REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 2004 nr 160 poz. 1670
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI1)
z dnia 28 czerwca 2004 r.
w sprawie stażu adaptacyjnego i testu umiejętności w toku postępowania o uznanie nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej kwalifikacji do wykonywania zawodu regulowanego rzeczoznawca w zakresie jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych
Na podstawie art. 15 ustawy z dnia 26 kwietnia 2001 r. o zasadach uznawania nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej kwalifikacji do wykonywania zawodów regulowanych (Dz. U. Nr 87, poz. 954, z 2002 r. Nr 71, poz. 655, z 2003 r. Nr 190, poz. 1864 oraz z 2004 r. Nr 96, poz. 959) zarządza się, co następuje:
Rozdział 1
Przepisy ogólne
§ 1.
1) warunki, sposób i tryb odbywania stażu adaptacyjnego, sposób i tryb wykonywania nadzoru nad odbywaniem stażu oraz oceny nabytych przez wnioskodawcę umiejętności, a także sposób ustalania kosztów odbywania stażu adaptacyjnego oraz tryb ich ponoszenia,
2) warunki, sposób i tryb przeprowadzania testu umiejętności oraz oceny wykazanych przez wnioskodawcę umiejętności, a także sposób ustalania kosztów przeprowadzania testu umiejętności oraz tryb ich ponoszenia
– w zawodzie regulowanym „rzeczoznawca w zakresie jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych”, zwanym dalej „zawodem regulowanym”.
1) ustawa – ustawę z dnia 26 kwietnia 2001 r. o zasadach uznawania nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej kwalifikacji do wykonywania zawodów regulowanych;
2) organ prowadzący postępowanie – właściwego ze względu na miejsce zamieszkania wnioskodawcy wojewódzkiego inspektora jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych upoważnionego w trybie określonym w art. 4a ustawy z dnia 4 września 1997 r. o działach administracji rządowej (Dz. U. z 2003 r. Nr 159, poz. 1548, z późn. zm.2)) do wykonywania zadań w sprawach uznawania kwalifikacji w zawodach regulowanych;
3) Biuletyn Informacji Publicznej – Biuletyn w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. Nr 112, poz. 1198 oraz z 2002 r. Nr 153, poz. 1271).
2. Wnioskodawca po otrzymaniu postanowienia wydanego w toku postępowania w sprawie uznania kwalifikacji w zawodzie regulowanym, zobowiązującego do odbycia stażu adaptacyjnego albo przystąpienia do testu umiejętności, występuje do organu prowadzącego postępowanie z wnioskiem o odbycie stażu adaptacyjnego albo przeprowadzenie testu umiejętności.
3. Organ prowadzący postępowanie zamieszcza informacje o ogólnych wymaganiach kwalifikacyjnych dla zawodu regulowanego, o przedsiębiorcach, u których staż adaptacyjny jest prowadzony, oraz o terminach przeprowadzania testów umiejętności i przykłady tych testów na stronach podmiotowych Biuletynu Informacji Publicznej ministra właściwego do spraw rynków rolnych.
Rozdział 2
Staż adaptacyjny
§ 4.
2. Jednostkę właściwą dla przeprowadzenia stażu adaptacyjnego wskazuje organ prowadzący postępowanie.
3. Staż adaptacyjny jest odbywany w jednostce w ramach stosunku pracy albo na podstawie umowy cywilnoprawnej, na warunkach określonych między wnioskodawcą a jednostką.
4. Wnioskodawca odbywający staż adaptacyjny na podstawie umowy cywilnoprawnej może odbyć go bez wynagrodzenia.
5. Termin rozpoczęcia stażu adaptacyjnego wnioskodawca uzgadnia z jednostką.
2. Opiekunem stażu adaptacyjnego jest osoba posiadająca:
1) wykształcenie co najmniej równorzędne z wykształceniem wnioskodawcy;
2) co najmniej 3-letnie doświadczenie w zawodzie regulowanym.
3. Zmiana opiekuna stażu adaptacyjnego przez kierownika jednostki może nastąpić:
1) z powodu braku możliwości sprawowania tej funkcji przez opiekuna stażu adaptacyjnego;
2) na uzasadniony wniosek wnioskodawcy, złożony nie później niż na 3 miesiące przed zakończeniem stażu adaptacyjnego;
3) na uzasadniony wniosek opiekuna stażu adaptacyjnego, złożony nie później niż na 3 miesiące przed zakończeniem stażu adaptacyjnego.
2. Program i okres stażu adaptacyjnego jest ustalany dla każdego wnioskodawcy indywidualnie, z uwzględnieniem w szczególności kwalifikacji wnioskodawcy, dotychczasowego doświadczenia zawodowego oraz szkoleń odbytych w państwie wnioskodawcy.
3. Program stażu adaptacyjnego otrzymują wnioskodawca, opiekun stażu adaptacyjnego i kierownik jednostki.
4. Długość stażu adaptacyjnego jest określona w postanowieniu, o którym mowa w § 3 ust. 1.
1) przestrzegania porządku organizacyjno-prawnego jednostki;
2) przestrzegania realizacji programu stażu adaptacyjnego;
3) prowadzenia dziennika stażu adaptacyjnego.
1) kontrolę realizacji programu stażu adaptacyjnego;
2) kontrolę warunków odbywania stażu adaptacyjnego;
3) kontrolę obecności wnioskodawcy w czasie stażu adaptacyjnego;
4) udzielanie pomocy w prawidłowym prowadzeniu dziennika stażu adaptacyjnego;
5) obserwację pracy wykonywanej przez wnioskodawcę w okresie stażu adaptacyjnego;
6) gromadzenie informacji o przebiegu stażu adaptacyjnego.
2. Dokonując oceny stażu adaptacyjnego, bierze się pod uwagę w szczególności:
1) opinię przedstawioną przez opiekuna stażu adaptacyjnego dotyczącą odbywania tego stażu;
2) poprawność merytoryczną i metodyczną nabytych umiejętności;
3) umiejętność samodzielnej realizacji zadań z zakresu zawodu regulowanego;
4) znajomość przepisów prawa z zakresu zawodu regulowanego;
5) prawidłowość realizacji zadań objętych programem stażu adaptacyjnego;
6) zaangażowanie zawodowe wnioskodawcy.
3. Ocena stażu adaptacyjnego powinna zawierać uzasadnione stwierdzenie o przygotowaniu do samodzielnego wykonywania zawodu regulowanego lub jego braku.
4. W przypadku negatywnej oceny nabytych przez wnioskodawcę umiejętności kierownik jednostki może zaproponować przedłużenie stażu adaptacyjnego na czas określony.
5. Ocena stażu adaptacyjnego albo propozycja przedłużenia stażu adaptacyjnego jest przedstawiana organowi prowadzącemu postępowanie, nie później niż w terminie 21 dni od dnia zakończenia tego stażu.
6. O ocenie stażu adaptacyjnego, dokonanej przez kierownika jednostki, organ prowadzący postępowanie informuje wnioskodawcę na piśmie w terminie 3 dni od dnia otrzymania tej oceny.
2. Organ prowadzący postępowanie informuje niezwłocznie wnioskodawcę o wysokości kosztów, o których mowa w ust. 1.
3. Wnioskodawca uiszcza opłatę z tytułu kosztów odbywania stażu adaptacyjnego miesięcznie w równych ratach płatnych z góry do 10. dnia miesiąca na rachunek bankowy jednostki.
4. W przypadku odbywania stażu adaptacyjnego w ramach stosunku pracy albo na podstawie odpłatnej umowy cywilnoprawnej, opłata z tytułu odbywania przez wnioskodawcę stażu adaptacyjnego może być, za zgodą wnioskodawcy wyrażoną na piśmie, potrącana z jego wynagrodzenia.
Rozdział 3
Test umiejętności
§ 12.
1) test pisemny, składający się z nie więcej niż 50 pytań,
2) test praktyczny, polegający na wykonaniu czynności mających na celu sprawdzenie umiejętności
– z zakresu zawodu regulowanego.
2. Test umiejętności przeprowadza się w języku polskim.
2. Zakres, o którym mowa w ust. 1, organ prowadzący postępowanie przekazuje wnioskodawcy na piśmie, nie później niż 30 dni przed dniem przystąpienia do testu umiejętności.
1) przewodniczący;
2) trzech członków.
2. W skład komisji są powoływane osoby, które:
1) ukończyły studia wyższe,
2) posiadają wiedzę teoretyczną oraz co najmniej pięcioletnie doświadczenie zawodowe
– z zakresu zagadnień objętych przedmiotem testu umiejętności.
2. Test umiejętności trwa nie dłużej niż 360 minut, w tym test pisemny nie dłużej niż 120 minut.
3. Test pisemny jest oceniany w systemie punktowym:
1) odpowiedź prawidłowa – 1 punkt;
2) odpowiedź nieprawidłowa lub brak odpowiedzi – 0 punktów.
4. Do testu praktycznego dopuszcza się osoby, które w teście pisemnym odpowiedziały poprawnie na co najmniej 70 % pytań.
5. Test praktyczny uważa się za zdany w przypadku uzyskania przez wnioskodawcę pozytywnej oceny wyrażonej przez większość składu komisji. W przypadku równej liczby głosów decyduje przewodniczący komisji.
1) datę i miejsce przeprowadzenia testu umiejętności;
2) skład komisji;
3) imię i nazwisko osoby, która przystąpiła do testu umiejętności;
4) wyniki testu umiejętności;
5) podpisy członków komisji.
2. Przewodniczący komisji przekazuje protokół niezwłocznie organowi prowadzącemu postępowanie.
2. Nieprzystąpienie do testu umiejętności przez wnioskodawcę w wyznaczonym terminie, bez uzasadnionej przyczyny, uważa się za odstąpienie od testu umiejętności. Ponowne przystąpienie do testu umiejętności wymaga złożenia nowego wniosku.
3. Oceny przyczyny nieprzystąpienia do testu umiejętności przez wnioskodawcę w wyznaczonym terminie dokonuje organ prowadzący postępowanie, kierując się zasadami określonymi w przepisach o usprawiedliwianiu nieobecności w pracy.
4. Wnioskodawca, który z uzasadnionej przyczyny nie może przystąpić do testu umiejętności w wyznaczonym terminie, może wystąpić z wnioskiem do organu prowadzącego postępowanie o:
1) zaliczenie wniesionej opłaty na poczet testu umiejętności wyznaczonego w innym terminie lub
2) zwrot wniesionej opłaty.
5. Wnioski, o których mowa w ust. 4, powinny być złożone najpóźniej w terminie 3 dni od dnia, w którym ustąpiła przyczyna uzasadniająca nieprzystąpienie do testu umiejętności.
6. W przypadku złożenia wniosku w terminie późniejszym niż termin określony w ust. 5, wniesiona opłata nie podlega zwrotowi.
7. W przypadkach określonych w ust. 5 i 6 decyduje data stempla pocztowego.
8. Wnioskodawca, który uzyskał negatywny wynik testu umiejętności, może ponownie przystąpić do testu, nie wcześniej niż po upływie 30 dni od dnia, w którym przeprowadzono poprzedni test umiejętności.
2. Koszty, o których mowa w ust. 1, są ustalane przez organ prowadzący postępowanie, w oparciu o rzeczywiste wydatki ponoszone w trakcie przeprowadzania testu umiejętności, z uwzględnieniem w szczególności wynagrodzenia członków komisji oraz kosztów materiałowych.
3. Koszty, o których mowa w ust. 2, nie mogą być wyższe niż 162,00 zł.
4. Przystępując do testu umiejętności, wnioskodawca okazuje dowód wpłaty.
5. Nieuiszczenie opłaty za test umiejętności w terminie, o którym mowa w ust. 1, może spowodować niedopuszczenie wnioskodawcy do tego testu.
6. Opłaty z tytułu kosztów, o których mowa w ust. 2, stanowią dochód budżetu państwa.
Rozdział 4
Przepis końcowy
§ 21.
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi: W. Olejniczak
|
1) Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej – rynki rolne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 11 czerwca 2004 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz. U. Nr 134, poz. 1433).
2) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2003 r. Nr 162, poz. 1568 i Nr 190, poz. 1864 oraz z 2004 r. Nr 19, poz. 177, Nr 69, poz. 624, Nr 91, poz. 873, Nr 96, poz. 959 i Nr 116, poz. 1206.
3) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 8 września 2003 r. w sprawie stażu adaptacyjnego i testu umiejętności w toku postępowania o uznanie nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej kwalifikacji do wykonywania zawodu regulowanego rzeczoznawca w zakresie jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych (Dz. U. Nr 167, poz. 1631), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.
- Data ogłoszenia: 2004-07-14
- Data wejścia w życie: 2004-07-29
- Data obowiązywania: 2004-07-29
- Dokument traci ważność: 2008-01-26
REKLAMA
Dziennik Ustaw
REKLAMA
REKLAMA