REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 2006 nr 153 poz. 1093

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA NAUKI I SZKOLNICTWA WYŻSZEGO1)

z dnia 16 sierpnia 2006 r.

w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłacania stypendium ministra za osiągnięcia w nauce oraz stypendium ministra za wybitne osiągnięcia sportowe

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 187 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. Nr 164, poz. 1365, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:

§ 1.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa bez bliższego określenia o:

1) właściwym ministrze – rozumie się przez to odpowiednio: ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego, Ministra Obrony Narodowej, ministra właściwego do spraw wewnętrznych, ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, ministra właściwego do spraw zdrowia, ministra właściwego do spraw gospodarki morskiej;

2) stypendium – rozumie się przez to odpowiednio: stypendium ministra za osiągnięcia w nauce oraz stypendium ministra za wybitne osiągnięcia sportowe.

§ 2.
Stypendium ministra za osiągnięcia w nauce może otrzymać student, który spełnia łącznie następujące warunki:

1) zaliczył kolejny rok studiów;

2) nie powtarzał roku studiów w okresie zaliczonych lat studiów, chyba że niezaliczenie roku studiów wynikało z przyczyn zdrowotnych;

3) posiada osiągnięcia naukowe i wykazuje się aktywnością naukową;

4) uzyskał w okresie zaliczonych lat studiów średnią ocen nie niższą niż:

a) 4,50, jeżeli najwyższą oceną w skali ocen jest 5,00,

b) 4,70, jeżeli najwyższą oceną w skali ocen jest 5,50,

c) 5,00, jeżeli najwyższą oceną w skali ocen jest 6,00.

§ 3.
Za osiągnięcia naukowe i aktywność naukową, o których mowa w § 2 pkt 3, uważa się w szczególności: pracę w kole naukowym, pracę naukową, udział w pracach naukowo-badawczych, współpracę naukową z innymi ośrodkami akademickimi lub naukowymi, w tym z zagranicznymi, publikacje, dzieła artystyczne, opracowania lub referaty nieobjęte programem nauczania, udział w konferencjach naukowych, udział w konkursach i festiwalach, nagrody, wyróżnienia, dyplomy otrzymane w olimpiadach, studia według indywidualnego planu studiów i programu nauczania, studia równoległe na drugim kierunku studiów oraz praktyki, staże lub ukończone kursy nieobjęte programem nauczania, certyfikaty potwierdzające znajomość języków obcych co najmniej na poziomie B2 w skali globalnej biegłości językowej według „Common European Framework of Reference for Languages: learning, teaching, assessment – Europejski system opisu kształcenia językowego: uczenie się, nauczanie, ocenianie”.
§ 4.
1. Średnią ocen, o której mowa w § 2 pkt 4, wylicza się jako średnią arytmetyczną na podstawie ocen ze wszystkich egzaminów i zaliczeń uzyskanych w okresie zaliczonych lat studiów, z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku.

2. W przypadku studenta pierwszego roku studiów drugiego stopnia średnią ocen, o której mowa w ust. 1, wylicza się na podstawie ocen uzyskanych w okresie zaliczonych lat studiów pierwszego stopnia.

§ 5.
Stypendium ministra za wybitne osiągnięcia sportowe może otrzymać student, który spełnia łącznie następujące warunki:

1) zaliczył kolejny rok studiów;

2) nie powtarzał roku studiów w okresie zaliczonych lat studiów, chyba że niezaliczenie roku studiów wynikało z przyczyn zdrowotnych;

3) uzyskał w okresie zaliczonych lat studiów udokumentowany wysoki wynik sportowy we współzawodnictwie krajowym lub międzynarodowym.

§ 6.
Za wysoki wynik sportowy, o którym mowa w § 5 pkt 3, uważa się:

1) udział studenta w igrzyskach olimpijskich lub igrzyskach paraolimpijskich;

2) zajęcie przez studenta od pierwszego do piątego miejsca w mistrzostwach świata, mistrzostwach Europy, uniwersjadach, akademickich mistrzostwach świata, akademickich mistrzostwach Europy lub w zawodach tej rangi dla osób niepełnosprawnych;

3) zajęcie przez studenta od pierwszego do trzeciego miejsca w mistrzostwach Polski lub mistrzostwach Polski osób niepełnosprawnych.

§ 7.
Wzór wniosku o przyznanie stypendium ministra za:

1) osiągnięcia w nauce został określony w załączniku nr 1 do rozporządzenia;

2) wybitne osiągnięcia sportowe został określony w załączniku nr 2 do rozporządzenia.

§ 8.
1. Wnioski o przyznanie stypendium rektorzy przekazują właściwemu ministrowi w terminie od dnia 1 lipca do dnia 20 października.

2. W przypadku studentów pierwszego roku studiów drugiego stopnia rozpoczętych w ciągu roku od ukończenia studiów pierwszego stopnia wnioski o przyznanie stypendium przekazują właściwemu ministrowi rektorzy uczelni, w której studenci rozpoczęli te studia.

3. Wnioski o przyznanie stypendium przekazane w terminie innym niż określony w ust. 1 pozostawia się bez rozpoznania.

4. Dane zawarte we wnioskach o przyznanie stypendium potwierdza przewodniczący rady podstawowej jednostki organizacyjnej uczelni, a w przypadku uczelni nieposiadającej podstawowej jednostki organizacyjnej oraz uczelni zawodowej – przewodniczący senatu, na podstawie przedstawionych przez studenta zaświadczeń i opinii. W przypadku stypendiów ministra za wybitne osiągnięcia sportowe dane zawarte we wnioskach, w części dotyczącej osiągnięć sportowych, potwierdza odpowiednio właściwy polski związek sportowy, związek sportowy o zasięgu ogólnokrajowym działający w środowisku akademickim lub właściwa organizacja krajowa zajmująca się sportem niepełnosprawnych.

5. Do wniosków o przyznanie stypendium nie dołącza się załączników dokumentujących osiągnięcia naukowe i aktywność naukową lub wysoki wynik sportowy. Przedstawione przez studentów zaświadczenia, opinie i inne dokumenty pozostają w teczce akt osobowych studenta.

§ 9.
Stypendia przyznaje właściwy minister w terminie do dnia 10 grudnia.
§ 10.
1. Stypendium wypłaca uczelnia ze środków przekazywanych na ten cel przez właściwego ministra.

2. Stypendium wypłaca się z wyrównaniem za okres od dnia 1 października.

§ 11.
Studentowi, który otrzymał stypendium i ukończył studia przed terminem określonym w planie studiów, pozostałą kwotę stypendium wypłaca się jednorazowo w terminie do 30 dni od daty ukończenia studiów.
§ 12.
Studentowi, który otrzymał stypendium i przeniósł się w czasie jego pobierania do innej uczelni, stypendium wypłaca uczelnia, która wystąpiła z wnioskiem o przyznanie stypendium, na podstawie dokumentu potwierdzającego kontynuowanie studiów w innej uczelni.
§ 13.
Miesięczna wysokość stypendium nie może przekroczyć kwoty 1 700 zł.
§ 14.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2007 r.3)

Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego: w z. K. J. Kurzydłowski

 

1) Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego kieruje działem administracji rządowej – szkolnictwo wyższe, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 lipca 2006 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (Dz. U. Nr 131, poz. 912).

2) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2006 r. Nr 46, poz. 328, Nr 104, poz. 708 i 711 i Nr 144, poz. 1043.

3) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 10 listopada 2004 r. w sprawie szczegółowych warunków, trybu przyznawania i wypłacania stypendium ministra za osiągnięcia w nauce oraz stypendium ministra za wybitne osiągnięcia sportowe (Dz. U. Nr 245, poz. 2458), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia na podstawie art. 275 ust. 3 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. Nr 164, poz. 1365 oraz z 2006 r. Nr 46, poz. 328, Nr 104, poz. 708 i 711 i Nr 144, poz. 1043).

Załącznik 1.

Załączniki do rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego
z dnia 16 sierpnia 2006 r. (poz. 1093)

Załącznik nr 1

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

Załącznik 2.

Załącznik nr 2

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA