REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 2005 nr 258 poz. 2168
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 22 grudnia 2005 r.
w sprawie komisji egzaminacyjnej do spraw aplikacji notarialnej oraz szczegółowego trybu i sposobu przeprowadzania egzaminu konkursowego i notarialnego
Na podstawie art. 71f § 12 ustawy z dnia 14 lutego 1991 r. – Prawo o notariacie (Dz. U. z 2002 r. Nr 42, poz. 369, z późn. zm.1)) zarządza się, co następuje:
Rozdział 1
Przepis ogólny
§ 1.
1) tryb i termin zgłaszania kandydatów na członków komisji egzaminacyjnej do spraw aplikacji notarialnej przy Ministrze Sprawiedliwości oraz powoływania i odwoływania członków komisji, a także wysokość ich wynagrodzenia;
2) rodzaj dokumentów, o których mowa w art. 74a § 4 pkt 3–5 ustawy z dnia 14 lutego 1991 r. – Prawo o notariacie, zwanej dalej „ustawą”;
3) szczegółowy tryb i sposób przeprowadzania egzaminu konkursowego i notarialnego:
a) sposób działania komisji,
b) sposób zorganizowania obsługi administracyjnej i technicznej komisji przez rady izb notarialnych, w tym sposób i tryb przekazywania środków, sprawowania nadzoru nad ich wydatkowaniem i rozliczania wydatków związanych z tą obsługą.
Rozdział 2
Tryb i termin zgłaszania kandydatów na członków komisji, powoływania i odwoływania członków komisji oraz wysokość ich wynagrodzenia
§ 2.
2. Krajowa Rada Notarialna zgłasza swoich przedstawicieli w terminie określonym w ust. 1.
3. Minister Sprawiedliwości zwraca się do dziekanów wydziałów prawa w szkołach wyższych w Rzeczypospolitej Polskiej oraz do Prezesa Polskiej Akademii Nauk o wskazanie w terminie określonym w ust. 1 osób będących pracownikami naukowymi, naukowo-dydaktycznymi lub dydaktycznymi i posiadających co najmniej stopień naukowy doktora habilitowanego z zakresu nauk prawnych, jako kandydatów na członków komisji.
Rozdział 3
Dokumenty
§ 6.
1) uchwała rady wydziału lub rady innej jednostki organizacyjnej szkoły wyższej bądź rady naukowej innej placówki naukowej, stwierdzająca nadanie stopnia doktora nauk prawnych;
2) zaświadczenie stwierdzające złożenie egzaminu sędziowskiego, prokuratorskiego, adwokackiego lub radcowskiego.
2. Dokumentami, o których mowa w art. 74a § 4 pkt 4 lit. a ustawy, są odpowiednio:
1) świadectwo pracy lub zaświadczenie wystawione przez aktualnego pracodawcę, potwierdzające co najmniej pięcioletni okres zatrudnienia na stanowiskach związanych ze stosowaniem lub tworzeniem prawa w okresie nie dłuższym niż 8 lat przed złożeniem wniosku;
2) umowa lub umowy, do których stosuje się przepisy o zleceniu, na podstawie których osobiście, w sposób ciągły osoba ubiegająca się o przystąpienie do egzaminu notarialnego wykonywała usługi polegające na stosowaniu bądź tworzeniu prawa przez okres co najmniej 5 lat w okresie nie dłuższym niż 8 lat przed złożeniem wniosku – wraz z zaświadczeniem organu podatkowego o złożeniu we właściwym urzędzie skarbowym deklaracji podatkowych potwierdzających wykonanie obowiązku podatkowego z tytułu powyższych umów lub dowodem złożenia tych deklaracji.
3. Dokumentem, o którym mowa w art. 74a § 4 pkt 4 lit. b ustawy, jest świadectwo pracy lub zaświadczenie wydane przez prezesa właściwego sądu okręgowego, stwierdzające co najmniej pięcioletni okres zatrudnienia na stanowisku referendarza sądowego albo asystenta sędziego.
4. Dokumentem, o którym mowa w art. 74a § 4 pkt 5 ustawy, jest wypis z ewidencji działalności gospodarczej, stwierdzający fakt zarejestrowania działalności gospodarczej w zakresie świadczenia pomocy prawnej przez okres co najmniej 5 lat w okresie nie dłuższym niż 8 lat przed złożeniem wniosku – wraz z zaświadczeniem organu podatkowego o złożeniu we właściwym urzędzie skarbowym deklaracji podatkowych potwierdzających wykonanie obowiązku podatkowego z tytułu prowadzenia tej działalności lub dowodem złożenia tych deklaracji.
Rozdział 4
Tryb i sposób przeprowadzenia egzaminu konkursowego
§ 7.
2. Miejsce przeprowadzenia egzaminu konkursowego oraz godziny rejestracji kandydatów na aplikację notarialną, zwanych dalej „kandydatami”, wyznacza komisja.
3. Członkowie komisji sprawują nadzór nad prawidłowym przebiegiem egzaminu konkursowego.
4. Przewodniczący komisji kieruje jej pracami i reprezentuje ją na zewnątrz.
5. Przewodniczący komisji podczas egzaminu konkursowego może wydawać zarządzenia o charakterze porządkowym lub organizacyjnym.
2. Przed wejściem na salę kandydat okazuje dokument zawierający zdjęcie, potwierdzający jego tożsamość.
2. Przed rozpoczęciem egzaminu konkursowego przewodniczący komisji informuje kandydatów o:
1) warunkach organizacyjnych i sposobie przeprowadzenia egzaminu konkursowego;
2) przepisach porządkowych obowiązujących w trakcie przeprowadzania egzaminu konkursowego;
3) zasadach dokonywania oceny udzielonych odpowiedzi;
4) sposobie ogłoszenia wyników egzaminu konkursowego.
2. Każdy kandydat otrzymuje wraz z testem wylosowaną przez siebie kopertę, na której widnieje numer kodu. Numer kodu kandydat wpisuje w prawym górnym rogu na pierwszej stronie testu. W kopercie umieszczona jest czysta kartka, na której kandydat zapisuje swoje nazwisko, umieszcza ją z powrotem w kopercie, zakleja i dołącza do oddawanego testu.
3. Prace egzaminacyjne rozkodowywane są po sprawdzeniu.
2. Godzina wyjścia i powrotu na salę zostaje odnotowana na egzemplarzu testu kandydata przez członka komisji.
2. Wykluczenie zostaje odnotowane w protokole z przebiegu egzaminu konkursowego oraz na egzemplarzu testu.
Rozdział 5
Tryb i sposób przeprowadzania egzaminu notarialnego
§ 13.
2. Miejsce przeprowadzenia egzaminu notarialnego oraz godziny rejestracji zdających egzamin notarialny, zwanych dalej „zdającymi”, wyznacza komisja.
3. Członkowie komisji sprawują nadzór nad prawidłowym przebiegiem egzaminu notarialnego.
4. Przewodniczący komisji kieruje jej pracami i reprezentuje ją na zewnątrz.
5. Przewodniczący komisji podczas egzaminu notarialnego może wydawać zarządzenia o charakterze porządkowym lub organizacyjnym.
2. Część pisemna egzaminu notarialnego trwa 4 godziny.
2. Przed wejściem na salę zdający okazuje dokument zawierający zdjęcie, potwierdzający jego tożsamość.
1) warunkach organizacyjnych i sposobie przeprowadzenia egzaminu notarialnego;
2) przepisach porządkowych obowiązujących w trakcie przeprowadzania egzaminu notarialnego;
3) zasadach dokonywania oceny udzielonych odpowiedzi;
4) sposobie ogłoszenia wyników części pisemnej egzaminu notarialnego;
5) terminie i miejscu przeprowadzenia części ustnej egzaminu notarialnego.
2. Każdy zdający otrzymuje wylosowaną przez siebie kopertę, na której widnieje numer kodu. Numer kodu kandydat wpisuje w prawym górnym rogu na pierwszej stronie pracy pisemnej. W kopercie umieszczona jest czysta kartka, na której zdający zapisuje swoje nazwisko, umieszcza ją z powrotem w kopercie, zakleja i dołącza do oddawanej pracy pisemnej.
3. Prace pisemne rozkodowywane są po sprawdzeniu.
2. Godzina wyjścia i powrotu na salę zostaje odnotowana na egzemplarzu pracy pisemnej zdającego przez członka komisji.
2. Wykluczenie zostaje odnotowane w protokole z przebiegu egzaminu notarialnego oraz na egzemplarzu pracy pisemnej.
2. Zdający po wylosowaniu zestawu przygotowuje się do odpowiedzi we wskazanym mu miejscu, maksymalnie przez 30 minut.
3. Wylosowane zestawy wracają do puli pytań.
Rozdział 6
Obsługa techniczna i administracyjna komisji, przekazywanie środków na obsługę oraz rozliczanie wydatków związanych z tą obsługą
§ 23.
1) zapewnia obsługę administracyjną i administracyjno-biurową komisji;
2) przygotowuje właściwe warunki przeprowadzenia egzaminów i pracy komisji;
3) przygotowuje dokumentację do przeprowadzenia egzaminów;
4) udziela komisji pomocy w sporządzaniu dokumentacji z egzaminów;
5) zapewnia przechowanie dokumentów zawierających oceny wystawione przez członków komisji.
2. Przy zatwierdzaniu preliminarza Minister Sprawiedliwości, mając na względzie zasadę racjonalności i celowości wydatków, może dokonać korekty planowanych wydatków.
2. Wydatki ujęte w sprawozdaniu finansowym należy udokumentować odpowiednio rachunkami lub fakturami.
Rozdział 7
Przepis końcowy
§ 28.
Minister Sprawiedliwości: Z. Ziobro
|
1) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2003 r. Nr 49, poz. 408, Nr 124, poz. 1152 i Nr 217, poz. 2142, z 2004 r. Nr 62, poz. 577, Nr 147, poz. 1547, Nr 173, poz. 1808 i Nr 202, poz. 2067 oraz z 2005 r. Nr 163, poz. 1361, Nr 167, poz. 1398 i Nr 169, poz. 1417.
- Data ogłoszenia: 2005-12-28
- Data wejścia w życie: 2006-01-01
- Data obowiązywania: 2008-06-05
- Dokument traci ważność: 2009-03-25
- ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI z dnia 23 marca 2006 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie komisji egzaminacyjnej do spraw aplikacji notarialnej oraz szczegółowego trybu i sposobu przeprowadzania egzaminu konkursowego i notarialnego
- ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI z dnia 27 maja 2008 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie komisji egzaminacyjnej do spraw aplikacji notarialnej oraz szczegółowego trybu i sposobu przeprowadzania egzaminu konkursowego i notarialnego
REKLAMA
Dziennik Ustaw
REKLAMA
REKLAMA