REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 2005 nr 11 poz. 79
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA GOSPODARKI I PRACY1)
z dnia 6 stycznia 2005 r.
w sprawie wzorcowania zbiorników statków żeglugi śródlądowej i przybrzeżnej2)
Na podstawie art. 9b ust. 5 ustawy z dnia 11 maja 2001 r. – Prawo o miarach (Dz. U. z 2004 r. Nr 243, poz. 2441) zarządza się, co następuje:
1) szczegółowy sposób wzorcowania zbiorników statków żeglugi śródlądowej i przybrzeżnej, zwanych dalej „zbiornikami statków”, oraz dokumentowania jego wyników;
2) warunki wydawania świadectw wzorcowania zbiorników statków i nakładania cech zabezpieczających;
3) wzór świadectwa wzorcowania zbiorników statków.
1) pomiar wodą lub inną cieczą, której objętość jest mierzona za pomocą kolb metalowych II rzędu lub instalacji pomiarowych wyposażonych w wywzorcowane do tego celu liczniki objętości;
2) obliczenia przeprowadzone na podstawie wymiarów wzorcowanego zbiornika statku.
1) ą 0,003 wskazywanej objętości albo
2) ą 0,005 wskazywanej objętości w przypadku zbiorników statków o skomplikowanych kształtach, które nie mogą być wzorcowane w sposób, o którym mowa w § 2 pkt 1; ten sposób określenia pojemności powinien być dodatkowo potwierdzony, gdy jest to możliwe, przez pomiar sprawdzający cieczą o uprzednio określonej objętości.
2. W przypadku gdy konstrukcja zbiornika statku uniemożliwia dokonanie odczytu wysokości napełnienia statku w sposób, o którym mowa w ust. 1, wysokość napełnienia zbiornika statku powinna być określona jedynie wówczas, gdy statek ma zerowe przegłębienie i zerowy przechył boczny i informacja o tym powinna być podana w świadectwie wzorcowania.
2. Pozioma płaszczyzna przechodząca przez górną krawędź urządzenia prowadzącego stanowi płaszczyznę odniesienia.
3. Odległość od płaszczyzny odniesienia do poziomej płytki odniesienia zamocowanej trwale pod urządzeniem prowadzącym jest całkowitą wysokością odniesienia H.
4. Przy wzorcowaniu zbiorników statków powinna być zapewniona niezmienność położenia płaszczyzny odniesienia względem położenia zbiornika statku oraz niezmienność całkowitej wysokości odniesienia H.
5. Górna krawędź urządzenia prowadzącego, przez którą przechodzi płaszczyzna odniesienia, powinna być zabezpieczona przed dostępem osób nieuprawnionych przez nałożenie cechy zabezpieczającej, w przypadku gdy zbiorniki statków spełniają wymagania w zakresie charakterystyki pomiarowej.
1) objętości podanych w tabelach;
2) wysokości napełnienia zbiornika statku.
2. Wartość błędu względnego pomiaru objętości cieczy zawartej w zbiornikach statków powinna być zawarta w granicach:
1) ą 0,005 objętości cieczy zawartej w zbiornikach statku, w przypadku gdy błędy względne wzorcowania objętości zbiorników statków nie przekraczają ą 0,003 wskazywanej objętości,
2) ą 0,008 objętości cieczy zawartej w zbiornikach statku, w przypadku gdy błędy względne wzorcowania objętości zbiorników statków nie przekraczają ą 0,005 wskazywanej objętości
– przy czym objętość cieczy wyznaczana jest w zależności od wysokości napełnienia zbiornika statku, określonego w centymetrach lub decymetrach.
3. Minimalna wysokość napełnienia zbiornika statku, która może być mierzona, nie powinna być mniejsza niż 500 mm.
2. Do świadectwa wzorcowania zbiorników statków dołącza się:
1) schematy przedstawiające:
a) wzajemne położenie zbiorników, ich numerację, umiejscowienie króćców pomiarowych oraz dla każdego zbiornika całkowitą wysokość odniesienia H jako odległość od górnej krawędzi rury pomiarowej (z naniesioną cechą zabezpieczającą) powyżej górnej powierzchni płytki odniesienia znajdującej się na dnie zbiornika – schemat nr 1,
b) przekrój zbiorników przez pionową płaszczyznę przyrządu pomiarowego do określania wysokości napełnienia – schemat nr 2,
c) rozmieszczenie i objętości studzienek ściekowych oraz grzejników w zbiornikach statku, który dołącza się do świadectwa wzorcowania tylko w przypadku statku wyposażonego w te urządzenia zamontowane wewnątrz zbiorników – schemat nr 3;
2) tabele zawierające w szczególności objętość cieczy, wyrażoną w litrach lub decymetrach sześciennych lub metrach sześciennych, która znajduje się w zbiorniku, gdy poziom powierzchni swobodnej cieczy określony jest na danej wysokości, wyrażonej w centymetrach lub decymetrach, za pomocą przyrządów pomiarowych używanych do określenia wysokości napełnienia.
3. Tabele, o których mowa w ust. 2 pkt 2, określone w centymetrach lub decymetrach mogą być uzupełnione przez tabele interpolacyjne wyrażone w milimetrach.
4. Wzory:
1) świadectwa wzorcowania zbiorników statków określa załącznik nr 1 do rozporządzenia;
2) tabel, o których mowa w ust. 2 pkt 2, określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
5. Świadectwo wzorcowania zbiorników statków oraz dołączone do niego schematy i tabele stanowią raport z wzorcowania dokumentujący wykonanie przez organ administracji miar wzorcowania zbiorników statków.
1) numer zbiornika;
2) całkowitą wysokość odniesienia H;
3) numer świadectwa wzorcowania.
2. Tabliczka, o której mowa w ust. 1, powinna być wykonana w sposób trwały i zaplombowana przez nałożenie cechy zabezpieczającej odciśniętej na ołowianej plombie, której usunięcie powinno skutkować uszkodzeniem cechy zabezpieczającej.
Minister Gospodarki i Pracy: J. Hausner
|
1) Minister Gospodarki i Pracy kieruje działem administracji rządowej – gospodarka, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 11 czerwca 2004 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Gospodarki i Pracy (Dz. U. Nr 134, poz. 1428).
2) Rozporządzenie wdraża przepisy dyrektywy Rady 71/349/EWG z dnia 12 października 1971 r. w sprawie dostosowania ustawodawstwa Państw Członkowskich odnoszących się do wzorcowania zbiorników statków (Dz. Urz. WE L 239 z 25.10.1971, str. 15–21).
Załączniki do rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy
z dnia 6 stycznia 2005 r. (poz. 79)
Załącznik nr 1
WZÓR ŚWIADECTWA WZORCOWANIA ZBIORNIKÓW STATKÓW
Załącznik nr 2
WZORY TABEL ZAWIERAJĄCYCH OBJĘTOŚĆ CIECZY, WYRAŻONĄ W LITRACH LUB DECYMETRACH SZEŚCIENNYCH LUB METRACH SZEŚCIENNYCH, KTÓRA ZNAJDUJE SIĘ W ZBIORNIKACH STATKÓW
- Data ogłoszenia: 2005-01-18
- Data wejścia w życie: 2005-02-02
- Data obowiązywania: 2005-02-02
- Dokument traci ważność: 2012-03-14
REKLAMA
Dziennik Ustaw
REKLAMA
REKLAMA