REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 2004 nr 101 poz. 1033

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA FINANSÓW1)

z dnia 28 kwietnia 2004 r.

w sprawie stażu adaptacyjnego i testu umiejętności w toku postępowania w sprawie uznania nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej kwalifikacji do wykonywania zawodu funkcjonariusza celnego

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 15 ustawy z dnia 26 kwietnia 2001 r. o zasadach uznawania nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej kwalifikacji do wykonywania zawodów regulowanych (Dz. U. Nr 87, poz. 954, z 2002 r. Nr 71, poz. 655, z 2003 r. Nr 190, poz. 1864 oraz z 2004 r. Nr 96, poz. 959) zarządza się, co następuje:

Rozdział 1

Przepisy ogólne

§ 1.

Rozporządzenie określa:

1) warunki, sposób i tryb odbywania stażu adaptacyjnego, zwanego dalej „stażem”, sposób i tryb wykonywania nadzoru nad odbywaniem stażu oraz oceny nabytych przez wnioskodawcę umiejętności, a także sposób ustalania kosztów stażu oraz tryb ich ponoszenia,

2) warunki, sposób i tryb przeprowadzania testu umiejętności, zwanego dalej „testem”, oraz oceny wykazanych przez wnioskodawcę umiejętności, a także sposób ustalania kosztów przeprowadzania testu oraz tryb ich ponoszenia

– w toku postępowania o uznanie nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej kwalifikacji do wykonywania zawodu funkcjonariusza celnego, zwanego dalej „postępowaniem”.

§ 2.
Staż albo test jest prowadzony zgodnie z określonymi wymaganiami kwalifikacyjnymi dla danego stanowiska zawodu funkcjonariusza celnego z uwzględnieniem przepisów ustawy z dnia 24 lipca 1999 r. o Służbie Celnej (Dz. U. Nr 72, poz. 802, z późn. zm.2)) i przepisów wydanych na jej podstawie.
§ 3.
Konieczność odbycia stażu albo przeprowadzenia testu stwierdza minister właściwy do spraw finansów publicznych, zwany dalej „organem prowadzącym postępowanie”, w formie postanowienia wydanego w toku postępowania.
§ 4.
Wnioskodawca po otrzymaniu postanowienia, o którym mowa w § 3, występuje do organu prowadzącego postępowanie z wnioskiem o odbycie stażu albo przeprowadzenie testu.
§ 5.
Organ prowadzący postępowanie przekazuje odpowiedniej jednostce organizacyjnej administracji celnej, w której ma być odbywany staż albo przygotowującej i przeprowadzającej test, postanowienie, o którym mowa w § 3, wraz z kopią dokumentacji zawierającej informację o posiadanych kwalifikacjach wnioskodawcy, w tym o wykształceniu zawodowym.
§ 6.
Organ prowadzący postępowanie upowszechnia w Biuletynie Informacji Publicznej, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. Nr 112, poz. 1198 oraz z 2002 r. Nr 153, poz. 1271), na stronach podmiotowych ministra właściwego do spraw finansów publicznych informacje o wymaganiach kwalifikacyjnych dla zawodu funkcjonariusza celnego.

Rozdział 2

Staż adaptacyjny

§ 7.

1. Staż jest odbywany w jednostkach organizacyjnych Służby Celnej, zwanych dalej „jednostkami”, wskazanych w postanowieniu, o którym mowa w § 3.

2. Dyrektorzy izb celnych przekazują Szefowi Służby Celnej raz w roku, w terminie do 15 grudnia, wykaz jednostek, w których wnioskodawcy mogą odbywać staż.

3. Wnioskodawca do wniosku o odbycie stażu dołącza dokument zawierający zobowiązanie kierownika jednostki do zorganizowania i przeprowadzenia dla wnioskodawcy stażu oraz do nawiązania z wnioskodawcą stosunku prawnego, o którym mowa w art. 2 pkt 16 ustawy z dnia 26 kwietnia 2001 r. o zasadach uznawania nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej kwalifikacji do wykonywania zawodów regulowanych, wraz z dwoma egzemplarzami programu stażu, o którym mowa w § 10 ust. 1.

4. Zobowiązanie, o którym mowa w ust. 3, powinno określać w szczególności:

1) rodzaj stosunku prawnego, jaki zostanie nawiązany z wnioskodawcą w trakcie odbywania stażu;

2) czas, w jakim zostanie nawiązany ten stosunek prawny;

3) okres, na jaki zostanie nawiązany ten stosunek prawny;

4) zakres czynności, jakie zostaną powierzone wnioskodawcy;

5) wskazanie opiekuna stażu, o którym mowa w § 9 ust. 1;

6) koszty odbywania przez wnioskodawcę stażu.

5. Okres, o którym mowa w ust. 4 pkt 3, nie może być krótszy niż okres stażu.

§ 8.
1. Ustalenia kosztów związanych z odbywaniem przez wnioskodawcę stażu dokonuje kierownik jednostki, u którego staż ma być odbywany, nie później niż w terminie 14 dni przed dniem rozpoczęcia stażu, mając na uwadze wydatki na pokrycie materiałów dydaktycznych i pomocy naukowych oraz kosztów organizacyjno-technicznych, ustalonych z uwzględnieniem programu i długości trwania stażu.

2. Wnioskodawca uiszcza koszty, o których mowa w ust. 1, w postaci opłaty, w równych ratach miesięcznych płatnych z góry każdego miesiąca na rachunek bankowy jednostki, w której staż jest odbywany.

§ 9.
1. Staż wnioskodawca odbywa pod nadzorem opiekuna stażu. Opiekunem stażu może być funkcjonariusz celny w służbie stałej.

2. Opiekuna stażu, o którym mowa w ust. 1, wyznacza kierownik jednostki, w której odbywany jest staż.

3. Opiekun stażu nie może być zmieniany w trakcie odbywania stażu, z zastrzeżeniem ust. 4.

4. Zmiana opiekuna stażu może nastąpić w przypadku:

1) braku możliwości dalszego pełnienia przez opiekuna stażu czynności nadzoru nad wnioskodawcą;

2) umotywowanego wniosku, złożonego przez wnioskodawcę nie później niż na trzy miesiące przed zakończeniem stażu;

3) umotywowanej prośby opiekuna stażu, złożonej nie później niż na trzy miesiące przed zakończeniem stażu.

5. W przypadku zaistnienia okoliczności, o których mowa w ust. 4, kierownik jednostki, w której staż jest odbywany, niezwłocznie dokonuje zmiany opiekuna, informując o tym wnioskodawcę i organ prowadzący postępowanie.

§ 10.
1. Staż jest odbywany zgodnie z programem stażu ustalonym przez organ prowadzący postępowanie, który również określa długość stażu.

2. Program stażu przygotowywany jest dla każdego wnioskodawcy indywidualnie, po szczegółowej analizie kwalifikacji wynikających z dokumentów zgromadzonych w toku postępowania w sprawie uznania kwalifikacji oraz w oparciu o zakres wiedzy, jaki jest niezbędny dla spełnienia wymagań kwalifikacyjnych określonych dla funkcjonariusza celnego na stanowisku służbowym, dla którego mają być uznane kwalifikacje wnioskodawcy.

3. Program stażu obejmuje w szczególności:

1) zapoznanie się ze strukturą organizacyjną, zadaniami i sposobem funkcjonowania Służby Celnej, w tym jednostki, w której mają być uznane kwalifikacje wnioskodawcy;

2) różnice programowe kształcenia i szkolenia wymaganego w Rzeczypospolitej Polskiej, w tym dotyczące niezbędnej znajomości przepisów prawa polskiego;

3) wykonywanie, w obecności opiekuna stażu, czynności służbowych.

§ 11.
1. Staż rozpoczyna się w terminie uzgodnionym przez wnioskodawcę z kierownikiem jednostki.

2. Wnioskodawca zawiadamia organ prowadzący postępowanie o terminie rozpoczęcia odbywania stażu.

§ 12.
Na wniosek wnioskodawcy złożony w trakcie odbywania stażu, organ prowadzący postępowanie może przedłużyć okres trwania stażu.
§ 13.
1. Prawidłowy przebieg stażu zapewnia kierownik jednostki, w której staż jest odbywany.

2. Opiekun stażu informuje pisemnie kierownika jednostki o realizacji przez wnioskodawcę zadań wynikających z programu stażu.

§ 14.
1. Oceny stażu dokonują wspólnie opiekun stażu i kierownik jednostki, w której staż jest odbywany, nie później niż w terminie 14 dni od dnia zakończenia stażu.

2. Oceny stażu dokonuje się w formie opinii, uwzględniając w opisie w szczególności samodzielność i właściwe stosowanie przepisów przez wnioskodawcę przy wykonywaniu czynności służbowych; opinia powinna być podpisana przez kierownika jednostki, w której odbywany był staż, i opiekuna stażu.

§ 15.
Ocenę stażu kierownik jednostki, w której staż był odbywany, przekazuje organowi prowadzącemu postępowanie oraz wnioskodawcy, w terminie 14 dni od dnia jej sporządzenia.

Rozdział 3

Test umiejętności

§ 16.

1. Test przeprowadzany jest przez Komisję Egzaminacyjną, zwaną dalej „Komisją”, składającą się z co najmniej trzech osób.

2. Członków Komisji powołuje organ prowadzący postępowanie spośród funkcjonariuszy celnych i pracowników Ministerstwa Finansów.

3. Osoby, o których mowa w ust. 2, powinny posiadać wysoki poziom wiedzy z zakresu przepisów prawa celnego, administracyjnego i podatkowego.

§ 17.
1. Wniosek o przeprowadzenie testu sporządza się w dwóch egzemplarzach, z których jeden przesyła się do organu prowadzącego postępowanie, a drugi do Komisji.

2. Organ prowadzący postępowanie po otrzymaniu wniosku, o którym mowa w ust. 1, przesyła do Komisji kopię dokumentacji zawierającej informację o posiadanych kwalifikacjach, w tym o wykształceniu i doświadczeniu zawodowym wnioskodawcy. Przekazanie może być dokonane z zastosowaniem technik elektronicznego przetwarzania danych.

3. O terminie i miejscu przeprowadzenia testu zawiadamia się wnioskodawcę co najmniej na 30 dni przed wyznaczonym dniem przeprowadzenia testu umiejętności.

§ 18.
Test przeprowadza się w języku polskim.
§ 19.
Test opracowuje Komisja. Przepisy § 10 ust. 2 i 3 stosuje się odpowiednio.
§ 20.
1. Test przeprowadza się w formie pisemnej.

2. Test umiejętności składa się z nie więcej niż 100 pytań i trwa nie dłużej niż 120 minut.

3. Ocenę pozytywną z testu otrzymuje osoba, która prawidłowo odpowie co najmniej na 80 % pytań.

§ 21.
Ocena testu jest ustalana w terminie nie dłuższym niż 7 dni od dnia przeprowadzenia testu.
§ 22.
Wynik testu Komisja przekazuje wnioskodawcy oraz organowi prowadzącemu postępowanie, w terminie 3 dni od dnia ustalenia wyników testu.
§ 23.
1. W przypadku nieuzyskania oceny pozytywnej z testu, test może być powtórzony tylko jeden raz.

2. Do powtórnego przystąpienia do testu przepisy § 16–22 i § 25 stosuje się odpowiednio.

§ 24.
1. Nieprzystąpienie w wyznaczonym terminie do testu umiejętności bez usprawiedliwienia uznaje się za odstąpienie wnioskodawcy od testu.

2. Usprawiedliwienie nieprzystąpienia wnioskodawcy w wyznaczonym terminie do testu następuje w trybie przewidzianym dla usprawiedliwienia nieobecności w pracy, określonym w odrębnych przepisach.

3. W przypadku, o którym mowa w ust. 2, organ prowadzący postępowanie wyznacza ponownie termin przeprowadzenia testu.

§ 25.
1. Ustalenia kosztów związanych z przeprowadzeniem testu dokonuje Komisja, nie późnej niż w terminie 14 dni przed dniem jego przeprowadzenia, na podstawie rzeczywistych wydatków ponoszonych przez jednostkę przeprowadzającą test umiejętności, obliczonych z uwzględnieniem wydatków związanych z powołaniem zespołu egzaminacyjnego, wynagrodzeniem członków zespołu egzaminacyjnego oraz wydatków organizacyjno-technicznych.

2. Wnioskodawca uiszcza koszty w postaci jednorazowej opłaty, nie później niż w terminie 7 dni przed dniem przeprowadzenia testu, na konto bankowe wskazane przez Komisję.

3. Przystępując do testu, wnioskodawca okazuje dokument poświadczający tożsamość.

4. W przypadku odstąpienia od testu, o którym mowa w § 16, opłata, o której mowa w ust. 2, nie podlega zwrotowi.

Rozdział 4

Przepis końcowy

§ 26.

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 maja 2004 r.

Minister Finansów: w z. E. Mucha

 

1) Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej – finanse publiczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 marca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. Nr 32, poz. 301, Nr 43, poz. 378 i Nr 93, poz. 834).

2) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2000 r. Nr 110, poz. 1255, z 2002r. Nr 41, poz. 365, Nr 89, poz. 804 i Nr 153, poz. 1271, z 2003 r. Nr 120, poz. 1122, Nr 137, poz. 1302, Nr 199, poz. 1934 i Nr 217, poz. 2124 oraz z 2004 r. Nr 29, poz. 257 i Nr 68, poz. 623.

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2004-05-01
  • Data wejścia w życie: 2004-05-01
  • Data obowiązywania: 2004-05-01
  • Dokument traci ważność: 2005-02-05
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA