REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 2004 nr 164 poz. 1717
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY1)
z dnia 12 lipca 2004 r.
w sprawie egzaminu dla kandydatów na doradców i dla doradców do spraw bezpieczeństwa przewozu koleją towarów niebezpiecznych2)
Na podstawie art. 34 ust. 7 ustawy z dnia 31 marca 2004 r. o przewozie koleją towarów niebezpiecznych (Dz. U. Nr 97, poz. 962) zarządza się, co następuje:
1) szczegółowy zakres i formę egzaminu dla kandydatów na doradców i dla doradców do spraw bezpieczeństwa przewozu koleją towarów niebezpiecznych, zwanego dalej „egzaminem”;
2) wysokość i tryb pobierania opłaty, o której mowa w art. 34 ust. 2 ustawy z dnia 31 marca 2004 r. o przewozie koleją towarów niebezpiecznych, zwanej dalej „ustawą”;
3) tryb pracy komisji egzaminacyjnej oraz sposób wynagradzania osób wchodzących w skład komisji egzaminacyjnych.
1) zapewnienia bezpieczeństwa przewozu towarów niebezpiecznych koleją oraz zapobiegania stwarzanym przez te towary zagrożeniom, z uwzględnieniem zasad ochrony przeciwpożarowej oraz ratownictwa;
2) szczegółowej klasyfikacji towarów niebezpiecznych z uwzględnieniem procedur i kryteriów klasyfikacyjnych oraz właściwości towarów niebezpiecznych;
3) wymagań dotyczących budowy i eksploatacji opakowań, wagonów cystern i kontenerów cystern z uwzględnieniem ich rodzajów i konstrukcji;
4) zasad znakowania opakowań, wagonów i kontenerów z towarami niebezpiecznymi;
5) zagadnień eksploatacyjnych, w tym sposobu załadunku i rozmieszczenia ładunku w wagonie oraz procedur stosowanych przy załadunku, przeładunku i wyładunku towarów niebezpiecznych;
6) szczególnych warunków przewozu towarów niebezpiecznych;
7) dokumentacji związanej z przewozem towarów niebezpiecznych, w tym zasad wypełniania listów przewozowych.
2. Pierwsza część egzaminu ma formę testu składającego się z 30 pytań dotyczących zagadnień, o których mowa w § 2.
3. Druga część egzaminu składa się z pięciu tematów opisowych obejmujących zakres tematów pytań testowych, z których jeden spełnia zarazem warunki ćwiczenia praktycznego z zakresu obowiązków doradcy.
2. Za egzamin poprawkowy pobiera się opłatę stanowiącą połowę opłaty za egzamin, o której mowa w ust. 1.
3. Opłaty, o których mowa w ust. 1 i 2, wnosi się na rachunek Urzędu Transportu Kolejowego.
4. Opłaty, o których mowa w ust. 1 i 2, podlegają zwrotowi w przypadku niestawienia się na egzamin z uzasadnionych, udokumentowanych przyczyn.
5. Pisemny wniosek o zwrot opłaty wraz z dokumentami uzasadniającymi ważne przyczyny nieobecności na egzaminie składa się do Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego, zwanego dalej „Prezesem UTK”, przed upływem 7 dni po dacie wyznaczonego egzaminu.
6. W przypadku braku uzasadnienia nieobecności na egzaminie, opłata za egzamin podlega zwrotowi z potrąceniem kwoty stanowiącej 20 % jej wysokości.
1) ukończyli kurs, o którym mowa w art. 39 ust. 1 ustawy, nie wcześniej niż 12 miesięcy przed terminem egzaminu;
2) wnieśli opłatę za egzamin;
3) złożyli w Urzędzie Transportu Kolejowego wniosek o przystąpienie do egzaminu na 30 dni przed terminem egzaminu podanym do publicznej wiadomości przez Prezesa UTK oraz dołączyli do wniosku:
a) kopię zaświadczenia o ukończeniu kursu,
b) kopię dowodu uiszczenia opłaty egzaminacyjnej.
2. Wniosek, o którym mowa w ust. 1 pkt 3, w imieniu kandydata na doradcę lub doradcy może złożyć przewoźnik kolejowy lub inny podmiot biorący udział w przewozie koleją towarów niebezpiecznych.
3. Komisja zawiadamia pisemnie osoby dopuszczone do egzaminu o miejscu i terminie egzaminu co najmniej na 14 dni przed jego terminem.
2. Zestawy pytań testowych i tematów opisowych zatwierdza Prezes UTK i przekazuje je przewodniczącemu komisji najpóźniej na dzień przed terminem egzaminu.
1) określa czas trwania pierwszej i drugiej części egzaminu, o których mowa w § 3;
2) dopuszcza do drugiej części egzaminu osoby, które udzieliły poprawnej odpowiedzi na co najmniej 2/3 pytań testowych;
3) zalicza z wynikiem pozytywnym drugą część egzaminu osobom, które uzyskały co najmniej 10 punktów, przyznając od 0 do 3 punktów za każdy temat opisowy.
2. W przypadku negatywnego wyniku egzaminu przewodniczący komisji informuje pisemnie osobę egzaminowaną o terminie i miejscu egzaminu poprawkowego co najmniej na 21 dni przed jego terminem. Egzamin poprawkowy można zdawać dwukrotnie.
2. W protokole zamieszcza się wyniki egzaminu osób zdających, a także odnotowuje się przypadki odsunięcia od egzaminu w razie stwierdzenia skorzystania przez egzaminowanego z niedozwolonej pomocy.
3. Protokół, o którym mowa w ust. 1, przewodniczący komisji przekazuje w terminie 7 dni od dnia zakończenia egzaminu Prezesowi UTK.
4. Protokół, o którym mowa w ust. 1, wraz z dokumentacją, przechowuje się w Urzędzie Transportu Kolejowego przez okres 5 lat od daty egzaminu.
1) 4,5 % kwoty opłaty za egzamin, o której mowa w § 4 ust. 1, wnoszonej od każdej osoby egzaminowanej – dla przewodniczącego komisji;
2) 3,0 % kwoty opłaty za egzamin, o której mowa w § 4 ust. 1, wnoszonej od każdej osoby egzaminowanej – dla członków komisji oraz sekretarza komisji.
Minister Infrastruktury: K. Opawski
|
1) Minister Infrastruktury kieruje działem administracji rządowej – transport, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 4 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 11 czerwca 2004 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Infrastruktury (Dz. U. Nr 134, poz. 1429).
2) Niniejsze rozporządzenie wdraża postanowienia dyrektywy 96/35/WE z dnia 3 czerwca 1996 r. w sprawie wyznaczania i kwalifikacji zawodowych doradców do spraw bezpieczeństwa w transporcie drogowym, kolejowym i śródlądowym towarów niebezpiecznych (Dz. Urz. WE L 145 z 19.06.1996) oraz dyrektywy 2000/18/WE z dnia 17 kwietnia 2000 r. w sprawie minimalnych wymogów egzaminacyjnych dla doradców do spraw bezpieczeństwa w drogowym, kolejowym i śródlądowym transporcie towarów niebezpiecznych (Dz. Urz. WE L 118 z 19.05.2000). Dane dotyczące ogłoszenia aktów prawa Unii Europejskiej, zamieszczone w niniejszym rozporządzeniu, dotyczą ogłoszenia tych aktów w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej – wydanie specjalne.
3) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 18 kwietnia 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu obowiązków doradcy do spraw bezpieczeństwa przewozu materiałów niebezpiecznych koleją oraz szkolenia i egzaminowania kandydatów na doradców (Dz. U. Nr 63, poz. 573), które zgodnie z art. 76 ust. 2 ustawy z dnia 28 marca 2003 r. o transporcie kolejowym (Dz. U. Nr 86, poz. 789, Nr 170, poz. 1652 i Nr 203, poz. 1966 oraz z 2004 r. Nr 92, poz. 883, Nr 96, poz. 959 i Nr 97, poz. 962) utraciło moc z dniem uzyskania przez Rzeczpospolitą Polską członkostwa w Unii Europejskiej.
- Data ogłoszenia: 2004-07-22
- Data wejścia w życie: 2004-07-30
- Data obowiązywania: 2007-10-27
- Dokument traci ważność: 2012-07-01
REKLAMA
Dziennik Ustaw
REKLAMA
REKLAMA