REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 2009 nr 9 poz. 54

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ŚRODOWISKA1)

z dnia 23 grudnia 2008 r.

w sprawie stażu adaptacyjnego i testu umiejętności w toku postępowania o uznanie kwalifikacji do wykonywania zawodów regulowanych w dziedzinie leśnictwa

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 18 ustawy z dnia 18 marca 2008 r. o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej (Dz. U. Nr 63, poz. 394) zarządza się, co następuje:

Rozdział 1

Przepisy ogólne

§ 1.

Rozporządzenie określa:

1) warunki, sposób i tryb odbywania stażu adaptacyjnego, sposób i tryb wykonywania nadzoru nad odbywaniem stażu adaptacyjnego oraz oceny nabytych przez wnioskodawcę umiejętności w państwach członkowskich Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej lub w państwach członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – stronach umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym;

2) warunki, sposób i tryb przeprowadzania testu umiejętności oraz oceny wykazanych przez wnioskodawcę umiejętności nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej lub w państwach członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – stronach umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym;

3) sposób ustalania kosztów odbywania stażu adaptacyjnego oraz tryb ponoszenia, pobierania i zwrotu opłaty za odbycie stażu adaptacyjnego, a także sposób ustalania kosztów przeprowadzania testu umiejętności oraz tryb ponoszenia, pobierania i zwrotu opłaty za przeprowadzenie testu umiejętności.

§ 2.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:

1) organie prowadzącym postępowanie – oznacza to ministra właściwego do spraw środowiska lub podmiot wskazany w trybie określonym w art. 4a ust. 3 ustawy z dnia 4 września 1997 r. o działach administracji rządowej (Dz. U. z 2007 r. Nr 65, poz. 437, z późn. zm.2));

2) ustawie – oznacza to ustawę z dnia 18 marca 2008 r. o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej;

3) postępowaniu – oznacza to postępowanie w sprawie uznania kwalifikacji prowadzone na podstawie ustawy;

4) Biuletynie Informacji Publicznej – oznacza to Biuletyn Informacji Publicznej w rozumieniu ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. Nr 112, poz. 1198, z późn. zm.3));

5) zawodach regulowanych w dziedzinie leśnictwa – oznacza to zawody regulowane: inżyniera leśnictwa, technika leśnika, operatora maszyn leśnych.

§ 3.
1. Staż adaptacyjny odbywa się albo test umiejętności przeprowadza się zgodnie z postanowieniem zobowiązującym do odbycia stażu adaptacyjnego albo do przystąpienia do testu umiejętności, wydanym w toku postępowania w sprawie uznania kwalifikacji.

2. Wnioskodawca po otrzymaniu postanowienia, o którym mowa w ust. 1, występuje do organu prowadzącego postępowanie z wnioskiem o odbycie stażu adaptacyjnego albo o przeprowadzenie testu umiejętności.

§ 4.
Organ prowadzący postępowanie przekazuje odpowiednio jednostce, w której ma być odbywany staż adaptacyjny, albo placówce przeprowadzającej test umiejętności, postanowienie, o którym mowa w § 3 ust. 1, wraz z kopią dokumentacji zgromadzonej w toku postępowania w sprawie uznania kwalifikacji, o której mowa w art. 9 ust. 3 pkt 4 i 5 ustawy. Postanowienie może być również przekazane drogą elektroniczną lub za pomocą informatycznych nośników danych.
§ 5.
Organ prowadzący postępowanie upowszechnia na stronie Biuletynu Informacji Publicznej ministra właściwego do spraw środowiska informacje o wymaganiach kwalifikacyjnych dla zawodów regulowanych w dziedzinie leśnictwa, informacje o kształceniu w tym zakresie, wykazy literatury pomocnej przy uzupełnianiu wiedzy niezbędnej dla spełnienia tych wymogów, a także przykłady testów umiejętności, informacje o jednostkach, w których mogą być odbywane staże adaptacyjne, oraz wnioski z odbytych staży adaptacyjnych.
§ 6.
Staż adaptacyjny odbywa się i test umiejętności przeprowadza się w języku polskim.

Rozdział 2

Staż adaptacyjny

§ 7.

1. Staż adaptacyjny może być odbywany w jednostkach organizacyjnych Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe lub w parkach narodowych, zwanych dalej „jednostkami”.

2. Dyrektorzy regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych i dyrektorzy parków narodowych przekazują ministrowi właściwemu do spraw środowiska raz w roku w terminie do dnia 15 grudnia na rok następny wykaz jednostek, w których mogą być odbywane staże adaptacyjne.

3. Wnioskodawca po otrzymaniu postanowienia, o którym mowa w § 3 ust. 1, może wskazać we wniosku o odbycie stażu adaptacyjnego jednostkę gotową do nawiązania z nim stosunku pracy albo zawarcia z nim umowy cywilnoprawnej, w celu odbycia przez niego stażu adaptacyjnego.

4. Wnioskodawca do wniosku, o którym mowa w § 3 ust. 2, dołącza oświadczenie jednostki o gotowości nawiązania przez nią z wnioskodawcą stosunku pracy albo zawarcia z nim umowy cywilnoprawnej.

5. W oświadczeniu jednostka określa:

1) rodzaj stosunku prawnego;

2) termin, w jakim nawiąże stosunek prawny;

3) okres, na jaki nawiąże stosunek prawny;

4) obowiązki, których wykonanie powierzy wnioskodawcy;

5) koszty odbywania przez wnioskodawcę stażu adaptacyjnego oraz tryb ponoszenia, pobierania i zwrotu opłaty za odbycie stażu adaptacyjnego.

§ 8.
Wnioskodawca odbywający staż adaptacyjny w jednostce na podstawie umowy cywilnoprawnej może odbywać go bez wynagrodzenia, na warunkach określonych między wnioskodawcą a jednostką.
§ 9.
1. Prawidłowy przebieg stażu adaptacyjnego zapewnia kierownik jednostki, w której odbywa się staż.

2. Staż adaptacyjny odbywa się pod nadzorem opiekuna stażu adaptacyjnego, którym jest osoba posiadająca kwalifikacje do wykonywania właściwego zawodu regulowanego w dziedzinie leśnictwa z co najmniej trzyletnim stażem pracy na tym stanowisku, równorzędne z kwalifikacjami, o uznanie których występuje wnioskodawca.

3. Kierownik jednostki, w której odbywa się staż adaptacyjny, wyznacza i zmienia opiekuna stażu.

4. Opiekun stażu adaptacyjnego sprawuje nadzór nad przebiegiem stażu, w szczególności przez:

1) kontrolę realizacji programu stażu;

2) kontrolę obecności wnioskodawcy w okresie stażu;

3) gromadzenie informacji o przebiegu stażu.

5. Opiekun stażu adaptacyjnego informuje kierownika jednostki o realizacji przez wnioskodawcę programu stażu adaptacyjnego.

6. Zmiana opiekuna stażu adaptacyjnego może nastąpić w przypadku:

1) braku możliwości dalszego pełnienia nadzoru nad wnioskodawcą;

2) umotywowanego wniosku wnioskodawcy, złożonego nie później niż na 3 miesiące przed dniem zakończenia stażu adaptacyjnego;

3) umotywowanego wniosku opiekuna stażu, złożonego nie później niż na 3 miesiące przed dniem zakończenia stażu adaptacyjnego.

7. Kierownik jednostki informuje niezwłocznie wnioskodawcę i organ prowadzący postępowanie o zmianie opiekuna stażu adaptacyjnego.

§ 10.
1. W postanowieniu, o którym mowa w § 3 ust. 1, organ prowadzący postępowanie ustala program stażu adaptacyjnego oraz określa czas jego trwania.

2. Program stażu adaptacyjnego jest opracowywany dla każdego wnioskodawcy indywidualnie, po analizie dokumentacji, o której mowa w § 4, oraz w oparciu o zakres wiedzy, jaki jest niezbędny dla spełnienia wymagań kwalifikacyjnych określonych dla zawodów regulowanych w dziedzinie leśnictwa.

§ 11.
W programie stażu adaptacyjnego uwzględnia się:

1) dotychczasowe doświadczenie zawodowe wnioskodawcy i wymagania stawiane osobom wykonującym właściwy zawód regulowany w dziedzinie leśnictwa;

2) różnice w metodyce i technologiach zagospodarowania lasów i nadzoru nad parkami narodowymi;

3) potrzeby poznania organizacji, zadań i zasad funkcjonowania jednostki, w której staż adaptacyjny ma być odbywany;

4) potrzeby uczestniczenia przez wnioskodawcę w procesie popularyzacji wiedzy o zrównoważonej gospodarce leśnej i ochronie przyrody, prowadzonym przez jednostkę.

§ 12.
Program stażu adaptacyjnego przewiduje w szczególności:

1) uczestnictwo wnioskodawcy w charakterze obserwatora w pracach prowadzonych w jednostce przez opiekuna stażu lub innych pracowników służby leśnej lub służby parków narodowych, co najmniej trzy razy w miesiącu;

2) opracowywanie przez wnioskodawcę planu prac związanych z kompleksową gospodarką leśną i ochroną przyrody oraz samodzielne ich prowadzenie;

3) samodzielne prowadzenie przez wnioskodawcę prac wykonawczych i nadzorujących związanych z gospodarką leśną i ochroną przyrody;

4) uczestnictwo przez wnioskodawcę w innych pracach jednostki, w której staż adaptacyjny jest odbywany.

§ 13.
1. W uzasadnionych przypadkach, w tym w przypadku niezaliczenia stażu adaptacyjnego, na umotywowany wniosek złożony przez wnioskodawcę w terminie 14 dni od dnia otrzymania zawiadomienia o niezaliczeniu stażu adaptacyjnego, organ prowadzący postępowanie może przedłużyć staż adaptacyjny na czas określony nieprzekraczający z odbytym już stażem 3 lat.

2. Organ prowadzący postępowanie przedłuża lub odmawia przedłużenia stażu adaptacyjnego, po zapoznaniu się z opinią kierownika jednostki o dotychczasowym przebiegu stażu.

§ 14.
1. Staż adaptacyjny rozpoczyna się w terminie określonym w postanowieniu, o którym mowa w § 3 ust. 1, lub w terminie uzgodnionym przez wnioskodawcę z jednostką.

2. Nieprzystąpienie do odbycia stażu adaptacyjnego w wyznaczonym terminie bez uzasadnionej przyczyny uważa się za odstąpienie od stażu adaptacyjnego.

3. Ponowne przystąpienie do odbycia stażu adaptacyjnego wymaga złożenia nowego wniosku, chyba że nieprzystąpienie do odbycia stażu adaptacyjnego nastąpiło z uzasadnionej przyczyny.

4. Oceny przyczyny usprawiedliwiającej nieprzystąpienie do odbycia stażu adaptacyjnego w wyznaczonym terminie dokonuje kierownik jednostki, w której staż ma się odbywać, kierując się zasadami określonymi w przepisach o usprawiedliwieniu nieobecności w pracy.

§ 15.
W czasie odbywania stażu adaptacyjnego wnioskodawca jest informowany przez kierownika jednostki lub opiekuna stażu adaptacyjnego o przebiegu stażu.
§ 16.
1. Oceny stażu adaptacyjnego dokonują wspólnie opiekun stażu i kierownik jednostki, w której odbywa się staż adaptacyjny, w terminie 14 dni od dnia jego zakończenia.

2. Przy dokonywaniu oceny stażu adaptacyjnego uwzględnia się w szczególności:

1) poprawność merytoryczną wykonania przez wnioskodawcę powierzonych mu obowiązków;

2) przestrzeganie przez wnioskodawcę porządku pracy ustalonego w jednostce.

3. Oceny stażu adaptacyjnego dokonuje się w formie opinii jednostki, w której odbywa się staż, i potwierdza się ją podpisami kierownika jednostki i opiekuna stażu adaptacyjnego.

4. Ocena stażu adaptacyjnego zawiera uzasadnione stwierdzenie o przygotowaniu lub nieprzygotowaniu wnioskodawcy do samodzielnego wykonywania zawodu regulowanego w dziedzinie leśnictwa.

§ 17.
Kierownik jednostki, w której odbywał się staż adaptacyjny, przekazuje ocenę stażu adaptacyjnego wnioskodawcy oraz organowi prowadzącemu postępowanie, w terminie 7 dni od dnia jej sporządzenia.
§ 18.
1. Zmiana jednostki, w której odbywa się staż adaptacyjny, może nastąpić na umotywowany wniosek wnioskodawcy, złożony nie później niż 3 miesiące przed dniem zakończenia stażu adaptacyjnego, skierowany do organu prowadzącego postępowanie w przypadku:

1) braku możliwości dalszego pełnienia nadzoru nad wnioskodawcą;

2) rażących zaniedbań w trakcie realizacji programu stażu adaptacyjnego.

2. Do wnioskodawcy oraz jednostki, w której wnioskodawca zamierza kontynuować odbywanie stażu adaptacyjnego, stosuje się odpowiednio przepisy § 7–9, 13 i 15–17.

3. Jednostka, w której wnioskodawca odbywał dotychczas staż adaptacyjny, przekazuje jednostce, w której wnioskodawca zamierza kontynuować odbywanie stażu, program stażu wraz z informacją o stopniu jego realizacji, sporządzoną przez dotychczasowego opiekuna stażu i kierownika jednostki.

Rozdział 3

Test umiejętności

§ 19.

1. Test umiejętności opracowuje wskazana w postanowieniu, o którym mowa w § 3 ust. 1, komórka organizacyjna odpowiedzialna za kształcenie i doskonalenie zawodowe w Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych, dyrekcji regionalnej Lasów Państwowych albo parku narodowym, zwana dalej „placówką przeprowadzającą test”.

2. Test umiejętności jest przygotowywany dla każdego wnioskodawcy indywidualnie, po analizie dokumentacji, o której mowa w § 4, oraz w oparciu o zakres wiedzy, jaki jest niezbędny dla spełnienia wymagań kwalifikacyjnych właściwego zawodu regulowanego w dziedzinie leśnictwa.

3. Przy przygotowywaniu testu umiejętności stosuje się odpowiednio przepisy § 11 pkt 1–3.

4. Liczbę pytań i zadań praktycznych określa placówka przeprowadzająca test.

5. Test umiejętności przeprowadza komisja egzaminacyjna składająca się z co najmniej 3 osób powoływanych przez kierownika placówki przeprowadzającej test.

§ 20.
Placówka przeprowadzająca test umiejętności zawiadamia wnioskodawcę o terminie, miejscu, formie i kosztach przeprowadzenia testu, nie później niż na 30 dni przed wyznaczonym dniem jego przeprowadzenia.
§ 21.
1. Test umiejętności przeprowadza się w formie egzaminu pisemnego lub praktycznego.

2. W przypadku gdy zachodzi konieczność sprawdzenia jednocześnie umiejętności teoretycznych i praktycznych wnioskodawcy, test umiejętności przeprowadza się w formie egzaminu pisemnego i praktycznego. Do egzaminu praktycznego dopuszcza się wnioskodawcę, który zaliczył egzamin pisemny.

3. Wyboru formy, w jakiej przeprowadza się test umiejętności, dokonuje placówka przeprowadzająca test.

4. Test umiejętności trwa maksymalnie 210 minut.

5. Egzamin pisemny składa się z nie więcej niż 100 pytań, w tym nie więcej niż 10% pytań o charakterze opisowym.

6. Każde pytanie niemające charakteru opisowego zawiera nie więcej niż 3 możliwe odpowiedzi, z tym że:

1) co najmniej 90 % pytań zawiera jedną odpowiedź poprawną;

2) więcej niż jedna odpowiedź poprawna może wystąpić w nie więcej niż 10 % pytań.

7. Pytania umieszcza się na jednostronnie zadrukowanych arkuszach testu, ostemplowanych przez placówkę przeprowadzającą test umiejętności.

8. Egzamin praktyczny polega na wykonaniu wybranych zadań właściwych dla danego zawodu regulowanego.

§ 22.
Ze względu na chorobę lub niepełnosprawność wnioskodawcy test umiejętności przeprowadza się w formie możliwej do wykonania przez wnioskodawcę, odnotowanej na arkuszu testu. Ocena takiego testu umiejętności jest dokonywana niezwłocznie po jego zakończeniu.
§ 23.
Oceny testu umiejętności dokonuje komisja egzaminacyjna, uwzględniając w szczególności, że:

1) za każdą prawidłową odpowiedź na pytanie niemające charakteru opisowego ustala się jednakową liczbę punktów; jeżeli więcej niż jedna odpowiedź jest prawidłowa, do zdobycia punktów za takie pytanie należy wskazać wszystkie poprawne odpowiedzi;

2) za każdą prawidłową odpowiedź na pytanie o charakterze opisowym ustala się jednakową maksymalną liczbę punktów.

§ 24.
1. Komisja egzaminacyjna ocenia wykonanie każdego zadania w ramach egzaminu praktycznego, biorąc pod uwagę poprawność jego wykonania.

2. Dla każdego zadania w ramach egzaminu praktycznego ustala się jednakową skalę punktową.

§ 25.
Test umiejętności jest zaliczony, jeżeli wnioskodawca uzyska:

1) więcej niż 66 % ogólnej sumy punktów możliwych do zdobycia – w przypadku gdy test przeprowadza się w formie egzaminu pisemnego albo praktycznego;

2) z każdej części egzaminu więcej niż 66 % ogólnej sumy punktów możliwych do zdobycia – w przypadku gdy test przeprowadza się w formie egzaminu pisemnego i praktycznego.

§ 26.
Z przebiegu testu umiejętności sporządza się protokół, w którym podaje się imiona i nazwiska członków komisji egzaminacyjnej, czas jego rozpoczęcia i zakończenia oraz ważniejsze okoliczności, jakie nastąpiły w jego trakcie.
§ 27.
Ocena testu umiejętności jest dokonywana w terminie 14 dni od dnia jego przeprowadzenia.
§ 28.
Komisja egzaminacyjna przekazuje pisemną informację o wyniku przeprowadzonego testu umiejętności wnioskodawcy oraz organowi prowadzącemu postępowanie, w terminie 3 dni od dnia ustalenia jego wyniku.
§ 29.
1. Nieprzystąpienie do testu umiejętności w wyznaczonym terminie bez uzasadnionej przyczyny uważa się za odstąpienie od testu umiejętności.

2. Ponowne przystąpienie do testu umiejętności wymaga złożenia nowego wniosku, chyba że nieprzystąpienie do testu umiejętności nastąpiło z uzasadnionej przyczyny.

3. Oceny przyczyny usprawiedliwiającej nieprzystąpienie do testu umiejętności w wyznaczonym terminie dokonuje komisja egzaminacyjna, kierując się zasadami określonymi w przepisach o usprawiedliwianiu nieobecności w pracy.

§ 30.
1. Wnioskodawca, który uzyskał negatywny wynik testu umiejętności, może ponownie przystąpić do testu nie wcześniej niż po upływie 12 miesięcy od dnia, w którym przeprowadzono ten test.

2. Do powtórnego przystąpienia do testu umiejętności przepisy § 19–29 stosuje się odpowiednio.

Rozdział 4

Koszty stażu adaptacyjnego i testu umiejętności

§ 31.

1. Ustalenia kosztów stażu adaptacyjnego dokonuje jednostka organizacyjna, w której odbywa się staż adaptacyjny, w oparciu o rzeczywiste wydatki ponoszone przez tę jednostkę, obliczone z uwzględnieniem w szczególności programu stażu, długości trwania stażu, wydatków techniczno-organizacyjnych i wynagrodzenia opiekuna stażu.

2. Po ustaleniu kosztów jednostka, w której odbywa się staż adaptacyjny, powiadamia pisemnie wnioskodawcę o ich wysokości nie później niż 21 dni przed dniem rozpoczęcia stażu adaptacyjnego.

3. Wnioskodawca ponosi koszty jednorazowo albo w równych ratach miesięcznych płatnych z góry do 10. dnia każdego miesiąca, na rachunek bankowy jednostki wskazany przez jej kierownika.

4. Na odpowiednio umotywowany wniosek wnioskodawcy następuje zwrot wniesionej przez niego opłaty z tytułu odbywania stażu adaptacyjnego.

5. Oceny zasadności wniosku dokonuje kierownik jednostki, w której odbywa się staż adaptacyjny, kierując się zasadami określonymi w przepisach o usprawiedliwianiu nieobecności w pracy.

§ 32.
1. Placówka przeprowadzająca test umiejętności dokonuje obliczenia kosztów związanych z przeprowadzeniem testu umiejętności, nie później niż na 14 dni przed dniem jego przeprowadzenia, na podstawie rzeczywistych wydatków ponoszonych przez nią, uwzględniających wydatki związane z przygotowaniem testu umiejętności, powołaniem komisji egzaminacyjnej, wynagrodzeniem jej członków, oraz wydatki techniczno-organizacyjne.

2. Wnioskodawca dokonuje wpłaty z tytułu kosztów na rachunek bankowy placówki przeprowadzającej test wskazany przez jej kierownika.

3. Przystępując do testu umiejętności, wnioskodawca okazuje dowód dokonania wpłaty.

4. Niedokonanie wpłaty powoduje niedopuszczenie wnioskodawcy do odbycia testu umiejętności.

5. W przypadku nieprzystąpienia do testu umiejętności bez uzasadnionej przyczyny koszty związane z przeprowadzeniem testu umiejętności nie podlegają zwrotowi.

6. Na wniosek wnioskodawcy, który z udokumentowanych przyczyn losowych nie przystąpił do testu umiejętności, koszty związane z przeprowadzeniem testu umiejętności podlegają zwrotowi na rachunek bankowy wskazany przez wnioskodawcę.

7. Zwrot opłaty związanej z przeprowadzeniem testu umiejętności następuje także w przypadku, gdy test nie odbędzie się z winy placówki przeprowadzającej test.

Rozdział 5

Przepis końcowy

§ 33.

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.4)

Minister Środowiska: M. Nowicki

 

1) Minister Środowiska kieruje działem administracji rządowej – środowisko, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 listopada 2007 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Środowiska (Dz. U. Nr 216, poz. 1606).

2) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2007 r. Nr 107, poz. 732, Nr 120, poz. 818 i Nr 173, poz. 1218 oraz z 2008 r. Nr 63, poz. 394, Nr 199, poz. 1227, Nr 201, poz. 1237, Nr 216, poz. 1370 i Nr 227, poz. 1505.

3) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2002 r. Nr 153, poz. 1271, z 2004 r. Nr 240, poz. 2407 oraz z 2005 r. Nr 64, poz. 565 i Nr 132, poz. 1110.

4) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 28 czerwca 2005 r. w sprawie stażu adaptacyjnego i testu umiejętności w toku postępowania w sprawie o uznanie kwalifikacji do wykonywania zawodów regulowanych w dziedzinie leśnictwa (Dz. U. Nr 129, poz. 1084), które utraciło moc na podstawie art. 39 ustawy z dnia 18 marca 2008 r. o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej (Dz. U. Nr 63, poz. 394) z dniem 20 października 2008 r.

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2009-01-22
  • Data wejścia w życie: 2009-01-22
  • Data obowiązywania: 2009-01-22
  • Dokument traci ważność: 2016-12-31
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA