REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 2007 nr 114 poz. 785
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI1)
z dnia 5 czerwca 2007 r.
w sprawie dopuszczalnej zawartości wody, substancji wiążących, zanieczyszczeń roślinnych oraz zanieczyszczeń mineralnych w materiałach paszowych i mieszankach paszowych2)
Na podstawie art. 23 ust. 2 ustawy z dnia 22 lipca 2006 r. o paszach (Dz. U. Nr 144, poz. 1045) zarządza się, co następuje:
1) olejów roślinnych – nie może być wyższa niż 1 % jej udziału masowego w tym materiale;
2) melasy buraczanej – nie może być wyższa niż 28 % jej udziału masowego w tym materiale;
3) melasy z trzciny cukrowej – nie może być wyższa niż 30 % jej udziału masowego w tym materiale;
4) wywaru melasowego z buraków cukrowych, wywaru melasowego z trzciny cukrowej – nie może być wyższa niż 35 % jej udziału masowego w tym materiale;
5) przetworów i produktów ubocznych z mleka – nie może być wyższa niż 5 % jej udziału masowego w tym materiale, z wyłączeniem:
a) maślanki w proszku – gdzie nie może być wyższa niż 6 % jej udziału masowego w tym materiale,
b) kazeiny – gdzie nie może być wyższa niż 10 % jej udziału masowego w tym materiale,
c) serwatki w proszku, serwatki w proszku o niskiej zawartości cukru, białka serwatki w proszku – gdzie nie może być wyższa niż 8 % jej udziału masowego w tym materiale;
6) produktów zwierzęcych ze zwierząt lądowych – nie może być wyższa niż 8 % jej udziału masowego w tym materiale, z wyłączeniem tłuszczów zwierzęcych – gdzie nie może być wyższa niż 1 % jej udziału masowego w tym materiale;
7) ryb i innych zwierząt morskich, ich produktów ubocznych – nie może być wyższa niż 8 % jej udziału masowego w tym materiale, z wyłączeniem:
a) oleju rybnego, rafinowanego i utwardzonego oleju rybnego – gdzie nie może być wyższa niż 1 % jej udziału masowego w tym materiale,
b) koncentratu z rozpuszczalnych części ryb – gdzie nie może być wyższa niż 5 % jej udziału masowego w tym materiale;
8) kwasów tłuszczowych – nie może być wyższa niż 1 % jej udziału masowego w tym materiale.
2. Dopuszczalna zawartość wody w materiale paszowym może być wyższa od określonej w ust. 1, jeżeli informacja o tym zostanie umieszczona na opakowaniu lub etykiecie dołączonej do opakowania albo dołączona do dokumentów przewozowych, zgodnie z przepisami dotyczącymi oznakowania materiałów paszowych i mieszanek paszowych wydanymi na podstawie art. 30 ust. 8 pkt 1 ustawy z dnia 22 lipca 2006 r. o paszach, zwanej dalej „ustawą”.
1) w mieszance paszowej uzupełniającej, przeznaczonej do zaspokajania potrzeb żywieniowych młodych zwierząt po okresie skarmiania siary lub stosowanej jako zamiennik mleka w czasie pojenia zwierząt mlekiem albo do dożywiania cieląt przeznaczonych do opasu – wyższa niż 7 % jej udziału masowego w tej mieszance;
2) w mieszance paszowej zawierającej co najmniej 40 % materiałów paszowych otrzymanych w procesie przetwarzania mleka – wyższa niż 7 % jej udziału masowego w tej mieszance;
3) w mieszance paszowej uzupełniającej składającej się głównie z minerałów, zawierającej co najmniej 40 % popiołu surowego, zwanej dalej „mieszanką uzupełniającą mineralną”, w przypadku gdy:
a) zawiera ona substancje organiczne – wyższa niż 10 % jej udziału masowego w tej mieszance,
b) nie zawiera substancji organicznych – wyższa niż 5 % jej udziału masowego w tej mieszance;
4) w pozostałych mieszankach paszowych – wyższa niż 14 % jej udziału masowego w tej mieszance.
2. Zawartość wody w mieszance paszowej może być wyższa od określonej w ust. 1, jeżeli informacja o tym zostanie umieszczona na opakowaniu lub etykiecie dołączonej do opakowania albo dołączona do dokumentów przewozowych, zgodnie z przepisami dotyczącymi oznakowania materiałów paszowych i mieszanek paszowych wydanymi na podstawie art. 30 ust. 8 pkt 1 ustawy.
1) słomy i jej odpadków, nasion gatunków roślin uprawnych lub chwastów – nie może być wyższa niż 5 % ich udziału masowego w tym materiale;
2) nasion roślin oleistych lub owoców roślin oleistych pochodzących z procesu ich obróbki – nie może być wyższa niż 0,5 % tych zanieczyszczeń w tym materiale.
2. Dopuszczalna zawartość naturalnych nieszkodliwych zanieczyszczeń roślinnych, o których mowa w ust. 1, nie może być wyższa niż:
1) 6% udziału masowego tych zanieczyszczeń w nasionach rzepaku, makuchu rzepakowym, śrucie poekstrakcyjnej rzepakowej;
2) 7 % udziału masowego tych zanieczyszczeń w nasionach lnu, makuchu lnianym, śrucie poekstrakcyjnej lnianej.
1) w materiałach paszowych nie może być wyższa niż:
a) 3,4 % tych zanieczyszczeń w suchej masie makuchu z nasion nigru,
b) 5 % tych zanieczyszczeń w suchej masie makuchu sezamowego,
c) 4,5 % tych zanieczyszczeń w suchej masie wysłodków buraczanych lub wysłodków buraczanych melasowanych,
d) 4,5 % tych zanieczyszczeń w suchej masie manioku;
2) w mieszankach paszowych zawierających głównie produkty uboczne, powstałe w procesie obróbki ryżu, nie może być wyższa niż 3,3 % tych zanieczyszczeń w suchej masie.
2. Dopuszczalna zawartość zanieczyszczeń mineralnych w paszach może być wyższa od określonej w ust. 1 w przypadku:
1) mieszanek paszowych uzupełniających:
a) zawierających mineralne substancje wiążące,
b) mineralnych,
c) zawierających więcej niż 50 % krajanki buraczanej lub wysłodków buraczanych,
d) przeznaczonych dla ryb, które zawierają więcej niż 15 % mączki rybnej,
2) materiałów paszowych innych niż określone w ust. 1 pkt 1
– jeżeli informacja o tym zostanie umieszczona na opakowaniu lub etykiecie dołączonej do opakowania albo dołączona do dokumentów przewozowych, zgodnie z przepisami dotyczącymi oznakowania materiałów paszowych i mieszanek paszowych wydanymi na podstawie art. 30 ust. 8 pkt 1 ustawy.
3. Przepisu ust. 2 nie stosuje się do mieszanek paszowych, o których mowa w ust. 1 pkt 2.
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi: w z. M. Jabłoński
|
1) Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej – rolnictwo, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 lipca 2006 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz. U. Nr 131, poz. 915 oraz z 2007 r. Nr 38, poz. 244).
2) Przepisy rozporządzenia wdrażają postanowienia dyrektyw Rady:
– 96/25/WE z dnia 29 kwietnia 1996 r. w sprawie obrotu materiałami paszowymi, zmieniającej dyrektywy 70/524/EWG, 74/63/EWG, 82/471/EWG i 93/74/EWG oraz uchylającej dyrektywę 77/101/EWG (Dz. Urz. WE L 125 z 23.05.1996, str. 35, z późn. zm.; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 3, t. 19, str. 96, z późn. zm.),
– 79/373/EWG z dnia 2 kwietnia 1979 r. w sprawie obrotu mieszankami paszowymi (Dz. Urz. WE L 86 z 02.04.1979, str. 30, z późn. zm.; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 3, t. 4, str. 50, z późn. zm.).
- Data ogłoszenia: 2007-06-29
- Data wejścia w życie: 2007-07-14
- Data obowiązywania: 2007-07-14
- Dokument traci ważność: 2010-12-22
REKLAMA
Dziennik Ustaw
REKLAMA
REKLAMA