REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 2004 nr 136 poz. 1455
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ROLNICTWA l ROZWOJU WSI1)
z dnia 24 maja 2004 r.
w sprawie sposobu oznakowania bydła, owiec i kóz oraz świń, określenia wzorów znaków identyfikacyjnych oraz wymagań i warunków technicznych kolczyków dla zwierząt gospodarskich2)
Na podstawie art. 17 ust. 5 ustawy z dnia 2 kwietnia 2004 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt (Dz. U. Nr 91, poz. 872) zarządza się, co następuje:
2. Oznakowania każdej sztuki owiec i kóz dokonuje się poprzez założenie kolczyka na lewą małżowinę uszną zwierzęcia lub wytatuowanie w obu małżowinach usznych numeru identyfikacyjnego zwierzęcia nadanego przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, zwaną dalej „Agencją", z tym że w prawej małżowinie usznej tatuuje się 7 pierwszych znaków tego numeru, a w lewej – pozostałe znaki tego numeru.
3. Oznakowania świń dokonuje się poprzez założenie kolczyka na lewą małżowinę uszną zwierzęcia lub wytatuowanie w obu małżowinach usznych zwierzęcia albo na jego grzbiecie numeru siedziby stada nadanego przez Agencję, z tym że w prawej małżowinie usznej tatuuje się 7 pierwszych znaków tego numeru, a w lewej – pozostałe znaki tego numeru.
4. Numer siedziby stada, o którym mowa w ust. 3, składa się z 14 znaków o wysokości od 5 mm do 20 mm, z których:
1) dwa pierwsze – to litery „PL"
2) dziewięć następnych – to cyfry oznaczające numer identyfikacyjny posiadacza zwierzęcia, w tym ostatnia cyfra kontrolna;
3) trzy ostatnie – to cyfry oznaczające numer siedziby stada, w którym zwierzę się urodziło.
5. Numer, o którym mowa w ust. 2 i 3, powinien być wytatuowany w sposób czytelny i trwały.
2. Część żeńska ma:
1) nie mniej niż 45 mm i nie więcej niż 79 mm wysokości oraz nie mniej niż 55 mm i nie więcej niż 63 mm szerokości – w przypadku kolczyka dla bydła;
2) nie mniej niż 38 mm i nie więcej niż 46 mm wysokości oraz nie mniej niż 38 mm i nie więcej niż 46 mm szerokości – w przypadku kolczyka dla owiec oraz kóz;
3) nie mniej niż 30 mm i nie więcej niż 35 mm średnicy – w przypadku kolczyka dla świń.
3. Część męska ma:
1) nie mniej niż 45 mm i nie więcej niż 59 mm wysokości oraz nie mniej niż 55 mm i nie więcej niż 63 mm szerokości – w przypadku kolczyka dla bydła;
2) nie mniej niż 38 mm i nie więcej niż 46 mm wysokości oraz nie mniej niż 38 mm i nie więcej niż 46 mm szerokości – w przypadku kolczyka dla owiec oraz kóz;
3) nie mniej niż 30 mm i nie więcej niż 35 mm średnicy – w przypadku kolczyka dla świń.
1) numer identyfikacyjny zwierzęcia składający się z 14 znaków o wysokości nie mniejszej niż 5 mm, z których:
a) dwa pierwsze – to litery „PL",
b) dwa następne – to cyfry oznaczające numer serii kolczyka,
c) dziewięć następnych – to cyfry oznaczające numer zwierzęcia,
d) ostatni znak – to cyfra kontrolna;
2) znak graficzny Agencji.
2. Na części żeńskiej kolczyka dla bydła oprócz danych, o których mowa w ust. 1, umieszcza się kod kreskowy.
3. Na kolczyku dla owiec oraz kóz znajduje się umieszczony w sposób czytelny i trwały:
1) numer identyfikacyjny zwierzęcia składający się z 14 znaków o wysokości nie mniejszej niż 5 mm, z których:
a) dwa pierwsze – to litery „PL",
b) dwa następne – to cyfry oznaczające numer serii kolczyka,
c) dziewięć następnych – to cyfry oznaczające numer zwierzęcia,
d) ostatni znak – to cyfra kontrolna;
2) znak graficzny Agencji.
4. Na kolczyku dla świń znajduje się umieszczony w sposób czytelny i trwały:
1) numer siedziby stada, składający się z 14 znaków o wysokości nie mniejszej niż 5 mm, z których:
a) dwa pierwsze – to litery „PL",
b) dziewięć następnych – to cyfry oznaczające numer identyfikacyjny posiadacza zwierząt, w tym ostatnia cyfra kontrolna,
c) trzy ostatnie – to cyfry oznaczające numer siedziby stada, w którym zwierzę się urodziło;
2) znak graficzny Agencji.
5. Kolczyk dla zwierząt gospodarskich:
1) jest wykonany z giętkiego lekkiego i nietoksycznego tworzywa oraz skonstruowany w sposób niepowodujący uszkodzeń ciała zwierzęcia;
2) zakłada się w sposób pozwalający na łatwe odczytanie numeru identyfikacyjnego zwierzęcia oraz uniemożliwiający ponowne użycie kolczyka w przypadku jego usunięcia.
6. Wymagania i warunki techniczne kolczyków i duplikatów kolczyków dla zwierząt gospodarskich są określone w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
7. Wzory kolczyków i duplikatów kolczyków dla zwierząt gospodarskich są określone w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
1) jego utraty lub
2) uszkodzenia tego kolczyka w sposób uniemożliwiający odczytanie umieszczonych na nim znaków.
2. Na duplikacie kolczyka dla zwierząt gospodarskich umieszcza się dane, które znajdowały się na utraconym lub uszkodzonym kolczyku, z tym że:
1) w przypadku duplikatu kolczyka dla bydła, owiec i kóz nad literami „PL" umieszcza się cyfrę rzymską oznaczającą kolejny numer duplikatu;
2) w przypadku duplikatu kolczyka dla świń przed literami „PL" umieszcza się cyfrę rzymską oznaczającą kolejny numer duplikatu.
3. W przypadku utraty lub uszkodzenia kolczyka dla zwierząt gospodarskich, którym było oznakowane zwierzę przywiezione z kraju będącego członkiem Unii Europejskiej, na duplikacie tego kolczyka umieszcza się numer identyfikacyjny zwierzęcia gospodarskiego nadany w tym kraju oraz cyfrę rzymską oznaczającą kolejny numer duplikatu wydanego w Rzeczypospolitej Polskiej, umieszczoną nad symbolem kraju, w którym zwierzę zostało oznakowane – w przypadku bydła, owiec i kóz, a w przypadku świń – przed tym symbolem.
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi: W. Olejniczak
|
1) Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej – rolnictwo, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 4 maja 2004 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz. U. Nr 106, poz. 1125).
2) Przepisy niniejszego rozporządzenia wdrażają postanowienia dyrektywy 92/102/EWG z dnia 27 listopada 1992 r. w sprawie identyfikacji i rejestracji zwierząt (Dz. Urz. WE L 355 z 05.12.1992 r.).
Dane dotyczące ogłoszenia aktu prawa Unii Europejskiej, zamieszczonego w niniejszym rozporządzeniu, dotyczą ogłoszenia tego aktu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej – wydanie specjalne.
3) Niniejsze rozporządzenie poprzedzone było rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 17 czerwca 2003 r. w sprawie oznakowania owiec, kóz oraz świń, paszportów koni, prowadzenia rejestrów i ksiąg rejestracji (Dz. U. Nr 112, poz. 1063) oraz rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 30 lipca 2002 r. w sprawie oznakowania bydła, paszportów bydła, prowadzenia rejestru bydła i księgi rejestracji stada bydła (Dz. U. Nr 131, poz. 1114), które na podstawie art. 40 ustawy z dnia 2 kwietnia 2004 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt (Dz. U. Nr 91, poz. 872) tracą moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.
Załączniki do rozporządzenia Ministra Rolnictwa
i Rozwoju Wsi z dnia 24 maja 2004 r. (poz. 1455)
Załącznik nr 1
WYMAGANIA l WARUNKI TECHNICZNE KOLCZYKÓW l DUPLIKATÓW KOLCZYKÓW DLA ZWIERZĄT GOSPODARSKICH
1. Kolczyk lub duplikat kolczyka powinien być łatwy do założenia.
2. Kolczyk lub duplikat kolczyka po założeniu na małżowinę uszną zwierzęcia powinien pozostać w stanie nienaruszonym przez okres co najmniej 5 lat.
3. Kolczyki lub duplikaty kolczyków nie powinny ranić zwierząt ani być szkodliwe dla ich zdrowia.
4. Kombinacja części męskiej i żeńskiej kolczyka lub duplikatu kolczyka dla zwierzęcia stanowi komplet jednorazowy i nie powinna być poddawana jakimkolwiek czynnościom.
5. Kolczyk lub duplikat kolczyka zabezpiecza się przed powtórnym użyciem poprzez zniszczenie połączenia pomiędzy częścią męską i żeńską przy ich rozdzielaniu.
6. Siła rozciągająca, przy której dochodzi do zniszczenia połączenia między częścią męską a żeńską kolczyka lub duplikatu kolczyka, powinna wynosić nie mniej niż 260 N.
7. Stała odległość zapobiegająca martwicy ucha między wewnętrznymi ściankami połączonych części męskiej i żeńskiej kolczyka lub duplikatu kolczyka powinna wynosić od 8 mm do 2 mm.
8. Męską część kolczyka lub duplikatu kolczyka wyposaża się w trzpień zakończony szpicem, przy czym szpic ten powinien być wykonany z metalu lub stopu antykorozyjnego.
9. Tworzywo i barwniki użyte do produkcji kolczyka lub duplikatu kolczyka, jak również barwniki użyte do wykonania nadruku na kolczyku lub jego duplikacie powinny być dopuszczone do kontaktu z żywnością i być odporne na działanie czynników atmosferycznych, w tym na duże zmiany temperatur (w przedziale od -30 °C do +40 °C).
10. Nadruk na kolczyku lub duplikacie kolczyka powinien być nieusuwalny i czytelny przez okres co najmniej 5 lat.
Załącznik nr 2
WZORY KOLCZYKÓW DLA ZWIERZĄT GOSPODARSKICH
- Data ogłoszenia: 2004-06-16
- Data wejścia w życie: 2004-07-01
- Data obowiązywania: 2004-09-07
- Dokument traci ważność: 2008-01-01
- OBWIESZCZENIE PREZESA RADY MINISTRÓW z dnia 30 czerwca 2004 r. o sprostowaniu błędu
- ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI z dnia 10 sierpnia 2004 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie sposobu oznakowania bydła, owiec i kóz oraz świń, określenia wzorów znaków identyfikacyjnych oraz wymagań i warunków technicznych kolczyków dla zwierząt gospodarskich
REKLAMA