REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 2009 nr 198 poz. 1530
UMOWA
między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Czeską w sprawie wykonywania robót geologicznych w rejonie wspólnej granicy państwowej,
podpisana w Pradze dnia 19 sierpnia 2008 r.
W imieniu Rzeczypospolitej Polskiej
PREZYDENT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
podaje do powszechnej wiadomości:
W dniu 19 sierpnia 2008 r. w Pradze została podpisana Umowa między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Czeską w sprawie wykonywania robót geologicznych w rejonie wspólnej granicy państwowej, w następującym brzmieniu:
UMOWA
między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Czeską w sprawie wykonywania robót geologicznych w rejonie wspólnej granicy państwowej
Rzeczpospolita Polska i Republika Czeska, zwane dalej „Umawiającymi się Stronami”:
– dążąc do zapewnienia odpowiednich warunków dla wykonywania robót geologicznych w rejonie granicy państwowej,
– dążąc do współpracy w sprawach związanych z wykonywaniem robót geologicznych w rejonie granicy państwowej,
– dążąc do zapobiegania szkodom, które mogą zostać wyrządzone robotami geologicznymi wykonywanymi w rejonie granicy państwowej,
uzgodniły, co następuje:
Artykuł 1
Definicje pojęć
Dla celów niniejszej umowy użyte w niej pojęcia mają następujące znaczenie:
1) „granica państwowa” – płaszczyzna przechodząca pionowo przez linię granicy na powierzchni ziemi, oddzielająca terytorium Umawiających się Stron, ich przestrzeń powietrzną oraz wnętrze ziemi;
2) „robota geologiczna” – wykonywanie w ramach rozpoznawania złoża wszelkich czynności poniżej powierzchni ziemi, w tym podziemnych wyrobisk górniczych i otworów wiertniczych;
3) „podziemne wyrobisko górnicze” – przestrzeń w górotworze powstała w wyniku robót geologicznych;
4) „akcja ratownicza” – akcja prowadzona w związku z wystąpieniem zagrożenia życia, zdrowia, bezpieczeństwa powszechnego lub środowiska w związku z robotami geologicznymi;
5) „wypadek” – nagle zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną powodujące zagrożenie życia, zdrowia lub śmierć, które nastąpiło w związku z robotami geologicznymi.
Artykuł 2
Wykonywanie robót geologicznych
1. Wykonywanie robót geologicznych w rejonie granicy państwowej, dotyczących rozpoznawania złóż węgla kamiennego, położonych na terytorium Umawiających się Stron, będzie następowało zgodnie z przepisami prawa obowiązującymi na terytorium tej Umawiającej się Strony, na terytorium której będą wykonywane roboty geologiczne.
2. Umawiające się Strony będą współpracować w zakresie wykonywania robót geologicznych w rejonie granicy państwowej.
Artykuł 3
Podziemne wyrobiska górnicze
1. Podziemne wyrobiska górnicze będą wykonywane:
1) od strony terytorium Republiki Czeskiej w kierunku i na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, albo
2) od strony terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w kierunku i na terytorium Republiki Czeskiej.
2. Połączenie podziemnych wyrobisk górniczych z powierzchnią ziemi nastąpi, z zastrzeżeniem ustępu 3, wyłącznie: w przypadku określonym w ustępie 1 punkt 1
– na terytorium Republiki Czeskiej, a w przypadku określonym w ustępie 1 punkt 2
– na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
3. W razie zagrożenia życia, zdrowia, bezpieczeństwa powszechnego lub środowiska połączenie podziemnych wyrobisk górniczych z powierzchnią ziemi dla potrzeb prowadzenia akcji ratowniczej będzie mogło nastąpić: w przypadku określonym w ustępie 1 punkt 1 – także na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a w przypadku określonym w ustępie 1 punkt 2 – także na terytorium Republiki Czeskiej.
4. Przebieg granicy państwowej w podziemnych wyrobiskach górniczych będzie wyznaczany na podstawie współrzędnych określonych w obowiązującej dokumentacji granicznej, wykazywany w dokumentacji mierniczo-geologicznej oraz oznaczany w jednoznaczny, wyraźnie widoczny sposób.
Artykuł 4
Wykonywanie pod ziemią czynności związanych z robotami geologicznymi
1. Wykonywanie pod ziemią czynności związanych z robotami geologicznymi na terytorium drugiej z Umawiających się Stron będzie następowało w przypadkach uzasadnionych technologią wykonywanych robót geologicznych, w razie zaistnienia wypadku łub prowadzenia akcji ratowniczej oraz w razie wykonywania czynności kontrolnych.
2. Każda z Umawiających się Stron umożliwi wykonywanie czynności, o których mowa w ust. 1:
1) pracownikom wykonującym roboty geologiczne;
2) pracownikom jednostek naukowo-badawczych Umawiających się Stron;
3) pracownikom służb ratowniczych Umawiających się Stron – w razie zaistnienia wypadku lub prowadzenia akcji ratowniczej;
4) pracownikom organów nadzoru górniczego i innych organów kontrolnych działających na podstawie przepisów prawa obowiązującego na terytorium Umawiających się Stron.
3. Wykonywanie czynności, o których mowa w ustępie I, będzie dotyczyło również maszyn, urządzeń górniczych, transportu urobku oraz materiałów koniecznych do prowadzenia działalności za pomocą niezbędnej infrastruktury technicznej, a w razie zaistnienia wypadku lub prowadzenia akcji ratowniczej – również wyposażenia służb ratowniczych, środków transportu, sprzętu i materiałów lub środków pomocy poszkodowanym, niezbędnych w celu udzielenia pomocy na żądanie drugiej z Umawiających się Stron.
Artykuł 5
Współpraca organów nadzoru i kontroli
1. Organy nadzoru górniczego i inne organy kontrolne Umawiających się Stron będą współpracować przy realizacji zadań w zakresie nadzoru i kontroli nad wykonywaniem robót geologicznych oraz w razie zaistnienia wypadku lub prowadzenia akcji ratowniczej.
2. Współpraca organów nadzoru górniczego i innych organów kontrolnych, o której mowa w ustępie 1, będzie polegała na:
1) koordynacji czynności kontrolnych przeprowadzanych w związku z wykonywanymi robotami geologicznymi, w tym także na wspólnym ich przeprowadzaniu;
2) wzajemnym bieżącym informowaniu się o stanie wykonywanych robót geologicznych, stwierdzonych w wyniku czynności kontrolnych stanach faktycznych, w tym nieprawidłowościach, a także o istniejących oraz spodziewanych zagrożeniach naturalnych i technicznych;
3) występowaniu o zajęcie stanowiska przez właściwy organ drugiej z Umawiających się Stron w odniesieniu do projektów rozstrzygnięć administracyjnych dotyczących działalności w zakresie prowadzenia robót geologicznych.
3. Koszty związane ze współpracą organów nadzoru górniczego i innych organów kontrolnych, o której mowa w ustępie 1, będzie ponosić ta Umawiająca się Strona, na terytorium której koszty te powstały, chyba że Umawiające się Strony postanowią inaczej.
4. Szczegółowe zasady sprawowania nadzoru i kontroli nad wykonywaniem robót geologicznych określają przepisy prawa obowiązującego na terytorium Umawiających się Stron.
Artykuł 6
Organy nadzoru i kontroli
1. Nazwy organów, o których mowa w artykule 4 ustęp 2 punkt 4 oraz artykule 5 ustęp 1, Umawiające się Strony przekażą sobie wzajemnie drogą dyplomatyczną w terminie do trzydziestu (30) dni od dnia wejścia niniejszej umowy w życie.
2. W razie zmian w nazwach lub właściwościach organów nadzoru i kontroli stosuje się odpowiednio postanowienia ustępu 1.
Artykuł 7
Odpowiedzialność za szkody
Odpowiedzialność za szkody wyrządzone robotami geologicznymi oraz roszczenia z tytułu tych szkód regulowane są przepisami prawa obowiązującego na terytorium Umawiającej się Strony, na terytorium której szkody te powstały.
Artykuł 8
Stosunek do innych umów międzynarodowych
1. Niniejsza umowa nie narusza praw i zobowiązań żadnej z Umawiających się Stron wynikających z innych wiążących je umów międzynarodowych.
2. Niniejsza umowa nie narusza również Porozumienia między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Czechosłowackiej Republiki Socjalistycznej o współpracy przy wybieraniu złóż węgla kamiennego zalegających w rejonie wspólnej polsko-czechosłowackiej granicy państwowej, sporządzonego w Katowicach dnia 2 grudnia 1984 roku.
Artykuł 9
Postanowienia końcowe
1. Niniejsza umowa podlega ratyfikacji. Wymiana dokumentów ratyfikacyjnych nastąpi w Warszawie....
2. Niniejsza umowa wejdzie w życie po upływie trzydziestu (30) dni od dnia wymiany dokumentów ratyfikacyjnych.
3. Niniejsza umowa zostaje zawarta na czas nieokreślony. Może być ona wypowiedziana w drodze dyplomatycznej przez każdą z Umawiających się Stron. W takim przypadku utraci moc po upływie dziewięćdziesięciu (90) dni od dnia otrzymania wypowiedzenia.
Sporządzono w Pradze dnia 19 sierpnia 2008 roku w dwóch oryginalnych egzemplarzach, każdy w językach polskim i czeskim, przy czym obydwa teksty mają jednakową moc.
W imieniu | W imieniu |
|
|
Henryk Jacek Jezierski | Ing. Tomáš Hüner |
Podsekretarz Stanu | Wiceminister |
Główny Geolog Kraju |
|
Po zaznajomieniu się z powyższą umową, w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej oświadczam, że:
– została ona uznana za słuszną zarówno w całości, jak i każde z postanowień w niej zawartych,
– jest przyjęta, ratyfikowana i potwierdzona,
– będzie niezmiennie zachowywana.
Na dowód czego wydany został akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Rzeczypospolitej Polskiej.
Dano w Warszawie dnia 23 kwietnia 2009 r.
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej: L. Kaczyński
L.S.
Prezes Rady Ministrów: D. Tusk
- Data ogłoszenia: 2009-11-26
- Data wejścia w życie: 2009-10-26
- Data obowiązywania: 2009-10-26
REKLAMA
Dziennik Ustaw
REKLAMA
REKLAMA