REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 2008 nr 219 poz. 1406
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI1)
z dnia 13 listopada 2008 r.
w sprawie stażu adaptacyjnego i testu umiejętności w toku postępowania w sprawie uznania kwalifikacji do wykonywania zawodów regulowanych w dziedzinie geodezji i kartografii
Na podstawie art. 18 ustawy z dnia 18 marca 2008 r. o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej (Dz. U. Nr 63, poz. 394) zarządza się, co następuje:
Rozdział 1
Przepisy ogólne
§ 1.
1) warunki, sposób i tryb odbywania stażu adaptacyjnego, sposób i tryb wykonywania nadzoru nad odbywaniem stażu oraz oceny nabytych przez wnioskodawcę umiejętności, sposób ustalania kosztów odbywania stażu adaptacyjnego oraz tryb ponoszenia, pobierania i zwrotu opłaty za odbycie stażu adaptacyjnego,
2) warunki, sposób i tryb przeprowadzania testu umiejętności oraz oceny wykazanych przez wnioskodawcę umiejętności, sposób ustalania kosztów przeprowadzania testu umiejętności oraz tryb ponoszenia, pobierania i zwrotu opłaty za przeprowadzenie testu umiejętności
– w toku postępowania w sprawie uznania nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej lub w państwach członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – stronach umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym kwalifikacji do wykonywania zawodów regulowanych w dziedzinie geodezji i kartografii w Rzeczypospolitej Polskiej, zwanego dalej „postępowaniem w sprawie uznania kwalifikacji”.
1) ustawa – ustawę z dnia 18 marca 2008 r. o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej;
2) organ prowadzący postępowanie w sprawie uznania kwalifikacji – ministra właściwego do spraw administracji publicznej lub podmiot wskazany w trybie określonym w art. 4a ust. 3 ustawy z dnia 4 września 1997 r. o działach administracji rządowej (Dz. U. z 2007 r. Nr 65, poz. 437, z późn. zm.2));
3) zawody regulowane w dziedzinie geodezji i kartografii – zawody wykonywane przez osoby posiadające kwalifikacje uprawniające do wykonywania samodzielnych funkcji w dziedzinie geodezji i kartografii w jednym z zakresów wymienionych w art. 43 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. – Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz. U. z 2005 r. Nr 240, poz. 2027, z 2006 r. Nr 170, poz. 1217, z 2007 r. Nr 21, poz. 125 oraz z 2008 r. Nr 201, poz. 1237);
4) jednostka – przedsiębiorcę w rozumieniu art. 4 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2007 r. Nr 155, poz. 1095, z późn. zm.3)) lub jednostkę organizacyjną niebędącą przedsiębiorcą, której przedmiot działania obejmuje prowadzenie prac geodezyjnych i kartograficznych.
2. Wnioskodawca, po otrzymaniu postanowienia, o którym mowa w ust. 1, dokonuje wyboru między stażem adaptacyjnym a testem umiejętności i powiadamia o tym organ prowadzący postępowanie w sprawie uznania kwalifikacji.
Rozdział 2
Staż adaptacyjny
§ 7.
2. Wnioskodawca wskazuje organowi prowadzącemu postępowanie w sprawie uznania kwalifikacji jednostkę prowadzącą prace geodezyjne i kartograficzne, do których wykonywania niezbędne są kwalifikacje, o których uznanie występuje, gotową do nawiązania z wnioskodawcą stosunku prawnego, o którym mowa w art. 2 ust. 1 pkt 20 ustawy, w celu odbycia przez niego stażu adaptacyjnego. W przypadku gdy wnioskodawca nie jest w stanie wskazać właściwej jednostki, organ prowadzący postępowanie w sprawie uznania kwalifikacji wskazuje jednostkę, w której wnioskodawca może odbyć staż adaptacyjny.
3. Wnioskodawca przedstawia organowi prowadzącemu postępowanie w sprawie uznania kwalifikacji oświadczenie jednostki, o której mowa w ust. 2, o gotowości nawiązania przez nią stosunku prawnego z wnioskodawcą.
4. Organ prowadzący postępowanie w sprawie uznania kwalifikacji przekazuje postanowienie, o którym mowa w § 4 ust. 1, wraz z kopią dokumentacji zawierającej informację o posiadanych kwalifikacjach, w tym o wykształceniu i praktyce zawodowej wnioskodawcy, jednostce, o której mowa w ust. 2.
5. W dokumencie, o którym mowa w ust. 3, jednostka określa:
1) rodzaj stosunku prawnego, który zostanie nawiązany z wnioskodawcą;
2) termin, w jakim nawiąże stosunek prawny, oraz termin jego rozwiązania, uwzględniając okres wynikający z postanowienia, o którym mowa w § 4 ust. 1;
3) obowiązki, jakie powierzy wnioskodawcy, wynikające z programu stażu;
4) przewidywane koszty odbywania przez wnioskodawcę stażu adaptacyjnego;
5) warunki wynagradzania wnioskodawcy, w przypadku odbywania stażu adaptacyjnego w ramach stosunku pracy lub na podstawie odpłatnej umowy cywilnoprawnej.
6. Organ prowadzący postępowanie w sprawie uznania kwalifikacji w drodze postanowienia wyraża zgodę na wybór jednostki dokonany przez wnioskodawcę i określa termin odbywania stażu adaptacyjnego lub odmawia zgody na wybór jednostki. W przypadku braku zgody organu prowadzącego postępowanie w sprawie uznania kwalifikacji na wybór wskazanej przez wnioskodawcę jednostki, wnioskodawca jest zobowiązany wskazać inną jednostkę, w której mógłby odbyć staż adaptacyjny. W takim przypadku przepisy ust. 2–5 stosuje się odpowiednio.
7. Wnioskodawca jest zobowiązany powiadomić organ prowadzący postępowanie w sprawie uznania kwalifikacji o rozpoczęciu odbywania stażu adaptacyjnego.
1) świadectw i dyplomów oraz innych dokumentów potwierdzających posiadane przez wnioskodawcę kwalifikacje;
2) dotychczasowego doświadczenia zawodowego wnioskodawcy;
3) różnic wynikających ze specyfiki zawodu regulowanego w dziedzinie geodezji i kartografii w Rzeczypospolitej Polskiej i w państwie wnioskodawcy, w tym dotyczących znajomości prawa polskiego, niezbędnej do wykonywania danego zawodu regulowanego w dziedzinie geodezji i kartografii.
2. Program stażu adaptacyjnego jest ustalany dla każdego wnioskodawcy indywidualnie, z uwzględnieniem istniejących różnic pomiędzy kwalifikacjami posiadanymi przez wnioskodawcę, wynikającymi z materiału zgromadzonego w toku postępowania w sprawie uznania kwalifikacji, a zakresem wiedzy, jaki jest niezbędny dla spełnienia wymagań kwalifikacyjnych określonych dla zawodów regulowanych w dziedzinie geodezji i kartografii.
2. Kierownik jednostki, w której odbywa się staż adaptacyjny, w porozumieniu z organem prowadzącym postępowanie, wyznacza i dokonuje zmiany opiekuna stażu adaptacyjnego
3. Zmiana opiekuna stażu adaptacyjnego może nastąpić jedynie w przypadku:
1) braku możliwości dalszego pełnienia czynności nadzoru nad wnioskodawcą;
2) umotywowanego wniosku, złożonego przez wnioskodawcę nie później niż na trzy miesiące przed zakończeniem stażu adaptacyjnego;
3) umotywowanej prośby opiekuna stażu adaptacyjnego, złożonej nie później niż trzy miesiące przed zakończeniem stażu adaptacyjnego.
4. Opiekun sprawuje nadzór nad przebiegiem stażu adaptacyjnego wnioskodawcy, w szczególności przez:
1) kontrolę realizacji programu stażu adaptacyjnego;
2) kontrolę obecności wnioskodawcy w okresie stażu adaptacyjnego;
3) gromadzenie informacji o przebiegu stażu adaptacyjnego.
2. Opiekun stażu adaptacyjnego informuje kierownika jednostki o realizacji przez wnioskodawcę zadań wynikających z programu stażu adaptacyjnego.
1) przestrzegania porządku organizacyjno-prawnego jednostki;
2) przestrzegania realizacji programu stażu adaptacyjnego;
3) prowadzenia dziennika stażu w formie ustalonej przez organ prowadzący postępowanie w sprawie uznania kwalifikacji.
1) kontrolę realizacji programu stażu;
2) kontrolę warunku odbywania stażu;
3) kontrolę obecności w czasie stażu;
4) gromadzenie informacji o przebiegu stażu.
2. Zaliczenia stażu adaptacyjnego dokonuje się na podstawie oceny nabytych przez wnioskodawcę umiejętności.
3. W celu dokonania oceny, o której mowa w ust. 2, organ prowadzący postępowanie w sprawie uznania kwalifikacji powołuje zespół składający się co najmniej z 3 osób reprezentujących dziedziny wiedzy z zakresu zawodu regulowanego objętego stażem adaptacyjnym, zwany dalej „zespołem”.
4. Zespół dokonuje oceny na podstawie:
1) dziennika stażu adaptacyjnego potwierdzającego realizację programu;
2) opinii, o której mowa w ust. 1.
5. Przy dokonywaniu oceny stażu adaptacyjnego uwzględnia się poprawność merytoryczną wykonania powierzonych obowiązków, w szczególności w zakresie nadzoru nad pracami geodezyjnymi i kartograficznymi oraz sporządzania dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej z przeprowadzonych prac.
6. Ocena jest dokonywana w obecności wnioskodawcy.
7. Z dokonanej oceny zespół sporządza protokół, w którym przedstawia organowi prowadzącemu postępowanie w sprawie uznania kwalifikacji wniosek o zaliczenie lub niezaliczenie stażu adaptacyjnego wraz z odpowiednim uzasadnieniem. Ocena stażu adaptacyjnego powinna zawierać uzasadnione stwierdzenie o przysposobieniu lub nieprzysposobieniu do samodzielnego wykonywania zawodu regulowanego w dziedzinie geodezji i kartografii.
2. Wnioskodawca ponosi koszty, o których mowa w ust. 1, jednorazowo albo w równych ratach miesięcznych płatnych z góry do 10 dnia każdego miesiąca, za dany okres rozliczeniowy, na rachunek bankowy jednostki, w której odbywa się staż adaptacyjny, wskazany przez jej kierownika.
3. W przypadku odbywania stażu adaptacyjnego w ramach stosunku pracy albo na podstawie odpłatnej umowy cywilnoprawnej opłata z tytułu odbywania przez wnioskodawcę stażu adaptacyjnego może być, za zgodą wnioskodawcy wyrażoną na piśmie, potrącona z jego wynagrodzenia.
4. Na odpowiednio umotywowany wniosek może nastąpić zwrot wniesionej opłaty z tytułu odbywania przez wnioskodawcę stażu adaptacyjnego na wskazane przez niego konto w terminie 30 dni od daty złożenia wniosku.
5. Oceny zasadności wniosku dokonuje kierownik jednostki, w której odbywa się staż adaptacyjny, kierując się zasadami określonymi w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz. U. Nr 60, poz. 281 oraz z 2007 r. Nr 227, poz. 1678).
2. Do przedłużonego stażu adaptacyjnego przepisy § 7–15 stosuje się odpowiednio.
3. Organ prowadzący postępowanie w sprawie uznania kwalifikacji przedłuża lub odmawia przedłużenia stażu adaptacyjnego, po zapoznaniu się z opinią o dotychczasowym jego przebiegu, sporządzoną przez kierownika jednostki, w której odbywa się staż adaptacyjny.
Rozdział 3
Test umiejętności
§ 18.
2. Terminy przeprowadzania testu umiejętności są podawane do publicznej wiadomości w Biuletynie Informacji Publicznej na stronach podmiotowych organu prowadzącego postępowanie w sprawie uznania kwalifikacji, nie później niż na 6 miesięcy przed wyznaczonym terminem przeprowadzenia testu umiejętności.
2. O terminie, miejscu przeprowadzenia, szczegółowym zakresie testu umiejętności oraz wysokości opłaty za przeprowadzenie testu umiejętności zawiadamia się wnioskodawcę co najmniej na 30 dni przed wyznaczonym dniem jego przeprowadzenia.
2. Opłatę, o której mowa w ust. 1, wnioskodawca wnosi na rachunek bankowy lub w kasie urzędu obsługującego organ, przy którym działa komisja egzaminacyjna, po otrzymaniu zawiadomienia o terminie, o którym mowa w § 20 ust. 2.
3. Przystępując do testu umiejętności, wnioskodawca okazuje dokument potwierdzający wniesienie opłaty za przeprowadzenie testu umiejętności oraz dokument potwierdzający tożsamość.
4. Niedokonanie opłaty za przeprowadzenie testu umiejętności powoduje niedopuszczenie wnioskodawcy do odbycia testu.
1) świadectw i dyplomów oraz innych dokumentów potwierdzających posiadane przez wnioskodawcę kwalifikacje;
2) dotychczasowego doświadczenia zawodowego wnioskodawcy;
3) różnic wynikających ze specyfiki zawodu regulowanego w dziedzinie geodezji i kartografii w Rzeczypospolitej Polskiej i państwie wnioskodawcy, w tym dotyczących znajomości prawa polskiego, niezbędnej do wykonywania danego zawodu regulowanego w dziedzinie geodezji i kartografii;
4) istniejących różnic pomiędzy kwalifikacjami posiadanymi przez wnioskodawcę, a kwalifikacjami wymaganymi przy wykonywaniu zawodu regulowanego w dziedzinie geodezji i kartografii w Rzeczypospolitej Polskiej.
2. Test umiejętności składa się z dwóch etapów: pisemnego, przeprowadzonego w formie testu, oraz ustnego.
3. Etap pisemny testu umiejętności składa się co najmniej z sześćdziesięciu pytań umożliwiających sprawdzenie wiedzy w zakresie geodezji i kartografii, w tym znajomości przepisów prawa geodezyjnego i kartograficznego, prawa administracyjnego i innych działów prawa – w stopniu niezbędnym do wykonywania danego zawodu regulowanego w dziedzinie geodezji i kartografii, a także zbadanie umiejętności zastosowania przez wnioskodawcę wiedzy zawodowej na terenie Rzeczypospolitej Polskiej.
4. Etap pisemny testu umiejętności trwa nie dłużej niż 120 minut.
5. Do etapu ustnego dopuszcza się osoby, które w etapie pisemnym odpowiedziały poprawnie co najmniej na 75 % pytań.
6. Zakres przedmiotowy części ustnej testu umiejętności dostosowuje się – indywidualnie dla każdego wnioskodawcy – do danego zawodu regulowanego w dziedzinie geodezji i kartografii, w którym ma nastąpić uznanie kwalifikacji.
7. Etap ustny obejmuje trzy pytania sprawdzające znajomość przepisów prawa geodezyjnego i kartograficznego, standardów geodezyjnych – w zależności od określonego zawodu regulowanego, o uznanie kwalifikacji do wykonywania którego ubiega się wnioskodawca, a także sprawdzające umiejętności praktycznego zastosowania wiedzy zawodowej. Etap ustny trwa nie dłużej niż 45 minut. Zaliczenie etapu ustnego następuje po udzieleniu prawidłowych odpowiedzi co najmniej na dwa pytania.
8. Wynik testu umiejętności określa się jako „pozytywny” albo „negatywny”.
9. Z przeprowadzonego testu umiejętności sporządza się protokół, w którym podaje się imiona i nazwiska członków komisji egzaminacyjnej przeprowadzającej test umiejętności, czas rozpoczęcia i zakończenia testu umiejętności oraz ważniejsze okoliczności, jakie nastąpiły w jego trakcie; do protokołu dołącza się pytania testowe, listę osób przystępujących do testu umiejętności oraz wyniki końcowe.
2. Na podstawie wyniku przeprowadzonego testu umiejętności organ prowadzący postępowanie w sprawie uznania kwalifikacji zalicza albo nie zalicza testu umiejętności.
2. W przypadku powtórnego niezaliczenia testu umiejętności organ prowadzący postępowanie w sprawie uznania kwalifikacji umożliwia kolejne przystąpienie do testu umiejętności nie wcześniej niż po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia wyniku powtórnego testu umiejętności.
3. Do powtórnego przystąpienia do testu umiejętności przepisy § 18–23 stosuje się odpowiednio.
2. W przypadku nieprzystąpienia do testu umiejętności opłata związana z przeprowadzeniem testu umiejętności nie podlega zwrotowi.
3. Ponowne przystąpienie do testu umiejętności wymaga złożenia nowego wniosku, chyba że nieprzystąpienie do testu umiejętności nastąpiło z uzasadnionej przyczyny.
4. W przypadku nieprzystąpienia do jednego z etapów testu umiejętności z uzasadnionej przyczyny przepis § 22 stosuje się odpowiednio.
5. W przypadku gdy test umiejętności nie odbędzie się z winy organu prowadzącego postępowanie w sprawie uznania kwalifikacji lub komisji kwalifikacyjnej przeprowadzającej test umiejętności, opłatę za przeprowadzenie testu umiejętności zwraca się wnioskodawcy na podane przez niego konto.
6. Na wniosek wnioskodawcy, który z ważnych, odpowiednio udokumentowanych, przyczyn losowych nie przystąpił do testu umiejętności, opłatę za przeprowadzenie testu umiejętności zwraca się na podane przez niego konto w terminie 30 dni od daty złożenia wniosku.
7. Oceny przyczyny usprawiedliwiającej nieprzystąpienie do testu umiejętności w wyznaczonym terminie dokonuje przewodniczący zespołu egzaminacyjnego, kierując się zasadami określonymi w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy.
Rozdział 4
Przepis końcowy
§ 26.
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji: G. Schetyna
|
1) Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej – administracja publiczna, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 listopada 2007 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. Nr 216, poz. 1604).
2) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2007 r. Nr 107, poz. 732, Nr 120, poz. 818 i Nr 173, poz. 1218 oraz z 2008 r. Nr 63, poz. 394, Nr 199, poz. 1227, Nr 201, poz. 1237 i Nr 216, poz. 1370.
3) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2007 r. Nr 180, poz. 1280 oraz z 2008 r. Nr 70, poz. 416, Nr 116, poz. 732, Nr 141, poz. 888, Nr 171, poz. 1056 i Nr 216, poz. 1367.
4) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 21 lipca 2005 r. w sprawie stażu adaptacyjnego i testu umiejętności w toku postępowania o uznanie kwalifikacji do wykonywania zawodów regulowanych (Dz. U. Nr 147, poz. 1226), które utraciło moc z dniem 20 października 2008 r. na podstawie art. 39 ustawy z dnia 18 marca 2008 r. o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej (Dz. U. Nr 63, poz. 394).
- Data ogłoszenia: 2008-12-11
- Data wejścia w życie: 2008-12-11
- Data obowiązywania: 2008-12-11
- Dokument traci ważność: 2016-12-31
REKLAMA
Dziennik Ustaw
REKLAMA
REKLAMA