REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 2004 nr 102 poz. 1065
ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW
z dnia 27 kwietnia 2004 r.
w sprawie informacji wyprzedzającej dla ludności na wypadek zdarzenia radiacyjnego1)
Na podstawie art. 92 ust. 4 ustawy z dnia 29 listopada 2000 r. – Prawo atomowe (Dz. U. z 2001 r. Nr 3, poz. 18, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:
1) grupy ludności, którym jest przekazywana informacja wyprzedzająca;
2) podmioty właściwe w sprawie opracowywania i przekazywania informacji wyprzedzającej;
3) zakres informacji wyprzedzającej oraz sposób i częstotliwość jej przekazywania;
4) rodzaje działalności, które w przypadku zdarzenia radiacyjnego mogą prowadzić do narażenia ludności na dawkę promieniowania jonizującego przekraczającą dawkę graniczną.
1) znaczących uwolnień substancji promieniotwórczych do środowiska lub
2) wystąpienia w środowisku znacząco podwyższonych poziomów mocy dawki promieniowania jonizującego
– które mogą prowadzić do narażenia ludności na dawki promieniowania jonizującego przekraczające dawki graniczne.
1) eksploatacja i likwidacja obiektów jądrowych, w tym reaktorów jądrowych;
2) eksploatacja, zamknięcie i likwidacja składowisk odpadów promieniotwórczych i składowisk wypalonego paliwa jądrowego oraz budowa i eksploatacja przechowalników wypalonego paliwa jądrowego;
3) przechowywanie paliwa jądrowego i odpadów promieniotwórczych;
4) wytwarzanie, stosowanie, przechowywanie, składowanie substancji promieniotwórczych na potrzeby rolnictwa, przemysłu, ochrony zdrowia i badań naukowych;
5) transport paliwa jądrowego i odpadów promieniotwórczych;
6) transport substancji promieniotwórczych na potrzeby rolnictwa, przemysłu, ochrony zdrowia i badań naukowych;
7) wykorzystywanie substancji promieniotwórczych do wytwarzania energii w pojazdach kosmicznych.
1) terenach wokół jednostek organizacyjnych prowadzących działalności wymienione w § 3 pkt 1 – 4;
2) terenach, które mogą być dotknięte skutkami zdarzeń radiacyjnych związanych z wypadkami podczas transportu, o którym mowa w § 3 pkt 5 i 6;
3) terenach, które mogą być dotknięte skutkami zdarzeń radiacyjnych powstałych poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a związanych z działalnościami, o których mowa w § 3;
4) terenach, na których mogą wystąpić inne zdarzenia radiacyjne, w wyniku których może dojść do znaczących uwolnień substancji promieniotwórczych do środowiska lub wystąpienia w środowisku znacząco podwyższonych poziomów mocy dawki promieniowania jonizującego.
2. Opracowanie informacji wyprzedzającej, po określeniu granic terenów, o których mowa w § 4 pkt 2, należy do kierowników jednostek organizacyjnych, które wykonują transport, o którym mowa w § 3 pkt 5 i 6.
3. Opracowanie informacji wyprzedzającej, po określeniu granic terenów, o których mowa w § 4 pkt 3 i 4, należy do Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki.
4. Podstawą określenia granic terenów, o których mowa w § 4, jest analiza skutków potencjalnych zdarzeń radiacyjnych.
1) podstawowe dane o promieniowaniu jonizującym oraz o skutkach jego oddziaływania na człowieka i środowisko;
2) w przypadku działalności, o których mowa w § 3 pkt 1–4 – rodzaje sytuacji awaryjnych i scenariusze ich rozwoju, brane pod uwagę przy projektowaniu działalności, mogące prowadzić do wystąpienia zdarzeń radiacyjnych powodujących zagrożenie, o którym mowa w § 2, poza terenem jednostki organizacyjnej, z określeniem rodzaju i zasięgu ich potencjalnych skutków dla ludności i środowiska;
3) w przypadku działalności, o których mowa w § 3 pkt 5–7, rodzaje sytuacji awaryjnych i scenariusze ich rozwoju, mogące wystąpić podczas transportu lub awaryjnego powrotu pojazdu kosmicznego na Ziemię, mogące prowadzić do wystąpienia zdarzeń radiacyjnych powodujących zagrożenia, o których mowa w § 2, z określeniem prawdopodobieństwa ich wystąpienia oraz rodzaju i zasięgu ich potencjalnych skutków dla ludności i środowiska;
4) określenie sposobu alarmowania ludności o wystąpieniu i informowania o rozwoju zdarzenia radiacyjnego;
5) wskazanie sposobów postępowania i zachowania się ludności w celu ochrony przed skutkami zdarzenia radiacyjnego i uzyskania niezbędnej pomocy, w tym wskazanie środków ochrony ludności przewidzianych w zakładowym i wojewódzkim planie postępowania awaryjnego na wypadek wystąpienia takiej sytuacji.
1) § 4 pkt 1:
a) w odstępach rocznych – do dnia 20 stycznia każdego roku,
b) niezwłocznie po wprowadzeniu w niej zmian;
2) § 4 pkt 2 – w terminie 14 dni przed rozpoczęciem transportu.
2. Informację, o której mowa w ust. 1, wojewodowie przekazują grupom ludności określonym w § 4 pkt 3 lub 4, w drodze aktu prawa miejscowego, niezwłocznie po jej uzyskaniu od Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki.
Prezes Rady Ministrów: L. Miller
|
1) Rozporządzenie dokonuje transpozycji dyrektywy 89/618/Euratom z dnia 27 listopada 1989 r. w sprawie informowania ogółu społeczeństwa o środkach ochrony zdrowia, które będą stosowane, oraz działaniach, jakie należy podjąć w przypadku zagrożenia radiologicznego (Dz. Urz. WE L 357 z 7.12.1989).
2) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2001 r. Nr 100, poz. 1085 i Nr 154, poz. 1800, z 2002 r. Nr 74, poz. 676 i Nr 135, poz. 1145, z 2003 r. Nr 80, poz. 717 i Nr 124, poz. 1152 oraz z 2004 r. Nr 70, poz. 632 i Nr 96, poz. 959.
- Data ogłoszenia: 2004-05-01
- Data wejścia w życie: 2004-05-01
- Data obowiązywania: 2004-05-01
REKLAMA
Dziennik Ustaw
REKLAMA
REKLAMA