REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 2006 nr 175 poz. 1295

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA OBRONY NARODOWEJ

z dnia 25 września 2006 r.

w sprawie przebiegu służby funkcjonariuszy Służby Wywiadu Wojskowego

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 54 ustawy z dnia 9 czerwca 2006 r. o służbie funkcjonariuszy Służby Kontrwywiadu Wojskowego oraz Służby Wywiadu Wojskowego (Dz. U. Nr 104, poz. 710) zarządza się, co następuje:

Rozdział 1

Przepisy ogólne

§ 1.

Użyte w rozporządzeniu określenia oznaczają:

1) ustawa – ustawę z dnia 9 czerwca 2006 r. o służbie funkcjonariuszy Służby Kontrwywiadu Wojskowego oraz Służby Wywiadu Wojskowego;

2) funkcjonariusz – funkcjonariusza Służby Wywiadu Wojskowego;

3) droga służbowa – zwracanie się funkcjonariusza w sprawie osobowej lub innej sprawie wynikającej ze stosunku służbowego do przełożonego właściwego do jej załatwienia, za pośrednictwem bezpośredniego przełożonego;

4) przełożony właściwy w sprawach osobowych – Szefa Służby Wywiadu Wojskowego lub upoważnionego przez niego przełożonego;

5) sprawa osobowa – sprawę związaną z nawiązaniem, zmianą, rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku służbowego, a także wynikające z jego treści prawa i obowiązki funkcjonariuszy.

§ 2.
1. Wniosek lub raport w sprawie osobowej funkcjonariusza składa się w formie pisemnej, drogą służbową.

2. W przypadku gdy:

1) bezpośredni przełożony nie jest właściwy do załatwienia sprawy osobowej, przekazuje niezwłocznie wyższemu przełożonemu wniosek lub raport, o którym mowa w ust. 1, wraz z opinią dotyczącą sposobu załatwienia tej sprawy;

2) wyższy przełożony nie jest właściwy do załatwienia sprawy osobowej, przekazuje niezwłocznie przełożonemu właściwemu w sprawach osobowych wniosek lub raport, o którym mowa w ust. 1, wraz z opinią dotyczącą sposobu załatwienia tej sprawy.

§ 3.
1. Sprawy osobowe funkcjonariusza dotyczą w szczególności:

1) przyjęcia do służby w Służbie Wywiadu Wojskowego;

2) mianowania na stanowisko służbowe;

3) przeniesienia, delegowania lub oddelegowania;

4) przeniesienia, zwolnienia i odwołania ze stanowiska służbowego;

5) zawieszenia i uchylenia zawieszenia w czynnościach służbowych;

6) zwolnienia ze służby w Służbie Wywiadu Wojskowego;

7) stwierdzenia wygaśnięcia stosunku służbowego;

8) mianowania funkcjonariuszem w służbie stałej po upływie okresu służby przygotowawczej lub po skróceniu służby przygotowawczej;

9) przedłużenia lub skrócenia okresu służby przygotowawczej;

10) przyznania, podwyższenia, obniżenia lub zawieszenia wypłaty uposażenia zasadniczego lub dodatków do uposażenia;

11) zaliczenia okresów służby, pracy i innych okresów do wysługi lat uwzględnianej przy ustalaniu wzrostu uposażenia zasadniczego oraz w celu ustalenia prawa do nagrody jubileuszowej;

12) powierzenia i cofnięcia powierzenia pełnienia obowiązków służbowych na innym stanowisku służbowym;

13) udzielenia urlopu bezpłatnego lub odmowy jego udzielenia;

14) udzielenia urlopu wychowawczego lub przerwania tego urlopu;

15) zmiany imienia lub nazwiska funkcjonariusza albo zmiany ich pisowni, dokonywanych na podstawie akt stanu cywilnego, decyzji starosty lub innego uprawnionego organu.

2. Rozkaz personalny wydany w sprawie osobowej, o której mowa w ust. 1, włącza się do akt osobowych funkcjonariusza.

3. Funkcjonariusza zapoznaje się z rozkazem personalnym wydanym w sprawach osobowych, o których mowa w ust. 1 pkt 1–11.

4. Do spraw osobowych, o których mowa w ust. 1 pkt 1–11, załatwianych w formie rozkazu personalnego, w zakresie nieuregulowanym rozporządzeniem, stosuje się przepisy ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071, z późn. zm.1)).

Rozdział 2

Nawiązanie stosunku służbowego

§ 4.

1. Stosunek służbowy funkcjonariusza powstaje w drodze mianowania z dniem określonym w rozkazie personalnym.

2. W rozkazie personalnym, o którym mowa w ust. 1, zamieszcza się:

1) oznaczenie organu wydającego rozkaz personalny;

2) datę wydania;

3) stopień, imię i nazwisko funkcjonariusza, imię ojca;

4) datę, od której liczy się początek służby;

5) charakter służby (przygotowawcza, stała);

6) stanowisko służbowe oraz nazwę jednostki organizacyjnej Służby Wywiadu Wojskowego;

7) grupę zaszeregowania, wysokość stawki uposażenia zasadniczego i wysokość dodatków do uposażenia;

8) podpis, z podaniem stopnia, imienia i nazwiska oraz stanowiska służbowego osoby uprawnionej do wydania rozkazu personalnego;

9) pouczenie o przysługującym funkcjonariuszowi środku odwoławczym.

§ 5.
1. Funkcjonariusza przyjętego do służby bezpośredni przełożony niezwłocznie zapoznaje z przepisami regulującymi prawa i obowiązki funkcjonariusza wynikające ze stosunku służbowego.

2. Funkcjonariusz jest obowiązany pisemnie potwierdzić fakt zapoznania się z przepisami, o których mowa w ust. 1. Potwierdzenie włącza się do akt osobowych funkcjonariusza.

Rozdział 3

Mianowanie na stanowisko służbowe, przenoszenie, zwalnianie i odwoływanie ze stanowiska służbowego

§ 6.

Mianowanie na stanowisko służbowe, przenoszenie, zwalnianie i odwoływanie ze stanowiska służbowego oraz inne sprawy, o których mowa w § 3 ust. 1, określa się w kolejnych rozkazach personalnych.
§ 7.
1. W rozkazie personalnym, o którym mowa w § 6, zamieszcza się:

1) oznaczenie organu wydającego rozkaz personalny;

2) datę wydania;

3) podstawę prawną;

4) stopień, imię i nazwisko funkcjonariusza, imię ojca;

5) nazwę jednostki organizacyjnej Służby Wywiadu Wojskowego;

6) rozstrzygnięcie sprawy;

7) uzasadnienie faktyczne rozstrzyganej sprawy;

8) podpis, z podaniem stopnia, imienia i nazwiska oraz stanowiska służbowego osoby uprawnionej do wydania rozkazu personalnego;

9) pouczenie o przysługującym funkcjonariuszowi środku odwoławczym.

2. W przypadku mianowania na stanowisko służbowe związane ze zmianą jednostki organizacyjnej Służby Wywiadu Wojskowego lub zawieszenia w czynnościach służbowych, w rozkazie, o którym mowa w § 6, można zamieścić także termin, w którym funkcjonariusz jest obowiązany rozliczyć się z jednostką organizacyjną Służby Wywiadu Wojskowego, w której dotychczas pełnił służbę, lub z dotychczasowych obowiązków służbowych.

§ 8.
Na wyższe stanowisko służbowe, z zastrzeżeniem § 9–11, mianuje się funkcjonariusza posiadającego pozytywną opinię służbową oraz odpowiednie kwalifikacje zawodowe.
§ 9.
Na stanowisko służbowe, z którym jest związany etatowy stopień oficerski, można mianować funkcjonariusza posiadającego wykształcenie wyższe.
§ 10.
1. W przypadku zmiany charakteru służby funkcjonariusza na służbę związaną z wykonywaniem czynności operacyjno-rozpoznawczych, analityczno-informacyjnych lub mianowania na stanowisko służbowe wymagające szczególnych predyspozycji można przeprowadzić badanie psychologiczne.

2. Na badania psychologiczne kieruje funkcjonariusza przełożony właściwy w sprawach osobowych.

3. Badanie, o którym mowa w ust. 1, przeprowadza psycholog pełniący służbę w Służbie Wywiadu Wojskowego.

§ 11.
W czasie prowadzenia postępowania dyscyplinarnego lub karnego oraz w okresie próby orzeczonej w związku z warunkowym umorzeniem postępowania karnego, warunkowym zawieszeniem wykonania kary pozbawienia wolności lub warunkowym przedterminowym zwolnieniem i w okresie odbywania kary ograniczenia wolności lub kary dyscyplinarnej albo w okresie zawieszenia funkcjonariusza w czynnościach służbowych nie dokonuje się zmian w stosunku służbowym funkcjonariusza, z którymi wiązałoby się przeniesienie na wyższe stanowisko służbowe lub podwyższenie składników uposażenia.
§ 12.
W przypadku gdy wojskowa komisja lekarska uzna funkcjonariusza za trwale niezdolnego do służby, niezwłocznie zwalnia się go z zajęć służbowych na okres do dnia zwolnienia ze służby.

Rozdział 4

Sposób usprawiedliwiania nieobecności w służbie

§ 13.

1. Funkcjonariusz jest obowiązany usprawiedliwić nieobecność lub spóźnienie do służby.

2. Funkcjonariusz uprzedza bezpośredniego przełożonego o niemożności stawienia się do służby lub o spóźnieniu oraz informuje o przewidywanym czasie trwania nieobecności lub spóźnienia.

3. W razie nagłego zaistnienia przyczyn uniemożliwiających stawienie się do służby, funkcjonariusz niezwłocznie informuje bezpośredniego przełożonego o przyczynie swojego spóźnienia lub nieobecności i przewidywanym okresie ich trwania, chyba że zachodzą szczególne okoliczności uniemożliwiające niezwłoczne poinformowanie o ich przyczynie.

4. Usprawiedliwienia funkcjonariusz dokonuje osobiście lub przez inną osobę, telefonicznie albo za pośrednictwem innego środka łączności lub poczty, przy czym za datę usprawiedliwienia uważa się datę stempla pocztowego.

§ 14.
Nieobecność w służbie z powodu swojej choroby albo konieczności sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny funkcjonariusz usprawiedliwia, przedstawiając, najpóźniej w dniu powrotu do służby, zaświadczenie lekarskie.
§ 15.
Uprawnienie do usprawiedliwienia spóźnienia lub nieobecności funkcjonariusza w służbie przysługuje bezpośredniemu przełożonemu.

Rozdział 5

Rodzaje informacji udzielanych przez funkcjonariusza

§ 16.

Funkcjonariusz w toku służby informuje o:

1) zmianie jego danych osobowych zawartych w kwestionariuszu osobowym, w szczególności o zmianie imienia lub nazwiska, stanu cywilnego, miejsca zamieszkania lub wykształcenia;

2) urodzeniu się dziecka, jego przysposobieniu, wzięciu na wychowanie lub na utrzymanie;

3) wszczęciu i zakończeniu postępowania karnego lub postępowania karnego skarbowego przeciwko niemu, małżonkowi lub dziecku pozostającemu na jego utrzymaniu.

§ 17.
Funkcjonariusz informuje o zmianach lub przypadkach, o których mowa w § 16, składając pisemny raport i właściwe dokumenty do kierownika komórki organizacyjnej Służby Wywiadu Wojskowego właściwej w sprawach kadrowych, za pośrednictwem bezpośredniego przełożonego.

Rozdział 6

Rozwiązanie i wygaśnięcie stosunku służbowego

§ 18.

1. Stosunek służbowy ulega rozwiązaniu z dniem określonym w rozkazie personalnym dotyczącym zwolnienia funkcjonariusza ze służby.

2. W rozkazie personalnym, o którym mowa w ust. 1, zamieszcza się:

1) oznaczenie organu wydającego rozkaz personalny;

2) datę wydania;

3) podstawę prawną i datę zwolnienia ze służby;

4) stopień, imię i nazwisko funkcjonariusza, imię ojca;

5) charakter służby (przygotowawcza, stała);

6) ostatnio zajmowane stanowisko służbowe oraz nazwę jednostki organizacyjnej Służby Wywiadu Wojskowego, z zastrzeżeniem § 20;

7) grupę zaszeregowania, wysokość stawki uposażenia zasadniczego i wysokość dodatków do uposażenia;

8) uzasadnienie faktyczne i prawne zwolnienia ze służby;

9) podpis, z podaniem stopnia, imienia i nazwiska oraz stanowiska służbowego osoby uprawnionej do wydania rozkazu personalnego;

10) pouczenie o przysługującym funkcjonariuszowi środku odwoławczym;

11) termin, w którym funkcjonariusz jest obowiązany rozliczyć się z obowiązków służbowych.

3. Potwierdzeniem rozliczenia się funkcjonariusza z obowiązków służbowych jest karta zwolnienia, przedstawiona przez funkcjonariusza do dnia zwolnienia ze służby w komórce organizacyjnej Służby Wywiadu Wojskowego właściwej w sprawach kadrowych.

§ 19.
Funkcjonariusza pozostającego w dyspozycji Szefa Służby Wywiadu Wojskowego, z którym następuje rozwiązanie stosunku służbowego, w przypadku, o którym mowa w art. 13 ust. 2 ustawy, zwalnia się ze służby ze stanowiska służbowego zajmowanego przed przeniesieniem do dyspozycji.
§ 20.
W przypadku przewidywanego zwolnienia ze służby z urzędu funkcjonariusza, który nabył prawo do emerytury w pełnym wymiarze, z rozkazem personalnym o zwolnieniu ze służby zapoznaje się tego funkcjonariusza co najmniej na trzy miesiące przed określonym w rozkazie personalnym terminem zwolnienia go ze służby.
§ 21.
1. W przypadku śmierci funkcjonariusza w rozkazie personalnym stwierdza się fakt wygaśnięcia stosunku służbowego i skreślenia z ewidencji funkcjonariuszy z dniem określonym w akcie zgonu.

2. Jeżeli śmierć funkcjonariusza pozostająca w związku ze służbą jest następstwem czynu karalnego, fakt ten stwierdza się w rozkazie personalnym.

Rozdział 7

Przepis końcowy

§ 22.

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 października 2006 r.

Minister Obrony Narodowej: R. Sikorski

 

1) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2001 r. Nr 49, poz. 509, z 2002 r. Nr 113, poz. 984, Nr 153, poz. 1271 i Nr 169, poz. 1387, z 2003 r. Nr 130, poz. 1188 i Nr 170, poz. 1660, z 2004 r. Nr 162, poz. 1692 oraz z 2005 r. Nr 64, poz. 565, Nr 78, poz. 682 i Nr 181, poz. 1524.

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2006-09-29
  • Data wejścia w życie: 2006-10-01
  • Data obowiązywania: 2014-10-22
  • Dokument traci ważność: 2015-09-28

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA