REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 2005 nr 43 poz. 414
POROZUMIENIE
między Konfederacją Szwajcarską oraz Republiką Austrii w sprawie utworzenia i funkcjonowania Międzynarodowego Ośrodka Rozwoju Polityki Migracyjnej (ICMPD) w Wiedniu, podpisane w Wiedniu dnia 1 czerwca 1993 r., zmienione Porozumieniem między Konfederacją Szwajcarską, Republiką Austrii oraz Republiką Węgierską z dnia 27 marca 1996 r. w sprawie zmiany i przedłużenia Porozumienia podpisanego w Wiedniu dnia 1 czerwca 1993 r. w sprawie utworzenia i funkcjonowania ICMPD oraz Porozumieniem między Konfederacją Szwajcarską, Republiką Austrii oraz Republiką Węgierską z dnia 26 kwietnia 1996 r. w sprawie zmiany Porozumienia podpisanego w Wiedniu dnia 1 czerwca 1993 r. w sprawie utworzenia i funkcjonowania ICMPD
W imieniu Rzeczypospolitej Polskiej
PREZYDENT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
podaje do powszechnej wiadomości:
W dniu 1 czerwca 1993 r. zostało podpisane w Wiedniu Porozumienie między Konfederacją Szwajcarską oraz Republiką Austrii w sprawie utworzenia i funkcjonowania Międzynarodowego Ośrodka Rozwoju Polityki Migracyjnej (ICMPD) w Wiedniu, zmienione Porozumieniem między Konfederacją Szwajcarską, Republiką Austrii oraz Republiką Węgierską z dnia 27 marca 1996 r. w sprawie zmiany i przedłużenia Porozumienia podpisanego w Wiedniu dnia 1 czerwca 1993 r. w sprawie utworzenia i funkcjonowania ICMPD oraz Porozumieniem między Konfederacją Szwajcarską, Republiką Austrii oraz Republiką Węgierską z dnia 26 kwietnia 1996 r. w sprawie zmiany Porozumienia podpisanego w Wiedniu dnia 1 czerwca 1993 r. w sprawie utworzenia i funkcjonowania ICMPD, w następującym brzmieniu:
Przekład
POROZUMIENIE
między Konfederacją Szwajcarską oraz Republiką Austrii
w sprawie utworzenia i funkcjonowania
Międzynarodowego Ośrodka Rozwoju Polityki Migracyjnej (ICMPD) w Wiedniu
zmienione Porozumieniem między Konfederacją Szwajcarską, Republiką Austrii oraz Republiką Węgierską z dnia 27 marca 1996 r. w sprawie zmiany i przedłużenia Porozumienia podpisanego w Wiedniu dnia 1 czerwca 1993 r. w sprawie utworzenia i funkcjonowania ICMPD oraz Porozumieniem między Konfederacją Szwajcarską, Republiką Austrii oraz Republiką Węgierską z dnia 26 kwietnia 1996 r. w sprawie zmiany Porozumienia podpisanego w Wiedniu dnia 1 czerwca 1993 r. w sprawie utworzenia i funkcjonowania ICMPD.
Artykuł 1
Cele porozumienia
W ostatnich latach nasiliły się nielegalne i jeszcze bardziej zorientowane na poszukiwanie azylu ruchy migracyjne z Południa na Północ, a sytuację dodatkowo pogarsza wzrastający napływ imigrantów ze Wschodu na Zachód. Środki kontroli wjazdu w poszczególnych krajach, choć bardzo potrzebne, nie wystarczają do utrzymania napływu imigrantów – pod względem rozmiaru i narodowości – na poziomie odpowiadającym Stronom. Dlatego też główny nacisk trzeba położyć na opracowanie i wdrożenie długoterminowej strategii polegającej na kontrolowaniu zjawiska migracji. Celem takich strategii będzie ułatwienie wczesnego ostrzegania, zwalczania problemów imigracji u podstaw, harmonizacja środków kontroli wjazdu oraz koordynacja postępowania wobec cudzoziemców, uchodźców i azylantów.
Celem porozumienia jest promowanie międzynarodowej współpracy w zakresie polityki migracyjnej, a także odpowiednich badań w tej dziedzinie.
Artykuł 2
Międzynarodowy Ośrodek Rozwoju Polityki Migracyjnej
(1) Umawiające się Strony ustanawiają Międzynarodowy Ośrodek Rozwoju Polityki Migracyjnej (ICMPD) z siedzibą w Wiedniu jako organizację międzynarodową. ICMPD będzie analizować aktualne oraz przewidywane ruchy migracyjne do krajów europejskich, śledzić oraz badać sytuację w najważniejszych krajach będących źródłem napływu imigrantów w celu lepszego rozpoznawania i kontroli ruchów migracyjnych.
(2) Powyższa organizacja międzynarodowa posiada osobowość prawną.
(3) Kwestie osobowości prawnej, przywilejów i immunitetów ICMPD w Republice Austrii zostaną uregulowane przez Republikę Austrii.
Artykuł 3
Polityczna Grupa Sterująca
Przedstawiciele Umawiających się Stron tworzą Polityczną Grupę Sterującą. Każda z Umawiających się Stron jest reprezentowana w Grupie Sterującej przez jednego przedstawiciela. Przewodnictwo w Grupie Sterującej jest sprawowane na zasadzie rotacji przez każdą z Umawiających się Stron.
Grupa Sterująca spotyka się tak często, jak to konieczne, jakkolwiek nie rzadziej niż trzy razy w roku.
Artykuł 4
Obowiązki Politycznej Grupy Sterującej
Grupa Sterująca
– sprawuje ogólny nadzór nad ICMPD,
– mianuje Dyrektora ICMPD,
– zatwierdza coroczny raport Dyrektora ICMPD,
– zatwierdza i finansuje zwykły coroczny budżet ICMPD,
– zatwierdza coroczne sprawozdanie ICMPD,
– zatwierdza program roboczy ICMPD,
– zatwierdza program konferencji ICMPD,
– zatwierdza umowy ICMPD,
– zatwierdza projekty zaproponowane przez lub dla ICMPD,
– wspiera polityczne kontakty ICMPD,
– odnotowuje sprawozdania ICMPD z postępu prac,
– doradza Dyrektorowi ICMPD w kwestiach merytorycznych,
– mianuje członków Organu Doradczego,
– doradza i decyduje o przystąpieniu kolejnych członków do porozumienia.
Artykuł 5
Dyrektor ICMPD
Dyrektor ICMPD ściśle współpracuje z międzynarodowymi i krajowymi organizacjami oraz instytucjami aktywnymi w zakresie polityki migracyjnej. Może on podejmować się realizacji zadań na prośbę międzynarodowych organizacji, konferencji, mechanizmów i procesów, jak np. proces wiedeński, berliński i budapeszteński i inne podobne fora. Śledzi on krajowe polityki migracyjne i metody postępowania wobec imigrantów w krajach uprzemysłowionych i pozostałych, a także wyniki badań i odkrycia w tej dziedzinie, oraz prowadzi dokumentację przedmiotową. Analizuje te polityki i trendy oraz opracowuje strategie wymagane w celu rozwiązania określonych problemów.
Platforma Strategiczna przyjęta w ramach „Nieformalnych Konsultacji” formułuje zasadnicze ramy jego działalności. W związku z tym powinien on zwrócić szczególną uwagę na kwestie zdolności Stron do przyjmowania imigrantów z punktu widzenia demograficznego, ekonomicznego, społecznego, politycznego, kulturalnego i ekologicznego. Ponadto Dyrektor ICMPD powinien śledzić i wspierać dotychczasowe wysiłki w celu zwalczania przyczyn imigracji, aby móc lepiej kontrolować ruchy migracyjne. Wreszcie Dyrektor ICMPD opracowuje propozycje międzynarodowej harmonizacji polityk i praktyk w dziedzinie migracji.
Dyrektor ICMPD bezpośrednio odpowiada przed Polityczną Grupą Sterującą. Wybiera on i nadzoruje personel odpowiedzialny za fundusze. Obowiązki Dyrektora ICMPD są szczegółowo uregulowane w osobnym dokumencie.
Artykuł 6
Wykorzystanie usług ICMPD
Stronom przysługują prawa do nieograniczonego korzystania z wyników działalności ICMPD w celu sformułowania własnych polityk migracyjnych, jak również do własnych działań w zakresie międzynarodowej polityki migracyjnej.
Strony mogą przekazywać takie wyniki zainteresowanym instytucjom, jeśli uznają to za stosowne.
W miarę dostępnych możliwości usługi ICMPD będą do pełnej dyspozycji Umawiających się Stron.
Artykuł 7
Fundusze ICMPD
Strony biorą na siebie pełną odpowiedzialność finansową za stałe koszty ICMPD.
Grupa Sterująca corocznie otrzymuje od Dyrektora ICMPD projekt budżetu na nadchodzący rok z wyszczególnionymi kosztami personelu, podróży, pomieszczeń, administracji, reprezentacji oraz innymi kosztami. Grupa Sterująca zatwierdza budżet i decyduje o rozdziale kosztów pomiędzy Umawiające się Strony. Zaleca się, aby koszty zostały podzielone pomiędzy Strony w równych częściach.
ICMPD może zatwierdzać granty projektowe, dobrowolne wkłady, dotacje i inne dary.
Zmiany planowanego budżetu, w tym konieczne zwiększenia wkładu Stron porozumienia, wymagają zgody Grupy Sterującej.
Artykuł 8
Uczestnictwo dalszych stron i organizacji międzynarodowych
Grupa Sterująca może zapraszać Państwa i międzynarodowe organizacje do przystąpienia do niniejszego porozumienia.
Podstawą przystąpienia innych stron do niniejszego porozumienia lub do działań projektowych ICMPD powinno być wzajemne zaufanie i wspólnota interesów, a także przestrzeganie zasad postępowania zawartych w wyżej wymienionej Platformie Strategicznej Nieformalnych Konsultacji oraz w końcowych dokumentach Konferencji Ministerialnych w Wiedniu, Berlinie i Budapeszcie.
Artykuł 9
Organ Doradczy
Dyrektor ICMPD jest wspierany przez Organ Doradczy, który może składać się z przedstawicieli świata polityki i nauki oraz różnych krajów i organizacji międzynarodowych. Organ Doradczy nie ma prawa udzielać instrukcji Dyrektorowi ICMPD, jednak ma prawo proponować projekty i pomagać w uzyskaniu funduszy na nie.
Artykuł 10
Lokalizacja i administracja ICMPD
Republika Austrii zobowiązuje się, wykonując niniejsze porozumienie, w jak największym stopniu ułatwić funkcjonowanie i działalność ICMPD oraz jego personelu.
Artykuł 11
Okres obowiązywania porozumienia
Porozumienie jest zawarte na okres jedenastu lat. Przed wygaśnięciem porozumienia Strony zadecydują o ewentualnym przedłużeniu jego mocy obowiązującej.
Artykuł 12
Rozwiązanie porozumienia
Każda Umawiająca się Strona może zakończyć swoje członkostwo, przekazując o tym notyfikację z trzymiesięcznym wyprzedzeniem.
Artykuł 13
Wejście w życie
Niniejsze porozumienie wchodzi w życie z mocą wsteczną od 1 maja 1993 r.
Po zaznajomieniu się z powyższym porozumieniem, w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej oświadczam, że:
– zostało ono uznane za słuszne zarówno w całości, jak i każde z postanowień w nim zawartych,
– Rzeczpospolita Polska postanawia przystąpić do porozumienia,
– postanowienia porozumienia są ratyfikowane, przyjęte, potwierdzone i będą niezmiennie zachowywane.
Na dowód czego wydany został akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Rzeczypospolitej Polskiej.
Dano w Warszawie dnia 23 października 2003 r.
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej: A. Kwaśniewski
L.S.
Prezes Rady Ministrów: L. Miller
- Data ogłoszenia: 2005-03-18
- Data wejścia w życie: 2003-11-28
- Data obowiązywania: 2004-04-30
REKLAMA
Dziennik Ustaw
REKLAMA
REKLAMA