REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 2006 nr 6 poz. 36
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI I NAUKI1)
z dnia 13 stycznia 2006 r.
w sprawie egzaminów eksternistycznych
Na podstawie art. 10 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:
1) skład, warunki powoływania i odwoływania państwowych komisji egzaminacyjnych przeprowadzających egzaminy eksternistyczne oraz tryb ich działania;
2) szczegółowe warunki i tryb przeprowadzania egzaminów eksternistycznych;
3) wysokość opłat pobieranych za przeprowadzenie egzaminów eksternistycznych oraz przypadki, w jakich osoby o niskich dochodach mogą być zwolnione z całości lub części opłat za przeprowadzenie egzaminu eksternistycznego;
4) warunki wynagradzania członków państwowych komisji egzaminacyjnych;
5) przypadki, w których do egzaminów eksternistycznych może przystąpić osoba, która nie ukończyła 18 lat.
1) publicznej szkole dla dorosłych, zwanej dalej „szkołą”, z zastrzeżeniem ust. 2;
2) publicznym centrum kształcenia ustawicznego, zwanym dalej „centrum”.
2. W przypadku gdy szkoła wchodzi w skład zespołu szkół, komisję powołuje się przy zespole szkół, zwanym dalej „zespołem”.
2. W przypadku szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe oraz liceum profilowanego komisja może przeprowadzać egzaminy eksternistyczne z zakresu wszystkich lub niektórych zawodów lub profili kształcenia ogólnozawodowego, w których kształcą te szkoły.
3. W uzasadnionych przypadkach komisja powołana przy centrum może przeprowadzać egzaminy eksternistyczne z zakresu typów szkół dla dorosłych, które nie wchodzą w skład centrum, a w przypadku szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe oraz liceum profilowanego – odpowiednio z zakresu zawodów lub profili kształcenia ogólnozawodowego, w których nie kształcą szkoły wchodzące w skład centrum.
1) typy szkół dla dorosłych,
2) zawody ujęte w klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego – w przypadku szkół prowadzących kształcenie zawodowe,
3) profile kształcenia ogólnozawodowego – w przypadku liceów profilowanych
– z zakresu których komisja przeprowadza egzaminy eksternistyczne.
2. W przypadku szkół ponadpodstawowych dla dorosłych w akcie powołania obok typu szkoły, z zakresu którego komisja przeprowadza egzaminy eksternistyczne, należy wymienić szkołę stanowiącą podbudowę programową kształcenia.
3. Komisję powołuje się i odwołuje na wniosek dyrektora szkoły, centrum lub zespołu, uzgodniony z organem prowadzącym, z zastrzeżeniem § 5 i 42 ust. 1.
4. Komisję powołuje się na czas nieokreślony.
5. Kurator oświaty, na wniosek dyrektora szkoły, centrum lub zespołu, uzgodniony z organem prowadzącym, dokonuje zmiany aktu powołania komisji w przypadku zmian w składzie komisji lub zmian w organizacji kształcenia polegających w szczególności na wprowadzeniu kształcenia w nowym typie szkoły, zawodzie lub profilu kształcenia ogólnozawodowego lub zaprzestaniu kształcenia w danym typie szkoły, zawodzie lub profilu kształcenia ogólnozawodowego.
2. Kurator oświaty, za zgodą organu prowadzącego, może odwołać komisję w przypadku, gdy w co najmniej dwóch kolejnych sesjach egzaminacyjnych nikt nie ubiegał się o przystąpienie do egzaminów eksternistycznych.
1) przewodniczący komisji, którym jest dyrektor szkoły, centrum lub zespołu albo wskazany przez niego nauczyciel zatrudniony w szkole lub centrum, posiadający co najmniej stopień nauczyciela mianowanego;
2) członkowie komisji powołani spośród nauczycieli zatrudnionych w szkole lub centrum, posiadający co najmniej stopień nauczyciela kontraktowego.
2. W uzasadnionych przypadkach kurator oświaty, na wniosek przewodniczącego komisji, może powołać do składu komisji, na czas określony, nauczycieli zatrudnionych w innej szkole lub centrum, posiadających co najmniej stopień nauczyciela kontraktowego, oraz osoby niebędące nauczycielami, posiadające przygotowanie w zakresie, w jakim komisja przeprowadza egzaminy eksternistyczne.
3. Przewodniczący kieruje pracami komisji, a w szczególności:
1) odpowiada za organizację i prawidłowy przebieg egzaminów eksternistycznych oraz za prowadzenie dokumentacji tych egzaminów;
2) zapewnia warunki umożliwiające osobom niepełnosprawnym przystąpienie do egzaminów eksternistycznych;
3) nadzoruje pracę zespołów egzaminacyjnych, o których mowa w § 21 ust. 1.
4. Jeżeli przewodniczący komisji ze względu na stan zdrowia lub z innych ważnych przyczyn nie może wykonywać swoich obowiązków, kurator oświaty powierza pełnienie obowiązków przewodniczącego członkowi komisji wskazanemu przez dyrektora szkoły, centrum lub zespołu.
5. Posiedzenia komisji są organizowane według potrzeb, w szczególności w celu podjęcia rozstrzygnięcia w sprawach dopuszczenia do egzaminów eksternistycznych, zaliczenia egzaminów eksternistycznych osobom, o których mowa w § 13 ust. 1, oraz w celu potwierdzenia zdania przez daną osobę egzaminów eksternistycznych ustalonych w wykazie, o którym mowa w § 15 ust. 2. Posiedzenia komisji są protokołowane.
6. Komisja podejmuje uchwały zwykłą większością głosów w obecności co najmniej 2/3 jej składu. W przypadku równej liczby głosów decyduje głos przewodniczącego komisji.
7. Obsługę administracyjną komisji zapewnia szkoła, centrum lub zespół.
2. Do egzaminów eksternistycznych z zakresu gimnazjum dla dorosłych może przystąpić osoba, która posiada świadectwo ukończenia sześcioletniej szkoły podstawowej lub świadectwo ukończenia VI lub VII klasy ośmioletniej szkoły podstawowej.
3. Do egzaminów eksternistycznych z zakresu szkół ponadgimnazjalnych dla dorosłych: liceum ogólnokształcącego, liceum profilowanego, technikum lub zasadniczej szkoły zawodowej może przystąpić osoba, która posiada świadectwo ukończenia gimnazjum lub świadectwo ukończenia ośmioletniej szkoły podstawowej.
4. Do egzaminów eksternistycznych z zakresu szkół ponadgimnazjalnych dla dorosłych: uzupełniającego liceum ogólnokształcącego lub technikum uzupełniającego może przystąpić osoba, która posiada świadectwo ukończenia zasadniczej szkoły zawodowej lub szkoły zasadniczej.
5. Do egzaminów eksternistycznych z zakresu szkoły ponadgimnazjalnej – szkoły policealnej dla dorosłych może przystąpić osoba, która posiada świadectwo ukończenia szkoły ponadgimnazjalnej lub szkoły średniej, umożliwiających uzyskanie świadectwa dojrzałości.
6. Do egzaminów eksternistycznych z zakresu szkoły ponadpodstawowej dla dorosłych może przystąpić osoba, która posiada świadectwo ukończenia ośmioletniej szkoły podstawowej, szkoły zasadniczej lub szkoły średniej, stanowiącej podbudowę programową kształcenia w danym typie szkoły ponadpodstawowej.
1) w wiosennej sesji egzaminacyjnej – w okresie od dnia 1 marca do dnia 30 czerwca;
2) w jesiennej sesji egzaminacyjnej – w okresie od dnia 1 października do dnia 31 grudnia.
2. Jeżeli komisja powołana przy centrum przeprowadza egzaminy eksternistyczne z zakresu zawodów, w których nie kształcą szkoły wchodzące w skład centrum, a centrum nie zapewnia warunków do przeprowadzenia egzaminów eksternistycznych z zakresu praktycznej nauki zawodu, kurator oświaty, w porozumieniu z organem prowadzącym, wyznacza inne miejsce przeprowadzenia tych egzaminów.
1) szczegółowy zakres egzaminów eksternistycznych z zajęć edukacyjnych przewidzianych w ramowym planie nauczania szkoły publicznej dla dorosłych danego typu, a w przypadku szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe oraz liceum profilowanego – także z zajęć edukacyjnych ustalonych programem nauczania dla zawodu lub profilu kształcenia ogólnozawodowego, dopuszczonym do użytku szkolnego przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania, z uwzględnieniem wiadomości i umiejętności objętych podstawami programowymi kształcenia ogólnego, kształcenia w danym zawodzie lub profilu kształcenia ogólnozawodowego;
2) wymagania egzaminacyjne wraz z kryteriami oceniania;
3) wykaz podręczników i materiałów wspomagających przygotowanie się do egzaminów eksternistycznych.
2. Osoba, o której mowa w § 8, dołącza do wniosku także dokumenty potwierdzające okoliczności wymienione w § 8 oraz zobowiązanie rodziców do pokrycia opłat za egzaminy eksternistyczne.
2. Egzaminy eksternistyczne zalicza się na podstawie indeksu oraz protokołu egzaminów eksternistycznych, o których mowa w § 15 ust. 1.
3. W przypadku osoby ubiegającej się o przystąpienie do egzaminów eksternistycznych przed inną komisją, komisja ta otrzymuje odpis protokołu egzaminów eksternistycznych tej osoby, przekazany zgodnie z § 35 ust. 3.
4. W przypadku zaliczenia egzaminu eksternistycznego w protokole egzaminów eksternistycznych danej osoby oraz jej indeksie, jako ocenę z egzaminu eksternistycznego z danych zajęć edukacyjnych, wpisuje się ocenę uzyskaną z poprzednio zdanego egzaminu.
5. Wniosek o zaliczenie egzaminu eksternistycznego może być złożony w całym okresie zdawania egzaminów eksternistycznych.
2. Przewodniczący komisji przygotowuje wykaz egzaminów eksternistycznych z zajęć edukacyjnych, które obowiązują osobę dopuszczoną do egzaminów eksternistycznych, z uwzględnieniem zaliczenia egzaminów, o którym mowa w § 13 ust. 1. Wykaz zatwierdza komisja. Odpowiednich wpisów do protokołu egzaminów eksternistycznych oraz indeksu dokonuje przewodniczący komisji lub upoważniony przez niego członek komisji.
3. Osoba dopuszczona do egzaminów eksternistycznych może uczęszczać na wybrane zajęcia edukacyjne w szkole dla dorosłych, za zgodą dyrektora szkoły, centrum lub zespołu, na zasadach określonych w statucie szkoły, centrum lub zespołu.
2. W uzasadnionych przypadkach, na wniosek osoby zdającej, przewodniczący komisji może przedłużyć okres zdawania egzaminów eksternistycznych, nie więcej jednak niż o rok.
2. Egzaminy eksternistyczne z zakresu praktycznej nauki zawodu przeprowadza się w formie zadań praktycznych na stanowiskach wyposażonych w niezbędne urządzenia, sprzęt, narzędzia, materiały i dokumentację techniczną, uwzględniających wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy.
3. Egzaminy eksternistyczne z pozostałych zajęć edukacyjnych przeprowadza się w formie ustnej.
2. Egzamin eksternistyczny z zajęć edukacyjnych, o których mowa w § 17 ust. 1, jest przeprowadzany w dwóch terminach, odrębnie dla formy pisemnej i ustnej, w tej samej sesji egzaminacyjnej.
2. W skład zespołu egzaminacyjnego wchodzą 3 osoby:
1) przewodniczący zespołu, którym jest nauczyciel posiadający co najmniej stopień nauczyciela mianowanego;
2) członek zespołu, którym jest nauczyciel zajęć edukacyjnych, z zakresu których przeprowadzany jest egzamin eksternistyczny, posiadający co najmniej stopień nauczyciela mianowanego – prowadzący egzamin;
3) członek zespołu, którym jest nauczyciel zajęć edukacyjnych, z zakresu których przeprowadzany jest egzamin eksternistyczny, lub zajęć pokrewnych, posiadający co najmniej stopień nauczyciela kontraktowego, lub osoba niebędąca nauczycielem, posiadająca przygotowanie w zakresie przeprowadzanego egzaminu eksternistycznego.
3. Przewodniczący komisji nie wchodzi w skład zespołów egzaminacyjnych.
4. W skład zespołu egzaminacyjnego nie może wchodzić członek komisji, który prowadził zajęcia przygotowujące do egzaminu eksternistycznego, w których uczestniczyła osoba zdająca, lub który pozostaje z osobą zdającą w takim stosunku prawnym lub faktycznym, że może to budzić uzasadnione wątpliwości co do jego bezstronności.
5. Członek komisji informuje pisemnie przewodniczącego komisji o zaistnieniu przesłanek, o których mowa w ust. 4.
6. Przewodniczący zespołu egzaminacyjnego kieruje pracą tego zespołu i odpowiada za prawidłowy przebieg egzaminu eksternistycznego, w tym za zapewnienie odpowiednich warunków i samodzielności pracy osób zdających.
2. Tematy, zestawy zadań i zadania praktyczne, o których mowa w ust. 1, powinny umożliwiać sprawdzenie poziomu wiadomości i umiejętności osoby zdającej w zakresie określonym w odpowiedniej podstawie programowej.
3. Tematy, zestawy zadań i zadania praktyczne, o których mowa w ust. 1, oraz ich wykazy zatwierdza przewodniczący komisji, opatrując każdy z nich datą, podpisem i pieczęcią imienną. Przewodniczący komisji przechowuje tematy, zestawy zadań i zadania praktyczne oraz ich wykazy w warunkach uniemożliwiających ich nieuprawnione ujawnienie.
1) 180 minut – w przypadku egzaminu przeprowadzanego w formie pisemnej;
2) nie więcej niż 20 minut – w przypadku egzaminu przeprowadzanego w formie ustnej;
3) nie więcej niż 180 minut – w przypadku egzaminu z zakresu praktycznej nauki zawodu.
2. Podczas egzaminu eksternistycznego osoby zdające nie mogą korzystać z urządzeń telekomunikacyjnych.
3. Podczas egzaminu eksternistycznego osobom zdającym nie udziela się żadnych wyjaśnień dotyczących tematów i zadań ani ich nie komentuje.
4. Osoby zdające nie powinny opuszczać sali egzaminacyjnej, w której przeprowadzany jest egzamin eksternistyczny. W szczególnie uzasadnionych przypadkach przewodniczący zespołu egzaminacyjnego może zezwolić osobie zdającej na opuszczenie sali egzaminacyjnej po zapewnieniu warunków wykluczających możliwość kontaktowania się osoby zdającej z innymi osobami, z wyjątkiem osób udzielających pomocy medycznej.
2. Liczba zestawów zadań na egzaminy eksternistyczne przeprowadzane w formie ustnej z danych zajęć edukacyjnych i liczba zadań praktycznych na egzaminy eksternistyczne z zakresu praktycznej nauki zawodu powinna być większa od liczby osób zdających.
3. Podczas egzaminu eksternistycznego przeprowadzanego w formie ustnej osoba zdająca ma od 15 do 20 minut na przygotowanie się do odpowiedzi, a podczas egzaminu eksternistycznego z zakresu praktycznej nauki zawodu – od 20 do 30 minut na przygotowanie wykonania zadania praktycznego. Czasu przeznaczonego na przygotowanie się osoby zdającej nie wlicza się do czasu trwania egzaminu eksternistycznego.
2. Osoba, która nie zdała egzaminu eksternistycznego z zakresu zajęć edukacyjnych, o których mowa w § 17 ust. 1, w formie ustnej, zdaje egzamin eksternistyczny z tych zajęć ponownie tylko w formie ustnej.
2. Z egzaminu eksternistycznego z zakresu zajęć edukacyjnych, o których mowa w § 17 ust. 1, ustala się odrębnie oceny z egzaminu w formie pisemnej i egzaminu w formie ustnej, a następnie ocenę z egzaminu eksternistycznego z tych zajęć.
3. Ocena z egzaminu eksternistycznego ustalona przez zespół egzaminacyjny jest ostateczna.
4. Ustaloną przez zespół egzaminacyjny ocenę z egzaminu eksternistycznego wpisuje do indeksu osoby zdającej członek zespołu egzaminacyjnego prowadzący egzamin, a do protokołu egzaminów eksternistycznych osoby zdającej – przewodniczący zespołu egzaminacyjnego.
2. W uzasadnionych przypadkach przewodniczący komisji, na wniosek osoby, która nie przystąpiła do egzaminu eksternistycznego w danej sesji egzaminacyjnej z przyczyn usprawiedliwionych, może wyznaczyć jej dodatkowy termin egzaminu w tej samej sesji egzaminacyjnej.
2. W przypadku odwołania komisji lub zmiany zakresu, w jakim komisja przeprowadza egzaminy eksternistyczne, kurator oświaty informuje osoby zdające o siedzibach komisji, przed którymi mogą zdawać pozostałe egzaminy eksternistyczne.
3. W przypadkach, o których mowa w ust. 1, odpis protokołu egzaminów eksternistycznych osoby zdającej, poświadczony za zgodność z oryginałem przez przewodniczącego komisji, a w przypadku gdy komisja została odwołana – przez dyrektora szkoły, centrum lub zespołu, odpowiednio przewodniczący komisji lub dyrektor szkoły, centrum lub zespołu przekazuje do komisji, przed którą osoba ta zamierza zdawać pozostałe egzaminy eksternistyczne, na wniosek tej komisji lub osoby zdającej.
2. Przewodniczący zespołu egzaminacyjnego sporządza protokół przebiegu egzaminu eksternistycznego z danych zajęć edukacyjnych w formie ustnej oraz protokół przebiegu egzaminu eksternistycznego z zakresu praktycznej nauki zawodu, przeprowadzonych w danym dniu. Protokół zawiera w szczególności: skład zespołu egzaminacyjnego, listę osób zdających, numery wylosowanych przez poszczególne osoby zestawów zadań lub zadań praktycznych oraz oceny z egzaminów. Protokół podpisują przewodniczący i członkowie zespołu egzaminacyjnego.
2. Przewodniczący komisji, niezwłocznie po zakończeniu danej sesji egzaminacyjnej, sporządza sprawozdanie z przebiegu i wyników egzaminów eksternistycznych w tej sesji i przekazuje je kuratorowi oświaty.
2. W przypadku stwierdzenia, że w czasie egzaminu eksternistycznego zostały naruszone przepisy dotyczące przeprowadzania egzaminów eksternistycznych i fakt ten mógł mieć wpływ na wynik egzaminu, kurator oświaty może unieważnić egzamin eksternistyczny w całości lub w części i zarządzić ponowne jego przeprowadzenie.
2. Odwołanie przewodniczącego lub członków komisji następuje z równoczesnym powołaniem w to miejsce innych osób.
2. Księgę ewidencji prowadzi się odpowiednio na zasadach określonych dla księgi uczniów.
2. Dyrektor szkoły, centrum lub zespołu, do dnia 31 stycznia każdego roku, podaje do publicznej wiadomości wysokość opłaty za egzamin eksternistyczny w danym roku kalendarzowym, z uwzględnieniem waloryzacji, o której mowa w art. 10 ust. 3 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty.
3. Osoba przystępująca do egzaminu eksternistycznego wnosi opłatę za ten egzamin na rachunek bankowy wskazany przez dyrektora szkoły, centrum lub zespołu.
2. Członkom komisji przysługuje wynagrodzenie za pracę w zespołach egzaminacyjnych, obliczane jako iloczyn liczby godzin pracy i stawki wynagrodzenia za godzinę pracy. Stawka wynagrodzenia za godzinę pracy stanowi procentowy udział w kwocie opłaty za egzamin eksternistyczny z jednych zajęć edukacyjnych i wynosi dla:
1) przewodniczącego zespołu – nie więcej niż 80 % opłaty za egzamin;
2) członka zespołu prowadzącego egzamin – nie więcej niż 70 % opłaty za egzamin;
3) członka zespołu – nie więcej niż 70 % opłaty za egzamin.
3. Wynagrodzenie dla przewodniczącego i członków komisji nie może przekraczać 80 % kwoty opłat za egzaminy eksternistyczne wniesionych w danej sesji egzaminacyjnej.
4. Wynagrodzenie ustala:
1) organ prowadzący szkołę, centrum lub zespół – dla przewodniczącego komisji, którym jest dyrektor szkoły, centrum lub zespołu;
2) dyrektor szkoły, centrum lub zespołu – dla przewodniczącego komisji, którym jest nauczyciel wymieniony w § 6 ust. 1 pkt 1, oraz dla członków komisji.
2. Egzaminy eksternistyczne, o których mowa w ust. 1, przeprowadzają komisje powołane przy centrach.
2. Projekty wykazów komisji, o których mowa w ust. 1, kuratorzy oświaty podadzą do publicznej wiadomości w terminie do dnia 3 lutego 2006 r.
2. Kurator oświaty, w porozumieniu z organem prowadzącym, może ustalić wcześniejszy niż określony w § 49 ust. 1 termin zakończenia przeprowadzania przez daną komisję egzaminów eksternistycznych z zakresu szkół ponadpodstawowych dla dorosłych.
3. Kuratorzy oświaty, w terminie do dnia 13 lutego 2006 r., podadzą do publicznej wiadomości wykazy komisji powołanych przy centrach, które będą przeprowadzać egzaminy eksternistyczne z zakresu szkół ponadpodstawowych dla dorosłych.
4. W przypadku gdy komisja powołana przy centrum nie zapewnia warunków do przeprowadzenia egzaminów eksternistycznych z zakresu zajęć edukacyjnych właściwych dla zawodu w danym typie szkoły ponadpodstawowej, w szczególności z zakresu praktycznej nauki zawodu, kurator oświaty, w porozumieniu z organem prowadzącym, wyznacza inne miejsce przeprowadzenia tych egzaminów.
2. Osoby, o których mowa w ust. 1, które nie uzyskały zwolnienia z obowiązku zdawania egzaminu eksternistycznego z zakresu praktycznej nauki zawodu w całości lub części, na podstawie dotychczasowych przepisów, mogą być zwolnione przez komisję z tego egzaminu na dotychczasowych zasadach.
Minister Edukacji i Nauki: M. Seweryński
|
1) Minister Edukacji i Nauki kieruje działem administracji rządowej – oświata i wychowanie, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 31 października 2005 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Edukacji i Nauki (Dz. U. Nr 220, poz. 1886).
2) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2004 r. Nr 273, poz. 2703 i Nr 281, poz. 2781 oraz z 2005 r. Nr 17, poz. 141, Nr 94, poz. 788, Nr 122, poz. 1020, Nr 131, poz. 1091, Nr 167, poz. 1400 i Nr 249, poz. 2104.
3) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2004 r. Nr 99, poz. 1001 i Nr 273, poz. 2703 oraz z 2005 r. Nr 64, poz. 565, Nr 94, poz. 788, Nr 164, poz. 1366, Nr 175, poz. 1462, Nr 179, poz. 1487 i Nr 180, poz. 1493.
4) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 24 września 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu przeprowadzania egzaminów eksternistycznych oraz szczegółowych zasad odpłatności za ich przeprowadzanie (Dz. U. Nr 118, poz. 1259, z 2002 r. Nr 46, poz. 434 oraz z 2003 r. Nr 49, poz. 412), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia na podstawie art. 21 pkt 1 ustawy z dnia 27 czerwca 2003 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 137, poz. 1304).
[1] Rozporządzenie wchodzi w życie 1 lutego 2006 r., z wyjątkiem § 50, który wchodzi w życie 25 stycznia 2006 r.
- Data ogłoszenia: 2006-01-17
- Data wejścia w życie: 2006-02-01
- Data obowiązywania: 2007-02-15
- Dokument traci ważność: 2007-07-01
REKLAMA
Dziennik Ustaw
REKLAMA
REKLAMA