REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 2007 nr 70 poz. 471

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ1)

z dnia 17 kwietnia 2007 r.

w sprawie finansowego wsparcia na tworzenie noclegowni i domów dla bezdomnych

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 20 ustawy z dnia 8 grudnia 2006 r. o finansowym wsparciu tworzenia lokali socjalnych, mieszkań chronionych, noclegowni i domów dla bezdomnych (Dz. U. Nr 251, poz. 1844) zarządza się, co następuje:

§ 1.
Rozporządzenie określa:

1) szczegółowy tryb i terminy składania i rozpatrywania wniosków o udzielenie finansowego wsparcia przedsięwzięć, o których mowa w art. 4 ustawy z dnia 8 grudnia 2006 r. o finansowym wsparciu tworzenia lokali socjalnych, mieszkań chronionych, noclegowni i domów dla bezdomnych, zwanej dalej „ustawą"

2) zakres informacji, jakie powinien zawierać wniosek o udzielenie finansowego wsparcia, zwany dalej „wnioskiem"

3) kryteria oceny wniosku;

4) wzór formularza rozliczenia udzielonego finansowego wsparcia.

§ 2.
1. Wniosek składa się w Banku Gospodarstwa Krajowego, zwanym dalej „Bankiem", od dnia 1 kwietnia do dnia 30 kwietnia oraz od dnia 1 października do dnia 31 października każdego roku. Dzień złożenia wniosku za pośrednictwem poczty określa data stempla pocztowego.

2. Bank zwraca bez rozpatrzenia wniosek:

1) złożony z naruszeniem terminów, o których mowa w ust. 1;

2) niespełniający warunków określonych w art. 4, 7, 13, 14, 15 i 16 ustawy;

3) niespełniający wymagań określonych w § 3.

§ 3.
1. Zakres informacji, jakie powinien zawierać wniosek, jest określony w załączniku nr 1 do rozporządzenia.

2. Do wniosku załącza się:

1) odpis z księgi wieczystej, wydany nie wcześniej niż 3 miesiące przed dniem złożenia wniosku, potwierdzający prawo własności lub prawo użytkowania wieczystego gruntu, którego dotyczy przedsięwzięcie albo na którym położony jest budynek, którego remont lub przebudowę zamierza się przeprowadzić;

2) pozwolenie na budowę albo oświadczenie wnioskodawcy o dokonaniu zgłoszenia, o którym mowa w art. 30 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (Dz. U. z 2006 r. Nr 156, poz. 1118 i Nr 170, poz. 1217), oraz oświadczenie wnioskodawcy o niewniesieniu sprzeciwu przez właściwy organ;

3) projekt budowlany w rozumieniu przepisów prawa budowlanego, a w przypadku gdy planowany zakres robót budowlanych nie przewiduje pozwolenia na budowę – dokumentację projektową wykonaną zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 2 września 2004 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy dokumentacji projektowej, specyfikacji technicznych wykonania i odbioru robót budowlanych oraz programu funkcjonalno-użytkowego (Dz. U. Nr 202, poz. 2072 oraz z 2005 r. Nr 75, poz. 664), w zakresie niezbędnym dla zweryfikowania następujących danych:

a) rodzaju przedsięwzięcia,

b) powierzchni użytkowych budynków lub ich części oraz liczby miejsc w sypialniach,

c) w przypadku gdy wnioskodawca ubiega się o przyznanie punktów za kryterium 2.A albo 2.B, o których mowa w załączniku nr 2 do rozporządzenia – wartości lub przewidywanej wartości wskaźnika E, określającego obliczeniowe zapotrzebowanie na energię końcową (ciepło) do ogrzewania budynku w sezonie grzewczym, wyznaczonego zgodnie z Polską Normą dotyczącą obliczania sezonowego zapotrzebowania na ciepło do ogrzewania budynków mieszkalnych, a także wartości lub przewidywalnej wartości granicznej E0 wskaźnika sezonowego zapotrzebowania na ciepło do ogrzewania budynku ustalonej zgodnie z § 329 ust. 4 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 75, poz. 690, z 2003 r. Nr 33, poz. 270 oraz z 2004 r. Nr 109, poz. 1156) w zależności od wartości współczynnika kształtu (A/V) budynku;

4) dokumenty potwierdzające koszty przedsięwzięcia:

a) kosztorys inwestorski lub kalkulację planowanych kosztów prac projektowych i robót budowlanych, określonych w programie funkcjonalno-użytkowym, o którym mowa w art. 33 ust. 1 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2006 r. Nr 164, poz. 1163, Nr 170, poz. 1217 i Nr 227, poz. 1658 oraz z 2007 r. Nr 64, poz. 427),

b) kopie umów z wykonawcami robót budowlanych, usług i dostaw, zawartych do dnia złożenia wniosku, dotyczących wykonania przedsięwzięcia lub części przedsięwzięcia,

c) kalkulacje własne sporządzone z należytą starannością dla zakresu przedsięwzięcia, który nie został objęty dokumentami potwierdzającymi koszty przedsięwzięcia wymienionymi w lit. a i b.

§ 4.
Jeżeli w danym półroczu wynikające z wniosków zapotrzebowanie na finansowe wsparcie w ramach puli przeznaczonej na udzielenie finansowego wsparcia na realizację przedsięwzięć nie przekracza wysokości tej puli, po dokonaniu przeniesienia, o którym mowa w art. 10 ust. 4 ustawy, Bank udziela finansowego wsparcia wnioskodawcom, których wnioski spełniają warunki określone w art. 4, 7, 13, 14, 15 i 16 ustawy oraz § 2 ust. 1 i § 3.
§ 5.
1. W przypadku konieczności dokonania wyboru przedsięwzięć, o którym mowa w art. 11 ustawy, Bank ocenia wnioski i przyznaje punkty zgodnie z kryteriami określonymi w załączniku nr 2 do rozporządzenia.

2. Liczbę punktów, o których mowa w ust. 1, określa się z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku.

3. W przypadku uzyskania takiej samej liczby punktów o pierwszeństwie w dostępie do wsparcia przesądza kryterium: „Liczba osób w noclegowni" lub „Liczba osób w domu dla bezdomnych", określone w załączniku nr 2 do rozporządzenia, w ramach przedsięwzięcia objętego wnioskiem.

§ 6.
Bank ogłasza w Biuletynie Informacji Publicznej, w terminach do dnia 30 czerwca oraz do dnia 31 grudnia każdego roku, odpowiednio dla wniosków składanych do dnia 30 kwietnia oraz do dnia 31 października każdego roku:

1) informację o możliwości udzielenia finansowego wsparcia wszystkim wnioskodawcom – w przypadku, o którym mowa w § 4, albo

2) wyniki oceny wniosków – w przypadku, o którym mowa w § 5.

§ 7.
W przypadku, o którym mowa w § 5, Bank udziela finansowego wsparcia wnioskodawcom, którzy uzyskali najwyższe oceny punktowe, aż do wyczerpania puli środków przeznaczonej na udzielenie finansowego wsparcia.
§ 8.
Wzór formularza rozliczenia udzielonego finansowego wsparcia jest określony w załączniku nr 3 do rozporządzenia.
§ 9.
1. W przypadku wniosków o udzielenie finansowego wsparcia składanych w 2007 r.:

1) wnioski składa się w Banku od dnia 20 kwietnia do dnia 31 maja i od dnia 1 października do dnia 31 października;

2) Bank, po otrzymaniu wniosku niespełniającego wymagań, o których mowa w § 3, wzywa wnioskodawców do jego uzupełnienia w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, wskazując wymagania, których wniosek nie spełnia;

3) Bank ogłasza w Biuletynie Informacji Publicznej informacje, o których mowa w § 6 pkt 1, albo wyniki oceny wniosków, o których mowa w § 6 pkt 2, w terminach do dnia 31 lipca oraz do dnia 31 grudnia odpowiednio dla wniosków składanych do dnia 31 maja oraz do dnia 31 października.

2. Bank zwraca bez rozpatrzenia wnioski nieuzupełnione w terminie, o którym mowa w ust. 1 pkt 2.

§ 10.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Minister Pracy i Polityki Społecznej: A. Kalata

 

 

1) Minister Pracy i Polityki Społecznej kieruje działem administracji rządowej – zabezpieczenie społeczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 1 marca 2007 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Pracy i Polityki Społecznej (Dz. U. Nr 38, poz. 243).

Załącznik 1. [ZAKRES INFORMACJI, JAKIE POWINIEN ZAWIERAĆ WNIOSEK O UDZIELENIE FINANSOWEGO WSPARCIA]

Załączniki do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej
z dnia 17 kwietnia 2007 r. (poz. 471)

Załącznik nr 1

ZAKRES INFORMACJI, JAKIE POWINIEN ZAWIERAĆ WNIOSEK O UDZIELENIE FINANSOWEGO WSPARCIA

I. Dane wnioskodawcy:

A. Rodzaj wnioskodawcy (gmina, związek międzygminny, organizacja pożytku publicznego).

B. Pełna nazwa wnioskodawcy.

C. Adres wnioskodawcy.

D. Adres do korespondencji (jeśli inny niż w C).

E. Telefon, faks oraz adres poczty elektronicznej osoby bezpośrednio prowadzącej sprawę.

F. Regon i NIP wnioskodawcy.

II. Dane dotyczące realizowanego przedsięwzięcia:

A. Wnioskowana kwota finansowego wsparcia (w zł).

B. Przewidywany termin rozpoczęcia realizacji przedsięwzięcia (miesiąc słownie i rok).

C. Przewidywany termin zakończenia realizacji przedsięwzięcia (miesiąc słownie i rok).

D. Przewidywana struktura finansowania przedsięwzięcia z podziałem na środki własne, wsparcie finansowe na podstawie ustawy, inne źródła (kwoty oraz udział procentowy).

III. Rodzaj przedsięwzięcia (należy wskazać jeden z poniższych):

A. Budowa budynku na nieruchomości stanowiącej własność albo będącej w użytkowaniu wieczystym gminy, związku międzygminnego albo organizacji pożytku publicznego.

B. Remont lub przebudowa budynku, przeznaczonego na pobyt ludzi, będącego własnością gminy, związku międzygminnego albo organizacji pożytku publicznego, albo części takiego budynku.

C. Zmiana sposobu użytkowania budynku będącego własnością gminy, związku międzygminnego albo organizacji pożytku publicznego, albo części takiego budynku, wymagająca dokonania remontu lub przebudowy.

IV. Charakterystyka przedsięwzięcia:

IV.1. Budowa budynku:

A. Noclegownia:

1) adres nieruchomości,

2) nowa powierzchnia użytkowa noclegowni w m2, w tym: w sypialniach w m2,

3) nowa powierzchnia użytkowa niestanowiąca noclegowni,

4) nowa liczba miejsc w sypialniach,

5) dotychczasowa powierzchnia użytkowa noclegowni w m2, w tym: w sypialniach w m2,

6) całkowita liczba miejsc w sypialniach, po zakończeniu realizacji przedsięwzięcia, w podziale na poszczególne sypialnie,

7) całkowita liczba natrysków, kabin WC i umywalek po zakończeniu realizacji przedsięwzięcia.

B. Dom dla bezdomnych:

1) adres nieruchomości,

2) nowa powierzchnia użytkowa w m2, w tym: mieszkalna w m2, w tym: w pokojach pobytu w m2,

3) nowa powierzchnia użytkowa niestanowiąca domu dla bezdomnych,

4) nowa liczba miejsc w pokojach pobytu,

5) dotychczasowa powierzchnia użytkowa w m2, w tym: mieszkalna w m2, w tym: w pokojach pobytu w m2,

6) całkowita liczba miejsc w pokojach pobytu, po zakończeniu realizacji przedsięwzięcia, w podziale na poszczególne pokoje pobytu, w tym: pokoje pobytu z indywidualnym węzłem sanitarnym (WC, umywalka i prysznic).

C. Charakterystyka noclegowni/domu dla bezdomnych (czy dana cecha występuje):

1) kuchnia z zapleczem gospodarczym (z wyposażeniem technicznym dla żywienia zbiorowego),

2) pomieszczenia do spożywania posiłku (oddzielne pomieszczenie spełniające wymagania sanitarno-epidemiologiczne dla pomieszczeń zbiorowego żywienia),

3) pralnia (oddzielne pomieszczenie wyposażone w urządzenia pralnicze umożliwiające wykonywanie czynności higieny garderoby),

4) sanitariaty zbiorowe na korytarzu (po jednym sanitariacie męskim i damskim z kabiną WC, umywalką i prysznicem),

5) pomieszczenia administracyjne z odrębnym pokojem porad psychologicznych,

6) oddzielne pomieszczenie pomocy medycznej i oddzielne pomieszczenie opieki pielęgnacyjnej,

7) świetlica (oddzielne pomieszczenie wyposażone w odbiornik radiowy i TV).

D. Dostosowanie do potrzeb osób niepełnosprawnych ruchowo (podjazdy dla wózków inwalidzkich, ciągi komunikacyjne w budynku, winda lub inne rozwiązania architektoniczne).

E. Energooszczędność – wartość wskaźnika E, wartość graniczna E0 lub wartość A/V.

IV.2. Remont lub przebudowa budynku – zakres informacji jak w pkt IV.1.

IV.3. Zmiana sposobu użytkowania budynku – zakres informacji jak w pkt IV.1.

V. Przewidywany koszt ogółem przedsięwzięcia w zł (należy podać odpowiednio do rodzaju przedsięwzięcia):

1) budowy budynku,

2) remontu lub przebudowy budynku,

3) zmiany sposobu użytkowania budynku.

VI. Charakterystyka efektów społecznych przedsięwzięcia:

A. Czy w wyniku realizacji przedsięwzięcia będą realizowane indywidualne programy wychodzenia z bezdomności?

B. Czy w wyniku realizacji przedsięwzięcia będzie realizowana jedna z aktywnych form pomocy – program rynku pracy?

VII. Osoba wypełniająca wniosek:

A. Imię i nazwisko.

B. Adres poczty elektronicznej.

C. Telefon.

VIII. Oświadczenie, że przedsięwzięcie nie jest współfinansowane ze środków Unii Europejskiej.

IX. Oświadczenie o prawdziwości danych zawartych we wniosku podpisane przez:

A. W przypadku gminy: wójta (burmistrza, prezydenta miasta).

B. W przypadku związku międzygminnego: zarząd związku.

C. W przypadku organizacji pożytku publicznego: osobę lub osoby uprawnione do składania oświadczeń woli w imieniu organizacji (należy dołączyć aktualny dokument potwierdzający uprawnienia).

Załącznik 2. [KRYTERIA OCENY WNIOSKÓW O UDZIELENIE FINANSOWEGO WSPARCIA]

Załącznik nr 2

KRYTERIA OCENY WNIOSKÓW O UDZIELENIE FINANSOWEGO WSPARCIA

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

Załącznik 3. [WZÓR FORMULARZA ROZLICZENIA UDZIELONEGO WSPARCIA FINANSOWEGO]

Załącznik nr 3

WZÓR FORMULARZA ROZLICZENIA UDZIELONEGO WSPARCIA FINANSOWEGO

infoRgrafika

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2007-04-19
  • Data wejścia w życie: 2007-04-19
  • Data obowiązywania: 2008-05-30
  • Dokument traci ważność: 2009-11-02

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA