REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 2004 nr 135 poz. 1451
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 24 maja 2004 r.
w sprawie kierowania i udzielania pomocy żołnierzom zawodowym w związku z pobieraniem przez nich nauki oraz ustalania równowartości kosztów poniesionych w związku z nauką
Na podstawie art. 55 ust. 1 ustawy z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (Dz. U. Nr 179. poz. 1750 oraz z 2004 r. Nr 116, poz. 1203) zarządza się, co następuje:
Rozdział 1
Przepisy ogólne
§ 1.
1) tryb udzielenia pomocy żołnierzom zawodowym w związku z pobieraniem przez nich nauki, rodzaj i zakres tej pomocy oraz warunki i tryb jej otrzymywania;
2) szczegółowy zakres i tryb kierowania żołnierzy zawodowych na studia lub naukę oraz organy właściwe w tych sprawach;
3) szczegółowy sposób ustalania zwaloryzowanej na dzień zwolnienia ze służby równowartości kosztów poniesionych na utrzymanie i naukę żołnierzy zawodowych oraz warunki i tryb ich zwrotu.
1) ustawie – należy przez to rozumieć ustawę z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych;
2) dowódcy jednostki wojskowej – należy przez to rozumieć dowódcę jednostki wojskowej, w której żołnierz zawodowy zajmuje stanowisko służbowe, a w przypadku żołnierzy zawodowych przeniesionych do rezerwy kadrowej lub do dyspozycji, organ, który przeniósł tego żołnierza do rezerwy kadrowej lub dyspozycji, albo dowódcę jednostki, do której żołnierz został skierowany do wykonywania zadań w rezerwie kadrowej, lub organ zwalniający w przypadku skierowania żołnierza do dyspozycji.
Rozdział 2
Pobieranie nauki przez żołnierzy zawodowych oraz rodzaj i zakres pomocy, jaka może być im udzielana
§ 3.
1) zwrotu kosztów nauki pobieranych przez organ organizujący naukę;
2) zwrotu należności z tytułu kosztów podróży służbowej na obszarze kraju w wysokości i na zasadach określonych w przepisach o należnościach przysługujących z tytułu podróży służbowych na obszarze kraju.
2. Dowódca jednostki wojskowej może zmniejszyć żołnierzowi zawodowemu pobierającemu naukę liczbę służb dyżurnych, wyjazdów służbowych lub ograniczyć zlecanie dodatkowych zadań.
2. We wniosku, o którym mowa w ust. 1, żołnierz zawodowy określa, z jakiej formy pomocy chciałby skorzystać, dołączając informację o formie podjętej nauki oraz zaświadczenie ze szkoły (uczelni) o pobieraniu nauki.
3. W informacji, o której mowa w ust. 2, żołnierz zawodowy zamieszcza, w szczególności:
1) nazwę i rodzaj szkoły, a w przypadku studiów wyższych również kierunek studiów;
2) rodzaj i formę pobierania nauki;
3) terminy i miejsce odbywania zajęć;
4) planowany termin ukończenia nauki;
5) kwalifikacje (tytuły), które uzyska po ukończeniu nauki.
2. W przypadku niespełniania przez żołnierza zawodowego warunków do przyznania pomocy na naukę, o których mowa w art. 52 ust. 4 ustawy, organ wojskowy podaje przyczynę odmowy.
3. Przyczyną odmowy udzielania żołnierzowi zawodowemu pomocy na naukę może być również:
1) brak środków finansowych;
2) istnienie możliwości pobierania nauki w ramach szkolnictwa wojskowego.
4. W sprawach, o których mowa w § 3 ust. 2, decyzji nie wydaje się.
5. Na wniosek dowódcy jednostki wojskowej, w której żołnierz zawodowy pobierający naukę pełni służbę, decyzja o przyznaniu pomocy, o której mowa w ust. 1, może być w każdym czasie wstrzymana, w przypadku obniżenia oceny z wywiązywania się z obowiązków służbowych przez tego żołnierza.
2. Dowódca jednostki wojskowej określa wysokość zwrotu kosztów odbywania nauki na podstawie zaświadczenia organu organizującego naukę (szkolenie) oraz sposób i termin ich przekazania żołnierzowi zawodowemu lub organowi organizującemu naukę.
Rozdział 3
Kierowanie żołnierzy zawodowych na studia lub naukę
§ 8.
1) oficera w stopniu pułkownika – na studium polityki obronnej;
2) oficera w stopniu podpułkownika – na studium operacyjno-strategiczne.
1) oficerów zawodowych – do wyższej szkoły wojskowej albo niewojskowej;
2) podoficerów zawodowych – do szkoły podoficerskiej;
3) specjalistów medycznych – do Centrum Szkolenia Wojskowych Służb Medycznych.
2. Szeregowi zawodowi powołani w trybie art. 11 ustawy odbywają szkolenia wojskowe w jednostce wojskowej.
1) przeznaczone dla oficerów zawodowych zajmujących lub przewidzianych do wyznaczenia na stanowiska służbowe zaszeregowane do stopnia etatowego pułkownika (komandora) i wyższych – kieruje Minister Obrony Narodowej;
2) przeznaczone dla żołnierzy zawodowych zajmujących stanowiska służbowe zaszeregowane do pozostałych stopni etatowych, na wniosek organu, o którym mowa w § 11 ust. 1 – kieruje dyrektor departamentu właściwego do spraw szkolnictwa.
1) dyrektora departamentu właściwego do spraw szkolnictwa wojskowego – na studia i kursy wymienione w § 10 i § 12 pkt 2 oraz inne studia i kursy organizowane w Akademii Obrony Narodowej i Wojskowej Akademii Technicznej;
2) właściwego dowódcy rodzaju Sił Zbrojnych – w przypadku kursów organizowanych w podległych im szkołach wojskowych i szkołach podoficerskich.
2. W wykazie imiennym zamieszcza się następujące dane:
1) nazwę formy i kierunek szkolenia,
2) nazwę szkoły wojskowej,
3) stopień wojskowy, nazwisko i imię, imię ojca, datę urodzenia, najwyższe wykształcenie – rok ukończenia, znajomość języka obcego – rok ukończenia,
4) zajmowane stanowisko służbowe,
5) przewidywane stanowisko służbowe po ukończeniu szkolenia,
6) termin objęcia nowego stanowiska.
3. Wzór wykazu imiennego, o którym mowa w ust. 1, określa załącznik do rozporządzenia.
Rozdział 4
Ustalanie równowartości kosztów poniesionych na utrzymanie i naukę żołnierza zawodowego podlegających zwrotowi
§ 15.
1) zakwaterowania:
a) media – energia elektryczna, energia cieplna, gaz, woda, inne,
b) wartość sprzętu kwaterunkowego i przeciwpożarowego oraz wyposażenia nieuznawanego za środki trwałe,
c) wartość usług w zakresie remontów i konserwacji pomieszczeń i budynków,
d) podatek od nieruchomości oraz roczną opłatę za zarząd gruntami będącymi własnością Skarbu Państwa lub pozostającymi w zarządzie innych jednostek organizacyjnych posiadających osobowość prawną, w tym szkół wyższych (akademii),
e) umorzenie pozostałych środków trwałych o wartości nieprzekraczającej wielkości ustalonej w przepisach o podatku dochodowym od osób prawnych, dla których odpisy amortyzacyjne są uznawane za koszt uzyskania przychodu w 100% ich wartości, w miesiącu oddania do używania;
2) umundurowania:
a) umundurowanie i wyekwipowanie,
b) wartość pościeli,
c) wartość usług pralniczych;
3) wyżywienia, w przypadku korzystania z bezpłatnego wyżywienia w czasie pobierania nauki:
a) wartość wydanych do spożycia środków żywnościowych,
b) wartość wydanego do użytkowania sprzętu stołowo-kuchennego i pozostałego sprzętu związanego z procesem żywienia oraz koszty napraw i konserwacji tego sprzętu,
c) koszty pośrednie (koszt opakowań, przerobu żywności),
d) koszty usług żywieniowych w wojskowych zakładach zbiorowego żywienia,
e) wartość materiałów wydanych na higienę i estetykę żywienia oraz utrzymanie czystości,
f) ubytki naturalne;
4) świadczeń związanych z nauką:
a) stypendia,
b) wartość zużytej amunicji bojowej, ćwiczebnej, materiałów wybuchowych, środków pozorowania i imitowania pola walki,
c) wartość materiałów kancelaryjnych,
d) wartość wydanych do zużycia pomocy naukowych i dydaktycznych;
5) dojazdu do miejsca pobierania nauki – zwrot należności z tytułu kosztów podróży służbowej na obszarze kraju w wysokości określonej w przepisach o należnościach przysługujących z tytułu podróży służbowych na obszarze kraju;
6) koszty, o których mowa w § 3 ust. 1, dotyczące żołnierzy wymienionych w art. 54 ust. 1 i 2 ustawy.
1) zwrot kosztów nauki pobieranych przez organ organizujący naukę;
2) zwrot należności z tytułu kosztów podróży służbowej na obszarze kraju w wysokości i na zasadach określonych w przepisach o należnościach przysługujących z tytułu podróży służbowych na obszarze kraju.
2. Koszty zakwaterowania, umundurowania, wyżywienia i nauki oraz dojazdu do miejsca jej pobierania, zwane dalej „równowartością kosztów", ustala się jako sumę faktycznie poniesionych kosztów tych świadczeń w okresie studiów lub nauki oraz stażu lub kursu.
3. Okres nauki obejmuje okres od dnia rozpoczęcia studiów lub nauki oraz stażu lub kursu do dnia ich ukończenia albo przerwania, w tym urlopy i inne usprawiedliwione nieobecności.
4. Po ukończeniu studiów lub nauki oraz stażu lub kursu dane o równowartości kosztów, o których mowa w ust. 2, zamieszcza się w aktach personalnych żołnierza zawodowego.
2. Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio w razie zwolnienia żołnierza zawodowego w części z obowiązku zwrotu kosztów, w trybie, o którym mowa w art. 54 ust. 6 ustawy.
3. W przypadku odroczenia terminu zwrotu równowartości kosztów lub rozłożenia ich na raty, zwrot kosztów następuje w terminach określonych w decyzji dowódcy jednostki wojskowej, w której żołnierz zawodowy pełni lub ostatnio pełnił zawodową służbę wojskową.
Minister Obrony Narodowej: w z. J. Zemke
Załącznik do rozporządzenia Ministra Obrony
Narodowej z dnia 24 maja 2004 r. (poz. 1451)
- Data ogłoszenia: 2004-06-15
- Data wejścia w życie: 2004-07-01
- Data obowiązywania: 2004-07-01
- Dokument traci ważność: 2008-04-24
REKLAMA
Dziennik Ustaw
REKLAMA
REKLAMA