionej w pkt 1.

2. W przypadku wsparcia, o którym mowa w § 1 pkt 2, wsparcie obejmuje koszty kwalifikowalne brutto od wartości całego zadania.

§ 5.
1. Wniosek o udzielenie wsparcia składa się w Centrali Agencji, na formularzu opracowanym przez Agencję i udostępnionym na stronie internetowej administrowanej przez tę Agencję, nie później niż w terminie:

1) 2 miesięcy przed miesiącem, w którym nastąpi rozpoczęcie realizacji zadania – w przypadku wsparcia, o którym mowa w § 1 pkt 1 lub 3;

2) 30 dni od dnia zatwierdzenia przez Komisję Europejską projektów programów informacyjnych i promocyjnych dotyczących produktów rolnych na rynku wewnętrznym lub w krajach trzecich – w przypadku wsparcia, o którym mowa w § 1 pkt 2.

2. Wniosek o udzielenie wsparcia zawiera w szczególności:

1) numer rejestracyjny wnioskodawcy w centralnym rejestrze przedsiębiorców, prowadzonym przez Agencję;

2) zestawienie rzeczowo-finansowe zadania;

3) wysokość zaliczki – w przypadku gdy wnioskodawca zamierza wystąpić o jej wypłatę.

3. W przypadku zadania przewidzianego do realizacji w I kwartale roku kalendarzowego wniosek o udzielenie wsparcia, o którym mowa w § 1 pkt 1 lub 3, składa się do końca listopada roku poprzedzającego rok realizacji tego zadania lub w terminie 14 dni od dnia przyjęcia planu finansowego dla danego funduszu promocji.

4. W przypadku dokonania zmiany planu finansowego danego funduszu promocji realizacja zadania przewidzianego do realizacji w wyniku dokonania tej zmiany nie może rozpocząć się wcześniej niż po upływie 45 dni od dnia dokonania tej zmiany.

5. Jeżeli zadanie w wyniku dokonania zmiany planu finansowego danego funduszu promocji ma być realizowane nie później niż w terminie 3 miesięcy od dnia dokonania tej zmiany, wniosek o udzielenie wsparcia, o którym mowa w § 1 pkt 1 lub 3, składa się w terminie 14 dni od dnia dokonania zmiany planu finansowego danego funduszu promocji.

6. Do wniosku o udzielenie wsparcia dołącza się w szczególności dokumenty potwierdzające dane zawarte w tym wniosku, niezbędne do udzielenia wsparcia, których wykaz zawiera formularz tego wniosku.

§ 6.
1. Wsparcie jest udzielane według kolejności złożenia wniosków o udzielenie wsparcia.

2. Wsparcie jest udzielane do wyczerpania środków finansowych poszczególnych funduszy promocji przeznaczonych na realizację danego zadania.

3. Dniem złożenia wniosku o udzielenie wsparcia jest dzień jego wpływu do Centrali Agencji.

4. Wniosek o udzielenie wsparcia rozpatruje się w terminie 60 dni od dnia upływu terminu składania wniosków o udzielenie wsparcia, właściwego dla danego zadania.

5. W przypadku, o którym mowa w § 5 ust. 5, wniosek o udzielenie wsparcia rozpatruje się w terminie 21 dni od dnia upływu terminu składania wniosków o udzielenie wsparcia, właściwego dla danego zadania.

§ 7.
1. Zaliczkę na realizację zadania, w wysokości do 40 % kwoty wsparcia określonej w decyzji o udzieleniu wsparcia, wypłaca się, jeżeli podmiot wystąpił o jej wypłatę we wniosku o udzielenie wsparcia.

2. Zaliczkę wypłaca się w terminie 14 dni od dnia, w którym decyzja o udzieleniu wsparcia stała się ostateczna, do wysokości środków finansowych dostępnych na dzień wydania tej decyzji, przeznaczonych na realizację danego zadania.

3. W przypadku braku środków finansowych na wypłatę całej zaliczki w terminie, o którym mowa w ust. 2, niewypłaconą część zaliczki wypłaca się niezwłocznie po zgromadzeniu środków finansowych pozwalających na dokonanie wypłaty tej części.

§ 8.
1. Podmiot, któremu udzielono wsparcia:

1) składa w Centrali Agencji informacje dotyczące zmian terminów lub miejsc realizacji zadania;

2) umieszcza na wszystkich sporządzonych w związku z realizacją zadania materiałach, w tym przekazach audiowizualnych, w sposób czytelny i wyraźny, informację o udzieleniu wsparcia ze środków finansowych danego funduszu promocji na realizację tego zadania.

2. Jeżeli wnioskodawca nie spełnił któregokolwiek z warunków określonych w ust. 1, wsparcie może być wypłacone tylko w części dotyczącej zadania lub jego etapu, która została zrealizowana zgodnie z tymi warunkami.

§ 9.
Jeżeli zmiana wysokości poniesionych kosztów kwalifikowalnych określonych w zestawieniu rzeczowo-finansowym zadania w ramach udzielonego wsparcia wynosi nie więcej niż 10 % tych kosztów, przy obliczaniu kwoty wsparcia przysługującego do wypłaty koszty te uwzględnia się w wysokości faktycznie poniesionej, jednak nie wyższej niż wysokość wsparcia określona w decyzji o udzieleniu wsparcia.
§ 10.
1. Wsparcie jest wypłacane na wniosek o płatność składany po zakończeniu realizacji zadania albo etapu zadania, do wysokości faktycznie poniesionych kosztów kwalifikowalnych.

2. Wniosek o płatność składa się w Centrali Agencji:

1) w terminie:

a) przed końcem miesiąca kalendarzowego następującego po miesiącu, w którym zakończyła się realizacja danego etapu zadania, jeżeli zadanie jest realizowane w etapach,

b) 4 miesięcy po upływie miesiąca, w którym zakończyła się realizacja zadania, jeżeli zadanie jest realizowane w jednym etapie, albo w którym zakończyła się realizacja ostatniego etapu zadania, w przypadku gdy zadanie jest realizowane w kilku etapach;

2) na formularzu opracowanym przez Agencję i udostępnionym na stronie internetowej administrowanej przez tę Agencję.

3. Do wniosku o płatność dołącza się dokumenty potwierdzające zrealizowanie zadania lub jego etapu, w tym poniesienie kosztów kwalifikowalnych z nim związanych, z wyłączeniem dokumentów potwierdzających poniesienie kosztów ogólnych określonych w załączniku do rozporządzenia w pkt 15.

4. Prezes Agencji wydaje decyzję w sprawie wypłaty środków finansowych z tytułu wsparcia w terminie 60 dni od dnia złożenia wniosku o wypłatę wsparcia.

5. Prezes Agencji odmawia wypłaty środków finansowych z tytułu wsparcia, jeżeli zadanie nie zostało zrealizowane lub nie są spełnione warunki wypłaty wsparcia, o których mowa w ust. 3.

6. Jeżeli wniosek o płatność nie został złożony w terminie, o którym mowa w ust. 2, Prezes Agencji stwierdza wygaśnięcie decyzji o udzieleniu wsparcia.

7. Kwota wsparcia, w tym zaliczki, wypłacona przed zakończeniem realizacji zadania nie może przekroczyć 80 % całkowitej kwoty wsparcia określonej w decyzji o udzieleniu wsparcia.

8. W przypadku braku środków finansowych na wypłatę wsparcia w terminie, o którym mowa w ust. 4, wsparcie wypłaca się niezwłocznie po zgromadzeniu tych środków w wysokości pozwalającej na dokonanie wypłaty.

§ 11.
1. W przypadku zadania, którego realizacja rozpoczęła się przed dniem 30 czerwca 2010 r., wniosek o udzielenie wsparcia składa się w terminie 30 dni od dnia wejścia w życie rozporządzenia.

2. Do zadań, których realizacja rozpoczęła się przed dniem 30 czerwca 2010 r., przepisów § 3 pkt 3 nie stosuje się.

§ 12.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi: M. Sawicki

 

1) Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej – rynki rolne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 listopada 2007 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz. U. Nr 216, poz. 1599).

2) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2005 r. Nr 14, poz. 113, Nr 90, poz. 756, Nr 143, poz. 1199 i Nr 179, poz. 1484, z 2006 r. Nr 143, poz. 1028 i 1029, z 2007 r. Nr 168, poz. 1187 i Nr 192, poz. 1382, z 2008 r. Nr 74, poz. 444, Nr 130, poz. 826, Nr 141, poz. 888 i Nr 209, poz. 1320 oraz z 2009 r. Nr 3, poz. 11, Nr 116, poz. 979, Nr 195, poz. 1504, Nr 201, poz. 1540 i Nr 215, poz. 1666.

Załącznik 1. [KOSZTY KWALIFIKOWALNE PODLEGAJĄCE REFUNDACJI]

Załącznik do rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi
z dnia 11 marca 2010 r. (poz. 327)

KOSZTY KWALIFIKOWALNE PODLEGAJĄCE REFUNDACJI

Koszty bezpośrednio związane z realizacją zadania, które obejmują koszty:

1) reklamy w telewizji, radio, prasie lub innych mediach;

2) promocji w punktach sprzedaży;

3) przygotowania stoisk i materiałów informacyjno-promocyjnych;

4) udziału w pokazach, wystawach i targach;

5) organizacji szkoleń i konferencji;

6) prowadzenia serwisu internetowego;

7) najmu powierzchni informacyjno-promocyjnych;

8) publikacji i dystrybucji broszur, ulotek, plakatów, zaproszeń i innych materiałów informacyjno-promocyjnych;

9) wynagrodzenia dostawcy towarów lub usług, niezbędnych do realizacji zadania;

10) zakupu rzeczowych aktywów obrotowych;

11) najmu środków trwałych albo amortyzacji zakupionych środków trwałych, w przypadku gdy zakup jest bardziej opłacalny lub najem jest niemożliwy;

12) badań naukowych i prac rozwojowych;

13) w przypadku realizacji zadania poza siedzibą podmiotu wykorzystującego środki finansowe funduszu promocji:

a) podróży samolotem w klasie ekonomicznej, koleją lub innym publicznym środkiem transportu w I lub II klasie.

b) podróży samochodem, przy czym koszt podróży za 1 kilometr do wysokości stawki określonej w przepisach w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy,

c) zakwaterowania – do wysokości 480 zł na jeden dzień dla jednej osoby,

d) pobytu w miejscu realizacji operacji, w tym wyżywienia, przejazdów, połączeń telefonicznych – do wysokości:

– diety nie wyższej niż określona zgodnie z przepisami w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju – jeżeli operacja jest realizowana poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

– 160 zł na dzień – jeżeli zadanie jest realizowane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;

14) działalności krajowych organizacji branżowych, w tym ich przedstawicieli, biorących udział w pracach specjalistycznych stałych i roboczych komitetów organizacji międzynarodowych lub będących członkami statutowych organów tych organizacji, zajmujących się problemami danej branży;

15) ogólne – do wysokości 5 % kosztów poniesionych na realizację danego zadania.

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2010-04-06
  • Data wejścia w życie: 2010-04-21
  • Data obowiązywania: 2012-01-14
  • Dokument traci ważność: 2017-07-08

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA