REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 2008 nr 145 poz. 919
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY1)
z dnia 21 lipca 2008 r.
w sprawie szczegółowych wymagań dla zapewnienia dostępu telekomunikacyjnego
Na podstawie art. 32 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. – Prawo telekomunikacyjne (Dz. U. Nr 171, poz. 1800, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:
§ 1.
1) prowadzenia negocjacji w sprawie połączenia sieci telekomunikacyjnych;
2) wykonywania obowiązków związanych z połączeniem sieci telekomunikacyjnych dotyczących spełniania wymagań w zakresie:
a) interoperacyjności usług,
b) integralności sieci,
c) postępowań w sytuacjach szczególnych zagrożeń i awarii oraz
d) zachowania tajemnicy telekomunikacyjnej;
3) zapewnienia podmiotom, o których mowa w art. 4 pkt 1, 2, 4, 5, 7 i 8 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. – Prawo telekomunikacyjne, zwanych dalej „użytkownikami specjalnymi”, dostępu telekomunikacyjnego do publicznej sieci telekomunikacyjnej;
4) zachowania poufności informacji związanych z zapewnieniem dostępu telekomunikacyjnego;
5) rozliczeń z tytułu wzajemnego korzystania z sieci telekomunikacyjnej oraz niewykonania lub nienależytego wykonania świadczonych wzajemnie usług telekomunikacyjnych.
§ 2.
1) ustawa – ustawę z dnia 16 lipca 2004 r. – Prawo telekomunikacyjne;
2) punkt styku sieci – fizyczny lub logiczny punkt połączenia sieci telekomunikacyjnych przedsiębiorców telekomunikacyjnych lub użytkowników specjalnych, niebędący zakończeniem sieci;
3) umowa – umowę o dostępie telekomunikacyjnym;
4) wzajemne korzystanie z sieci telekomunikacyjnych – świadczenie usług telekomunikacyjnych w połączonych sieciach telekomunikacyjnych oraz związanych z tym świadczeń dodatkowych, usług pomocniczych lub zaawansowanych, a także kolokację, realizowane w ramach umowy.
§ 3.
1) dane techniczne i lokalizację punktów styku sieci;
2) sposób połączenia sieci;
3) rodzaje usług świadczonych w ramach wzajemnego korzystania z sieci telekomunikacyjnych;
4) przewidywane natężenie i strukturę ruchu międzysieciowego;
5) postanowienia umowy o połączeniu sieci telekomunikacyjnych, o których mowa w art. 31 ust. 2 pkt 3–7 ustawy;
6) termin połączenia sieci.
2. Użytkownik specjalny w celu połączenia sieci telekomunikacyjnej z siecią przedsiębiorcy telekomunikacyjnego składa temu przedsiębiorcy pisemny wniosek o połączenie ich sieci, w którym przedstawia propozycje:
1) o których mowa w ust. 1 oraz
2) dotyczące specyficznych potrzeb tego użytkownika specjalnego wynikających z przysługujących mu uprawnień.
3. Przedsiębiorca telekomunikacyjny, do którego został skierowany wniosek, o którym mowa w ust. 1 lub 2, w terminie 30 dni od dnia jego otrzymania akceptuje, w formie pisemnej, propozycje w nim zawarte, a w przypadku ich nieprzyjęcia przedstawia wnioskodawcy własne propozycje z uwzględnieniem propozycji zawartych we wniosku.
§ 4.
2. O ile umowa nie stanowi inaczej, przedsiębiorca telekomunikacyjny, do którego sieci jest przyłączona inna sieć telekomunikacyjna, realizuje rozbudowę własnej sieci w zakresie niezbędnym do przyłączenia tej sieci na wniosek przedsiębiorcy telekomunikacyjnego lub użytkownika specjalnego będących stroną umowy, zawierający w szczególności uzasadnienie oraz informacje o przewidywanym natężeniu i strukturze ruchu telekomunikacyjnego pomiędzy łączonymi sieciami.
3. Przedsiębiorca telekomunikacyjny dokonuje rozbudowy, o której mowa w ust. 2, w zakresie niezbędnym do zapewnienia użytkownikom specjalnym przyłączenia ich sieci do sieci tego przedsiębiorcy telekomunikacyjnego, uwzględniając potrzeby użytkowników specjalnych wynikające z przysługujących im uprawnień.
§ 5.
1) tryb powiadamiania o awariach i sytuacjach szczególnych zagrożeń;
2) procedury przywrócenia ciągłości świadczenia usług telekomunikacyjnych;
3) procedury informowania o planowanych konserwacjach, które mogą mieć wpływ na prawidłowe funkcjonowanie połączonych sieci.
2. Jeżeli jedną ze stron umowy jest użytkownik specjalny, strony określają w umowie tryb i procedury, o których mowa w ust. 1, oraz procedury uzgadniania przebudowy, rozbudowy lub modernizacji sieci przedsiębiorcy telekomunikacyjnego, mogących niekorzystnie wpłynąć na funkcjonowanie przyłączonej do niej sieci telekomunikacyjnej użytkownika specjalnego.
§ 6.
§ 7.
2. O przywróceniu połączenia użytkownik specjalny informuje Prezesa UKE.
§ 8.
1) zobowiążą się do zorganizowania funkcjonującej w systemie całodobowym służby odpowiedzialnej za nadzór nad pracą sieci i urządzeń;
2) ustalą całodobowe punkty kontaktowe i procedury działania w przypadkach wystąpienia awarii lub sytuacji szczególnego zagrożenia;
3) ustalą procedury informowania o warunkach funkcjonowania i stanie połączonych sieci w celu szybkiego identyfikowania awarii sieci telekomunikacyjnych lub reakcji w sytuacjach szczególnego zagrożenia.
2. Strony umowy ponoszą odpowiedzialność za bezpieczeństwo i obsługę własnej sieci.
§ 9.
2. Informacje uzyskane w związku z zapewnianiem dostępu telekomunikacyjnego nie mogą być ujawniane innym działom, oddziałom czy innym komórkom organizacyjnym przedsiębiorcy telekomunikacyjnego, jego spółkom zależnym oraz partnerom, dla których uzyskanie takich informacji mogłoby prowadzić do podjęcia działań zmierzających do ograniczenia lub naruszenia konkurencji.
§ 10.
1) danych niezbędnych do rozliczeń z tytułu wzajemnego korzystania z sieci telekomunikacyjnych i niewykonania lub nienależytego wykonania świadczonych wzajemnie usług telekomunikacyjnych oraz danych niezbędnych do wystawienia rachunku użytkownikom korzystającym z ich usług, a w szczególności sposobu przesyłania w punkcie styku sieci numeru użytkownika wywołującego;
2) szczegółowych danych o wykonanych usługach telekomunikacyjnych niezbędnych do wystawienia rachunku użytkownikom za świadczone usługi oraz rozliczeń z tytułu wzajemnego korzystania z sieci telekomunikacyjnych, jeśli przesłanie w punkcie styku sieci numeru użytkownika wywołującego nie jest możliwe ze względów technicznych, o ile nie zachodzą okoliczności określone w art. 74 ust. 2 ustawy.
§ 11.
1) przeprowadzi testy:
a) zgodności parametrów technicznych w punktach styku sieci,
b) zgodności pomiarów ruchu w ramach wzajemnego korzystania z sieci telekomunikacyjnych,
c) interoperacyjności usług w połączonych sieciach;
2) uzna wyniki tych testów za pozytywne.
2. O ile umowa nie stanowi inaczej, testy, o których mowa w ust. 1, powinny zostać rozpoczęte w terminie 14 dni od dnia zgłoszenia przez jedną ze stron umowy gotowości do ich przeprowadzenia oraz powinny zostać zakończone w terminie 30 dni od dnia ich rozpoczęcia.
3. O ile umowa nie stanowi inaczej, uruchomienie punktów styku sieci następuje w terminie 7 dni od zakończenia uznanych przez strony za pozytywne testów, o których mowa w ust. 1, a w przypadku zakwestionowania wyników testów lub uznania ich za negatywne – w terminie 7 dni od dnia zakończenia ustalonej w umowie procedury rozstrzygania sporów.
4. O ile umowa nie stanowi inaczej, za dzień zakończenia testów, o których mowa w ust. 1, uznaje się dzień, w którym strony podpisały protokół z wynikami testów.
5. Jeżeli punkty styku sieci są modyfikowane na potrzeby świadczenia nowych usług, strony przeprowadzają jedynie testy, które są niezbędne dla rozpoczęcia świadczenia tych usług.
6. Zwiększenie oraz zmniejszenie przepływności punktu styku sieci następuje na wniosek jednej ze stron umowy, w trybie i terminie określonym w umowie. Strona umowy może odmówić realizacji wniosku o zmniejszenie przepustowości punktu styku sieci, jeżeli zmniejszenie przepustowości punktu styku sieci uniemożliwi jej przesyłanie ruchu telekomunikacyjnego ze swojej sieci do sieci strony składającej wniosek.
§ 12.
2. Każda ze stron umowy umożliwi, na wniosek drugiej strony, zapoznanie się z wynikami pomiarów, o których mowa w ust. 1, oraz ze sposobem prowadzenia rejestracji ruchu telekomunikacyjnego w zakresie niezbędnym do przeprowadzenia rozliczeń z tytułu wzajemnego korzystania z sieci telekomunikacyjnych.
§ 13.
§ 14.
§ 15.
Minister Infrastruktury: C. Grabarczyk
1) Minister Infrastruktury kieruje działem administracji rządowej – łączność, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 listopada 2007 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Infrastruktury (Dz. U. Nr 216, poz. 1594).
2) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2004 r. Nr 273, poz. 2703, z 2005 r. Nr 163, poz. 1362 i Nr 267, poz. 2258, z 2006 r. Nr 12, poz. 66, Nr 104, poz. 708 i 711, Nr 170, poz. 1217, Nr 220, poz. 1600, Nr 235, poz. 1700 i Nr 249, poz. 1834, z 2007 r. Nr 23, poz. 137, Nr 50, poz. 331 i Nr 82, poz. 556 oraz z 2008 r. Nr 17, poz. 101.
3) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 11 sierpnia 2005 r. w sprawie szczegółowych wymagań związanych z połączeniem sieci telekomunikacyjnych (Dz. U. Nr 160, poz. 1349), które utraciło moc z dniem 2 stycznia 2008 r. na podstawie art. 44 ustawy z dnia 18 października 2006 r. o zmianie i uchyleniu niektórych upoważnień do wydawania aktów wykonawczych (Dz. U. Nr 220, poz. 1600).
- Data ogłoszenia: 2008-08-08
- Data wejścia w życie: 2008-08-23
- Data obowiązywania: 2008-08-23
- Dokument traci ważność: 2024-11-10
REKLAMA