REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 2006 nr 113 poz. 772
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA FINANSÓW
z dnia 26 czerwca 2006 r.
w sprawie warunków emitowania obligacji skarbowych oferowanych na przetargach
Na podstawie art. 89 ust. 1 ustawy z dnia 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 249, poz. 2104 i Nr 169, poz. 1420 oraz z 2006 r. Nr 45, poz. 319 i Nr 104, poz. 708) zarządza się, co następuje:
Rozdział 1
Przepisy ogólne
§ 1.
1) jednostkową wartość nominalną obligacji;
2) walutę, w której może następować emisja;
3) zasady i tryb sprzedaży, w tym termin lub sposób ustalenia ceny sprzedaży emitowanych obligacji na rynku pierwotnym;
4) podmioty, którym obligacje danej emisji są oferowane do nabycia na rynku pierwotnym;
5) ograniczenia co do obrotu obligacjami na rynku pierwotnym i wtórnym;
6) sposób realizacji świadczeń z tytułu obligacji.
1) agencie emisji – rozumie się przez to podmiot odpowiedzialny za organizację przetargów obligacji i utrzymanie elektronicznego systemu przetargowego przeznaczonego do ich obsługi;
2) Krajowym Depozycie – rozumie się przez to Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych S. A.;
3) komunikacie – rozumie się przez to informację publikowaną, na podstawie rozporządzenia, przez Ministra Finansów dotyczącą obligacji skarbowych oferowanych na przetargach;
4) liście emisyjnym – rozumie się przez to akt emisyjny wydawany przez Ministra Finansów na podstawie art. 90 ust. 1 ustawy z dnia 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych zawierający szczegółowe warunki emisji obligacji;
5) narosłych odsetkach – rozumie się przez to wartość odsetek, stanowiących należność uboczną z tytułu jednej obligacji, obliczoną na dzień dokonywania kalkulacji;
6) współczynniku indeksacji – rozumie się przez to wartość, w oparciu o którą jest waloryzowana wartość nominalna obligacji indeksowanych, obliczoną na dzień dokonywania kalkulacji w sposób określony w liście emisyjnym. W przypadku obligacji, których wartość nominalna nie podlega indeksacji, współczynnik ten w każdym przypadku wynosi 1 (jeden);
7) cenie czystej – rozumie się przez to cenę za wartość nominalną jednej obligacji, wyrażoną z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku;
8) dniu ustalenia praw – rozumie się przez to dzień, na który ustala się podmioty uprawnione do otrzymania, w dniu wymagalności, świadczeń z tytułu wykupu obligacji lub odsetek oraz wielkości tych świadczeń.
1) zerokuponowe;
2) o stałej stopie procentowej;
3) o zmiennej stopie procentowej;
4) indeksowane.
2. W celu zarządzania długiem Skarbu Państwa, Minister Finansów może zawrzeć umowę z wybranymi uczestnikami Krajowego Depozytu lub innymi podmiotami, w której przyzna wyłączne prawo składania ofert nabycia obligacji lub wyłączne prawo składania ofert nabycia określonych emisji.
3. Informacje o zawarciu umowy, o której mowa w ust. 2, Minister Finansów podaje do wiadomości publicznej, w sposób określony w § 8.
2. Wartość nominalna jednej obligacji wynosi 1 000 (jeden tysiąc) jednostek waluty określonej w ust. 1 lub wielokrotność tej kwoty.
3. Walutę obligacji, wartość nominalną jednej obligacji oraz łączną wartość nominalną emitowanych obligacji określa list emisyjny.
2. Obligacje nie posiadają formy dokumentu i są rejestrowane w depozycie papierów wartościowych prowadzonym przez Krajowy Depozyt.
2. Obligacje mogą być przedmiotem obrotu między podmiotami, o których mowa w ust. 1, przy zachowaniu warunków określonych w przepisach regulujących obrót dewizowy, a także obrót instrumentami finansowymi, ofertę publiczną i warunki wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz nadzór nad rynkiem kapitałowym.
Rozdział 2
Uczestnicy przetargów
§ 9.
2. W przetargach obligacji mogą brać ponadto udział banki państwowe w rozumieniu ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe, nieposiadające statusu Dealera Skarbowych Papierów Wartościowych. Szczegółowe warunki i tryb nabywania obligacji przez te banki zostaną określone w umowie z Ministrem Finansów.
Rozdział 3
Przetargi obligacji
§ 11.
2. Agent emisji działa na podstawie umowy zawartej z Ministrem Finansów.
3. Minister Finansów może odwołać lub unieważnić, przed przyjęciem ofert, przetarg obligacji bez podawania przyczyn.
2. W przypadku awarii elektronicznego systemu przetargowego uczestnicy przetargu składają oferty za pomocą środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość (telefon, faks) na adres wskazany przez agenta emisji.
3. Uczestnicy przetargu składają oferty w dniu przetargu, do godziny określonej w komunikacie o przetargu.
4. Uczestnik przetargu może odwołać złożoną ofertę przed upływem terminu, o którym mowa w ust. 3.
2. Uczestnicy przetargu otrzymują od agenta emisji, najpóźniej drugiego roboczego dnia po dniu, w którym odbył się przetarg, informację potwierdzającą przyjęcie bądź odrzucenie oferty przez Ministra Finansów.
3. Nie przydziela się ułamkowych części obligacji.
Rozdział 4
Przetarg sprzedaży
§ 14.
1) datę przetargu oraz godzinę, o której upływa termin składania ofert;
2) datę i godzinę rozliczenia przetargu;
3) kod ISIN obligacji;
4) termin wykupu obligacji;
5) wartość nominalną oferowanych obligacji;
6) minimalną wartość nominalną oferty;
7) wartość narosłych odsetek na dzień rozliczenia przetargu.
1) adres agenta emisji;
2) kod ISIN obligacji;
3) termin wykupu obligacji;
4) cenę czystą obligacji będących przedmiotem oferty;
5) liczbę oraz wartość nominalną obligacji będących przedmiotem oferty;
6) numer konta depozytowego w Krajowym Depozycie, na które uczestnik nabywa obligacje.
2. Wszystkie oferty zakupu obligacji z ceną wyższą od najniższej przyjętej ceny czystej zostają przyjęte w całości. Oferty z ceną równą najniższej przyjętej cenie czystej mogą być przyjęte w całości lub w części przy zastosowaniu redukcji ofert. W przypadku redukcji ofert Minister Finansów określa stopę redukcji ofert w procentach z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku.
1) datę przetargu;
2) datę i godzinę rozliczenia przetargu;
3) termin wykupu obligacji;
4) wartość nominalną obligacji oferowanych do sprzedaży;
5) wartość nominalną obligacji, na które otrzymano ofertę zakupu;
6) wartość nominalną obligacji, których oferty zakupu przyjęto;
7) minimalną przyjętą cenę czystą i odpowiadającą jej rentowność;
8) średnią ważoną cenę czystą i odpowiadającą jej rentowność;
9) najwyższą przyjętą cenę czystą i odpowiadającą jej rentowność;
10) stopę redukcji ofert.
Rozdział 5
Przetarg uzupełniający
§ 19.
2. Przetarg uzupełniający może zostać zorganizowany najpóźniej następnego dnia po przetargu sprzedaży.
3. Sprzedaż obligacji na przetargu uzupełniającym odbywa się według średniej ważonej ceny czystej ofert przyjętych na przetargu sprzedaży.
4. Wartość nominalna obligacji oferowanych na przetargu uzupełniającym nie może być większa niż 20 % wartości nominalnej obligacji oferowanych na przetargu sprzedaży.
1) datę przetargu oraz godzinę, o której upływa termin składania ofert;
2) datę i godzinę rozliczenia przetargu;
3) kod ISIN obligacji;
4) termin wykupu obligacji;
5) wartość nominalną oferowanych na przetargu uzupełniającym obligacji;
6) średnią ważoną cenę czystą ofert przyjętych na przetargu sprzedaży, stanowiącą cenę czystą obligacji na przetargu uzupełniającym;
7) wartość narosłych odsetek na dzień rozliczenia przetargu.
1) adres agenta emisji;
2) kod ISIN obligacji;
3) termin wykupu obligacji;
4) liczbę oraz wartość nominalną obligacji będących przedmiotem oferty;
5) numer konta depozytowego w Krajowym Depozycie, na które uczestnik nabywa obligacje.
2. Łączna wartość nominalna ofert zakupu złożonych na przetargu uzupełniającym przez jednego uczestnika przetargu nie może być większa od wartości, o której mowa w § 21 pkt 5.
2. Proporcjonalny udział uczestnika przetargu uzupełniającego jest obliczany jako procentowy udział uczestnika przetargu w zakupie ogółem na danym przetargu sprzedaży, po wyłączeniu zakupów dokonanych przez uczestników przetargu, którzy zrezygnowali z udziału w przetargu uzupełniającym.
3. W przypadku gdy wartość oferty zakupu złożonej na przetargu uzupełniającym przez uczestnika przetargu jest niższa od wartości będącej iloczynem udziału proporcjonalnego i wartości, o której mowa w § 21 pkt 5, nieprzydzielone mu obligacje o wartości stanowiącej różnicę pomiędzy tymi wielkościami zostaną rozdzielone proporcjonalnie pomiędzy pozostałych uczestników przetargu. W tym przypadku przydział przedmiotowych obligacji nastąpi z wykorzystaniem udziału proporcjonalnego, obliczonego analogicznie jak w ust. 2, po wyłączeniu zakupów dokonanych przez uczestników przetargu, rezygnujących z zakupu obligacji o pełnej przysługującej im wartości.
4. W przypadku gdy łączna wartość nominalna ofert zakupu złożonych na przetargu uzupełniającym jest niższa od wartości, o której mowa w § 21 pkt 5, oferty poszczególnych uczestników przetargu są realizowane w całości.
1) datę przetargu;
2) datę i godzinę rozliczenia przetargu;
3) termin wykupu obligacji;
4) wartość nominalną obligacji oferowanych do sprzedaży;
5) wartość nominalną obligacji, na które otrzymano ofertę zakupu;
6) wartość nominalną obligacji, których oferty zakupu przyjęto;
7) średnią ważoną cenę czystą przyjętych ofert.
Rozdział 6
Rozliczenie przetargu sprzedaży i przetargu uzupełniającego
§ 25.
2. Uczestnicy przetargu sprzedaży, których oferty zakupu zostały przyjęte, są obowiązani zapłacić cenę zakupu w dniu rozliczenia przetargu sprzedaży do godziny określonej zgodnie z § 15 pkt 2.
3. Zapłata ceny zakupu następuje za pośrednictwem Krajowego Depozytu i jest dokonywana z wykorzystaniem rachunków bieżących banków prowadzonych przez Narodowy Bank Polski. Rozliczenia przetargów obligacji odbywają się w trybie i na zasadach określonych w umowie pomiędzy Ministrem Finansów a Krajowym Depozytem.
4. Obciążenie rachunków, o których mowa w ust. 3, wykorzystywanych do dokonywania rozliczeń oraz uznanie rachunku budżetu państwa odbywa się na podstawie zlecenia Krajowego Depozytu.
2. Wysokość odsetek, o których mowa w ust. 1, liczona jest od kwoty wynikającej z różnicy między ceną zakupu a kwotą umożliwiającą rozliczenie pojedynczej transakcji. Przez pojedynczą transakcję rozumie się zakup obligacji przez uczestnika przetargu, który złożył ofertę na określoną liczbę obligacji po danej cenie czystej na jedno konto depozytowe, prowadzone przez Krajowy Depozyt.
3. Nie można dokonać częściowego rozliczenia pojedynczej transakcji.
4. Jeżeli cena zakupu, powiększona o odsetki, o których mowa w ust. 1 i 2, nie zostanie zapłacona najpóźniej trzeciego dnia roboczego po dniu rozliczenia przetargu, uważa się, że odstąpiono od nabycia obligacji, z tym że do dni roboczych nie wlicza się soboty.
Rozdział 7
Przetarg zamiany obligacji
§ 28.
1) datę przetargu oraz godzinę, o której upływa termin składania ofert;
2) datę i godzinę rozliczenia przetargu;
3) kod ISIN obligacji;
4) termin wykupu odkupywanych obligacji;
5) termin wykupu oferowanych obligacji;
6) wartość narosłych odsetek na dzień rozliczenia przetargu dla obligacji, określonych w pkt 4 i 5;
7) wykaz obligacji, których cenę czystą uczestnik przetargu jest obowiązany podać w ofercie;
8) minimalną wartość nominalną oferty.
1) cenę czystą odkupywanych obligacji albo
2) cenę czystą oferowanych obligacji.
1) adres agenta emisji;
2) kod ISIN obligacji;
3) termin wykupu odkupywanych obligacji;
4) termin wykupu oferowanych obligacji;
5) liczbę oraz wartość nominalną obligacji będących przedmiotem oferty;
6) cenę czystą:
a) oferowanych obligacji w przypadku, o którym mowa w § 30 pkt 1, albo
b) odkupywanych obligacji w przypadku, o którym mowa w § 30 pkt 2;
7) numer konta depozytowego w Krajowym Depozycie, z którego uczestnik zbywa oraz na które nabywa obligacje.
2. Liczba obligacji przyznanych w zamian za odkupione obligacje jest zaokrąglana do najbliższej wartości całkowitej, w dół lub w górę, na zasadach ogólnych.
3. W terminie rozliczenia przetargu zamiany uczestnicy przetargu, których oferty zostały przyjęte, są obowiązani posiadać, na koncie depozytowym lub rachunku papierów wartościowych, obligacje będące przedmiotem oferty.
4. W przypadku braku odpowiedniej liczby obligacji na koncie depozytowym lub rachunku papierów wartościowych w dniu rozliczenia przetargu zamiany, uczestnik przetargu uiszcza odstępne w wysokości stanowiącej dwukrotność oprocentowania kredytu lombardowego, naliczane od kwoty stanowiącej iloczyn ceny określonej w załączniku 3 pkt 1 i liczby brakujących obligacji, za okres od dnia przetargu zamiany do dnia, w którym powinno nastąpić jego rozliczenie. Odstępne jest pobieranie w dniu następującym po dniu, w którym powinno nastąpić rozliczenie przetargu zamiany.
1) datę przetargu;
2) datę i godzinę rozliczenia przetargu;
3) termin wykupu odkupywanych obligacji;
4) termin wykupu oferowanych obligacji;
5) cenę określoną w § 30;
6) wartość nominalną obligacji, na które otrzymano ofertę przetargową;
7) wartość nominalną przyjętych ofert przetargowych;
8) wartość nominalną sprzedanych obligacji;
9) najniższą przyjętą cenę czystą przyjętych ofert i odpowiadającą jej rentowność;
10) średnią ważoną cenę czystą przyjętych ofert i odpowiadającą jej rentowność;
11) maksymalną przyjętą cenę czystą i odpowiadającą jej rentowność.
Rozdział 8
Przetarg odkupu obligacji
§ 36.
1) datę przetargu oraz godzinę, o której upływa termin składania ofert;
2) datę i godzinę rozliczenia przetargu;
3) kod ISIN obligacji;
4) termin wykupu obligacji;
5) wartość nominalną obligacji przewidywanych do odkupu;
6) minimalną wartość nominalną oferty;
7) wartość narosłych odsetek na dzień rozliczenia przetargu.
1) adres agenta emisji;
2) kod ISIN obligacji;
3) termin wykupu obligacji;
4) cenę czystą obligacji będących przedmiotem oferty;
5) liczbę oraz wartość nominalną obligacji będących przedmiotem oferty;
6) numer konta depozytowego w Krajowym Depozycie, z którego uczestnik zbywa obligacje;
7) numer rachunku bieżącego banku prowadzonego przez Narodowy Bank Polski, na który ma być przelana kwota z tytułu odkupu.
2. Wszystkie oferty sprzedaży z ceną niższą od najwyższej przyjętej ceny czystej zostają przyjęte w całości. Oferty z ceną równą najwyższej przyjętej cenie czystej mogą być przyjęte w całości lub w części przy zastosowaniu redukcji ofert. W przypadku redukcji ofert Minister Finansów określa stopę redukcji ofert w procentach z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku.
1) datę przetargu;
2) datę i godzinę rozliczenia przetargu;
3) termin wykupu obligacji;
4) wartość nominalną obligacji będących przedmiotem oferty;
5) wartość nominalną obligacji, objętych ofertami sprzedaży;
6) wartość nominalną obligacji, których oferty sprzedaży przyjęto;
7) najniższą przyjętą cenę czystą i odpowiadającą jej rentowność;
8) średnią ważoną cenę czystą i odpowiadającą jej rentowność;
9) najwyższą przyjętą cenę czystą i odpowiadającą jej rentowność;
10) stopę redukcji ofert.
2. Uznanie rachunków, o których mowa w ust. 1 oraz obciążenie rachunku budżetu państwa odbywa się za pośrednictwem Krajowego Depozytu.
Rozdział 9
Oprocentowanie obligacji
§ 44.
2. Począwszy od dnia wykupu, obligacje nie podlegają oprocentowaniu.
3. Wykaz okresów odsetkowych, dni ustalenia praw do odsetek oraz dni wymagalności odsetek od obligacji zawiera list emisyjny.
4. Narosłe odsetki naliczane są zgodnie z wzorem określonym w załączniku nr 1 do rozporządzenia, o ile list emisyjny nie stanowi inaczej. Wartość narosłych odsetek jest wyrażona z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku.
Rozdział 10
Przedterminowy wykup obligacji
§ 47.
2. Cena wykupu obligacji może być niższa, równa lub wyższa od wartości nominalnej obligacji. Warunki przedterminowego wykupu, w tym termin wcześniejszego wykupu, określa list emisyjny.
3. Uczestnicy przetargu przedkładają u agenta emisji obligacje do przedterminowego wykupu obligacji w imieniu własnym i na własny rachunek.
2. Szczegółowe warunki przedterminowego wykupu, w tym wartość nominalną obligacji, które mogą być wcześniej wykupywane, lub sposób jej ustalenia określa list emisyjny.
3. Uczestnicy przetargu składają u agenta emisji dyspozycje przedterminowego wykupu obligacji w imieniu własnym i na własny rachunek.
4. W przypadku gdy łączna wartość obligacji przedstawionych do przedterminowego wykupu przekracza wartość nominalną obligacji, o której mowa w ust. 2, Minister Finansów ma prawo dokonać redukcji zleceń wynikających z dyspozycji przedstawienia do przedterminowego wykupu. Stopa redukcji jest ogłaszana w odpowiednim komunikacie.
Rozdział 11
Wykup obligacji
§ 49.
2. Wykup obligacji oraz wypłata należnych odsetek następuje za pośrednictwem Krajowego Depozytu:
1) według wartości nominalnej w terminie wykupu:
a) w drodze zapłaty, ze środków budżetu państwa, z wykorzystaniem rachunków, o których mowa w § 43 ust. 1,
b) poprzez zaliczenie wierzytelności posiadaczom obligacji na poczet ceny nabywanych przez nich obligacji kolejnych emisji. Sposób zaliczenia określa list emisyjny;
2) według wartości nominalnej, poniżej wartości nominalnej lub powyżej wartości nominalnej, w drodze zapłaty, ze środków budżetu państwa, z wykorzystaniem rachunków, o których mowa w § 43 ust. 1, w przypadku przedterminowego wykupu obligacji:
a) w drodze wezwania posiadaczy obligacji do bezwarunkowego przedstawienia obligacji do przedterminowego wykupu,
b) w drodze bezwarunkowego wezwania emitenta przez posiadaczy obligacji do przedterminowego wykupu.
3. Wierzytelność z obligacji może być zaliczona na poczet ceny zakupu obligacji kolejnych emisji, z zastrzeżeniem ust. 4.
4. Minister Finansów, najpóźniej na miesiąc przed terminem zapłaty odsetek z tytułu obligacji lub ich wykupu, ogłasza komunikat zawierający wykaz obligacji kolejnych emisji, za które ich nabywcy mogą dokonać zapłaty, w sposób określony w ust. 3.
2. Dzień ustalenia praw do świadczenia z tytułu obligacji przypada w terminach określonych w liście emisyjnym.
Minister Finansów: w z. S. Kluza
|
1) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2002 r. Nr 126, poz. 1070, Nr 141, poz. 1178, Nr 144, poz. 1208, Nr 153, poz. 1271, Nr 169, poz. 1385 i 1387 i Nr 241, poz. 2074, z 2003 r. Nr 50, poz. 424, Nr 60, poz. 535, Nr 65, poz. 594, Nr 228, poz. 2260 i Nr 229, poz. 2276, z 2004 r. Nr 64, poz. 594, Nr 68, poz. 623, Nr 91, poz. 870, Nr 96, poz. 959, Nr 121, poz. 1264, Nr 146, poz. 1546 i Nr 173, poz. 1808, z 2005 r. Nr 83, poz. 719, Nr 85, poz. 727, Nr 167, poz. 1398 i Nr 183, poz. 1538 oraz z 2006 r. Nr 104, poz. 708.
2) Niniejsze rozporządzenie poprzedzone było rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 26 kwietnia 1999 r. w sprawie warunków emitowania obligacji skarbowych oferowanych na przetargach (Dz. U. Nr 38, poz. 368, z 2000 r. Nr 92, poz. 1020, z 2001 r. Nr 125, poz. 1376, z 2002 r. Nr 208, poz. 1767, z 2003 r. Nr 220, poz. 2177, z 2004 r. Nr 244, poz. 2453 oraz z 2005 r. Nr 245, poz. 2086).
Załączniki do rozporządzenia Ministra Finansów
z dnia 26 czerwca 2006 r. {poz. 772)
Załącznik nr 1
SPOSÓB OBLICZENIA WARTOŚCI NAROSŁYCH ODSETEK OD JEDNEJ OBLIGACJI
Załącznik nr 2
SPOSÓB OBLICZENIA CENY ZAKUPU OBLIGACJI NABYTYCH NA PRZETARGU SPRZEDAŻY
Załącznik nr 3
SPOSÓB OBLICZENIA CENY JEDNEJ OBLIGACJI ODKUPYWANEJ, CENY JEDNEJ OBLIGACJI OFEROWANEJ DO SPRZEDAŻY ORAZ LICZBY OBLIGACJI NABYWANYCH NA PRZETARGU ZAMIANY
Załącznik nr 4
SPOSÓB OBLICZENIA CENY ODKUPU OBLIGACJI ZBYWANYCH NA PRZETARGU ODKUPU
- Data ogłoszenia: 2006-06-30
- Data wejścia w życie: 2006-07-01
- Data obowiązywania: 2006-07-01
- Dokument traci ważność: 2010-12-31
REKLAMA
Dziennik Ustaw
REKLAMA
REKLAMA