REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 2010 nr 8 poz. 56
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA FINANSÓW1)
z dnia 4 stycznia 2010 r.
w sprawie przeprowadzenia szkolenia specjalistycznego do mianowania na pierwszy stopień w korpusie aspirantów Służby Celnej oraz w korpusie oficerów młodszych Służby Celnej
Na podstawie art. 115 ust. 10 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o Służbie Celnej (Dz. U. Nr 168, poz. 1323 i Nr 201, poz. 1540) zarządza się, co następuje:
1) zakres i sposób prowadzenia szkolenia specjalistycznego do mianowania funkcjonariusza celnego, zwanego dalej „funkcjonariuszem”, na pierwszy stopień w korpusie aspirantów Służby Celnej oraz w korpusie oficerów młodszych Służby Celnej;
2) jednostki uprawnione do prowadzenia szkoleń specjalistycznych;
3) zasady rekrutacji funkcjonariuszy na szkolenie specjalistyczne;
4) zakres wiedzy oraz umiejętności podlegających sprawdzeniu;
5) tryb powoływania komisji, o której mowa w art. 115 ust. 9 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o Służbie Celnej, zwanej dalej „komisją egzaminacyjną”, skład komisji egzaminacyjnej oraz niezbędne kwalifikacje członków komisji egzaminacyjnej;
6) sposób przeprowadzenia egzaminu potwierdzającego ukończenie szkolenia specjalistycznego, zwanego dalej „egzaminem”.
1) dozoru celnego i kontroli wykonywanej przez Służbę Celną;
2) nadawania przeznaczeń celnych;
3) podatków pobieranych przez organy celne;
4) zwalczania przestępczości;
5) postępowania w sprawach celnych oraz postępowania podatkowego;
6) prawa wspólnotowego.
2. Zakres szkolenia specjalistycznego do mianowania na pierwszy stopień w korpusie oficerów młodszych Służby Celnej, zwanego dalej „szkoleniem dla korpusu oficerów młodszych Służby Celnej”, obejmuje szkolenie z języka obcego oraz wybrane zagadnienia dotyczące:
1) administracji publicznej;
2) kształtowania wizerunku Służby Celnej;
3) międzynarodowych aspektów działania Służby Celnej;
4) sektora finansów publicznych, a w szczególności budżetu państwa;
5) organizacji i zarządzania;
6) statystyki i analizy danych;
7) zarządzania informacją;
8) psychologii i etyki.
2. W przypadku gdy niezbędne jest pozyskanie wykładowców spoza Służby Celnej posiadających wiedzę w zakresie szkolenia specjalistycznego wymaganego w odpowiednim korpusie, szkolenie może być realizowane przez szkołę wyższą w ramach studiów podyplomowych lub przez podmiot zewnętrzny.
2. W przypadku gdy szkolenie dostępne jest w katalogu szkoleń elektronicznych Służby Celnej, szkolenie może być realizowane w systemie zdalnego nauczania za pośrednictwem sieci intranet.
2. Skierowanie na szkolenie specjalistyczne następuje z urzędu lub na pisemny wniosek funkcjonariusza lub jego bezpośredniego przełożonego, złożony do kierownika urzędu, o którym mowa w ust. 1.
1) nie jest przeciwko niemu prowadzone postępowanie o przestępstwo popełnione umyślnie, ścigane z oskarżenia publicznego;
2) nie jest przeciwko niemu prowadzone postępowanie dyscyplinarne;
3) w ostatniej ocenie okresowej wnioskowano o mianowanie go na pierwszy stopień do odpowiedniego korpusu;
4) uzyskał pozytywną opinię służbową.
2. Przewodniczący oraz członkowie komisji egzaminacyjnej są powoływani spośród funkcjonariuszy służby stałej lub członków korpusu służby cywilnej odpowiednio pełniących służbę lub zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych Służby Celnej, posiadających nieposzlakowaną opinię, autorytet, wiedzę z zagadnień specjalistycznych oraz doświadczenie zawodowe, które dają rękojmię prawidłowego przebiegu egzaminu.
3. Sekretarz komisji egzaminacyjnej powoływany jest spośród funkcjonariuszy służby stałej lub członków korpusu służby cywilnej odpowiednio pełniących służbę lub zatrudnionych w komórce szkoleniowej.
4. W skład komisji egzaminacyjnej nie mogą być powołane osoby, które były wykładowcami na szkoleniu specjalistycznym.
2. Egzamin przeprowadza się w wydzielonej sali, w warunkach zapewniających samodzielną pracę oraz w sposób umożliwiający zakodowanie danych osobowych funkcjonariuszy przystępujących do egzaminu.
2. Wykluczenie funkcjonariusza z egzaminu zostaje stwierdzone w protokole, o którym mowa w § 22.
2. Zakres wiedzy i umiejętności podlegających sprawdzeniu w trakcie egzaminu dla korpusu aspirantów Służby Celnej jest uzależniony od szczegółowego planu szkolenia, który zrealizował funkcjonariusz, i obejmuje wybrane zagadnienia, o których mowa w § 2 ust. 1.
3. Zakres wiedzy i umiejętności podlegających sprawdzeniu w trakcie egzaminu dla korpusu oficerów młodszych Służby Celnej obejmuje zagadnienia, o których mowa w § 2 ust. 2, niezbędne do właściwego wykonywania zadań w tym korpusie.
2. Test, o którym mowa w ust. 1, przygotowuje komórka szkoleniowa.
3. Test zatwierdza Szef Służby Celnej.
2. Za każdą prawidłową odpowiedź na pytanie jest przyznawany 1 punkt.
3. Warunkiem zdania egzaminu jest uzyskanie nie mniej niż 50 punktów z testu.
2. Protokół zawiera:
1) imiona i nazwiska funkcjonariuszy przystępujących do egzaminu;
2) stopnie służbowe funkcjonariuszy, o których mowa w pkt 1;
3) skład komisji egzaminacyjnej, w tym wskazanie przewodniczącego komisji egzaminacyjnej;
4) datę egzaminu;
5) wynik egzaminu.
2. Funkcjonariuszowi przysługuje prawo zapoznania się z ocenionym testem egzaminacyjnym. Test egzaminacyjny jest udostępniany do wglądu funkcjonariuszowi, który przystąpił do egzaminu, w obecności jednej z osób wchodzących w skład komisji egzaminacyjnej, bezpośrednio po ogłoszeniu wyników egzaminu.
2. Zasadność przyczyny nieprzystąpienia do egzaminu przez funkcjonariusza bada kierownik urzędu, w którym funkcjonariusz pełni służbę stałą.
Minister Finansów: w z. E. Suchocka-Roguska
|
1) Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej – finanse publiczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 listopada 2007 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. Nr 216, poz. 1592).
- Data ogłoszenia: 2010-01-19
- Data wejścia w życie: 2010-01-19
- Data obowiązywania: 2012-06-30
- Dokument traci ważność: 2013-02-25
REKLAMA
Dziennik Ustaw
REKLAMA
REKLAMA