REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 2006 nr 203 poz. 1496
ROZPORZĄDZENIE PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 7 listopada 2006 r.
w sprawie rozkładu czasu służby funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego
Na podstawie art. 55 ust. 2 ustawy z dnia 9 czerwca 2006 r. o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym (Dz. U. Nr 104, poz. 708 i Nr 158, poz. 1122) zarządza się, co następuje:
1) zmianowym lub równorzędnym – na stanowiskach służbowych, na których wymaga się pełnienia służby w systemie zmianowym lub w sposób ciągły;
2) podstawowym – na pozostałych stanowiskach służbowych.
2. Rozkład czasu służby wprowadza kierownik jednostki organizacyjnej Centralnego Biura Antykorupcyjnego, zwanego dalej „CBA”.
2. W szczególnie uzasadnionych przypadkach kierownik jednostki organizacyjnej CBA może wprowadzić pełnienie służby na zmiany trwające po 12 lub 24 godziny na dobę.
3. W przypadku pełnienia służby przy odtwarzaniu zapisów magnetycznych w styczności ze zmiennym natężeniem i zakresem fal dźwiękowych lub w niekorzystnych warunkach atmosferycznych kierownik jednostki organizacyjnej CBA może wprowadzić pełnienie służby na zmiany trwające po 6 godzin na dobę.
2. W zmianowym rozkładzie czasu służby na zmiany trwające po 8 godzin – po 8 godzinach służby funkcjonariuszowi udziela się 16 godzin czasu na wypoczynek. Po pięciu kolejnych służbach pełnionych w porze nocnej funkcjonariuszowi udziela się 48 godzin czasu na wypoczynek.
3. W zmianowym rozkładzie czasu służby na zmiany trwające po 12 godzin – po 12 godzinach służby funkcjonariuszowi udziela się 24 godzin czasu na wypoczynek, a jeżeli pełnił służbę w porze nocnej, funkcjonariuszowi udziela się 48 godzin czasu na wypoczynek.
4. W zmianowym rozkładzie czasu służby na zmiany trwające po 24 godziny – po 24 godzinach służby funkcjonariuszowi udziela się 72 godzin czasu na wypoczynek.
5. Funkcjonariusz, do którego obowiązków należy kierowanie pojazdem samochodowym, może pełnić służbę do 12 godzin na dobę, w tym kierować pojazdem nie więcej niż 10 godzin. Czas nieprzerwanego kierowania samochodem nie może przekroczyć 6 godzin, po których następuje przerwa trwająca 30 minut.
6. Do czasu służby trwającej:
1) 8 godzin wlicza się 20 minut przerwy;
2) 12 godzin wlicza się 45 minut przerwy;
3) 24 godziny wlicza się 60 minut przerwy.
7. Funkcjonariuszowi, który pełni służbę przy odtwarzaniu zapisów magnetycznych w styczności ze zmiennym natężeniem i zakresem fal dźwiękowych lub w niekorzystnych warunkach atmosferycznych, kierownik komórki organizacyjnej może przedłużyć czas przerw do 45 minut w służbie trwającej 8 godzin oraz do 60 minut w służbie trwającej 12 godzin.
2. Wymiar czasu służby funkcjonariusza pełniącego służbę w systemie równorzędnym ustala się w wymiarze czasu służby przewidzianym dla zmianowego lub podstawowego czasu służby.
2. Kierownik jednostki organizacyjnej CBA, za zgodą Szefa CBA, może wprowadzić inne godziny rozpoczęcia i zakończenia służby:
1) w podległej jednostce organizacyjnej CBA,
2) w niektórych komórkach organizacyjnych,
3) na niektórych stanowiskach służbowych
– jeżeli jest to uzasadnione warunkami lokalnymi albo wymaga tego szczególny charakter wykonywanych zadań.
3. Zgoda Szefa CBA, o której mowa w ust. 2, nie jest wymagana w indywidualnych przypadkach uzasadnionych względami osobistymi funkcjonariusza lub w doraźnych sytuacjach określonych potrzebami służby.
2. O ustaleniu dnia wolnego od służby oraz o sobocie wyznaczonej dniem służby funkcjonariuszy informuje się co najmniej z 14-dniowym wyprzedzeniem.
1) wykonania rozpoczętych czynności dochodzeniowo-śledczych, operacyjno-rozpoznawczych, analityczno-informacyjnych oraz kontrolnych, jeżeli nie mogą one zostać przerwane;
2) zapewnienia ciągłości służby na stanowiskach, na których jest wymagane utrzymanie pełnienia służby w sposób ciągły;
3) realizacji innych zadań niecierpiących zwłoki.
2. Czas pełnienia służby, o którym mowa w ust. 1, przedłuża kierownik komórki organizacyjnej, w której funkcjonariusz pełni służbę. O wydanym poleceniu kierownik zawiadamia kierownika jednostki organizacyjnej CBA.
2. W zamian za służbę pełnioną w dniu wolnym od służby funkcjonariusz otrzymuje jeden dzień wolny w innym dniu tygodnia. Dnia wolnego udziela się w terminie wskazanym przez funkcjonariusza, jeżeli nie zakłóca to normalnego toku służby.
3. Na wniosek funkcjonariusza czas na wypoczynek może być udzielony w okresie bezpośrednio poprzedzającym urlop wypoczynkowy lub po jego zakończeniu.
4. Czas na wypoczynek, w zamian za czas służby przedłużony poza rozkład czasu służby, funkcjonariusz jest obowiązany wykorzystać w roku kalendarzowym, w którym nabył do niego prawo, najpóźniej w ciągu pierwszych 3 miesięcy następnego roku, a kierownik jednostki organizacyjnej CBA ma obowiązek mu to zapewnić.
2. W czasie dyżuru domowego funkcjonariusz przebywa w miejscu zamieszkania lub w innym miejscu uzgodnionym z kierownikiem, o którym mowa w ust. 1.
3. Funkcjonariusz może pełnić dyżur domowy nie więcej niż 4 razy w miesiącu, w tym najwyżej raz w niedzielę lub święto. Czas trwania jednego dyżuru nie może przekroczyć 16 godzin, a czas trwania wszystkich dyżurów w miesiącu łącznie 48 godzin.
4. Czasu dyżuru domowego nie wlicza się do czasu służby, jeżeli podczas dyżuru funkcjonariusz nie wykonywał czynności służbowych.
5. Jeżeli funkcjonariusz wykonywał polecone czynności służbowe w czasie dyżuru domowego pełnionego:
1) po godzinach służby, to za czas ich wykonywania udziela się w tym samym wymiarze czasu wolnego od służby;
2) w dniu wolnym od służby, niedzielę lub święto, przysługuje mu dzień wolny od służby.
6. Przepisy § 9 stosuje się odpowiednio.
1) kobiety w ciąży lub opiekującej się dzieckiem do 4 lat;
2) będącego jedynym opiekunem dziecka do 8 lat lub osoby wymagającej stałej opieki.
2. Czas służby funkcjonariusza:
1) pełniącego służbę na stanowisku, na którym występują przekroczenia najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych,
2) kobiety w ciąży,
3) kobiety opiekującej się dzieckiem do 4 lat, bez jej zgody,
4) będącego jedynym opiekunem dziecka do 8 lat lub osoby wymagającej stałej opieki, bez jego zgody
– nie może przekroczyć 8 godzin na dobę.
2. Po okresie usprawiedliwionej nieobecności w służbie funkcjonariusz podejmuje służbę w pierwszym dniu, który był dla niego planowany jako dzień służby, o ile kierownik jednostki organizacyjnej CBA lub upoważniony przez niego kierownik komórki organizacyjnej nie ustali inaczej.
Prezes Rady Ministrów: J. Kaczyński
- Data ogłoszenia: 2006-11-10
- Data wejścia w życie: 2006-11-10
- Data obowiązywania: 2006-11-10
REKLAMA
Dziennik Ustaw
REKLAMA
REKLAMA