REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 2004 nr 215 poz. 2185
ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW
z dnia 14 września 2004 r.
w sprawie szczegółowych warunków, trybu i sposobu postępowania w przypadku użycia broni palnej bojowej przez strażników gminnych (miejskich)
Na podstawie art. 18 ust. 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o strażach gminnych (Dz. U. Nr 123, poz. 779, z 2002 r. Nr 113, poz. 984 oraz z 2003 r. Nr 130, poz. 1190) zarządza się, co następuje:
2. Przez użycie broni palnej bojowej przez strażników rozumie się oddanie strzału w kierunku osoby w celu jej obezwładnienia, po wyczerpaniu trybu postępowania określonego w § 2.
1) po okrzyku „STÓJ – STRAŻ GMINNA (MIEJSKA)” wezwać osobę do zachowania zgodnego z prawem, a w szczególności do natychmiastowego porzucenia broni lub niebezpiecznego narzędzia, odstąpienia od bezprawnych działań lub użycia przemocy;
2) w razie niepodporządkowania się wezwaniom określonym w pkt 1 zagrozić użyciem broni palnej bojowej okrzykiem „STÓJ – BO STRZELAM”;
3) oddać strzał ostrzegawczy w kierunku niezagrażającym życiu lub zdrowiu strażnika lub innej osoby, gdy wezwania określone w pkt 1 i 2 okażą się bezskuteczne.
2. Przepisów ust. 1 nie stosuje się w przypadku, gdy wszelka zwłoka groziłaby bezpośrednim niebezpieczeństwem dla życia lub zdrowia strażnika lub innej osoby.
3. Użycie broni palnej bojowej w sytuacji, o której mowa w ust. 2, musi być poprzedzone okrzykiem „STRAŻ GMINNA (MIEJSKA)”.
4. Podczas wykonywania zadań, o których mowa w art. 11 pkt 5 i 9 ustawy, z bronią palną bojową strażnik jest obowiązany posiadać przy sobie legitymację służbową, legitymację osoby dopuszczonej do posiadania broni oraz świadectwo broni.
2. W przypadku, o którym mowa w ust. 1, oraz gdy w wyniku użycia broni palnej bojowej nastąpiła śmierć osoby lub szkoda w mieniu, strażnik jest obowiązany do:
1) zabezpieczenia śladów na miejscu zdarzenia i niedopuszczania na to miejsce osób postronnych;
2) w miarę możliwości, ustalenia świadków zdarzenia;
3) powiadomienia Policji oraz komendanta straży gminnej (miejskiej) lub swojego bezpośredniego przełożonego.
2. O każdym przypadku użycia broni palnej bojowej lub podjęcia czynności określonych w § 2 strażnik jest obowiązany sporządzić notatkę, która powinna w szczególności zawierać:
1) imię i nazwisko strażnika, numer znaku identyfikacyjnego, numer świadectwa broni, z której oddano strzał, oraz numer legitymacji osoby dopuszczonej do posiadania broni;
2) datę, godzinę i miejsce użycia broni palnej bojowej;
3) okoliczności poprzedzające użycie broni palnej bojowej, w tym szczegółowe powody użycia broni palnej bojowej oraz opis postępowania poprzedzającego użycie broni;
4) skutki użycia broni palnej bojowej;
5) zakres ewentualnego udzielenia pierwszej pomocy;
6) dane osobowe ustalonych świadków zdarzenia;
7) w miarę możliwości, dane osoby, wobec której użyto broni palnej bojowej;
8) inne okoliczności zdarzenia, w tym nazwisko lekarza, któremu przekazano osobę poszkodowaną;
9) podpis strażnika.
1) zabezpieczenie broni;
2) zbadanie, czy użycie broni palnej bojowej nastąpiło zgodnie z obowiązującymi przepisami;
3) niezwłoczne powiadomienie o każdym przypadku użycia broni palnej bojowej lub podjęcia czynności określonych w § 2 wójta, burmistrza (prezydenta miasta), a jeżeli w wyniku użycia broni palnej bojowej nastąpiła śmierć lub zranienie osoby – również właściwego miejscowo prokuratora.
Prezes Rady Ministrów: M. Belka
- Data ogłoszenia: 2004-10-01
- Data wejścia w życie: 2004-10-16
- Data obowiązywania: 2004-10-16
- Dokument traci ważność: 2013-06-05
REKLAMA