REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 2009 nr 73 poz. 630

ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW

z dnia 30 kwietnia 2009 r.

w sprawie wprowadzenia programu wykrywania występowania zakażeń wirusem choroby niebieskiego języka na rok 2009

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 57 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (Dz. U. z 2008 r. Nr 213, poz. 1342) zarządza się, co następuje:

§ 1.
1. Wprowadza się program wykrywania występowania zakażeń wirusem choroby niebieskiego języka na rok 2009, który jest określony w załączniku do rozporządzenia.

2. Program, o którym mowa w ust. 1, obejmuje program monitorowania i program nadzoru nad chorobą niebieskiego języka w rozumieniu art. 4 rozporządzenia Komisji (WE) nr 1266/2007 z dnia 26 października 2007 r. w sprawie przepisów wykonawczych dotyczących dyrektywy Rady 2000/75/WE w odniesieniu do kontroli, monitorowania, nadzoru i ograniczeń przemieszczeń niektórych zwierząt należących do gatunków podatnych na zarażenie chorobą niebieskiego języka (Dz. Urz. UE L 283 z 27.10.2007, str. 37, z późn. zm.).

§ 2.
Program, o którym mowa w § 1, będzie realizowany na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w roku 2009.
§ 3.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Prezes Rady Ministrów: D. Tusk

Załącznik 1. [PROGRAM WYKRYWANIA WYSTĘPOWANIA ZAKAŻEŃ WIRUSEM CHOROBY NIEBIESKIEGO JĘZYKA NA ROK 2009]

Załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów
z dnia 30 kwietnia 2009 r. (poz. 630)

PROGRAM WYKRYWANIA WYSTĘPOWANIA ZAKAŻEŃ WIRUSEM CHOROBY NIEBIESKIEGO JĘZYKA NA ROK 2009

1. Dane historyczne dotyczące rozwoju epidemiologicznego choroby

Z uwagi na brak stwierdzanych ognisk choroby niebieskiego języka na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz dotychczas uzyskiwane ujemne wyniki biernego nadzoru klinicznego w kierunku choroby niebieskiego języka u zwierząt pochodzących z terenu Rzeczypospolitej Polskiej, przeprowadzanych zgodnie z rozporządzeniem Komisji (WE) nr 1266/2007 z dnia 26 października 2007 r. w sprawie przepisów wykonawczych dotyczących dyrektywy Rady 2000/75/WE w odniesieniu do kontroli, monitorowania, nadzoru i ograniczeń przemieszczeń niektórych zwierząt należących do gatunków podatnych na zarażenie chorobą niebieskiego języka (Dz. Urz. UE L 283 z 27.10.2007, str. 37, z późn. zm.), zwanego dalej „rozporządzeniem nr 1266/2007”, należy uznać, że choroba ta nie występuje endemicznie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Jednocześnie, z uwagi na właściwości wirusa, zachodzące zmiany klimatyczne oraz występowanie choroby w państwach graniczących z Rzeczypospolitą Polską nie należy wykluczać takiego zagrożenia w najbliższej przyszłości.

Od dnia wejścia w życie rozporządzenia Komisji 1266/2007, to znaczy od dnia 2 listopada 2007 r., na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zostały wprowadzone z państw członkowskich Unii Europejskiej liczne sztuki bydła, u których wykryto przeciwciała dla wirusa choroby niebieskiego języka oraz materiał genetyczny wirusa tej choroby. Wszystkie sztuki bydła, u których potwierdzono w badaniach wirusologicznych metodą RT-PCR obecność materiału genetycznego wirusa, zostały zabite.

W związku z występowaniem w państwach sąsiednich, w pobliżu zachodniej i południowej granicy Rzeczypospolitej Polskiej choroby wywołanej przez serotyp BTV-8 oraz ze względu na wprowadzanie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej bydła, u którego uzyskano dodatni wynik badania serologicznego oraz wirusologicznego w kierunku choroby niebieskiego języka, należy przyjąć, że choroba może pojawić się w każdym momencie na obszarach kraju, na które zostało wprowadzone bydło przywiezione w ramach handlu wewnątrzwspólnotowego.

W dniu 16 maja 2008 r. Rzeczpospolita Polska wprowadziła, zgodnie z art. 9a rozporządzenia nr 1266/2007, dodatkowe warunki na okres przejściowy dla zwierząt objętych zwolnieniem przewidzianym w art. 8 ust. 1 tego rozporządzenia. Komisja Europejska stoi na stanowisku, że warunki te powinny być stosowane jedynie w przypadku uzasadnionego ryzyka przeniesienia choroby. Stąd też, zgodnie z tymi warunkami, bydło wprowadzane z państw członkowskich Unii Europejskiej, w których choroba występuje powszechnie, musi być przed wysyłką na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zaszczepione lub poddane dwóm badaniom serologicznym w celu wykrycia przeciwciał, w których uzyskano dodatni wynik.

W dniu 15 kwietnia 2009 r. na obszarze stref zamkniętych znajdowały się niektóre powiaty położone w województwach: dolnośląskim, lubuskim, opolskim i zachodniopomorskim. Wyznaczenie stref zamkniętych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej wynika z wystąpienia ognisk choroby na terytorium Republiki Federalnej Niemiec i Republiki Czeskiej.

2. Opis programu

2.1. Obowiązek realizacji programu wynika z art. 4 rozporządzenia nr 1266/2007. Jest on prowadzony na całym terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w strefach zamkniętych w rozumieniu art. 2 lit. d tego rozporządzenia, oraz poza tymi strefami. Program obejmuje badania serologiczne i wirusologiczne, prowadzone zgodnie z pkt 1.1.2.2. załącznika I do rozporządzenia nr 1266/2007.

Program badań ma na celu:

1) stwierdzenie wystąpienia określonego serotypu wirusa (BTV-8) lub wykrycie wprowadzenia innych serotypów;

2) wykrycie dowodów transmisji wirusa poza strefy zamknięte przez losowe badania serologiczne prowadzone na terytorium całego kraju.

Badania serologiczne zostały zaplanowane w taki sposób, aby umożliwić wykrycie serokonwersji z 95 % prawdopodobieństwem, przy założeniu, że odsetek seroreagentów w populacji gatunków podatnych na zakażenie na obszarze danego powiatu wynosi 20 %.

Badaniom będzie podlegało bydło oraz owce w wieku powyżej 3 miesięcy. Za bydło uważa się zwierzęta z gatunków: bydło domowe (Bos taurus) i bawoły (Bubalus bubalus). Dzikie zwierzęta żyjące na wolności oraz zwierzęta w ogrodach zoologicznych nie będą podlegały badaniom.

Powiatowy lekarz weterynarii na podstawie analizy ryzyka, ze szczególnym uwzględnieniem warunków środowiskowych sprzyjających występowaniu muchówek z rodzaju Culicoides (tereny podmokłe, bliskość zbiorników wodnych) określa, w jakich stadach są pobierane próbki do badań.

Przyjmuje się, że geograficzną jednostką odniesienia na potrzeby programu jest powiat jako jednostka administracyjna.

Badania serologiczne będą przeprowadzone trzykrotnie, w odstępach 2 miesięcy, w okresie największej aktywności wektora choroby - muchówek z rodzaju Culicoides, to jest od dnia 1 maja do dnia 15 września 2009 r. Pierwsze próbkobranie odbędzie się w maju, drugie w lipcu, a trzecie - w pierwszej połowie września. Pobrane próbki będą badane techniką immunoenzymatyczną ELISA.

W przypadku uzyskania dodatniego wyniku w badaniu serologicznym, od zwierząt, u których wykryto przeciwciała przeciwko wirusowi, zostaną ponownie pobrane próbki krwi do badań wirusologicznych (test PCR) w celu wykrycia materiału genetycznego wirusa choroby.

2.2. Przewidywane korzyści wynikające z wprowadzenia programu:

Dzięki wprowadzeniu programu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej można będzie uzyskać i przeanalizować informacje dotyczące sytuacji epidemiologicznej zarówno w strefach zamkniętych na terenie kraju, jak i poza nimi.

Wykazanie, w ramach programu, że wirus choroby nie występuje u zwierząt pochodzących z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, dostarczy argumentów w celu zniesienia stref zamkniętych na terytorium kraju oraz uchylenia restrykcji dotyczących przemieszczania zwierząt. W przypadku zniesienia tych stref, na zasadach określonych w przepisach Unii Europejskiej, główną korzyścią wynikającą z wykonania wymienionych badań będzie zwiększenie konkurencyjności polskich hodowców i producentów bydła na rynku unijnym, jak również na rynkach państw trzecich.

Jeśli zostaną stwierdzone przypadki wystąpienia choroby na terytorium kraju, badania prowadzone w ramach programu pozwolą na ich wczesne wykrycie, co umożliwi niezwłoczne zastosowanie środków administracyjnych w celu likwidacji ognisk choroby. Pozwoli to na ograniczenie strat gospodarczych, w tym strat bezpośrednich ponoszonych przez hodowców i producentów bydła i owiec, wynikających ze zmniejszenia produkcji zwierzęcej, oraz strat wyżej wymienionych podmiotów, a także podmiotów zajmujących się obrotem zwierzętami, związanych z wykonaniem nakazów i zakazów administracyjnych nałożonych przy zwalczaniu choroby niebieskiego języka (np. nakaz zabicia zwierząt, ograniczenia w przemieszczaniu zwierząt).

2.3. Przewidywana liczba próbek do badań

Zgodnie z informacjami przesłanymi przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa liczba stad utrzymujących bydło i owce oraz pogłowie zwierząt na dzień 31 grudnia 2008 r. (raport z dnia 15 stycznia 2009 r.), przedstawia się ogółem następująco:

Liczba stad bydła: 713 697

Liczba zwierząt: 6 228 185

Przewidywana liczba próbek do badań (trzykrotne badanie)

5 241 x 3 = 15 723

Liczba stad owiec: 7 702

Liczba zwierząt: 283 732

Przewidywana liczba próbek do badań (trzykrotne badanie)

4 487 x 3 = 13 461

Liczba próbek, które należy pobrać do badań serologicznych podczas każdego z trzech próbkobrań została obliczona według programu kalkulacyjnego WIN EPISCOPE 2.0: improved epidemiological software for veterinary medicine. Veterinary Record (2001) i wynosi, łącznie dla bydła i owiec, 9 728 próbek.

Szczegółowe dane dotyczące ilości pobieranych próbek w poszczególnych powiatach zawiera tabela 1, odnosząca się do bydła oraz tabela 2, odnosząca się do owiec.


Tabela 1. Liczba próbek do pobrania w każdym z trzech próbkobrań w stadach bydła.

województwo

powiat

liczba bydła

liczba siedzib stad

Wymagana liczba próbek w powiecie

Wymagana liczba prób w województwie

dolnośląskie

bolesławiecki

2 284

559

14

402

dolnośląskie

dzierżoniowski

3 511

365

14

dolnośląskie

głogowski

4 147

127

14

dolnośląskie

górowski

9 789

520

14

dolnośląskie

jaworski

4 205

582

14

dolnośląskie

jeleniogórski

4 137

404

14

dolnośląskie

kamiennogórski

5 018

547

14

dolnośląskie

kłodzki

9 381

1 627

14

dolnośląskie

legnicki

5 905

589

14

dolnośląskie

lubański

3 640

506

14

dolnośląskie

lubiński

1 620

274

14

dolnośląskie

lwówecki

5 618

709

14

dolnośląskie

m. Jelenia Góra

452

40

14

dolnośląskie

m. Legnica

21

5

10

 

dolnośląskie

m. Wrocław

407

47

14

 

dolnośląskie

milicki

5 877

533

14

dolnośląskie

oleśnicki

8 322

794

14

dolnośląskie

oławski

1 321

214

14

dolnośląskie

polkowicki

3 179

383

14

dolnośląskie

strzeliński

4 633

541

14

dolnośląskie

średzki

3 211

320

14

dolnośląskie

świdnicki

6 816

585

14

dolnośląskie

trzebnicki

7 437

743

14

dolnośląskie

wałbrzyski

5 248

419

14

dolnośląskie

wołowski

3 849

352

14

dolnośląskie

wrocławski

3 359

604

14

dolnośląskie

ząbkowicki

7 304

687

14

dolnośląskie

zgorzelecki

1 724

319

14

dolnośląskie

złotoryjski

3 801

490

14

kujawsko-pomorskie

aleksandrowski

18 113

1 355

14

318

kujawsko-pomorskie

brodnicki

36 083

2 422

14

kujawsko-pomorskie

bydgoski

15 722

1 043

14

kujawsko-pomorskie

chełmiński

13 186

1 088

14

kujawsko-pomorskie

golubsko-dobrzyński

23 743

1 644

14

kujawsko-pomorskie

grudziądzki

16 981

1 348

14

kujawsko-pomorskie

inowrocławski

33 237

1 830

14

kujawsko-pomorskie

lipnowski

34 889

3 184

14

kujawsko-pomorskie

m. Bydgoszcz

71

11

13

 

kujawsko-pomorskie

m. Grudziądz

144

15

13

 

kujawsko-pomorskie

m. Toruń

136

18

13

kujawsko-pomorskie

m. Włocławek

98

24

13

kujawsko-pomorskie

mogileński

16 887

963

14

kujawsko-pomorskie

nakielski

31 146

1 410

14

kujawsko-pomorskie

radziejowski

37 853

2 330

14

kujawsko-pomorskie

rypiński

33 762

2 302

14

kujawsko-pomorskie

sępoleński

17 778

1 084

14

kujawsko-pomorskie

świecki

19 929

1 741

14

kujawsko-pomorskie

toruński

28 381

1 837

14

kujawsko-pomorskie

tucholski

16 455

1 291

14

kujawsko-pomorskie

wąbrzeski

17 007

1 256

14

kujawsko-pomorskie

włocławski

37 433

3 856

14

kujawsko-pomorskie

żniński

25 891

1 350

14

lubelskie

bialski

49 075

6 673

14

333

lubelskie

biłgorajski

19 225

6 238

14

lubelskie

chełmski

22 593

4 688

14

lubelskie

hrubieszowski

26 424

4 183

14

lubelskie

janowski

13 933

4 352

14

lubelskie

krasnostawski

18 572

3 963

14

lubelskie

kraśnicki

13 450

4 213

14

lubelskie

lubartowski

24 895

5 604

14

lubelskie

lubelski

36 331

7 160

14

lubelskie

łęczyński

9 291

1 969

14

lubelskie

łukowski

56 273

7 151

14

 

lubelskie

m. Biała Podlaska

152

39

13

 

lubelskie

m. Chełm

31

16

11

lubelskie

m. Lublin

491

107

14

lubelskie

m. Zamość

55

20

12

lubelskie

opolski

4 181

1 998

14

lubelskie

parczewski

13 679

1 838

14

lubelskie

puławski

10 789

2 673

14

lubelskie

radzyński

27 572

3 504

14

lubelskie

rycki

18 203

2 905

14

lubelskie

świdnicki

6 804

1 464

14

lubelskie

tomaszowski

19 186

4 175

14

lubelskie

włodawski

16 685

1 911

14

lubelskie

zamojski

33 178

7 683

14

Lublin

lubelski

3

2

3

lubuskie

gorzowski

10 525

701

14

192

lubuskie

krośnieński

4 901

342

14

lubuskie

m. Gorzów Wielkopolski

279

30

14

lubuskie

m. Zielona Góra

20

1

10

lubuskie

międzyrzecki

5 568

360

14

lubuskie

nowosolski

2 488

293

14

lubuskie

słubicki

4 084

138

14

lubuskie

strzelecko-drezdenecki

7 836

585

14

lubuskie

sulęciński

8 478

501

14

lubuskie

świebodziński

4 374

189

14

lubuskie

wschowski

10 818

399

14

 

lubuskie

zielonogórski

9816

501

14

 

lubuskie

żagański

3 772

586

14

lubuskie

żarski

8 308

550

14

łódzkie

bełchatowski

13 854

2 554

14

335

łódzkie

brzeziński

6 765

976

14

łódzkie

kutnowski

40 073

2 796

14

łódzkie

łaski

15 968

1 975

14

łódzkie

łęczycki

40 914

3 693

14

łódzkie

łowicki

72 166

5 273

14

łódzkie

łódzki wschodni

7 763

1 224

14

łódzkie

m. Łódź

1 406

277

14

łódzkie

m. Piotrków Trybunalski

576

86

14

łódzkie

m. Skierniewice

108

33

13

łódzkie

opoczyński

24 259

5 779

14

łódzkie

pabianicki

11 391

1 313

14

łódzkie

pajęczański

13 094

2 721

14

łódzkie

piotrkowski

30 707

5 318

14

łódzkie

poddębicki

36 660

3 745

14

łódzkie

radomszczański

23 066

4 513

14

łódzkie

rawski

8 256

2 198

14

łódzkie

sieradzki

56 109

5 903

14

łódzkie

skierniewicki

18 688

2 971

14

łódzkie

tomaszowski

25 123

3 877

14

łódzkie

wieluński

15 317

2 691

14

łódzkie

wieruszowski

8 989

1 368

14

 

łódzkie

zduńskowolski

6 488

1 131

14

 

łódzkie

zgierski

26 966

2 572

14

 

małopolskie

bocheński

10 117

3 731

14

308

małopolskie

brzeski

9 763

3 142

14

małopolskie

chrzanowski

579

259

14

małopolskie

dąbrowski

10 326

3 188

14

małopolskie

gorlicki

18 121

5 547

14

małopolskie

krakowski

13 444

4 582

14

małopolskie

limanowski

24 739

8 697

14

małopolskie

m. Kraków

900

198

14

małopolskie

m. Nowy Sącz

623

277

14

małopolskie

m. Tarnów

254

51

14

małopolskie

miechowski

17 582

3315

14

małopolskie

myślenicki

8 698

4 381

14

małopolskie

nowosądecki

32 782

11 163

14

małopolskie

nowotarski

38 197

9 686

14

małopolskie

olkuski

7 685

2 167

14

małopolskie

oświęcimski

3 333

918

14

małopolskie

proszowicki

6 596

2 190

14

małopolskie

suski

5 547

2 963

14

małopolskie

tarnowski

23 078

9 005

14

małopolskie

tatrzański

7 726

2 759

14

małopolskie

wadowicki

7 653

2 330

14

małopolskie

wielicki

5 745

1 721

14

mazowieckie

białobrzeski

11 698

2 471

14

585

 

mazowieckie

ciechanowski

44 436

3 144

14

 

mazowieckie

garwoliński

35 337

5 579

14

mazowieckie

gostyniński

16 662

1 932

14

mazowieckie

grodziski

5 038

833

14

mazowieckie

grójecki

7 159

1 903

14

mazowieckie

kozienicki

12 280

2 778

14

mazowieckie

legionowski

1 941

367

14

mazowieckie

lipski

13 310

3 250

14

mazowieckie

łosicki

22 984

2 604

14

mazowieckie

m. Ostrołęka

188

46

14

mazowieckie

m. Płock

373

66

14

mazowieckie

m. Radom

596

206

14

mazowieckie

m. Siedlce

36

10

12

mazowieckie

m. st. Warszawa

115

44

13

mazowieckie

makowski

54 138

3 883

14

mazowieckie

miński

33 485

4 717

14

mazowieckie

mławski

68 709

3 990

14

mazowieckie

nowodworski

7 632

1 290

14

mazowieckie

ostrołęcki

136 711

9 257

14

mazowieckie

ostrowski

74 478

5 196

14

mazowieckie

otwocki

5 386

1 368

14

mazowieckie

piaseczyński

3 749

619

14

mazowieckie

płocki

63 883

5 926

14

mazowieckie

płoński

50 179

4 474

14

mazowieckie

pruszkowski

1 014

132

14

 

mazowieckie

przasnyski

72 288

4 143

14

 

mazowieckie

przysuski

14 963

3 574

14

mazowieckie

pułtuski

34 619

3 235

14

mazowieckie

radomski

32 827

7 295

14

mazowieckie

siedlecki

66 468

6 152

14

mazowieckie

sierpecki

47 137

3 022

14

mazowieckie

sochaczewski

14 828

2 183

14

mazowieckie

sokołowski

55 853

4 127

14

mazowieckie

szydłowiecki

4 814

1 520

14

mazowieckie

warszawski zachodni

3 956

422

14

mazowieckie

węgrowski

45 085

4 935

14

mazowieckie

wołomiński

18 326

3 629

14

mazowieckie

wyszkowski

24 293

3 551

14

mazowieckie

zwoleński

15 846

2 789

14

mazowieckie

żuromiński

49 989

3 373

14

mazowieckie

żyrardowski

5 340

1 264

14

opolskie

brzeski

5 811

470

14

168

opolskie

głubczycki

19 255

459

14

opolskie

kędzierzyńsko-kozielski

11 756

707

14

opolskie

kluczborski

12 191

784

14

opolskie

krapkowicki

7 005

449

14

opolskie

m. Opole

1 241

90

14

opolskie

namysłowski

5 459

640

14

opolskie

nyski

11 786

1 076

14

opolskie

oleski

16 984

1 768

14

 

opolskie

opolski

12 701

1 166

14

 

opolskie

prudnicki

14 999

975

14

opolskie

strzelecki

14 929

879

14

podkarpackie

bieszczadzki

4 047

733

14

347

podkarpackie

brzozowski

5 908

3 027

14

podkarpackie

dębicki

11 110

4 806

14

podkarpackie

jarosławski

8 916

4 037

14

podkarpackie

jasielski

8 111

3 684

14

podkarpackie

kolbuszowski

8 176

3 526

14

podkarpackie

krośnieński

7 272

2 826

14

podkarpackie

leski

1 936

665

14

podkarpackie

leżajski

5 977

2 357

14

podkarpackie

lubaczowski

9 018

2 783

14

podkarpackie

łańcucki

4 494

2 486

14

podkarpackie

m. Krosno

85

52

13

podkarpackie

m. Przemyśl

66

34

13

podkarpackie

m. Rzeszów

110

73

13

podkarpackie

m. Tarnobrzeg

353

192

14

podkarpackie

mielecki

9 647

3 425

14

podkarpackie

niżański

4 883

2 337

14

podkarpackie

przemyski

6 953

3 093

14

podkarpackie

przeworski

9 485

3 474

14

podkarpackie

ropczycko-sędziszowski

8 929

4 106

14

podkarpackie

rzeszowski

13 182

6 490

14

podkarpackie

sanocki

11 247

2 592

14

 

podkarpackie

stalowowolski

2 574

1 319

14

 

podkarpackie

strzyżowski

5 172

2 962

14

podkarpackie

tarnobrzeski

4015

1 844

14

podlaskie

augustowski

59 974

3 421

14

241

podlaskie

białostocki

75 267

5 491

14

podlaskie

bielski

59 785

4 235

14

podlaskie

grajewski

62 437

2 792

14

podlaskie

hajnowski

15 650

2 132

14

podlaskie

kolneński

74 970

3 640

14

podlaskie

łomżyński

89 785

5 095

14

podlaskie

m. Białystok

222

34

14

podlaskie

m. Łomża

495

58

14

podlaskie

m Suwałki

413

64

14

podlaskie

moniecki

58 585

3 540

14

podlaskie

sejneński

32 104

1 941

14

podlaskie

Sejny

3

1

3

podlaskie

siemiatycki

48 475

3 598

14

podlaskie

sokólski

69 406

5 750

14

podlaskie

suwalski

62 648

3 985

14

podlaskie

wysokomazowiecki

128 396

5 601

14

podlaskie

zambrowski

54 660

2 545

14

pomorskie

bytowski

15 063

1 695

14

264

pomorskie

chojnicki

24 084

1 600

14

pomorskie

człuchowski

4 112

469

14

pomorskie

gdański

7 575

619

14

 

pomorskie

kartuski

23 217

3 425

14

 

pomorskie

kościerski

20 861

1 917

14

pomorskie

kwidzyński

11 184

970

14

pomorskie

lęborski

7 722

467

14

pomorskie

m. Gdańsk

548

90

14

pomorskie

m. Gdynia

308

53

14

pomorskie

m. Słupsk

34

4

12

pomorskie

malborski

8 802

333

14

pomorskie

nowodworski

9 747

499

14

pomorskie

pucki

8 906

601

14

pomorskie

słupski

12 249

901

14

pomorskie

starogardzki

14 885

1 643

14

pomorskie

sztumski

16 209

747

14

pomorskie

tczewski

10 639

777

14

pomorskie

wejherowski

13 844

1 861

14

śląskie

będziński

3 197

802

14

476

śląskie

bielski

5 420

957

14

śląskie

bieruńsko-lędziński

1 934

224

14

śląskie

cieszyński

12 141

2 414

14

śląskie

częstochowski

18 171

3 283

14

śląskie

gliwicki

6 926

711

14

śląskie

kłobucki

8 281

1 788

14

śląskie

lubliniecki

9 901

1 088

14

śląskie

m. Bielsko-Biała

353

120

14

śląskie

m. Bytom

42

6

12

 

śląskie

m. Chorzów

17

3

10

 

śląskie

m. Częstochowa

377

130

14

śląskie

m. Dąbrowa Górnicza

329

113

14

śląskie

m. Gliwice

587

92

14

śląskie

m. Jastrzębie-Zdrój

660

203

14

śląskie

m. Jaworzno

70

18

13

śląskie

m. Katowice

130

24

13

śląskie

m. Mysłowice

362

47

14

śląskie

m. Piekary Śląskie

35

9

12

śląskie

m. Ruda Śląska

73

25

13

śląskie

m. Rybnik

305

94

14

śląskie

m. Siemianowice Śląskie

35

5

12

śląskie

m. Sosnowiec

37

3

12

śląskie

m. Świętochłowice

2

1

2

śląskie

m. Tychy

971

94

14

śląskie

m. Zabrze

99

16

13

śląskie

m. Żory

428

98

14

śląskie

mikołowski

3 248

318

14

śląskie

myszkowski

7 266

1 518

14

śląskie

pszczyński

6 083

785

14

śląskie

raciborski

14 116

704

14

śląskie

rybnicki

981

249

14

śląskie

tarnogórski

3 907

433

14

śląskie

wodzisławski

1 673

362

14

śląskie

zawierciański

27 307

2 908

14

 

śląskie

żywiecki

5 092

2 453

14

 

świętokrzyskie

buski

23 266

5 976

14

196

świętokrzyskie

jędrzejowski

30 620

5 693

14

świętokrzyskie

kazimierski

12 196

2 919

14

świętokrzyskie

kielecki

42 460

11 704

14

świętokrzyskie

konecki

13 650

2 982

14

świętokrzyskie

m. Kielce

448

166

14

świętokrzyskie

opatowski

27 801

4 190

14

świętokrzyskie

ostrowiecki

10 990

2 321

14

świętokrzyskie

pińczowski

13 813

3 317

14

świętokrzyskie

sandomierski

5 990

2 128

14

świętokrzyskie

skarżyski

1 176

499

14

świętokrzyskie

starachowicki

7 931

2 983

14

świętokrzyskie

staszowski

13 363

4 672

14

świętokrzyskie

włoszczowski

20 019

3 350

14

warmińsko-mazurskie

bartoszycki

22 389

1 461

14

294

warmińsko-mazurskie

braniewski

18 181

1 124

14

warmińsko-mazurskie

działdowski

25 016

1 430

14

warmińsko-mazurskie

elbląski

34 805

1 988

14

warmińsko-mazurskie

ełcki

29 252

1 396

14

warmińsko-mazurskie

giżycki

21 943

1 163

14

warmińsko-mazurskie

gołdapski

14 858

865

14

warmińsko-mazurskie

iławski

28 676

1 843

14

warmińsko-mazurskie

kętrzyński

20 995

952

14

warmińsko-mazurskie

lidzbarski

23 678

1 229

14

 

warmińsko-mazurskie

m. Elbląg

281

30

14

 

warmińsko-mazurskie

m. Olsztyn

559

16

14

warmińsko-mazurskie

mrągowski

27 456

1 008

14

warmińsko-mazurskie

nidzicki

16 363

911

14

warmińsko-mazurskie

nowomiejski

15 317

1 265

14

warmińsko-mazurskie

olecki

20 623

1 001

14

warmińsko-mazurskie

olsztyński

35 412

2 104

14

warmińsko-mazurskie

ostródzki

25 380

1 573

14

warmińsko-mazurskie

piski

31 689

1 253

14

warmińsko-mazurskie

szczycieński

39 371

2 171

14

warmińsko-mazurskie

węgorzewski

12 035

823

14

wielkopolskie

chodzieski

9 867

465

14

490

wielkopolskie

czarnkowsko-trzcianecki

26 703

1 691

14

wielkopolskie

gnieźnieński

30 625

1 620

14

wielkopolskie

gostyński

60 661

2 075

14

wielkopolskie

grodziski

23 252

1 297

14

wielkopolskie

jarociński

23 183

1 339

14

wielkopolskie

kaliski

35 524

4 388

14

wielkopolskie

kępiński

14 006

1 406

14

wielkopolskie

kolski

51 127

4 277

14

wielkopolskie

koniński

51 030

5 067

14

wielkopolskie

kościański

41 554

1 583

14

wielkopolskie

krotoszyński

52 917

2 189

14

wielkopolskie

leszczyński

28 904

1 366

14

wielkopolskie

m. Kalisz

375

91

14

 

wielkopolskie

m. Konin

466

52

14

 

wielkopolskie

m.Leszno

436

10

14

wielkopolskie

m. Poznań

863

45

14

wielkopolskie

międzychodzki

7 183

472

14

wielkopolskie

nowotomyski

13 980

935

14

wielkopolskie

obornicki

11 723

596

14

wielkopolskie

ostrowski

36 788

2 965

14

wielkopolskie

ostrzeszowski

23 446

2 445

14

wielkopolskie

pilski

32 008

1 431

14

wielkopolskie

pleszewski

18 323

1 530

14

wielkopolskie

poznański

26 224

1 279

14

wielkopolskie

rawicki

38 880

1 829

14

wielkopolskie

słupecki

20 304

1 871

14

wielkopolskie

szamotulski

17 643

926

14

wielkopolskie

średzki

16 386

685

14

wielkopolskie

śremski

18 373

837

14

wielkopolskie

turecki

31 767

3 682

14

wielkopolskie

wągrowiecki

20 499

1 124

14

wielkopolskie

wolsztyński

20 074

1 341

14

wielkopolskie

wrzesiński

19 463

1 080

14

wielkopolskie

złotowski

15 670

903

14

zachodniopomorskie

białogardzki

3 829

270

14

292

zachodniopomorskie

choszczeński

5 883

364

14

zachodniopomorskie

drawski

4 013

450

14

zachodniopomorskie

goleniowski

7 387

585

14

 

zachodniopomorskie

gryficki

10 519

518

14

 

zachodniopomorskie

gryfiński

5 173

361

14

zachodniopomorskie

kamieński

7 625

290

14

zachodniopomorskie

kołobrzeski

4 782

479

14

zachodniopomorskie

koszaliński

9 231

718

14

zachodniopomorskie

łobeski

2 683

238

14

zachodniopomorskie

m. Koszalin

291

9

14

zachodniopomorskie

m. Szczecin

133

16

13

zachodniopomorskie

m. Świnoujście

60

6

13

zachodniopomorskie

myśliborski

3 369

361

14

zachodniopomorskie

policki

1 769

82

14

zachodniopomorskie

pyrzycki

4 357

374

14

zachodniopomorskie

sławieński

7 819

737

14

zachodniopomorskie

stargardzki

14 624

617

14

zachodniopomorskie

szczecinecki

6 836

543

14

zachodniopomorskie

świdwiński

8 548

459

14

zachodniopomorskie

wałecki

1 600

196

14

Razem

 

6 228 185

713 697

5241

5241

Tabela 2. Liczba próbek do pobrania w każdym z trzech próbkobrań w stadach owiec.

województwo

powiat

liczba
owiec

liczba
siedzib stad

Wymagana liczba
próbek w powiecie

Wymagana liczba prób
w województwie

dolnośląskie

bolesławiecki

128

17

13

372

dolnośląskie

dzierżoniowski

228

22

14

dolnośląskie

głogowski

168

8

13

dolnośląskie

górowski

17

5

10

dolnośląskie

jaworski

978

19

14

dolnośląskie

jeleniogórski

724

21

14

dolnośląskie

kamiennogórski

820

19

14

dolnośląskie

kłodzki

1 413

63

14

dolnośląskie

legnicki

84

17

13

dolnośląskie

lubański

44

7

12

dolnośląskie

lubiński

287

17

14

dolnośląskie

lwówecki

614

29

14

dolnośląskie

m. Jelenia Góra

12

2

9

dolnośląskie

m. Legnica

6

2

6

dolnośląskie

m. Wrocław

743

13

14

dolnośląskie

milicki

87

9

13

dolnośląskie

oleśnicki

358

21

14

dolnośląskie

oławski

44

3

12

dolnośląskie

polkowicki

319

13

14

dolnośląskie

strzeliński

13

3

9

 

dolnośląskie

średzki

427

6

14

 

dolnośląskie

świdnicki

1 192

19

14

dolnośląskie

trzebnicki

73

6

13

dolnośląskie

wałbrzyski

269

24

14

dolnośląskie

wołowski

473

18

14

dolnośląskie

wrocławski

22

6

11

dolnośląskie

ząbkowicki

946

12

14

dolnośląskie

zgorzelecki

251

21

14

dolnośląskie

złotoryjski

744

22

14

kujawsko-pomorskie

aleksandrowski

605

12

14

250

kujawsko-pomorskie

brodnicki

473

13

14

kujawsko-pomorskie

bydgoski

1 104

25

14

kujawsko-pomorskie

chełmiński

753

12

14

kujawsko-pomorskie

golubsko-dobrzyński

898

9

14

kujawsko-pomorskie

grudziądzki

92

8

13

kujawsko-pomorskie

inowrocławski

2 948

22

14

kujawsko-pomorskie

lipnowski

930

12

14

kujawsko-pomorskie

m. Bydgoszcz

4

2

4

kujawsko-pomorskie

mogileński

639

7

14

kujawsko-pomorskie

nakielski

6 721

72

14

kujawsko-pomorskie

radziejowski

620

11

14

kujawsko-pomorskie

sępoleński

326

13

14

kujawsko-pomorskie

świecki

574

14

14

kujawsko-pomorskie

toruński

411

12

14

kujawsko-pomorskie

tucholski

12

3

9

 

kujawsko-pomorskie

wąbrzeski

382

6

14

 

kujawsko-pomorskie

włocławski

638

16

14

kujawsko-pomorskie

żniński

1 296

20

14

lubelskie

bialski

4 656

136

14

312

lubelskie

biłgorajski

589

18

14

lubelskie

chełmski

1 559

38

14

lubelskie

hrubieszowski

306

12

14

lubelskie

janowski

36

1

12

lubelskie

krasnostawski

711

27

14

lubelskie

kraśnicki

331

13

14

lubelskie

lubartowski

346

16

14

lubelskie

lubelski

219

14

14

lubelskie

łęczyński

374

18

14

lubelskie

łukowski

331

15

14

lubelskie

m. Biała Podlaska

17

1

10

lubelskie

m. Chełm

98

1

13

lubelskie

m. Lublin

25

1

11

lubelskie

opolski

230

10

14

lubelskie

parczewski

664

25

14

lubelskie

puławski

855

27

14

lubelskie

radzyński

2 845

58

14

lubelskie

rycki

571

16

14

lubelskie

świdnicki

320

8

14

lubelskie

tomaszowski

297

15

14

lubelskie

włodawski

2 958

76

14

lubelskie

zamojski

976

30

14

 

lubuskie

gorzowski

116

12

13

161

lubuskie

krośnieński

380

21

14

lubuskie

międzyrzecki

769

10

14

lubuskie

nowosolski

159

12

13

lubuskie

słubicki

609

15

14

lubuskie

strzelecko-drezdenecki

175

7

13

lubuskie

sulęciński

59

9

13

lubuskie

świebodziński

764

6

14

lubuskie

wschowski

132

4

13

lubuskie

zielonogórski

219

15

14

lubuskie

żagański

55

11

12

lubuskie

żarski

818

22

14

łódzkie

bełchatowski

804

59

14

322

łódzkie

brzeziński

356

13

14

łódzkie

kutnowski

322

8

14

łódzkie

łaski

1 796

35

14

łódzkie

łęczycki

97

4

13

łódzkie

łowicki

152

4

13

łódzkie

łódzki wschodni

565

19

14

łódzkie

m. Łódź

144

4

13

łódzkie

m. Piotrków Trybunalski

25

2

11

łódzkie

m. Skierniewice

7

1

6

łódzkie

opoczyński

1 185

58

14

łódzkie

pabianicki

236

9

14

łódzkie

pajęczański

1 317

53

14

 

łódzkie

piotrkowski

888

53

14

łódzkie

poddębicki

822

11

14

łódzkie

radomszczański

1 731

51

14

łódzkie

rawski

635

15

14

łódzkie

sieradzki

1 132

35

14

łódzkie

skierniewicki

1 970

15

14

łódzkie

tomaszowski

1 266

38

14

łódzkie

wieluński

1 361

42

14

łódzkie

wieruszowski

261

8

14

łódzkie

zduńskowolski

250

11

14

łódzkie

zgierski

513

10

14

małopolskie

bocheński

168

36

13

260

małopolskie

brzeski

213

38

14

małopolskie

chrzanowski

10

2

8

małopolskie

dąbrowski

31

7

11

małopolskie

gorlicki

1 532

61

14

małopolskie

krakowski

630

25

14

małopolskie

limanowski

3 974

161

14

małopolskie

m. Kraków

183

3

13

małopolskie

m. Nowy Sącz

8

1

7

małopolskie

m. Tarnów

2

1

2

małopolskie

miechowski

180

9

13

małopolskie

myślenicki

603

38

14

małopolskie

nowosądecki

4 047

127

14

 

małopolskie

nowotarski

26 154

660

14

 

małopolskie

olkuski

166

8

13

małopolskie

oświęcimski

20

4

10

małopolskie

proszowicki

3

2

3

małopolskie

suski

192

22

14

małopolskie

tarnowski

384

68

14

małopolskie

tatrzański

22 416

697

14

małopolskie

wadowicki

160

27

13

małopolskie

wielicki

376

20

14

mazowieckie

białobrzeski

93

5

13

478

mazowieckie

ciechanowski

207

6

14

mazowieckie

garwoliński

970

26

14

mazowieckie

gostyniński

89

8

13

mazowieckie

grodziski

21

3

10

mazowieckie

grójecki

591

14

14

mazowieckie

kozienicki

183

8

13

mazowieckie

legionowski

67

2

13

mazowieckie

lipski

89

7

13

mazowieckie

łosicki

644

29

14

mazowieckie

m. Płock

1

1

1

mazowieckie

m. st. Warszawa

25 440

5

14

mazowieckie

makowski

449

4

14

mazowieckie

miński

400

9

14

mazowieckie

mławski

35

4

12

mazowieckie

nowodworski

109

8

13

mazowieckie

ostrołęcki

49

3

12

 

mazowieckie

ostrowski

46

7

12

mazowieckie

otwocki

79

4

13

mazowieckie

piaseczyński

277

7

14

mazowieckie

płocki

976

19

14

mazowieckie

płoński

292

8

14

mazowieckie

przasnyski

129

8

13

mazowieckie

przysuski

422

15

14

mazowieckie

pułtuski

83

4

13

mazowieckie

radomski

301

11

14

mazowieckie

siedlecki

901

30

14

mazowieckie

sierpecki

13

2

9

mazowieckie

sochaczewski

139

6

13

mazowieckie

sokołowski

149

15

13

mazowieckie

szydłowiecki

19

5

10

mazowieckie

warszawski zachodni

40

3

12

mazowieckie

węgrowski

396

15

14

mazowieckie

wołomiński

36

1

12

mazowieckie

wyszkowski

71

5

13

mazowieckie

zwoleński

37

5

12

mazowieckie

żuromiński

117

3

13

mazowieckie

żyrardowski

32

4

11

opolskie

brzeski

30

7

11

141

opolskie

kędzierzyńsko-kozielski

60

9

13

opolskie

kluczborski

428

14

14

 

opolskie

krapkowicki

15

4

9

 

opolskie

m. Opole

291

5

14

opolskie

namysłowski

84

9

13

opolskie

nyski

789

22

14

opolskie

oleski

514

16

14

opolskie

opolski

231

10

14

opolskie

prudnicki

34

5

12

opolskie

strzelecki

63

12

13

podkarpackie

bieszczadzki

1 868

57

14

282

podkarpackie

brzozowski

293

22

14

podkarpackie

dębicki

41

12

12

podkarpackie

jarosławski

409

21

14

podkarpackie

jasielski

1 557

64

14

podkarpackie

kolbuszowski

62

11

13

podkarpackie

krośnieński

814

29

14

podkarpackie

leski

2 120

73

14

podkarpackie

leżajski

138

14

13

podkarpackie

lubaczowski

2 321

92

14

podkarpackie

łańcucki

184

17

13

podkarpackie

m. Krosno

1

1

1

podkarpackie

m. Przemyśl

10

1

8

podkarpackie

mielecki

40

12

12

podkarpackie

niżański

142

7

13

podkarpackie

przemyski

1 299

30

14

podkarpackie

przeworski

347

23

14

 

podkarpackie

ropczycko-sędziszowski

21

5

10

 

podkarpackie

rzeszowski

512

37

14

podkarpackie

sanocki

3 481

92

14

podkarpackie

stalowowolski

39

4

12

podkarpackie

strzyżowski

596

29

14

podkarpackie

tarnobrzeski

8

3

7

podlaskie

augustowski

883

15

14

200

podlaskie

białostocki

1 689

63

14

podlaskie

bielski

3 458

102

14

podlaskie

grajewski

531

5

14

podlaskie

hajnowski

2 397

133

14

podlaskie

kolneński

37

3

12

podlaskie

łomżyński

132

11

13

podlaskie

m. Białystok

46

3

12

podlaskie

moniecki

862

19

14

podlaskie

sejneński

125

9

13

podlaskie

siemiatycki

1 005

33

14

podlaskie

sokólski

7 122

137

14

podlaskie

suwalski

476

20

14

podlaskie

wysokomazowiecki

753

19

14

podlaskie

zambrowski

18

3

10

pomorskie

bytowski

2 853

69

14

228

pomorskie

chojnicki

483

15

14

pomorskie

człuchowski

141

7

13

pomorskie

gdański

401

16

14

 

pomorskie

kartuski

1 375

58

14

 

pomorskie

kościerski

1 336

31

14

pomorskie

kwidzyński

388

9

14

pomorskie

lęborski

1 392

10

14

pomorskie

m Gdańsk

27

1

11

pomorskie

m. Gdynia

297

2

14

pomorskie

malborski

78

4

13

pomorskie

pucki

52

10

12

pomorskie

słupski

1 710

17

14

pomorskie

starogardzki

381

18

14

pomorskie

sztumski

25

4

11

pomorskie

tczewski

2 138

22

14

pomorskie

wejherowski

1 078

27

14

śląskie

będziński

142

12

13

308

śląskie

bielski

1 527

43

14

śląskie

bieruńsko-lędziński

5

2

5

śląskie

cieszyński

2 072

202

14

śląskie

częstochowski

1 091

34

14

śląskie

gliwicki

112

15

13

śląskie

kłobucki

684

31

14

śląskie

lubliniecki

227

7

14

śląskie

m. Bielsko-Biała

13

2

9

śląskie

m. Chorzów

28

1

11

śląskie

m. Częstochowa

20

1

10

śląskie

m. Dąbrowa Górnicza

1

1

1

śląskie

m. Jastrzębie-Zdrój

16

6

10

 

śląskie

m. Katowice

39

5

12

śląskie

m. Ruda Śląska

3

1

3

śląskie

m. Rybnik

13

5

9

śląskie

m. Tychy

21

1

10

śląskie

m. Żory

54

7

12

śląskie

mikołowski

93

10

13

śląskie

myszkowski

266

21

14

śląskie

pszczyński

1 522

17

14

śląskie

raciborski

97

11

13

śląskie

rybnicki

163

14

13

śląskie

tarnogórski

58

7

12

śląskie

wodzisławski

73

9

13

śląskie

zawierciański

211

11

14

śląskie

żywiecki

1 546

87

14

świętokrzyskie

buski

124

12

13

181

świętokrzyskie

jędrzejowski

297

14

14

świętokrzyskie

kazimierski

27

8

11

świętokrzyskie

kielecki

1 410

54

14

świętokrzyskie

konecki

438

33

14

świętokrzyskie

m. Kielce

178

6

13

świętokrzyskie

opatowski

471

16

14

świętokrzyskie

ostrowiecki

189

8

14

świętokrzyskie

pińczowski

76

5

13

świętokrzyskie

sandomierski

58

3

12

 

świętokrzyskie

skarżyski

312

14

14

 

świętokrzyskie

starachowicki

250

8

14

świętokrzyskie

staszowski

9

4

7

świętokrzyskie

włoszczowski

419

11

14

warmińsko-mazurskie

bartoszycki

512

16

14

281

warmińsko-mazurskie

braniewski

949

21

14

warmińsko-mazurskie

działdowski

37

3

12

warmińsko-mazurskie

elbląski

1 454

15

14

warmińsko-mazurskie

ełcki

710

15

14

warmińsko-mazurskie

giżycki

529

18

14

warmińsko-mazurskie

gołdapski

1 908

14

14

warmińsko-mazurskie

iławski

623

11

14

warmińsko-mazurskie

kętrzyński

149

15

13

warmińsko-mazurskie

lidzbarski

225

13

14

warmińsko-mazurskie

m. Elbląg

131

2

13

warmińsko-mazurskie

m. Olsztyn

98

3

13

warmińsko-mazurskie

mrągowski

174

12

13

warmińsko-mazurskie

nidzicki

162

4

13

warmińsko-mazurskie

nowomiejski

42

7

12

warmińsko-mazurskie

olecki

446

12

14

warmińsko-mazurskie

olsztyński

1 262

42

14

warmińsko-mazurskie

ostródzki

326

8

14

warmińsko-mazurskie

piski

31

4

11

warmińsko-mazurskie

szczycieński

147

15

13

warmińsko-mazurskie

węgorzewski

431

15

14

 

wielkopolskie

chodzieski

27

4

11

442

wielkopolskie

czarnkowsko-trzcianecki

783

14

14

wielkopolskie

gnieźnieński

1 659

21

14

wielkopolskie

gostyński

305

8

14

wielkopolskie

grodziski

130

3

13

wielkopolskie

jarociński

87

5

13

wielkopolskie

kaliski

616

16

14

wielkopolskie

kępiński

39

7

12

wielkopolskie

kolski

259

9

14

wielkopolskie

koniński

1 109

17

14

wielkopolskie

kościański

2 374

11

14

wielkopolskie

krotoszyński

1 304

22

14

wielkopolskie

leszczyński

2 002

14

14

wielkopolskie

m. Kalisz

4

2

4

wielkopolskie

m. Konin

31

1

11

wielkopolskie

m Poznań

1

1

1

wielkopolskie

międzychodzki

1 242

14

14

wielkopolskie

nowotomyski

3 698

30

14

wielkopolskie

obornicki

239

6

14

wielkopolskie

ostrowski

456

12

14

wielkopolskie

ostrzeszowski

185

13

13

wielkopolskie

pilski

3 044

32

14

wielkopolskie

pleszewski

477

6

14

wielkopolskie

poznański

1 043

15

14

wielkopolskie

rawicki

854

5

14

 

wielkopolskie

słupecki

1 939

39

14

 

wielkopolskie

szamotulski

367

13

14

wielkopolskie

średzki

436

5

14

wielkopolskie

śremski

2 739

26

14

wielkopolskie

turecki

1 070

25

14

wielkopolskie

wągrowiecki

531

16

14

wielkopolskie

wolsztyński

653

8

14

wielkopolskie

wrzesiński

1 236

15

14

wielkopolskie

złotowski

335

26

14

zachodniopomorskie

białogardzki

481

9

14

269

zachodniopomorskie

choszczeński

1 162

10

14

zachodniopomorskie

drawski

204

14

14

zachodniopomorskie

goleniowski

375

13

14

zachodniopomorskie

gryficki

156

4

13

zachodniopomorskie

gryfiński

351

15

14

zachodniopomorskie

kamieński

80

7

13

zachodniopomorskie

kołobrzeski

197

11

14

zachodniopomorskie

koszaliński

716

23

14

zachodniopomorskie

tobeski

475

9

14

zachodniopomorskie

m. Koszalin

12

1

9

zachodniopomorskie

m. Szczecin

8

1

7

zachodniopomorskie

m. Świnoujście

10

2

8

zachodniopomorskie

myśliborski

26

7

11

zachodniopomorskie

policki

86

3

13

zachodniopomorskie

pyrzycki

316

3

14

zachodniopomorskie

sławieński

436

24

14

 

zachodniopomorskie

stargardzki

499

15

14

zachodniopomorskie

szczecinecki

1 143

8

14

zachodniopomorskie

świdwiński

584

17

14

zachodniopomorskie

wałecki

151

10

13

Razem

 

283 732

7 702

4 487

4 487


3. Środki przewidziane programem

3.1. Czas trwania programu

Program jest realizowany w 2009 roku.

3.2. Organizacja, kontrola i rola podmiotów uczestniczących we wdrażaniu programu

Za realizację programu są odpowiedzialne organy Inspekcji Weterynaryjnej szczebla powiatowego i wojewódzkiego.

Próbki do badań są pobierane przez lekarzy weterynarii wyznaczonych przez powiatowego lekarza weterynarii.

Zgodnie z art. 57 ust. 8 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (Dz. U. z 2008 r. Nr 213, poz. 1342), organ szczebla centralnego - Główny Lekarz Weterynarii nadzoruje realizację programu.

Informacje na temat realizacji programu są przesyłane przez powiatowych lekarzy weterynarii wojewódzkim lekarzom weterynarii, a następnie, w formie zbiorczych raportów, są przekazywane Głównemu Lekarzowi Weterynarii.

Próbki do badań laboratoryjnych (serologicznych i wirusologicznych), prowadzonych w ramach programu, są przesyłane do dwóch pracowni:

1) Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, Zakładu Pryszczycy w Zduńskiej Woli - województwa: dolnośląskie, kujawsko-pomorskie, lubuskie, łódzkie, opolskie, pomorskie, śląskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie;

2) Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, Zakładu Wirusologii - województwa: lubelskie, małopolskie, mazowieckie, podkarpackie, podlaskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie.

3.3. Wyznaczenie i opis regionów geograficznych i administracyjnych, na obszarze których program jest wdrażany

Program jest realizowany na całym terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Na obszarze tym funkcjonuje 16 organów Inspekcji Weterynaryjnej szczebla wojewódzkiego (wojewódzcy lekarze weterynarii) oraz 305 organów Inspekcji Weterynaryjnej szczebla powiatowego (powiatowi lekarze weterynarii).

4. Akty prawne w zakresie objętym programem

4.1. Akty prawne stanowiące podstawę do identyfikacji i rejestracji zwierząt.

Stada i gospodarstwa w Rzeczypospolitej Polskiej, w których są utrzymywane zwierzęta gospodarskie, są ewidencjonowane w rejestrze zwierząt gospodarskich oznakowanych w ramach Systemu Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt (IRZ) prowadzonego przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, zgodnie z poniższymi przepisami:

1) ustawą z dnia 18 grudnia 2003 r. o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności (Dz. U. z 2004 r. Nr 10, poz. 76, z późn. zm.);

2) ustawą z dnia 2 kwietnia 2004 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt (Dz. U. z 2008 r. Nr 204, poz. 1281);

3) rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 16 czerwca 2004 r. w sprawie szczegółowego zakresu danych zamieszczanych w rejestrze zwierząt gospodarskich oznakowanych (Dz. U. Nr 152, poz. 1605);

4) ustawą z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt.

Na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej bydło podlega obowiązkowi oznakowania przy użyciu pary kolczyków oraz rejestracji w rejestrze zwierząt gospodarskich oznakowanych. Każdy kolczyk zawiera indywidualny numer rejestracyjny zwierzęcia oraz zakodowane inne dodatkowe informacje. Posiadacz bydła ma obowiązek zakolczykować nowo narodzone cielę niezwłocznie po urodzeniu i przesłać zgłoszenie o urodzeniu do rejestru zwierząt gospodarskich oznakowanych. Na wykonanie tych czynności posiadacz zwierząt ma 7 dni. Wszystkie sztuki bydła są zaopatrzone w paszporty, które towarzyszą zwierzętom aż do śmierci. Wszystkie zdarzenia, w tym przemieszczenie z gospodarstwa do gospodarstwa, rzeźni, zakładu utylizacyjnego oraz padnięcie, powinny być zgłoszone do rejestru zwierząt gospodarskich oznakowanych.

Gospodarstwa są zarejestrowane w rejestrze zwierząt gospodarskich oznakowanych i każde z nich posiada indywidualny numer siedziby stada. W każdym gospodarstwie posiadacz bydła prowadzi księgę rejestracji zwierząt. Wszystkie sztuki bydła znajdujące się w gospodarstwie muszą być do niej wpisane. Księga rejestracji zawiera informacje: daty urodzeń oraz padnięć bydła, a także dotyczące wszystkich przemieszczeń bydła, w tym daty zakupów i sprzedaży. Informacje o wymienionych zdarzeniach dotyczących zwierząt są także przekazywane do rejestru zwierząt gospodarskich oznakowanych.

Na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej owce są identyfikowane zgodnie z przepisami o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt. Oznakowanie owiec polega na założeniu na obie małżowiny uszne kolczyków zawierających numery identyfikacyjne owiec. W przypadku utraty kolczyka może być on zastąpiony duplikatem tego kolczyka.

Posiadacz owiec zgłasza fakt oznakowania zwierzęcia w każdym przypadku przed opuszczeniem przez to zwierzę siedziby stada, nie później jednak niż w terminie 180 dni od dnia urodzenia się tego zwierzęcia.

Liczbę owiec ustaloną podczas spisu przeprowadzonego przez właściciela umieszcza się w księdze rejestracji zwierząt. Wszystkie sztuki owiec znajdujące się w gospodarstwie muszą być do niej wpisane. Księga rejestracji zawiera następujące informacje: daty urodzeń oraz padnięć, a także dotyczące wszystkich przemieszczeń owiec, w tym daty zakupów i sprzedaży. Informacje o wymienionych zdarzeniach dotyczących zwierząt są także przekazywane do rejestru zwierząt gospodarskich oznakowanych.

Wszystkie wyżej wymienione środki są ustanowione zgodnie z zasadami określonymi w przepisach UE, nie tylko ze względu na identyfikację i rejestrację zwierząt, ale także z powodów ochrony zdrowia zwierząt. Istniejący system, w przypadku wystąpienia choroby zakaźnej, może zostać użyty do śledzenia przemieszczeń zwierząt.

4.2. Akt prawny stanowiący o obowiązku zgłaszania chorób zakaźnych

Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt.

4.3. Akty prawne dotyczące kontroli, monitorowania, nadzoru i ograniczeń przemieszczeń niektórych zwierząt należących do gatunków podatnych na zarażenie chorobą niebieskiego języka:

1) dyrektywa Rady 2000/75/WE z dnia 20 listopada 2000 r. ustanawiająca przepisy szczególne dotyczące kontroli i zwalczania choroby niebieskiego języka (Dz. Urz. UE L 327 z 22.12.2000, str. 74, z późn. zm.; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 3, t. 31, str. 87);

2) rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 12 maja 2004 r. w sprawie zwalczania choroby niebieskiego języka (Dz. U. Nr 125, poz. 1315);

3) rozporządzenie Komisji (WE) nr 1266/2007 z dnia 26 października 2007 r. w sprawie przepisów wykonawczych dotyczących dyrektywy Rady 2000/75/WE w odniesieniu do kontroli, monitorowania, nadzoru i ograniczeń przemieszczeń niektórych zwierząt należących do gatunków podatnych na zarażenie chorobą niebieskiego języka.

5. Koszty

5.1. Ogólne koszty związane z programem obejmują:

1) koszty związane z wykonaniem badań serologicznych;

2) koszty związane z wykonaniem badań wirusologicznych.

Koszty badań obejmują:

1) dojazd lekarzy weterynarii do gospodarstw, w których znajdują się zwierzęta, w celu pobrania prób do badań;

2) koszty zakupu igłostrzykawek;

3) koszty pobrania krwi do badań;

4) koszty wysyłki pobranych prób do laboratorium;

5) koszt wykonania w laboratorium testów ELISA i RT-PCR.

W przypadku otrzymania dodatniego wyniku badania serologicznego, lekarz weterynarii pobiera próbki od zwierząt, u których stwierdzono obecność przeciwciał przeciwko wirusowi choroby i przesyła je do wykonania badań wirusologicznych (test PCR) w celu wykrycia materiału genetycznego wirusa.

Dla określenia szacunkowych kosztów, przewiduje się, że liczba próbek pobranych do badań wirusologicznych wyniesie 100.

Na potrzeby oszacowania kosztów realizacji programu przyjęto, że podczas każdego z trzech próbkobrań próbki zostaną pobrane z dwóch stad w każdym powiecie.

Przyjęto, że średnia długość drogi dojazdu i powrotu z gospodarstwa wynosi 20 km.

Koszt wysłania pocztą próbek z jednego powiatu do laboratorium oszacowano na 35 zł.

Wszystkie wyżej wymienione wydatki ponoszone są przez Inspekcję Weterynaryjną. W ramach realizacji programu nie przewiduje się kosztów, które ponoszą posiadacze zwierząt.

5.2. Szczegółowa szacunkowa analiza kosztów programu:

Koszty

Liczba jednostek

Jednostkowy
koszt
w złotych

Całkowity
koszt
w złotych

1. Koszty związane z badaniami serologicznymi

 

 

 

1.1. Koszt dojazdu lekarzy do gospodarstw

2 stada w powiecie × 305 powiatów × 3 pobrania × 20 km = 36 600 km

0,8358 (*)

30 590,28

1.2. Koszty zakupu igłostrzykawek

29 184

0,20

5 836,80

1.3. Koszt pobrania krwi do badań

29 184

7,60 (**)

221 798,40

1.4. Koszt wysyłki próbek do laboratorium

305 powiatów × 3 pobrania = 915

35,00

32 025,00

1.5. Koszt wykonania testu ELISA w laboratorium

29 184

27,15

792 345,60

2. Koszty związane z badaniami wirusologicznymi

 

 

 

2.1. Koszt dojazdu lekarzy do gospodarstw

100 próbek × 20 km = 2 000 km

0,8358 (*)

1 671,60

2.2. Koszty zakupu igłostrzykawek

100

0,20

20,00

2.3. Koszt pobrania krwi do badań

100

7,60 (**)

760,00

2 4. Koszt wysyłki próbek do laboratorium

100

35,00

3 500,00

2.5. Koszt wykonania testu RT- PCR w laboratorium

100

210,00

21 000,00

SUMA

 

 

1 109 547,68

(*) Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 25 marca 2002 r. w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy (Dz. U. Nr 27, poz. 271, z późn. zm.).

(**) Średnia arytmetyczna z wysokości wynagrodzeń określonych w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 2 sierpnia 2004 r w sprawie warunków i wysokości wynagrodzenia za wykonywanie czynności przez lekarzy weterynarii i inne osoby wyznaczone przez powiatowego lekarza weterynarii (Dz. U. Nr 178, poz. 1837, z późn. zm.).

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2009-05-18
  • Data wejścia w życie: 2009-05-18
  • Data obowiązywania: 2009-05-18
  • Dokument traci ważność: 2009-12-31
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA