REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 2005 nr 96 poz. 817

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY1)

z dnia 18 maja 2005 r.

w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (Dz. U. z 2003 r. Nr 207, poz. 2016, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:

Rozdział 1

Przepisy ogólne

§ 1.

Rozporządzenie określa:

1) rodzaje i zakres przygotowania zawodowego do wykonywania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie;

2) wykaz wykształcenia odpowiedniego i pokrewnego dla danej specjalności;

3) sposób przeprowadzania i zakres egzaminu;

4) zasady odpłatności za postępowanie kwalifikacyjne oraz zasady wynagradzania członków komisji egzaminacyjnej;

5) sposób stwierdzania posiadania przygotowania zawodowego do wykonywania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie;

6) ograniczenia zakresu uprawnień budowlanych;

7) wykaz specjalizacji techniczno-budowlanych wyodrębnionych w specjalnościach budowlanych.

§ 2.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:

1) ustawie – należy przez to rozumieć ustawę z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane;

2) izbie – należy przez to rozumieć organ samorządu zawodowego architektów albo inżynierów budownictwa, zgodnie z właściwością określoną w ustawie z dnia 15 grudnia 2000 r. o samorządach zawodowych architektów, inżynierów budownictwa oraz urbanistów (Dz. U. z 2001 r. Nr 5, poz. 42, z późn. zm.3)).

§ 3.
1. Uprawnienia budowlane do projektowania bez ograniczeń w odpowiedniej specjalności uprawniają do sporządzania projektu zagospodarowania działki lub terenu, w zakresie tej specjalności, z zastrzeżeniem ust. 2.

2. Uprawnienia budowlane do projektowania w specjalności architektonicznej uprawniają do sporządzania, wchodzącego w skład projektu budowlanego budynku, projektu zagospodarowania działki lub terenu.

Rozdział 2

Praktyka zawodowa

§ 4.

1. Praktyka zawodowa, o której mowa w art. 14 ust. 4 ustawy, powinna być odbyta po uzyskaniu dyplomu ukończenia wyższej uczelni lub świadectwa ukończenia technikum lub szkoły policealnej, z zastrzeżeniem ust. 2, pod kierownictwem osoby posiadającej uprawnienia budowlane bez ograniczeń we właściwej specjalności.

2. Do praktyki zawodowej zalicza się praktykę odbytą po ukończeniu trzeciego roku studiów wyższych, z wyłączeniem praktyki objętej programem studiów.

3. Do praktyki zawodowej, o której mowa w art. 14 ust. 3 pkt 1 lit. c ustawy, zalicza się również praktykę na budowie wykonywaną w ramach nadzoru autorskiego pełnionego przez osobę, pod której kierunkiem odbywana jest praktyka.

4. Do praktyki zawodowej, o której mowa w art. 14 ust. 3 pkt 2 lit. b oraz pkt 4 lit. b ustawy, zalicza się dwuletnią praktykę w specjalności innej niż specjalność uzyskiwanych uprawnień budowlanych.

§ 5.
1. Osoba odbywająca praktykę zawodową dokumentuje przebieg praktyki w książce praktyki zawodowej, z zastrzeżeniem § 8 ust. 4.

2. Osoba, która zamierza odbyć praktykę zawodową, składa w izbie książkę praktyki zawodowej do opieczętowania. Izba zwraca opieczętowaną książkę praktyki zawodowej w terminie 7 dni od dnia jej złożenia.

3. W książce praktyki zawodowej wpisuje się:

1) wyszczególnienie obiektów budowlanych, przy których projektowaniu lub budowie brała udział osoba odbywająca praktykę zawodową, określając: rodzaj, przeznaczenie, lokalizację i konstrukcję obiektu oraz, odpowiednio do specjalności uzyskiwanych uprawnień budowlanych, inne charakterystyczne parametry techniczne;

2) określenie czynności wykonywanych w każdym tygodniu odbywanej praktyki, potwierdzonych i zaopiniowanych co najmniej raz w miesiącu przez osobę, pod której kierunkiem odbywana jest praktyka.

4. Po zakończeniu praktyki zawodowej lub przy zmianie jednostki, w której odbywała się praktyka, osoba, pod której kierunkiem odbywana jest praktyka, wpisuje w książce praktyki zawodowej ogólną ocenę z teoretycznej i praktycznej wiedzy z zakresu specjalności osoby ubiegającej się o uprawnienia budowlane.

§ 6.
1. Przepisów § 5 i § 8 ust. 1 pkt 2 nie stosuje się do praktyki zawodowej odbywanej za granicą.

2. Odbycie praktyki zawodowej za granicą powinno być potwierdzone zaświadczeniem wydanym przez kierownika jednostki, w której odbywała się praktyka zawodowa, zawierającym:

1) wyszczególnienie obiektów budowlanych, przy których projektowaniu lub budowie brała udział osoba odbywająca praktykę zawodową, określające: rodzaj, przeznaczenie, lokalizację i konstrukcję obiektu oraz, odpowiednio do specjalności uzyskiwanych uprawnień budowlanych, inne charakterystyczne parametry techniczne z podaniem osoby, pod której kierunkiem odbywana była praktyka;

2) potwierdzenie czasu trwania praktyki zawodowej z podaniem dat rozpoczęcia i ukończenia praktyki przy projektowaniu lub budowie obiektów budowlanych, z określeniem charakteru wykonywanych czynności;

3) ogólną ocenę teoretycznej i praktycznej wiedzy z zakresu specjalności, dokonaną przez osobę, pod której kierunkiem odbywana była praktyka.

Rozdział 3

Wniosek o nadanie uprawnień budowlanych, zakres i sposób przeprowadzania egzaminu, opłata za postępowanie kwalifikacyjne

§ 7.

Izba powołuje komisję egzaminacyjną, która prowadzi postępowanie kwalifikacyjne składające się z 2 etapów:

1) kwalifikowania wykształcenia i praktyki zawodowej;

2) egzaminu na uprawnienia budowlane.

§ 8.
1. Do wniosku o nadanie uprawnień budowlanych należy dołączyć:

1) odpis dyplomu inżyniera lub dokument potwierdzający uzyskanie średniego wykształcenia zawodowego i uzyskanie tytułu zawodowego:

a) świadectwo ukończenia szkoły albo świadectwo dojrzałości,

b) świadectwo ukończenia szkoły albo świadectwo dojrzałości i dyplom uzyskania tytułu zawodowego lub

c) świadectwo ukończenia szkoły albo świadectwo dojrzałości i dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe;

2) książkę praktyki zawodowej;

3) dowód uiszczenia opłaty, o której mowa w § 14 ust. 1 pkt 1.

2. Wykształcenie uzyskane za granicą i uznane w Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie przepisów odrębnych, którego kierunek lub zawód techniczny jest określany w sposób odbiegający od przyjętego w rozporządzeniu, podlega indywidualnemu rozpatrzeniu i zakwalifikowaniu przez właściwą komisję kwalifikacyjną, na podstawie programu kształcenia, jako wykształcenie odpowiednie lub pokrewne dla danej specjalności.

3. Wykaz wykształcenia odpowiedniego i pokrewnego dla poszczególnych specjalności uprawnień budowlanych określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.

4. W przypadku odbycia praktyki zawodowej przy projektowaniu lub budowie obiektów budowlanych, usytuowanych na terenach zamkniętych, w jednostce podległej Ministrowi Obrony Narodowej lub ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych, do wniosku zamiast książki praktyki zawodowej należy dołączyć zaświadczenie właściwego, według miejsca odbywania praktyki zawodowej, wojewódzkiego inspektora nadzoru budowlanego, z wyszczególnieniem okresu praktyki zawodowej wraz z ogólną oceną z teoretycznej i praktycznej wiedzy z zakresu specjalności.

5. W przypadku stwierdzenia braków w dokumentach dołączonych do wniosku izba, w drodze postanowienia, wzywa osobę ubiegającą się o nadanie uprawnień budowlanych do uzupełnienia braków w terminie nie krótszym niż 30 dni.

6. Izba wydaje decyzję o odmowie nadania uprawnień budowlanych bez przeprowadzania egzaminu:

1) po bezskutecznym upływie terminu, o którym mowa w ust. 5;

2) jeżeli wykształcenie lub praktyka zawodowa osoby ubiegającej się o uprawnienia budowlane nie odpowiada wymaganiom, o których mowa w § 4 i 5.

§ 9.
1. Egzamin na uprawnienia budowlane składa się z części pisemnej, przeprowadzanej w formie testu, oraz części ustnej i obejmuje sprawdzenie:

1) umiejętności praktycznego zastosowania wiedzy technicznej, w tym samodzielnego rozwiązywania zagadnień architektonicznych, technicznych i organizacyjnych;

2) znajomości przepisów prawnych dotyczących budownictwa.

2. Komisja egzaminacyjna może zażądać przedstawienia prac projektowych wykonanych w ramach praktyki zawodowej.

§ 10.
1. W zależności od posiadanego wykształcenia i zakresu odbytej praktyki zawodowej egzamin jest przeprowadzany:

1) na uprawnienia budowlane do projektowania lub kierowania robotami budowlanymi w danej specjalności;

2) na uprawnienia budowlane do projektowania i kierowania robotami budowlanymi w specjalności wyburzeniowej.

2. Przy ubieganiu się o uprawnienia budowlane w innej specjalności lub w innym zakresie niż posiadane egzamin jest przeprowadzany w zakresie ograniczonym do zagadnień nieobjętych zakresem egzaminu, obowiązującym przy ubieganiu się o posiadane uprawnienia budowlane.

§ 11.
1. Egzamin na uprawnienia budowlane jest przeprowadzany co najmniej dwa razy w roku, w terminach ustalonych przez izbę.

2. Osoba ubiegająca się o uprawnienia budowlane jest zawiadamiana o terminie egzaminu listem poleconym, co najmniej na miesiąc przed tym terminem.

3. W razie negatywnego wyniku egzaminu komisja egzaminacyjna określa termin, po którego upływie osoba ubiegająca się o uprawnienia budowlane może ponownie przystąpić do egzaminu. Termin ten nie może być krótszy niż 3 miesiące.

§ 12.
Po zakończeniu postępowania kwalifikacyjnego w sprawie nadania uprawnień budowlanych izba wydaje decyzję:

1) o nadaniu uprawnień budowlanych – w razie pozytywnego wyniku egzaminu;

2) o odmowie nadania uprawnień budowlanych – w razie negatywnego wyniku egzaminu.

§ 13.
Kopia ostatecznej decyzji, o której mowa w § 12 pkt 1, jest przekazywana do Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego w celu wpisania do centralnego rejestru osób posiadających uprawnienia budowlane.
§ 14.
1. Opłata za postępowanie kwalifikacyjne wynosi równowartość w złotych:

1) 100 euro z tytułu kwalifikowania wykształcenia i praktyki zawodowej;

2) 150 euro z tytułu przeprowadzenia egzaminu.

2. Opłatę za postępowanie kwalifikacyjne wnosi się na rachunek bankowy izby. Opłatę, o której mowa w ust. 1 pkt 2, wnosi się co najmniej 14 dni przed terminem egzaminu.

3. Opłata, o której mowa w ust. 1 pkt 1, nie podlega zwrotowi, natomiast opłata, o której mowa w ust. 1 pkt 2, podlega zwrotowi w przypadku usprawiedliwionego niestawienia się na egzamin lub usprawiedliwionego odstąpienia od egzaminu.

§ 15.
Wysokość wynagrodzenia członka komisji egzaminacyjnej ustala się według następujących zasad:

1) za udział w kwalifikowaniu – 1,5 % kwoty określonej w § 14 ust. 1 pkt 1 od jednego wniosku;

2) za przeprowadzenie egzaminu – 3 % kwoty określonej w § 14 ust. 1 pkt 2 od jednej osoby egzaminowanej.

Rozdział 4

Specjalności budowlane

§ 16.

1. Uprawnienia budowlane w specjalności architektonicznej bez ograniczeń uprawniają do projektowania obiektu budowlanego lub kierowania robotami budowlanymi związanymi z obiektem budowlanym w zakresie:

1) sporządzania projektu architektoniczno-budowlanego w odniesieniu do architektury obiektu lub

2) kierowania robotami budowlanymi, w odniesieniu do architektury obiektu.

2. Uprawnienia budowlane w specjalności architektonicznej w ograniczonym zakresie uprawniają do projektowania obiektu budowlanego lub kierowania robotami budowlanymi związanymi z obiektem budowlanym w zakresie określonym w ust. 1 pkt 1 lub pkt 2, o kubaturze do 1 000 m3 na terenie zabudowy zagrodowej.

§ 17.
1. Uprawnienia budowlane w specjalności konstrukcyjno-budowlanej bez ograniczeń uprawniają do projektowania obiektu budowlanego lub kierowania robotami budowlanymi związanymi z obiektem budowlanym w zakresie:

1) sporządzania projektu architektoniczno-budowlanego w odniesieniu do konstrukcji obiektu lub

2) kierowania robotami budowlanymi w zakresie, o którym mowa w pkt 1 oraz w § 16 ust. 1 pkt 2.

2. Uprawnienia budowlane w specjalności konstrukcyjno-budowlanej w ograniczonym zakresie uprawniają do projektowania obiektu budowlanego lub kierowania robotami budowlanymi związanymi z obiektem budowlanym o kubaturze do 1 000 m3 oraz:

1) o wysokości do 12 m nad poziomem terenu, do 3 kondygnacji nadziemnych i o wysokości kondygnacji do 4,8 m;

2) posadowionego na głębokości do 3 m poniżej poziomu terenu, bezpośrednio na stabilnym gruncie nośnym;

3) przy rozpiętości elementów konstrukcyjnych do 6 m i wysięgu wsporników do 2 m;

4) niezawierającego elementów wstępnie sprężanych na budowie;

5) niewymagającego uwzględniania wpływu eksploatacji górniczej.

3. Ograniczenia uprawnień budowlanych, o których mowa w ust. 2, w odniesieniu do osób legitymujących się wykształceniem uzyskanym na kierunku inżynieria środowiska, nie dotyczą obiektów budowlanych gospodarki wodnej i melioracji wodnych.

§ 18.
1. Uprawnienia budowlane w specjalności drogowej bez ograniczeń uprawniają do projektowania obiektu budowlanego lub kierowania robotami budowlanymi związanymi z obiektem budowlanym, takim jak:

1) droga, w rozumieniu przepisów o drogach publicznych, z wyłączeniem drogowych obiektów inżynierskich oprócz przepustów;

2) droga dla ruchu i postoju statków powietrznych oraz przepust.

2. Uprawnienia budowlane w specjalności drogowej w ograniczonym zakresie uprawniają do projektowania obiektu budowlanego lub kierowania robotami budowlanymi związanymi z obiektem budowlanym, takim jak:

1) droga klasy: lokalna i dojazdowa oraz droga wewnętrzna, w rozumieniu przepisów o drogach publicznych, z wyłączeniem drogowych obiektów inżynierskich oprócz przepustów;

2) droga na terenie lotniska, nieprzeznaczona dla ruchu i postoju statków powietrznych.

§ 19.
1. Uprawnienia budowlane w specjalności mostowej bez ograniczeń uprawniają do projektowania obiektu budowlanego lub kierowania robotami budowlanymi związanymi z obiektem budowlanym, takim jak:

1) drogowy obiekt inżynierski, w rozumieniu przepisów o drogach publicznych;

2) kolejowy obiekt inżynierski: most, wiadukt, przepust, konstrukcja oporowa oraz nadziemne i podziemne przejście dla pieszych, w rozumieniu przepisów o warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budowle kolejowe.

2. Uprawnienia budowlane w specjalności mostowej do projektowania bez ograniczeń uprawniają również do obliczania światła mostów i przepustów.

3. Uprawnienia budowlane w specjalności mostowej w ograniczonym zakresie uprawniają do projektowania obiektu budowlanego lub kierowania robotami budowlanymi związanymi z obiektem budowlanym, takim jak:

1) jednoprzęsłowy obiekt mostowy, w rozumieniu przepisów o drogach publicznych lub przepisów o warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budowle kolejowe, o przęśle wykonanym z zastosowaniem prefabrykatów i rozpiętości do 21 m, posadowiony na stabilnym gruncie;

2) typowy składany obiekt mostowy;

3) przepust.

§ 20.
1. Uprawnienia budowlane w specjalności kolejowej bez ograniczeń uprawniają do projektowania obiektu budowlanego lub kierowania robotami budowlanymi związanymi z obiektem budowlanym, takim jak: linie, węzły i stacje kolejowe oraz urządzenia zabezpieczenia i sterowania ruchem kolejowym.

2. Uprawnienia budowlane w specjalności kolejowej w ograniczonym zakresie l stopnia uprawniają do projektowania obiektu budowlanego lub kierowania robotami budowlanymi związanymi z obiektem budowlanym w zakresie:

1) linii, węzłów i stacji kolejowych – w odniesieniu do obiektów budowlanych, takich jak: stacja, węzeł, linia i bocznica kolejowa oraz z nimi związane inne budowle kolejowe, w rozumieniu przepisów o warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budowle kolejowe, z wyłączeniem budowli, o których mowa w § 19 ust. 1 pkt 2, oprócz przepustów;

2) urządzeń zabezpieczenia i sterowania ruchem kolejowym – w odniesieniu do obiektów budowlanych, takich jak: instalacje i urządzenia zabezpieczenia i sterowania ruchem kolejowym, w rozumieniu przepisów o warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budowle kolejowe.

3. Uprawnienia budowlane w specjalności kolejowej w ograniczonym zakresie II stopnia uprawniają do projektowania obiektu budowlanego lub kierowania robotami budowlanymi związanymi z obiektem budowlanym w zakresie:

1) linii, węzłów i stacji kolejowych – w odniesieniu do obiektów budowlanych, takich jak: linia i bocznica kolejowa oraz przepust;

2) urządzeń zabezpieczenia i sterowania ruchem kolejowym – w odniesieniu do obiektów budowlanych, takich jak: typowe urządzenia zabezpieczenia i sterowania ruchem kolejowym oraz typowe przytorowe urządzenia detekcji stanów awaryjnych.

§ 21.
Uprawnienia budowlane w specjalności wyburzeniowej bez ograniczeń uprawniają do projektowania i kierowania robotami budowlanymi związanymi z użyciem materiałów wybuchowych.
§ 22.
1. Uprawnienia budowlane w specjalności telekomunikacyjnej bez ograniczeń uprawniają do projektowania obiektu budowlanego lub kierowania robotami budowlanymi związanymi z obiektem budowlanym w zakresie telekomunikacji przewodowej wraz z infrastrukturą towarzyszącą oraz telekomunikacji radiowej wraz z infrastrukturą towarzyszącą.

2. Uprawnienia budowlane w specjalności telekomunikacyjnej w ograniczonym zakresie l stopnia uprawniają do projektowania obiektu budowlanego lub kierowania robotami budowlanymi związanymi z obiektem budowlanym w zakresie:

1) telekomunikacji przewodowej wraz z infrastrukturą towarzyszącą – w odniesieniu do obiektów budowlanych, takich jak: linie, instalacje i urządzenia liniowe oraz urządzenia stacyjne;

2) telekomunikacji radiowej wraz z infrastrukturą towarzyszącą – w odniesieniu do obiektów budowlanych, takich jak: obiekty nadawcze radiofonii i telewizji naziemnej oraz nadawcze i odbiorcze obiekty radiokomunikacyjne.

3. Uprawnienia budowlane w specjalności telekomunikacyjnej w ograniczonym zakresie II stopnia uprawniają do projektowania obiektu budowlanego lub kierowania robotami budowlanymi związanymi z obiektem budowlanym wraz z infrastrukturą towarzyszącą w zakresie:

1) telekomunikacji przewodowej – w odniesieniu do obiektów budowlanych, takich jak: linie, instalacje i urządzenia liniowe;

2) telekomunikacji przewodowej – w odniesieniu do obiektów budowlanych, takich jak urządzenia stacyjne;

3) telekomunikacji radiowej – w odniesieniu do obiektów budowlanych, takich jak nadawcze i odbiorcze obiekty radiokomunikacyjne;

4) telekomunikacji radiowej – w odniesieniu do obiektów budowlanych, takich jak obiekty nadawcze radiofonii i telewizji naziemnej.

§ 23.
1. Uprawnienia budowlane w specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych bez ograniczeń uprawniają do projektowania obiektu budowlanego lub kierowania robotami budowlanymi związanymi z obiektem budowlanym, takim jak: sieci, instalacje i urządzenia cieplne, wentylacyjne, gazowe, wodociągowe i kanalizacyjne.

2. Uprawnienia budowlane w specjalności, o której mowa w ust. 1, w ograniczonym zakresie uprawniają do projektowania lub kierowania robotami budowlanymi przy wykonywaniu instalacji wraz z przyłączami typowych sieci o średnicy do 200 mm w obiektach budowlanych o kubaturze do 1 000 m3.

§ 24.
1. Uprawnienia budowlane w specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych bez ograniczeń uprawniają do projektowania obiektu budowlanego lub kierowania robotami budowlanymi związanymi z obiektem budowlanym, takim jak: sieci, instalacje i urządzenia elektryczne i elektroenergetyczne, w tym kolejowe, trolejbusowe i tramwajowe sieci trakcyjne wraz z urządzeniami do zasilania i sterowania.

2. Uprawnienia budowlane w specjalności, o której mowa w ust. 1, w ograniczonym zakresie uprawniają do projektowania obiektu budowlanego lub kierowania robotami budowlanymi przy wykonywaniu instalacji wraz z przyłączami o napięciu do 1 kV w obiektach budowlanych o kubaturze do 1 000 m3.

Rozdział 5

Specjalizacja techniczno-budowlana

§ 25.

1. O nadanie specjalizacji techniczno-budowlanej może ubiegać się wyłącznie osoba posiadająca uprawnienia budowlane bez ograniczeń w specjalności, w której wyodrębniono tę specjalizację.

2. Wykaz specjalizacji techniczno-budowlanych wyodrębnionych w specjalnościach budowlanych określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.

§ 26.
Nadanie specjalizacji techniczno-budowlanej wymaga odbycia, po uzyskaniu uprawnień budowlanych, pięcioletniej praktyki we właściwej specjalności, w zakresie specjalizacji, przy sporządzaniu projektów, w przypadku specjalizacji do projektowania, lub na budowie, w przypadku specjalizacji do kierowania robotami budowlanymi.
§ 27.
1. Do wniosku o nadanie specjalizacji techniczno-budowlanej należy dołączyć:

1) odpis posiadanych uprawnień budowlanych;

2) oświadczenie potwierdzające odbycie praktyki zawodowej, o której mowa w § 26, zawierające wyszczególnienie obiektów budowlanych, przy których projektowaniu lub budowie brała udział osoba ubiegająca się o nadanie specjalizacji.

2. Egzamin dla osoby ubiegającej się o nadanie specjalizacji techniczno-budowlanej powinien uwzględniać w szczególności sprawdzenie umiejętności praktycznego zastosowania wiedzy technicznej w zakresie tej specjalizacji.

3. Po zakończeniu postępowania kwalifikacyjnego w sprawie nadania specjalizacji techniczno-budowlanej izba wydaje decyzję:

1) o nadaniu specjalizacji – w razie pozytywnego wyniku egzaminu;

2) o odmowie nadania specjalizacji – w razie negatywnego wyniku egzaminu.

4. Przepisy § 4, § 5 ust. 1, 2 i 3 pkt 1, § 8, § 9, § 10 ust. 1, § 11 oraz § 13–15 stosuje się odpowiednio.

Rozdział 6

Przepisy przejściowe i końcowe

§ 28.

1. Do spraw wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie rozporządzenia stosuje się przepisy dotychczasowe.

2. Przepisów § 5 i § 8 ust. 1 pkt 2 nie stosuje się do praktyki zawodowej:

1) odbytej przed dniem 1 stycznia 1995 r.;

2) odbytej w specjalności telekomunikacyjnej do dnia wejścia w życie rozporządzenia.

3. Odbycie praktyki zawodowej, o której mowa w ust. 2, powinno być potwierdzone zaświadczeniem wydanym przez kierownika jednostki, w której odbywała się praktyka zawodowa, zawierającym:

1) wyszczególnienie obiektów budowlanych, przy których projektowaniu lub budowie brała udział osoba odbywająca praktykę zawodową, określając: rodzaj, przeznaczenie, lokalizację i konstrukcję obiektu oraz, odpowiednio do specjalności uzyskiwanych uprawnień budowlanych, inne charakterystyczne parametry techniczne z podaniem osoby, pod której kierunkiem odbywana była praktyka;

2) potwierdzenie czasu trwania praktyki zawodowej z podaniem dat rozpoczęcia i ukończenia praktyki przy projektowaniu lub budowie obiektów budowlanych, z określeniem charakteru wykonywanych czynności;

3) ogólną ocenę teoretycznej i praktycznej wiedzy z zakresu specjalności, dokonaną przez osobę, pod której kierunkiem odbywana była praktyka.

§ 29.
Wykształcenie, uzyskane przed dniem wejścia w życie rozporządzenia, którego kierunek lub zawód techniczny był określany w sposób odbiegający od przyjętego w rozporządzeniu, podlega indywidualnemu rozpatrzeniu i zakwalifikowaniu przez właściwą komisję kwalifikacyjną, na podstawie programu kształcenia, jako wykształcenie odpowiednie lub pokrewne dla danej specjalności.
§ 30.
Traci moc rozporządzenie Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 30 grudnia 1994 r. w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie (Dz. U. z 1995 r. Nr 8, poz. 38, z 2002 r. Nr 134, poz. 1130 oraz z 2003 r. Nr 175, poz. 1704).
§ 31.
[1] Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.

Minister Infrastruktury: w z. J. R. Kurylczyk

 

 

1) Minister Infrastruktury kieruje działem administracji rządowej – budownictwo, gospodarka przestrzenna i mieszkaniowa, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 11 czerwca 2004 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Infrastruktury (Dz. U. Nr 134, poz. 1429).

2) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2004 r. Nr 6, poz. 41, Nr 92, poz. 881, Nr 93, poz. 888 i Nr 96, poz. 959.

3) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2002 r. Nr 23, poz. 221, Nr 153, poz. 1271 i Nr 240, poz. 2052, z 2003 r. Nr 124, poz. 1152 i Nr 190, poz. 1864 oraz z 2004 r. Nr 141, poz. 1492.

Załącznik 1. [WYKAZ WYKSZTAŁCENIA ODPOWIEDNIEGO l POKREWNEGO DLA POSZCZEGÓLNYCH SPECJALNOŚCI UPRAWNIEŃ BUDOWLANYCH]

Załączniki do rozporządzenia Ministra Infrastruktury
z dnia 18 maja 2005 r. (poz. 817)

Załącznik nr 1

WYKAZ WYKSZTAŁCENIA ODPOWIEDNIEGO l POKREWNEGO DLA POSZCZEGÓLNYCH SPECJALNOŚCI UPRAWNIEŃ BUDOWLANYCH

Specjalność architektoniczna

1. Uprawnienia budowlane bez ograniczeń – wykształcenie wyższe na kierunku architektura i urbanistyka (O).

2. Uprawnienia budowlane w ograniczonym zakresie – wykształcenie wyższe na kierunku budownictwo (P).

Specjalność konstrukcyjno-budowlana

1. Uprawnienia budowlane bez ograniczeń – wykształcenie wyższe na kierunku budownictwo (O).

2. Uprawnienia budowlane w ograniczonym zakresie:

1) wykształcenie wyższe na kierunku:

a) architektura i urbanistyka (P),

b) inżynieria środowiska (P);

2) wykształcenie średnie – technik budownictwa (O).

Specjalność drogowa

1. Uprawnienia budowlane bez ograniczeń – wykształcenie wyższe na kierunku budownictwo (O).

2. Uprawnienia budowlane w ograniczonym zakresie – wykształcenie średnie – technik drogownictwa (O).

Specjalność mostowa

1. Uprawnienia budowlane bez ograniczeń – wykształcenie wyższe na kierunku budownictwo (O).

2. Uprawnienia budowlane w ograniczonym zakresie – wykształcenie średnie:

1) technik drogownictwa (O);

2) technik dróg i mostów kolejowych (O).

Specjalność kolejowa

1. Uprawnienia budowlane bez ograniczeń:

1) wykształcenie wyższe na kierunku budownictwo w specjalnościach drogi kolejowe lub drogi żelazne, lub inżynieria kolejowa (O) oraz

2) wykształcenie wyższe na kierunku:

a) elektrotechnika w specjalności automatyka lub automatyzacja kolei, lub inżynieria elektryczna w transporcie szynowym, lub automatyka i sterowanie ruchem kolejowym (O), albo

b) transport w specjalności sterowanie ruchem w transporcie lub sterowanie ruchem, lub zabezpieczenie ruchu pociągów, lub automatyka (O).

2. Uprawnienia budowlane w ograniczonym zakresie w obszarze linii węzłów i stacji kolejowych:

1) l stopnia – wykształcenie wyższe na kierunku budownictwo w specjalności drogi kolejowe lub drogi żelazne, lub inżynieria kolejowa (O);

2) II stopnia:

a) wykształcenie wyższe na kierunku budownictwo w specjalności budownictwo komunikacyjne lub inżynieria komunikacyjna, lub inżynieria kolejowa (P),

b) wykształcenie średnie – technik dróg i mostów kolejowych (O).

3. Uprawnienia budowlane w ograniczonym zakresie w obszarze urządzenia zabezpieczenia i sterowania ruchem kolejowym:

1) l stopnia – wykształcenie wyższe na kierunku:

a) transport w specjalności sterowanie ruchem w transporcie lub sterowanie ruchem, lub zabezpieczenie ruchu pociągów, lub automatyka (O) albo

b) elektrotechnika w specjalności automatyka lub automatyzacja kolei, lub inżynieria elektryczna w transporcie szynowym, lub automatyka i sterowanie ruchem kolejowym (O);

2) II stopnia:

a) wykształcenie wyższe na kierunku:

– elektrotechnika w specjalności automatyka i inżynieria komputerowa lub informatyka i elektronika, lub inżynieria elektryczna, lub elektrotechnika, lub urządzenia i maszyny elektryczne (P),

– automatyka i robotyka w specjalności automatyka i inżynieria komputerowa lub informatyka i elektronika, lub inżynieria elektryczna, lub elektrotechnika, lub urządzenia i maszyny elektryczne (P),

– elektronika i telekomunikacja w specjalności automatyka i inżynieria komputerowa lub informatyka i elektronika, lub inżynieria elektryczna, lub elektrotechnika, lub urządzenia i maszyny elektryczne (P),

b) wykształcenie średnie:

– technik elektryk (O),

– technik automatyk sterowania ruchem kolejowym (O).

Specjalność wyburzeniowa

Uprawnienia budowlane bez ograniczeń – wykształcenie wyższe na kierunku:

1) budownictwo (O);

2) inżynieria wojskowa (O);

3) górnictwo i geologia w specjalności eksploatacja złóż (O).

Specjalność telekomunikacyjna

1. Uprawnienia budowlane bez ograniczeń – wykształcenie wyższe na kierunku:

1) elektronika i telekomunikacja w specjalności z zakresu telekomunikacji (O) oraz

2) elektrotechnika w specjalności z zakresu telekomunikacji (O).

2. Uprawnienia budowlane w ograniczonym zakresie w obszarze telekomunikacji przewodowej:

1) l stopnia wykształcenie wyższe na kierunku:

a) elektronika i telekomunikacja w specjalności z zakresu telekomunikacji (O),

b) elektrotechnika w specjalności z zakresu telekomunikacji (O);

2) II stopnia wykształcenie średnie – technik telekomunikacji (O).

3. Uprawnienia budowlane w ograniczonym zakresie w obszarze telekomunikacji radiowej:

1) l stopnia wykształcenie wyższe na kierunku elektronika i telekomunikacja w specjalności z zakresu telekomunikacji (O);

2) II stopnia wykształcenie średnie:

a) technik telekomunikacji (O),

b) technik teleinformatyk (O).

Specjalność instalacyjna w zakresie sieci, instalacji i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych

1. Uprawnienia budowlane bez ograniczeń – wykształcenie wyższe na kierunku inżynieria środowiska (O).

2. Uprawnienia budowlane w ograniczonym zakresie:

1) wykształcenie wyższe na kierunku:

a) budownictwo (P),

b) energetyka (P);

2) wykształcenie średnie:

a) technik urządzeń sanitarnych (O),

b) technik inżynierii środowiska i melioracji (O),

c) technik energetyk (O).

Specjalność instalacyjna w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych

1. Uprawnienia budowlane bez ograniczeń – wykształcenie wyższe na kierunku elektrotechnika (O).

2. Uprawnienia budowlane w ograniczonym zakresie – wykształcenie średnie:

1) technik elektryk (O);

2) technik elektroenergetyk (O);

3) technik elektroenergetyk transportu szynowego (O).

Objaśnienia:

(O) – wykształcenie odpowiednie,

(P) – wykształcenie pokrewne.

Załącznik 2. [WYKAZ SPECJALIZACJI TECHNICZNO-BUDOWLANYCH WYODRĘBNIONYCH W SPECJALNOŚCIACH BUDOWLANYCH]

Załącznik nr 2

WYKAZ SPECJALIZACJI TECHNICZNO-BUDOWLANYCH WYODRĘBNIONYCH W SPECJALNOŚCIACH BUDOWLANYCH

Lp.

Specjalność

Specjalizacja techniczno-budowlana do projektowania lub kierowania robotami budowlanymi

1

konstrukcyjno-budowlana

– geotechnika

 

 

– budowle podziemne

 

 

– budynki wysokościowe

 

 

– maszty i kominy przemysłowe

 

 

– obiekty budowlane na terenach górniczych

 

 

– śródlądowe budowle hydrotechniczne

 

 

– morskie budowle hydrotechniczne

 

 

– obiekty budowlane melioracji wodnych

2

mostowa

– drogowe obiekty inżynierskie

3

instalacyjna w zakresie sieci, instalacji i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych

– sieci, instalacje i urządzenia cieplne i wentylacyjne

 

– sieci, instalacje i urządzenia gazowe

 

– sieci, instalacje i urządzenia wodociągowe i kanalizacyjne

 

[1] Rozporządzenie wchodzi w życie 3 lipca 2005 r.

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2005-06-02
  • Data wejścia w życie: 2005-07-03
  • Data obowiązywania: 2005-07-03
  • Dokument traci ważność: 2006-05-31
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA