REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 2004 nr 211 poz. 2146
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA GOSPODARKI I PRACY1)
z dnia 17 września 2004 r.
w sprawie sposobu monitorowania jakości paliw ciekłych i biopaliw ciekłych2)
Na podstawie art. 22 ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw ciekłych i biopaliw ciekłych (Dz. U. Nr 34, poz. 293 i Nr 173, poz. 1808) zarządza się, co następuje:
1) wzór rocznego zbiorczego raportu dotyczącego jakości paliw ciekłych i biopaliw ciekłych, przedstawianego Radzie Ministrów, zwanego dalej „raportem dla Rady Ministrów”;
2) sposób monitorowania jakości paliw ciekłych i biopaliw ciekłych w celu sporządzenia rocznego zbiorczego raportu dotyczącego jakości paliw ciekłych i biopaliw ciekłych na stacjach paliwowych i stacjach zakładowych, przekazywanego Komisji Europejskiej, zwanego dalej „raportem dla Komisji Europejskiej”, a w szczególności:
a) sposób doboru stacji paliwowych i stacji zakładowych, w których dokonywana będzie kontrola, w tym minimalną liczbę tych stacji,
b) okresy monitorowania jakości paliw ciekłych i biopaliw ciekłych,
c) sposób podziału terytorium kraju do celów monitorowania jakości paliw ciekłych i biopaliw ciekłych,
d) wzór raportu dla Komisji Europejskiej.
2. Przedsiębiorców wykonujących działalność gospodarczą polegającą na handlu hurtowym paliwami ciekłymi lub biopaliwami ciekłymi wyznacza się do kontroli jakości paliw ciekłych i biopaliw ciekłych losowo z wykazu tych przedsiębiorców, prowadzonego przez Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
3. W przypadkach podejrzeń lub uzyskania informacji o niewłaściwej jakości paliw ciekłych lub biopaliw ciekłych Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wyznacza do kontroli jakości paliw ciekłych lub biopaliw ciekłych dodatkowe stacje lub przedsiębiorców wykonujących działalność gospodarczą polegającą na handlu hurtowym paliwami ciekłymi lub biopaliwami ciekłymi, bez zachowania trybu, o którym mowa w ust. 1 i 2.
4. Raport dla Komisji Europejskiej zawiera informacje o wynikach kontroli, o której mowa w ust. 1.
5. Raport dla Rady Ministrów zawiera informacje o wynikach kontroli, o której mowa w ust. 1, 2 oraz 3.
2. W przypadku gdy liczba stacji zaopatrujących w dany gatunek paliwa ciekłego, o których mowa w ust. 1, jest mniejsza niż 100, kontrola, o której mowa w § 2 ust. 1, dokonywana jest w każdym z okresów monitorowania we wszystkich stacjach zaopatrujących pojazdy w to paliwo.
2. W przypadku gdy liczba stacji zaopatrujących w dany gatunek biopaliwa ciekłego, o których mowa w ust. 1, jest mniejsza niż 100, w ciągu roku kalendarzowego przeprowadza się kontrolę we wszystkich stacjach zaopatrujących w to biopaliwo ciekłe.
2. Kontroli jakości u przedsiębiorców, o których mowa w ust. 1, podlegają wszystkie gatunki paliwa ciekłego i biopaliwa ciekłego będące przedmiotem handlu hurtowego prowadzonego przez danego przedsiębiorcę.
1) benzyn silnikowych w ciągu roku:
a) letni – od dnia 1 maja do dnia 30 września,
b) zimowy – od dnia 1 października do dnia 30 kwietnia;
2) oleju napędowego w ciągu roku:
a) letni – od dnia 16 kwietnia do dnia 30 września,
b) zimowy – od dnia 1 października do dnia 15 kwietnia.
2. Okresem monitorowania jakości biopaliw ciekłych jest rok kalendarzowy.
2. Liczbę stacji w danym województwie, w których dokonywana będzie kontrola, o której mowa w § 2 ust. 1, dla każdego okresu monitorowania określa się odrębnie dla każdego gatunku paliwa ciekłego i biopaliwa ciekłego.
3. Dla każdego gatunku paliwa ciekłego i biopaliwa ciekłego liczbę stacji na obszarze danego województwa, w których dokonywana będzie kontrola, o której mowa w § 2 ust. 1, określa się, mnożąc liczbę stacji, w których dokonywana będzie kontrola danego gatunku paliwa ciekłego lub biopaliwa ciekłego na terytorium całego kraju, przez ilościowy udział sprzedaży tego gatunku w danym województwie w jego sprzedaży na terytorium całego kraju.
4. W przypadku braku wystarczających informacji na temat wielkości sprzedaży danego gatunku paliwa ciekłego lub biopaliwa ciekłego w województwach, liczbę stacji na obszarze poszczególnych województw, w których dokonywana będzie kontrola danego gatunku paliwa ciekłego lub biopaliwa ciekłego, o której mowa w § 2 ust. 1, określa się, mnożąc liczbę stacji, w których dokonywana będzie kontrola danego gatunku paliwa ciekłego lub biopaliwa ciekłego na terytorium całego kraju, przez udział liczby stacji zaopatrujących w dany gatunek paliwa ciekłego lub biopaliwa ciekłego w danym województwie w liczbie stacji na terytorium całego kraju, zaopatrujących w dany gatunek paliwa ciekłego lub biopaliwa ciekłego.
5. Jeżeli liczba stacji dla danego województwa, obliczona zgodnie z ust. 3 lub ust. 4, nie przekracza liczby 1, wówczas wyznacza się jedną stację.
6. Dla każdego okresu monitorowania z wykazu stacji w danym województwie losuje się, odrębnie dla każdego gatunku paliwa ciekłego i biopaliwa ciekłego, taką liczbę stacji, jaka wynika z ust. 3–5.
7. Dodatkowo do kontroli każdego gatunku paliwa ciekłego i biopaliwa ciekłego w danym województwie losuje się 10 % liczby stacji, określonej zgodnie z ust. 3–5, na wypadek gdyby jedna lub więcej stacji, o których mowa w ust. 6, byty czasowo nieczynne lub zlikwidowane.
2. Wzór raportu dla Komisji Europejskiej określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
Minister Gospodarki i Pracy: J. Hausner
|
1) Minister Gospodarki i Pracy kieruje działem administracji rządowej – gospodarka, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 11 czerwca 2004 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Gospodarki i Pracy (Dz. U. Nr 134, poz. 1428).
2) Przepisy niniejszego rozporządzenia wdrażają postanowienia art. 8 dyrektywy 98/70/WE z dnia 13 października 1998 r. odnoszącej się do jakości benzyny i olejów napędowych oraz zmieniającej dyrektywę Rady 93/12/EWG (Dz. Urz. WE L 350 z 28.12.1998, z późn. zm.).
Załączniki do rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy
z dnia 17 września 2004 r. (poz. 2146)
Załącznik nr 1
WZÓR RAPORTU DLA RADY MINISTRÓW
Załącznik nr 2
WZÓR RAPORTU DLA KOMISJI EUROPEJSKIEJ
- Data ogłoszenia: 2004-09-28
- Data wejścia w życie: 2004-10-13
- Data obowiązywania: 2004-10-13
- Dokument traci ważność: 2008-01-01
REKLAMA