REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 2007 nr 24 poz. 151
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA NAUKI I SZKOLNICTWA WYŻSZEGO1)
z dnia 31 stycznia 2007 r.
w sprawie szczegółowego trybu dokonywania kontroli uczelni i związków uczelni
Na podstawie art. 34 ust. 3 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. Nr 164, poz. 1365, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:
1) ustawa – ustawę z dnia 27 lipca 2005 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym;
2) organ kontrolujący – ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego lub odpowiednio ministrów, o których mowa w art. 33 ust. 2 ustawy;
3) kontrolujący – osobę upoważnioną do przeprowadzenia kontroli, w tym eksperta, o którym mowa w § 3;
4) podmiot kontrolowany – uczelnię lub związek uczelni, w którym przeprowadzana jest kontrola.
2. Organ kontrolujący zawiadamia podmiot kontrolowany o przedmiocie, zakresie i terminie kontroli nie później niż na 7 dni przed planowanym rozpoczęciem kontroli.
3. W uzasadnionych przypadkach zawiadomienie może nastąpić w krótszym terminie.
2. Ekspertem może być osoba posiadająca co najmniej stopień naukowy doktora w dziedzinie nauki odpowiedniej ze względu na przedmiot kontroli, a w zakresie prawidłowości wydatkowania środków publicznych także osoba posiadająca uprawnienia biegłego rewidenta lub osoba posiadająca wykształcenie wyższe, zatrudniona na stanowisku głównego księgowego lub kwestora uczelni.
3. Ta sama osoba może uczestniczyć jako ekspert w nie więcej niż pięciu kontrolach w danym roku kalendarzowym.
2. Upoważnienie zawiera:
1) datę wydania oraz numer upoważnienia;
2) podstawę prawną przeprowadzenia kontroli;
3) imię i nazwisko kontrolującego;
4) nazwę i siedzibę podmiotu kontrolowanego;
5) przedmiot i zakres kontroli;
6) terminy rozpoczęcia i zakończenia kontroli;
7) termin ważności upoważnienia;
8) pieczęć urzędową i podpis organu kontrolującego.
1) swobodnego wstępu do obiektów i pomieszczeń podmiotu kontrolowanego;
2) wglądu do dokumentów, baz danych, systemów informatycznych i ich przetwarzania na potrzeby kontroli oraz wglądu do innych materiałów związanych z działalnością podmiotu kontrolowanego;
3) przeprowadzania oględzin;
4) żądania od właściwego organu podmiotu kontrolowanego oraz pracowników tego podmiotu ustnych i pisemnych wyjaśnień.
2. Kontrolujący może żądać sporządzenia niezbędnych do przeprowadzenia kontroli uwierzytelnionych odpisów lub wyciągów z dokumentów oraz kopii dokumentów, których zgodność z oryginałem potwierdza kierownik komórki organizacyjnej, w której się znajdują.
3. Właściwy organ podmiotu kontrolowanego zapewnia kontrolującemu warunki niezbędne do sprawnego przeprowadzenia czynności kontrolnych, a w szczególności udostępnia obiekty, urządzenia i dokumenty oraz umożliwia udzielanie wyjaśnień przez pracowników podmiotu kontrolowanego.
2. Z ustnych wyjaśnień kontrolujący sporządza protokół, który podpisuje kontrolujący oraz udzielający wyjaśnień właściwy organ podmiotu kontrolowanego lub pracownik tego podmiotu.
3. Odmowę udzielenia wyjaśnień kontrolujący odnotowuje w aktach kontroli, o których mowa w § 10.
2. Oględziny przeprowadza się w obecności osoby odpowiedzialnej za przedmiot oględzin, a w razie jej nieobecności – pracownika wyznaczonego przez właściwy organ podmiotu kontrolowanego.
3. Kontrolujący sporządza protokół oględzin, który zawiera opis przebiegu i wyniki oględzin. Protokół podpisuje kontrolujący i osoba, o której mowa w ust. 2.
4. Przebieg oględzin może być ponadto utrwalony za pomocą środków technicznych służących do utrwalania obrazu lub dźwięku. Nośnik, na którym utrwalono obraz lub dźwięk, stanowi załącznik do protokołu oględzin.
2. Do dowodów zalicza się:
1) dokumenty;
2) wyjaśnienia udzielane przez właściwe organy podmiotu kontrolowanego oraz pracowników tego podmiotu;
3) protokół oględzin;
4) zabezpieczone przedmioty.
3. Zebrane w toku postępowania kontrolnego dowody kontrolujący, w razie potrzeby, zabezpiecza w siedzibie podmiotu kontrolowanego w oddzielnym, zamkniętym pomieszczeniu albo oddaje na przechowanie za pokwitowaniem organowi podmiotu kontrolowanego lub upoważnionemu pracownikowi tego podmiotu.
1) wykaz ich zawartości, z podaniem nazw dokumentów i odpowiednich stron;
2) protokół kontroli;
3) wykaz dowodów, o których mowa w § 9 ust. 2;
4) inne dokumenty związane z przedmiotem kontroli.
2. Akta kontroli prowadzi kontrolujący zgodnie z tokiem dokonywanych czynności kontrolnych, numerując kolejno strony akt.
2. Protokół kontroli zawiera:
1) oznaczenie podmiotu kontrolowanego, jego siedzibę i adres oraz dane organu podmiotu kontrolowanego uprawnionego do jego reprezentowania;
2) oznaczenie organu kontrolującego, imię i nazwisko kontrolującego oraz numer i datę wydania upoważnienia do przeprowadzenia kontroli;
3) terminy rozpoczęcia i zakończenia kontroli, ze wskazaniem dni będących przerwami w kontroli;
4) określenie przedmiotu i zakresu kontroli;
5) opis ustalonego stanu faktycznego, w tym ujawnionych nieprawidłowości, przyczyn ich powstania, zakresu i skutków oraz osób za nie odpowiedzialnych;
6) pouczenie o prawie zgłoszenia przez podmiot kontrolowany uwag i zastrzeżeń do ustaleń zawartych w protokole, o których mowa w art. 34 ust. 2 ustawy, oraz o prawie odmowy podpisania protokołu;
7) omówienie dokonanych w protokole poprawek, skreśleń i uzupełnień;
8) parafy kontrolującego i organu podmiotu kontrolowanego uprawnionego do jego reprezentowania lub osoby przez niego upoważnionej na każdej stronie protokołu;
9) podpisy kontrolującego i organu podmiotu kontrolowanego uprawnionego do jego reprezentowania oraz miejsce i datę podpisania protokołu.
3. Protokół kontroli sporządza się w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach. Jeden egzemplarz kontrolujący przekazuje, za poświadczeniem odbioru, właściwemu organowi podmiotu kontrolowanego, a drugi włącza do akt kontroli, które następnie niezwłocznie przekazuje organowi kontrolującemu.
2. Odmowa podpisania protokołu kontroli przez właściwy organ podmiotu kontrolowanego nie stanowi przeszkody do podpisania protokołu przez kontrolującego.
2. W przypadku stwierdzenia przez organ kontrolujący zasadności zgłoszonych uwag i zastrzeżeń, dokonuje on zmian w protokole kontroli i przekazuje go podmiotowi kontrolowanemu.
3. W przypadku nieuwzględnienia przez organ kontrolujący zgłoszonych uwag i zastrzeżeń, w całości lub w części, sporządza on stanowisko na piśmie i przekazuje je podmiotowi kontrolowanemu.
4. Podpisanie protokołu kontroli przez podmiot kontrolowany powinno nastąpić w terminie 7 dni od dnia otrzymania zmienionego protokołu, o którym mowa w ust. 2, lub stanowiska, o którym mowa w ust. 3. Przepisy § 12 stosuje się odpowiednio.
Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego: M. Seweryński
|
1) Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego kieruje działem administracji rządowej – szkolnictwo wyższe, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 lipca 2006 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (Dz. U. Nr 131, poz. 912).
2) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2006 r. Nr 46, poz. 328, Nr 104, poz. 708 i 711, Nr 144, poz. 1043 i Nr 227, poz. 1658.
- Data ogłoszenia: 2007-02-14
- Data wejścia w życie: 2007-03-01
- Data obowiązywania: 2007-03-01
- Dokument traci ważność: 2012-01-01
REKLAMA
Dziennik Ustaw
REKLAMA
REKLAMA