REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 2009 nr 136 poz. 1118

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ1)

z dnia 18 sierpnia 2009 r.

w sprawie szczegółowego trybu przyznawania zasiłku dla bezrobotnych, stypendium i dodatku aktywizacyjnego

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 83 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2008 r. Nr 69, poz. 415, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:

§ 1.
Zasiłek dla bezrobotnych i stypendium są przyznawane przez starostę na podstawie danych bezrobotnego zawartych w rejestrze bezrobotnych.
§ 2.
1. W przypadkach, o których mowa w art. 67–71a rozporządzenia Rady (EWG) nr 1408/71 z dnia 14 czerwca 1971 r. w sprawie stosowania systemów zabezpieczenia społecznego do pracowników najemnych, osób prowadzących działalność na własny rachunek i do członków ich rodzin przemieszczających się we Wspólnocie (Dz. Urz. WE L 149 z 05.07.1971, str. 2, z późn. zm.; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 5, t. 1, str. 35, z późn. zm.), marszałek województwa rozstrzyga w drodze decyzji administracyjnej o:

1) przyznaniu bądź odmowie przyznania zasiłku dla bezrobotnych;

2) odmowie stwierdzenia zachowania prawa do zasiłku dla bezrobotnych nabytego w Rzeczypospolitej Polskiej przez bezrobotnego udającego się do innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub państwa określonego w art. 1 ust. 3 pkt 2 lit. b i c ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, zwanej dalej „ustawą”;

3) stwierdzeniu bądź odmowie stwierdzenia zachowania prawa do zasiłku dla bezrobotnych nabytego w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub państwie określonym w art. 1 ust. 3 pkt 2 lit. b i c ustawy, przez bezrobotnego poszukującego pracy w Rzeczypospolitej Polskiej.

2. W przypadkach, o których mowa w art. 69 rozporządzenia, o którym mowa w ust. 1, marszałek województwa stwierdza zachowanie prawa do zasiłku dla bezrobotnych nabytego w Rzeczypospolitej Polskiej przez bezrobotnego udającego się do innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub państwa określonego w art. 1 ust. 3 pkt 2 lit. b i c ustawy w drodze wydania zaświadczenia, o którym mowa w art. 83 rozporządzenia Rady (EWG) nr 574/72 z dnia 21 marca 1972 r. w sprawie wykonywania rozporządzenia (EWG) nr 1408/71 w sprawie stosowania systemów zabezpieczenia społecznego do pracowników najemnych, osób prowadzących działalność na własny rachunek i do członków ich rodzin przemieszczających się we Wspólnocie (Dz. Urz. WE L 74 z 27.03.1972, str. 1, z późn. zm.; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 5, t. 1, str. 83, z późn. zm.).

3. Przyznanie prawa dla bezrobotnych, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, następuje na podstawie odpowiednich zaświadczeń wydanych w innych państwach członkowskich Unii Europejskiej lub państwach określonych w art. 1 ust. 3 pkt 2 lit. b i c ustawy, zaświadczenia wydanego przez powiatowy urząd pracy o rejestracji bezrobotnego oraz innych dokumentów mających wpływ na prawo do zasiłku przedstawionych przez osobę ubiegającą się o przyznanie prawa.

4. Stwierdzenie zachowania prawa dla bezrobotnych, o którym mowa w ust. 1 pkt 3, następuje na podstawie odpowiednich zaświadczeń wydanych w innych państwach członkowskich Unii Europejskiej lub państwach określonych w art. 1 ust. 3 pkt 2 lit. b i c ustawy oraz zaświadczenia wydanego przez powiatowy urząd pracy o rejestracji poszukującego pracy.

5. Stwierdzenie zachowania prawa dla bezrobotnych, o którym mowa w ust. 2, następuje na podstawie zaświadczenia wydanego przez powiatowy urząd pracy potwierdzającego posiadanie przez bezrobotnego prawa do zasiłku, okres, na jaki przysługuje zasiłek, wysokość zasiłku oraz wszelkie inne znane powiatowemu urzędowi pracy okoliczności wpływające na wypłatę zasiłku.

6. Powiatowy urząd pracy wydaje na wniosek wojewódzkiego urzędu pracy zaświadczenia dotyczące danych bezrobotnego zawartych w rejestrze bezrobotnych, w szczególności zestawienie okresów uprawniających do zasiłku oraz informacje o posiadaniu statusu osoby bezrobotnej.

7. Powiatowy urząd pracy niezwłocznie powiadamia wojewódzki urząd pracy o utracie przez bezrobotnego statusu osoby bezrobotnej, jeżeli utrata statusu nastąpi przed wydaniem przez marszałka województwa decyzji administracyjnej, o której mowa w ust. 1 pkt 1.

8. W okresie obowiązywania decyzji administracyjnej, o której mowa w ust. 1 pkt 3, powiatowy urząd pracy niezwłocznie informuje wojewódzki urząd pracy o wystąpieniu w stosunku do poszukującego pracy okoliczności, o których mowa w art. 33 ust. 4 pkt 1, 3–4a i 7 ustawy.

9. Wojewódzki urząd pracy przekazuje właściwemu powiatowemu urzędowi pracy kopię wydanej decyzji w sprawie, o której mowa w ust. 1, w terminie 7 dni od dnia jej wydania.

§ 3.
1. Stypendium za okres szkolenia, stażu lub przygotowania zawodowego dorosłych nie przysługuje za dni nieobecności na szkoleniu, stażu lub przygotowaniu zawodowym dorosłych, z zastrzeżeniem ust. 2 i § 7 ust. 1.

2. Świadczenia, o których mowa w ust. 1, przysługują za dni nieobecności na szkoleniu, stażu lub przygotowaniu zawodowym dorosłych w przypadku usprawiedliwienia tej nieobecności obowiązkiem stawiennictwa przed sądem lub organem administracji publicznej.

§ 4.
Starosta przyznaje dodatek aktywizacyjny po udokumentowaniu podjęcia zatrudnienia lub wykonywania innej pracy zarobkowej oraz wysokości osiąganego wynagrodzenia, od dnia złożenia wniosku do:

1) ostatniego dnia przysługiwania zasiłku dla bezrobotnych, przypadającego w okresie zatrudnienia, w przypadku, o którym mowa w art. 48 ust. 1 pkt 1 ustawy;

2) ostatniego dnia połowy okresu przysługiwania zasiłku dla bezrobotnych, przypadającego w okresie zatrudnienia lub wykonywania innej pracy zarobkowej, w przypadku, o którym mowa w art. 48 ust. 1 pkt 2 ustawy.

§ 5.
1. Dodatek aktywizacyjny, stypendium za okres odbywania stażu oraz stypendium, o którym mowa w art. 41 ust. 3b, art. 42a ust. 5 oraz art. 55 ustawy, za niepełny miesiąc ustala się, dzieląc kwotę dodatku aktywizacyjnego lub stypendium przez 30 i mnożąc przez liczbę dni kalendarzowych przypadających w okresie, za który świadczenie przysługuje.

2. Kwota stypendium z tytułu odbywania przygotowania zawodowego dorosłych lub odbywania szkolenia, z wyłączeniem stypendium, o którym mowa w art. 41 ust. 3b, ustalona zgodnie z art. 41 ust. 3 ustawy, jest wypłacana również za okres niepełnego miesiąca odbywania szkolenia lub przygotowania zawodowego dorosłych. Przepisu ust. 1 nie stosuje się.

3. Do stypendium, o którym mowa w art. 41 ust. 3b oraz art. 42a ust. 5 ustawy, nie stosuje się metody proporcjonalnego obliczania jego kwoty stosownie do liczby godzin trwania szkolenia, o której mowa w art. 41 ust. 3 ustawy.

§ 6.
1. Stypendium i dodatek aktywizacyjny wypłaca się z dołu, za okresy miesięczne, w terminach ustalonych przez powiatowy urząd pracy, nie później niż w ciągu 14 dni od dnia upływu okresu, za który świadczenie jest wypłacane.

2. Zasiłek dla bezrobotnych wypłacany jest stosownie do art. 72 ust. 10 ustawy w terminach ustalonych przez powiatowy urząd pracy, nie później niż w ciągu 14 dni od dnia upływu okresu, za który świadczenie jest wypłacane.

§ 7.
1. Bezrobotnemu uprawnionemu do zasiłku dla bezrobotnych lub stypendium, w przypadku czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby lub pobytu w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej lub konieczności osobistego sprawowania opieki nad członkiem rodziny w przypadkach, o których mowa w przepisach o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, powiatowy urząd pracy wypłaca zasiłek lub stypendium po przedstawieniu odpowiedniego zaświadczenia lekarskiego.

2. Bezrobotny zawiadamia powiatowy urząd pracy o niezdolności do pracy w terminie 2 dni od dnia wystawienia zaświadczenia, o którym mowa w ust. 1, oraz dostarcza to zaświadczenie w terminie 7 dni od dnia jego wystawienia.

3. W uzasadnionych przypadkach starosta może wyrazić zgodę na dostarczenie zaświadczenia z przekroczeniem terminu, o którym mowa w ust. 2.

§ 8.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.3)

Minister Pracy i Polityki Społecznej: w z. J. Duda

 

1) Minister Pracy i Polityki Społecznej kieruje działem administracji rządowej – praca, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 listopada 2007 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Pracy i Polityki Społecznej (Dz. U. Nr 216, poz. 1598).

2) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2008 r. Nr 70, poz. 416, Nr 134, poz. 850, Nr 171, poz. 1056, Nr 216, poz. 1367 i Nr 237, poz. 1654 oraz z 2009 r. Nr 6, poz. 33, Nr 69, poz. 595, Nr 91, poz. 742, Nr 97, poz. 800, Nr 115, poz. 964, Nr 125, poz. 1035 i Nr 127, poz. 1052.

3) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 6 października 2004 r. w sprawie szczegółowego trybu przyznawania zasiłku dla bezrobotnych, dodatku szkoleniowego, stypendium i dodatku aktywizacyjnego (Dz. U. Nr 219, poz. 2222 oraz z 2005 r. Nr 210, poz. 1747), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA