REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 2005 nr 4 poz. 19
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 20 grudnia 2004 r.
w sprawie zakwaterowania tymczasowego i odpłatności za to zakwaterowanie
Na podstawie art. 53 ust. 9 ustawy z dnia 22 czerwca 1995 r. o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2002 r. Nr 42, poz. 368, z późn. zm.1)) zarządza się, co następuje:
1) szczegółowe warunki zakwaterowania tymczasowego;
2) warunki i sposób przeznaczania lokali mieszkalnych na zakwaterowanie tymczasowe;
3) wyposażenie internatów i kwater internatowych;
4) tryb i sposób przyjmowania i zdawania kwatery zastępczej, kwatery internatowej i miejsca w internacie;
5) sposób ustalania opłat za zakwaterowanie tymczasowe, w tym sposób kalkulacji odpłatności za zakwaterowanie tymczasowe w internacie;
6) sposób i terminy pobierania opłat za zakwaterowanie tymczasowe.
2. Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1) Agencji – należy przez to rozumieć Wojskową Agencję Mieszkaniową;
2) dowódcy jednostki wojskowej – należy przez to rozumieć dowódcę jednostki wojskowej, w której żołnierz jest wyznaczony na stanowisko służbowe;
3) dyrektorze oddziału regionalnego – należy przez to rozumieć dyrektora oddziału regionalnego Wojskowej Agencji Mieszkaniowej, właściwego dla miejscowości, w której stacjonuje jednostka wojskowa, w której żołnierz jest wyznaczony na stanowisko służbowe;
4) ustawie – należy przez to rozumieć ustawę z dnia 22 czerwca 1995 r. o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej;
5) żołnierzu – należy przez to rozumieć żołnierza pełniącego zawodową służbę wojskową na podstawie kontraktu na pełnienie służby stałej albo służby terminowej oraz żołnierza odbywającego okresową służbę wojskową.
2. Dyrektor oddziału regionalnego, na wniosek dowódcy jednostki wojskowej, wydaje żołnierzowi decyzję o prawie zamieszkiwania w kwaterze zastępczej.
3. Dowódca jednostki wojskowej zawiadamia dyrektora oddziału regionalnego o utracie przez żołnierza lub pracownika uprawnienia do zakwaterowania tymczasowego, o którym mowa w art. 51 ust. 4 ustawy, w terminie 7 dni od dnia zwolnienia żołnierza ze stanowiska służbowego w danej miejscowości albo rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy pracownika.
4. Dyrektor oddziału regionalnego, na wniosek żołnierza lub pracownika, o których mowa w art. 51 ust. 1 ustawy, może wydać decyzję o prawie zamieszkiwania w kwaterze internatowej albo skierowanie do zamieszkiwania w internacie dziecku takiego żołnierza lub pracownika.
2. Przeznaczenie lokalu mieszkalnego na kwaterę internatową, o której mowa w ust. 1, może nastąpić za zgodą Prezesa Agencji.
2. Pomieszczenia wspólnego użytkowania w internacie powinny być wyposażone co najmniej:
1) kuchnia – w kuchnię gazową lub elektryczną, stół kuchenny, szafki kuchenne, taborety kuchenne i lodówkę;
2) świetlica – w telewizor, radioodbiornik, stolik pod telewizor, fotele klubowe, krzesła i stół.
3. Kwaterę internatową, na wniosek żołnierza, wyposaża się w sprzęt, o którym mowa w ust. 1.
2. W protokole, o którym mowa w ust. 1, określa się przedmioty wyposażenia pokoju w internacie lub kwatery internatowej, a także stan techniczny elementów i wyposażenia kwatery zastępczej, kwatery internatowej albo pokoju w internacie oraz znajdujących się w nich urządzeń.
3. Protokół, o którym mowa w ust. 1, sporządza się w dwóch egzemplarzach, po jednym dla każdej ze stron.
2. Stawkę, o której mowa w ust. 1, określa dyrektor oddziału regionalnego do dnia 31 marca każdego roku kalendarzowego, z mocą od dnia 1 kwietnia danego roku. W przypadku zmiany wysokości poniesionych kosztów utrzymania 1 m2 powierzchni użytkowej stawka ta może być korygowana częściej niż raz w roku, z tym że nowa stawka obowiązuje od pierwszego dnia kalendarzowego miesiąca następującego po dacie skorygowania stawki.
2. Kalkulację kosztów, o których mowa w art. 53 ust. 3 pkt 3 ustawy, przypadających na 1 m2 powierzchni użytkowej miejsca w internacie sporządza osoba upoważniona przez dyrektora oddziału regionalnego według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do rozporządzenia.
3. Do powierzchni użytkowej, o której mowa w ust. 1 i 2, wlicza się powierzchnię pokoju, przedpokoju, łazienki i innych pomieszczeń przynależnych do tego pokoju. Jeżeli pokój, przedpokój, łazienka i inne pomieszczenia przynależne są przeznaczone do użytkowania przez kilka osób, powierzchnię użytkową ustala się proporcjonalnie do ilości miejsc w pokoju.
4. Normy używalności wyposażenia pokoi i pomieszczeń wspólnego użytkowania w internacie, o których mowa w § 4 ust. 1 i 2, uwzględniane przy kalkulacji kosztów utrzymania 1 m2 powierzchni użytkowej miejsca w internacie, określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.
5. W przypadku remontu w internacie, przy kalkulacji kosztów utrzymania 1 m2 powierzchni użytkowej miejsca w internacie, koszty remontu rozkłada się w częściach równych na pięć lat następujących po roku kalendarzowym, w którym przeprowadzono remont.
1) w pokoju jednoosobowym – w wysokości średniego dziennego kosztu utrzymania 1 m2 powierzchni użytkowej miejsca w danym internacie pomnożonego przez powierzchnię użytkową miejsca zajmowanego przez żołnierza;
2) w pokoju dwuosobowym lub wieloosobowym – w wysokości średniego dziennego kosztu utrzymania 1 m2 powierzchni użytkowej miejsca w danym internacie pomnożonego przez powierzchnię użytkową przypadającą proporcjonalnie na miejsce zajmowane przez żołnierza.
2. W przypadku, o którym mowa w art. 24 ust. 8 ustawy, żołnierz wnosi opłatę za korzystanie z miejsca w internacie w pełnej wysokości, obliczoną jako suma:
1) opłaty za użytkowaną powierzchnię użytkową, ustalonej na podstawie kalkulacji kosztów, o której mowa w § 7 ust. 1;
2) opłat pośrednich ustalonych na podstawie kalkulacji kosztów, o której mowa w § 7 ust. 2.
3. Osoby niebędące żołnierzami, o których mowa w art. 51 ust. 1 pkt 4 i ust. 5 ustawy, wnoszą opłaty za korzystanie z miejsca w internacie obliczone w sposób określony w ust. 2.
D = (P – 10 m2) x 1,66 x (Kp + Km)
gdzie:
D – opłata,
P – powierzchnia użytkowa podstawowa zajmowana przez żołnierza,
Kp – dzienny koszt utrzymania 1 m2 powierzchni użytkowej pokoju, według kalkulacji kosztów, o której mowa w § 7 ust. 1,
Km – dzienny koszt, o którym mowa w art. 53 ust. 3 pkt 3 ustawy, przypadający na 1 m2 powierzchni użytkowej pokoju, według kalkulacji kosztów, o której mowa w § 7 ust. 2.
2. Do opłaty, o której mowa w ust. 1, stosuje się odpowiednio § 6 ust. 2.
1) kalkulację kosztu wypożyczenia i prania pościeli w układzie kosztów rodzajowych, w oparciu o poniesione koszty;
2) kalkulację kosztów sprzątania pokoju w układzie kosztów rodzajowych, w oparciu o poniesione koszty, w przeliczeniu na 1 m2 powierzchni użytkowej miejsca w internacie dziennie.
Minister Obrony Narodowej: J. Szmajdziński
|
1) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2002 r. Nr 74, poz. 676, Nr 113, poz. 984 i Nr 240, poz. 2055, z 2003 r. Nr 80, poz. 718, Nr 101, poz. 944 i Nr 134, poz. 1267 oraz z 2004 r. Nr 6, poz. 39 i Nr 116, poz. 1203.
2) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej z dnia 2 lutego 1999 r. w sprawie zakwaterowania tymczasowego oraz hoteli garnizonowych (Dz. U. Nr 12, poz. 103), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, na podstawie art. 29 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o zmianie ustawy o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 116, poz. 1203, Nr 151, poz. 1596 i Nr 254, poz. 2533).
Załączniki do rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej
z dnia 20 grudnia 2004 r. (poz. 19)
Załącznik nr 1
Załącznik nr 2
Załącznik nr 3
NORMY UŻYWALNOŚCI WYPOSAŻENIA INTERNATÓW l KWATER INTERNATOWYCH
- Data ogłoszenia: 2005-01-10
- Data wejścia w życie: 2005-01-25
- Data obowiązywania: 2005-11-15
- Dokument traci ważność: 2010-08-19
REKLAMA
Dziennik Ustaw
REKLAMA
REKLAMA